VP Artsliste

VP Artsliste

André Riis Ebbesen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af André Riis Ebbesens kryds

Dette er André Riis Ebbesens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1996-02-01 Sälen Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2006-01-08 Remmene Skjutfält, Västra Götaland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2005-04-30 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2001-07-01 Husavik Island
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1984-02-01 Åre Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1989-08-01 Gran Paradiso Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2009-04-20 Royal Hunting Lodge, Forest de Sidi Bettache Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1997-08-01 Ronda Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2007-05-25 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2011-03-22 Shezaf Reserve Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2009-04-20 Royal Hunting Lodge, Forest de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2005-01-08 Wayland Wood England
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2008-03-01 Ballintemple, Sligo Irland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2006-04-30 De Nieuwe Meer Holland
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2011-02-06 North of Termoncarragh Lake, Mayo Irland
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2010-03-02 Oude-Tonge Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-13 Lagoa Lomba, Flores Azorerne
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2005-01-08 Stockgrove, Woburn England
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjerg Engsø Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-24 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-02-05 Sruhill Lough, Achill Island, Mayo Irland
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2000-12-02 Hula Israel
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 Møllekrog, Esrum Sø Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre Tange Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2001-07-01 Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Horseklint Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand, ved Ishuset Danmark
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-21 Blåvand, Lille Strandvej Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2010-03-02 Gaatkensplas, Barendrecht Holland
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2001-07-01 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-05-19 Gamborg Inderfjord Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1997-08-01 Laguna Dulce Spanien
106 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Ponta Degalda, Flores Azorerne
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2004-09-30 Karnak Templet, Luxor Egypten
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2011-03-22 Neót Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Klydesøen, Amager Danmark
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2007-05-20 Birecik Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2003-07-18 Bolonia Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2006-07-07 Alentejo (Entradas) Portugal
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2008-01-16 Sabah-Al-Ahmad Natural Reserve Kuwait
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-10 Fællesfolden, Reersø Danmark
129 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2004-09-24 Abbasa Egypten
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birke Pøl, Als Danmark
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2000-12-01 Urim Israel
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2003-05-09 Luxor Egypten
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2003-05-13 Hamata Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2000-11-30 Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2006-01-08 Falköping, Västra Götaland Sverige
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2000-11-30 Kibbutz, Lotan Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2001-05-23 Råssô Sverige
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1997-08-01 Laguna Dulce Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1997-08-01 Lagunas de Terry Spanien
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2011-02-05 Termoncarragh Lake, Mayo Irland
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn Danmark
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-09 Angra do Heroismo, Terceira Azorerne
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1997-08-01 Laguna Fuente della Piedra Spanien
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2009-04-28 Atlantic Coast Marokko
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-12-01 Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-20 Oyali, 40 km. vest for Cizre Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø Danmark
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø, Sjælland Danmark
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-08-25 Nexø Sydstrand, Bornholm Danmark
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Sønderland, Rømø Danmark
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-10-09 Terceira Azorerne
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-13 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Vidåslusen Danmark
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2004-09-24 Abbasa Egypten
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-13 Ponta Do Albarnaz, Flores Azorerne
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-09 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-25 Gräsgård, Øland Sverige
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-16 Øland Sverige
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus)
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Ôrtofta Slambassiner Sverige
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Rødebro, Vejlerne Danmark
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen, Ribe Danmark
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs Danmark
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-15 Malmø Havn Sverige
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-08-28 Søndre Farup, Ribe Danmark
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-25 Borreby Mose Danmark
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse Danmark
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-25 Booreby Mose, Sjælland Danmark
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værneengene Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Kraptårnet, Vejlerne Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-06-01 Nagli Letland
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2004-09-26 Hamata Egypten
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2004-04-23 El Gouna Egypten
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-06-04 Falsterbo Sverige
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-09 Lerkil, Halland Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2000-12-01 Eilat Israel
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals Havn Danmark
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-18 Nordstrand, Skagen Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-11 Hjerting Strand Danmark
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1997-08-01 Calahonda Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2000-12-01 Eilat Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2003-05-13 Hamata Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Margrethe Kog Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å, v. trebroer vest f. Brabrandsø Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2008-03-02 Nimmo´s Pier, Galway Irland
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2007-05-21 Tatvan Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2004-04-22 El Gouna Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2002-05-17 Tarifa Beach Spanien
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli Danmark
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2011-10-12 Corvo Azorerne
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2003-05-15 Hurghada Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2008-03-02 Nimmo´s Pier, Galway Irland
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 Fajãzinha, Flores Azorerne
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-03 Farnham Gravel Pits, North Yorkshire England
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Ålsgårde, Nordsjælland Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2001-05-20 Kattviks Havn Sverige
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1994-07-01 Nolsóy Færøerne
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Tisvildeleje Danmark
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1997-08-01 Calahonda Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2003-05-13 Hamata Egypten
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2009-04-24 Nord for Agadir Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-07 Revl Buske, Vejlerne Danmark
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-02 Kraptårnet, Vejlerne Danmark
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2001-05-05 East River, Kalloni Lesbos Grækenland
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
451 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Corvo Azorerne
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-04-30 De Nieuwe Meer, Amsterdam Holland
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2003-05-09 Luxor Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2000-12-01 Eilat Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Ove Sø, Nordjylland Danmark
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2000-12-01 Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2000-12-01 Eilat Israel
473 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Grenen, Skagen Danmark
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2005-04-30 Kazbegi Georgien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1997-08-01 Teba Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-10-08 Portas de Rodao Portugal
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1997-08-01 Ronda Spanien
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1997-08-01 Atlanterra Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-16 Aborrebjerg, Møn Danmark
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1994-05-29 Syd for Riga Letland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1994-06-01 Letland
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1999-08-01 Teba Spanien
494 X * Rovørn (Aquila rapax) 2000-12-01 Urim Israel
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2007-05-06 Monfragüe, Portilla del Tiétar Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø Nor, Falster Danmark
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1997-08-01 Colorado bjerget Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2004-04-22 El Gouna Egypten
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus)
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvandshuk Danmark
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba) 1995-09-01 Sønderjylland Danmark
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2007-05-24 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2001-05-07 Kalloni, Lesbos Grækenland
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2003-05-11 Abu Simpel Egypten
530 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-17 Grand Canyon, Oymapinar Baraji Tyrkiet
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2011-03-22 Wadi Zohor Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1994-06-01 Letland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Skummelövsstrand Sverige
536 X Høgeugle (Surnia ulula)
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2009-04-25 Merdja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2008-01-14 University of Kuwait Kuwait
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2000-12-01 Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2000-12-01 Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2000-11-30 Kibbutz, Lotan Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby Sø Danmark
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Skagen Danmark
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1994-06-01 Letland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2000-12-02 Hula Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-04-20 Syd for Azrou Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2002-11-19 Boden Sverige
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1997-08-01 Colorado bjerget Spanien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2001-05-08 Lesbos Grækenland
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2000-12-01 Eilat Island
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2003-07-25 Rio Guadalhorce, Malaga Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2011-03-19 Pardes-Hanna-Karkur Israel
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2000-12-01 Eilat Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-04-24 Massa flodens udløb Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-11-17 Staines Moor, Surrey England
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skalllingen, Vestjylland Danmark
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2001-05-08 Lesbos Grækenland
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2002-11-18 Masugnsbyn, Lapland Sverige
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-05-18 Coté Donaña Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1985-02-01 Tignes Frankrig
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1985-02-01 Tignes Frankrig
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2000-11-30 Nord for Ovda Israel
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2011-03-21 Nordfor Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-01-17 Green Island, Kuwait City Kuwait
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2000-12-02 Golan Israel
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2002-11-18 Palo, Lapland Sverige
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-04-20 Royal Hunting Lodge, Forest de Sidi Bettache Marokko
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2002-11-18 Masugnsbyn, Lapland Sverige
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2003-05-14 Hamata Egypten
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2009-04-22 Tagdilt Track Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2000-12-01 Eilat Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2000-12-01 Nizzana Israel
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2000-12-01 Eilat Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1997-08-01 Ronda Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2008-01-18 Al Abraq Kuwait
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø, Køge Bugt Danmark
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-05-14 Campillos Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2006-12-09 Syd for Bou Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
685 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-01-16 Green Island, Kuwait City Kuwait
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2000-11-30 Kibbutz, Lotan Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2003-05-09 Luxor Egypten
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2009-04-24 Essaouira Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Corvo, Power Station Azorerne
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2000-12-01 Eilat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-08-01 Calahonda Spanien
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 Corvo, Power Station Azorerne
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1997-08-01 Lagunas de Terry Spanien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2002-05-14 Ronda Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk Danmark
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvandshuk Danmark
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-18 Blåvandshuk Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
720 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage Danmark
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-21 Van´s sydlige mose Tyrkiet
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1994-01-01 Letland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2001-05-05 East River, Kalloni Lesbos Grækenland
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1997-08-01 Marbella Spanien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2007-05-20 Nord for Oyali Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1997-08-01 Calahonda Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2011-07-03 Bleckåsen, Jämtland Sverige
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides)
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1997-08-01 Atlanterra Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2000-11-30 Eilat Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2006-12-04 Syd for Choum Mauritanien (indenfor VP)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2006-12-04 Syd for Choum Mauritanien (indenfor VP)
764 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-24 Birecik, gravelpits Tyrkiet
765 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-01-15 Yacoub Boudai Farm, Abdali Kuwait
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2002-05-14 Ronda Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2001-05-06 Lesbos Grækenland
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2011-03-22 Shezaf Reserve Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1994-11-13 Stængehus, Liseleje Danmark
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2009-04-21 Nord for Derkauoa Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-05-14 Ronda Spanien
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen, Skagen Danmark
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2012-05-09 Mallorca, Formentor Mirador Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2009-04-20 Mellem Azrou - Er Rachida Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2000-12-06 Nizzana Israel
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-05 Høvblege, Møn Danmark
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-08-01 Calahonda Spanien
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2007-05-24 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Høvblege, Møn Danmark
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-12-01 Eilat Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2001-05-05 Lesbos Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2007-05-22 Nemrut Dagi Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2004-07-20 Krumltal, Hohe Tauern Østrig
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2009-04-28 Sao Juliao da Barra Fort, Carcavalos Portugal
809 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2011-03-26 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus)
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1997-08-01 Calahonda Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2011-03-21 Nordfor Ein Gedi Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne Danmark
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-13 Frederiksværk Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-07 Grimsby England
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2004-09-28 Bir Shalatin Egypten
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1997-08-01 Campillos Spanien
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-11-02 Christians Ø Danmark
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvandshuk Danmark
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2009-04-20 Syd for Azrou Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1997-08-01 Ronda Spanien
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-10-11 Husby Strand, Fyn Danmark
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2000-12-01 Urim Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1995-11-25 Sønderho, Fanø Danmark
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1989-08-01 Cogne, Gran Paradiso Nationalpark Italien
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2011-03-20 Mount Gilboa Israel
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-12-21 Stafsinge Strand Falkenberg, Sverige Sverige
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2009-04-22 Tagdilt Track Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1999-08-01 Ronda Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2000-12-01 Mellem Ovda og Eilat Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2000-12-02 Golan Israel
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2000-11-30 Ovda, Lufthavn Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2007-05-22 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2008-01-15 Sabah-Al-Ahmad Natural Reserve Kuwait
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2003-05-09 Luxor Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2000-11-30 Kibbutz, Lothan Israel
900 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2008-01-13 Subiya Kuwait
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2000-12-01 Eilat Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2006-12-07 Syd for Bou Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2006-12-04 Sud for Choum Mauritanien (indenfor VP)
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1997-08-01 Ronda Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2007-05-25 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1985-02-01 Tignes Frankrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2009-04-19 Barrouca d´Alva Portugal
916 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2004-09-24 Abbasa Egypten
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-04-19 Barrouca d´Alva Portugal
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2002-05-01 Spanien
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2004-09-24 Abbasa Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1989-08-01 Cogne, Gran Paradiso Nationalpark Italien
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen, Skagen Danmark
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi)
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Bork, Værneengene Danmark
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2011-03-20 Mount Gilboa Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-03-03 Redbarn Strand, Youghal Irland
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1995-11-19 Skagen Danmark
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2002-05-13 San José, Almeria Spanien
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2007-05-22 Serpmetas Tyrkiet
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2011-03-21 Wadi Salvadora Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1989-08-01 Valgrisenche, Gran Paradiso Nationalpark Italien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2011-03-25 Mizpe Ramon Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-10-09 Cabo da Praira, Terceira Azorerne
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2000-12-02 Hula Israel
998 X Klippeværling (Emberiza cia)
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-05-22 Ishak Pasa Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2006-12-06 Nord for Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Sydstrand Danmark
1008 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-11 Säbysjön, Jakobsberg, Stockholm Sverige
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 Nakkehoved, Gilleje Danmark
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-24 Draven Sverige
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2001-05-05 East River Kalloni, Lesbos Grækenland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping Danmark
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2010-01-02 Hesnes, Grimstad Norge
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-13 Faja Grande, Flores Azorerne
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-06 Headington Oxford England
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-10 Corvo Azorerne
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-11 Corvo Azorerne
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2011-10-19 Ribeira do Vinte Azorerne
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Vila Novo, Corvo Azorerne
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer