VP Artsliste - Kronologisk

Poul Ulrik

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
671 2023-10-31 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Danmark Kogleaks, Vejlerne (NJ)
670 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Danmark Vollsmose, Odense (F)
2022
669 2022-12-21 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Sverige Förslöv, Skåne
668 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Danmark Agger (NJ)
667 2022-09-19 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Danmark Grenen, Skagen (NJ)
666 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Danmark Blåvand (RB)
665 2022-02-12 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Sverige Vargön, Västra Götaland
2020
664 2020-11-01 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat Odde (B)
663 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Danmark Vejby Strand, Sjælland
662 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Tipmosen, Blåvand (RB)
661 2020-02-25 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Trelleborg, Skåne
2019
660 2019-11-10 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Danmark Gentofte Sø
659 2019-10-22 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Mandø (RB)
658 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Danmark Tipmosen, Blåvand
657 2019-08-04 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Firenze
656 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Sneum Digesø
655 2019-05-14 * Indisk Gås (Anser indicus) Danmark København
2018
654 2018-02-03 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Björkäng Strand, Halland
2016
653 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Staffanstorp, Skåne
652 2016-10-16 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Christiansø
651 2016-10-13 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Danmark Hønen, Fanø
650 2016-05-31 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
2013
649 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke Mose, Møn
648 2013-02-02 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand
2012
647 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
646 2012-10-29 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Danmark Christiansø
645 2012-10-18 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) Danmark Christiansø
644 2012-10-15 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Christiansø
643 2012-04-29 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs stjärna, Skåne
2011
642 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
2010
641 2010-08-25 * Storskråpe (Ardenna gravis) Danmark Gilleleje
640 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
639 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Amager
638 2010-02-20 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Brabrand Sø
2009
637 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvand
636 2009-01-11 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Järvafältet, Uppland
2008
635 2008-06-29 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Finland Piilovaara, Tohmajärvi, Nordkarelien
634 2008-06-29 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Petkeljärvi Nationalpark, Nordkarelien
633 2008-06-28 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Värtsilä, Tohmajärvi, Nordkarelien
632 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Skagen
631 2008-03-22 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Uppland
630 2008-03-21 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Fiby Urskog, Uppland
629 2008-03-21 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Uppland
628 2008-03-21 Gråspætte (Picus canus) Sverige Uppland
2007
627 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
626 2007-09-23 * Mandarinand (Aix galericulata) Færøerne Thorshavn
625 2007-02-03 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham Gravel Pits, North Yorkshire
624 2007-02-03 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Bingley, near Bradford, West Yorkshire
623 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Zoologisk Museum, Copenhagen
622 2007-01-23 * Broget Krage (Corvus albus) Spanien O Grove
2006
621 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
620 2006-09-03 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri Salt Lake
619 2006-09-03 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Cypern Akhna Dam
618 2006-09-02 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Cypern Akrotiri Salt Lake
617 2006-08-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Danmark Sårup Grusværk, Ræhr
616 2006-02-17 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Azorerne Santa Cruz, Craciosa
615 2006-02-15 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Lagoa Branca, Flores
614 2006-02-14 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
613 2006-02-14 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
612 2006-02-13 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Azorerne Ponta Delgada havn, Sao Miguel
611 2006-01-08 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Falköping, Västergötland
2005
610 2005-09-25 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Gräsgårds kyrka, Öland
609 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk Klitsø, Rømø
608 2005-04-19 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago
607 2005-04-19 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Boa Entrada, Santiago
606 2005-04-17 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Praia, Santiago
605 2005-04-15 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Kap Verde Mindelo sewage ponds, Sao Vicente
604 2005-04-14 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Sao Nicolau
603 2005-04-12 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Branco
602 2005-04-12 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Razo
601 2005-04-12 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Sao Nicolau - Razo
600 2005-04-12 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Branco
599 2005-04-11 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Sao Nicolau
598 2005-04-10 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Curral Velho, Boa Vista
597 2005-04-09 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sal
596 2005-04-09 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Santa Maria, Sal
2004
595 2004-12-11 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil Hamn, Halland
594 2004-10-05 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Hanstholm Fyrhaver
593 2004-10-02 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals Øststrand
592 2004-07-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Rømø Sønderstrand
591 2004-07-04 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Ezumakeeg, Lauwersmeergebied, Friesland
590 2004-05-27 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Tyrkiet Akseki
589 2004-05-26 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Demircili kirkegård
588 2004-05-25 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Demirkazik
587 2004-05-25 Murløber (Tichodroma muraria) Tyrkiet Demirkazik
586 2004-05-25 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Middelhavskysten
585 2004-05-22 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivri Kaya
584 2004-05-22 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
583 2004-05-22 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Sivrikaya
582 2004-05-22 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Gelinkaya
581 2004-05-21 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Tyrkiet Ishak Pasa Palace
580 2004-05-21 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Ishak Pasa Palace
579 2004-05-21 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasa Palace
578 2004-05-20 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Serpmetas
577 2004-05-20 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Ishak Pasa Palace
576 2004-05-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Van marshes
575 2004-05-19 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet nord for Caliran
574 2004-05-19 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet 30 km n for Van
573 2004-05-17 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Durnalik
572 2004-05-17 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Birecik
571 2004-05-17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
570 2004-05-17 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Birecik
569 2004-05-17 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
568 2004-05-17 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Durnalik
567 2004-05-17 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik
566 2004-05-17 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Durnalik
565 2004-05-17 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
564 2004-05-16 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyrkiet Akseki
563 2004-05-16 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Akseki
562 2004-05-16 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Akseki
561 2004-05-16 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
560 2004-05-16 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Akseki, walled plantation
559 2004-05-12 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Danmark Blåvand
558 2004-03-30 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Jordan Zarga River
557 2004-03-30 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Jordan Dibbin Forest
556 2004-03-30 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Jordan Zarga River
555 2004-03-28 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Jordan Shaumari, Azraq
554 2004-03-28 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Jordan Azraq
553 2004-03-28 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Jordan Shaumari, Azraq
552 2004-03-27 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Jordan Wadi Dana
551 2004-03-25 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Jordan Wadi Rum
550 2004-03-24 * Verreauxørn (Aquila verreauxii) Jordan Wadi Rum
549 2004-03-23 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Jordan Petra
548 2004-03-23 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Jordan Wadi Rum
547 2004-03-23 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Jordan Petra
2003
546 2003-06-18 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) Sverige Vässby fjärd, Öland
545 2003-05-15 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
544 2003-05-14 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatein
543 2003-05-14 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Bir Shalatein
542 2003-05-14 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Egypten Bir Shalatein
541 2003-05-13 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hamata
540 2003-05-11 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Abu Simbel
539 2003-05-10 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
538 2003-05-10 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
537 2003-05-10 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Abu Simbel
536 2003-05-10 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Abu Simbel
535 2003-05-10 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
534 2003-05-10 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Abu Simbel
533 2003-05-09 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
532 2003-05-09 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island, Luxor
531 2003-04-19 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Torup Hul
530 2003-03-29 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
2002
529 2002-10-12 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Azorerne Terceira
528 2002-10-12 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Sao Miguel
527 2002-10-12 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Terra Nostra Park, Furnas, São Miguel
526 2002-10-11 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Sao Miguel
525 2002-10-09 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Terceira
524 2002-10-05 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Ponta Delgada, Flores
523 2002-10-03 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Flores
522 2002-10-03 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Lagoa Branca, Flores
521 2002-10-02 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Cabo da Praia,Terceira
520 2002-10-02 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
519 2002-09-07 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Danmark Hønen, Fanø (RB)
518 2002-07-14 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Tyskland Rethen, Niedersachsen
517 2002-06-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sverige Husebymaden, Småland
516 2002-05-17 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Ronda
515 2002-05-17 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Rio Guadalhorce
514 2002-05-16 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Spanien Cabo de Trafalgar
513 2002-05-13 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Lago de Diego Puerta
512 2002-05-12 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Arroya de la Vid
511 2002-05-11 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien La Serena
510 2002-05-11 * Dværghornugle (Otus scops) Spanien Monfraque Camping
509 2002-05-11 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien La Serena
508 2002-05-11 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Teheña, Extramandura
507 2002-05-11 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Mierador Tietar, Extramandura
506 2002-05-11 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien S for Zorita
505 2002-05-10 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna Dulce
504 2002-05-10 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien S for Cebesa Del Buey
503 2002-05-10 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Laguna Dulce
502 2002-05-10 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien en route Cebesa del Buey
501 2002-01-16 * Rosenterne (Sterna dougallii) Marokko Oued Tinkert, Tamri
500 2002-01-13 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko 7 km nord for Tamri
499 2002-01-13 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Tamri
498 2002-01-12 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Bettache forest
497 2002-01-12 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Oukaimeden
496 2002-01-12 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Marokko Oukaimeden
495 2002-01-11 * Stortrappe (Otis tarda) Marokko Asilah
494 2002-01-11 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Oued Loukkos
493 2002-01-11 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Oued Loukkos
492 2002-01-11 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Marokko Asilah
491 2002-01-10 * Klippeværling (Emberiza cia) Marokko
490 2002-01-10 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay-Bousselham
489 2002-01-10 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Azrou, Forest de Cèdres
488 2002-01-10 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko 3 km syd for Zeida
487 2002-01-10 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko
486 2002-01-10 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko
485 2002-01-10 Husværling (Emberiza sahari) Marokko
484 2002-01-08 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Auberge Erg-Chebbi, Erfoud
483 2002-01-08 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Merzouga Lake
482 2002-01-07 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko vest for Erfoud
481 2002-01-07 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Merzouga
480 2002-01-06 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Sous dalen
479 2002-01-06 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Marokko
478 2002-01-05 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
477 2002-01-05 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tan Tan 100, Goulimine
476 2002-01-05 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko vest for Goulimine
475 2002-01-04 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Marokko Oued Massa
474 2002-01-04 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Oued Massa
473 2002-01-04 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Oued Massa
472 2002-01-04 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko
471 2002-01-04 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
470 2002-01-04 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Oued Massa
469 2002-01-04 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko
468 2002-01-04 Cettisanger (Cettia cetti) Marokko Oued Massa
467 2002-01-04 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
466 2002-01-03 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Agadir
465 2002-01-03 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Oued Massa
464 2002-01-03 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
463 2002-01-01 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko
2001
462 2001-11-24 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Kråks Skjutfält, Vestergötland
461 2001-10-26 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Sverige Skanör, Falsterbo
460 2001-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Nexø Havn
459 2001-10-15 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Gl. Hviding, Ribe
458 2001-10-12 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Nr. Vorupør
457 2001-10-04 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Blåvandshuk
456 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Danmark Kammerslusen
455 2001-07-04 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Ängsnäset, Falsterbo
454 2001-06-24 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Sverige Draven, Småland
453 2001-06-09 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Vejlerne
452 2001-06-03 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Bygholm Vejle, Vejlerne
451 2001-05-20 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Sverige Kattvik Hamn, Skåne
450 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Skårup, Vejlerne
2000
449 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Ho Klitplantage
448 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Stensnæs
447 2000-08-13 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Sverige Nabben, Falsterbo
446 2000-08-11 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Sverige Örtofta, Skåne
445 2000-08-10 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Ølsemagle Revle
444 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Søborg Sø
443 2000-06-17 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Danmark Aflandshage, Amager
442 2000-06-15 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Udsholt Strand
441 2000-06-09 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Skummelövs Strand, Halland
440 2000-05-04 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Nordstrand, Skagen
439 2000-04-16 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Mollerup
438 2000-03-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Søjord, Fanø
1999
437 1999-11-14 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Køge Nordstrand
436 1999-11-02 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Fortunens Indelukke
435 1999-10-24 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Nakkehoved
434 1999-10-20 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Blåvandshuk
433 1999-08-27 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Ribeiro Frio - Balcôes, Madeira
432 1999-08-26 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Desertas Grande
431 1999-08-26 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madeira-Desertas
430 1999-08-26 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Madeira-Desertas
429 1999-08-24 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Portugal Funchal, Madeira
428 1999-08-23 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Funchal, Madeira
427 1999-08-23 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Funchal, Madeira
426 1999-08-23 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Funchal, Madeira
425 1999-08-04 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Danmark Langli
424 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Præstø Fed
423 1999-06-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Vejlerne
422 1999-05-18 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Tyskland fløj derefter over grænsen til DK
421 1999-05-14 Islom (Gavia immer) Danmark Grenen, Skagen
420 1999-05-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Skagen
419 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Værnengene
418 1999-05-09 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danmark Skjern Enge
417 1999-05-02 * Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Maderne, Præstø
416 1999-04-03 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Solbjerg Engsø
415 1999-02-06 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Saltvandssøen
1998
414 1998-11-26 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Værnengene
413 1998-11-26 Grønspætte (Picus viridis) Danmark Bruunshåb, Viborg
412 1998-11-14 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Skagen
411 1998-11-08 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Danmark Esbjerg Havn
410 1998-09-20 Rustand (Tadorna ferruginea) Danmark Majbølle Nor
409 1998-08-11 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Danmark Frøslev Mose
408 1998-07-24 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Kofoeds Enge, Amager
407 1998-07-12 Fyrremejse (Poecile montanus) Danmark Sølsted Mose
406 1998-06-21 * Høgesanger (Curruca nisoria) Danmark Møn
405 1998-03-30 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Eilat
404 1998-03-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Israel Eilat
403 1998-03-28 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Israel Ofira Park, Eilat
402 1998-03-28 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Dødehavet
401 1998-03-28 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Palmelunden, Eilat
400 1998-03-28 Slørugle (Tyto alba) Israel Dødehavet
399 1998-03-28 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Dødehavet
398 1998-03-27 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Israel km20, Eilat
397 1998-03-27 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Israel Nordstrand, Eilat
396 1998-03-27 * Triel (Burhinus oedicnemus) Israel Yotvata
395 1998-03-26 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Israel Eilat
394 1998-03-26 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Palmelunden, Eilat
393 1998-03-25 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Nizzana
392 1998-03-25 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Negev
391 1998-03-24 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Israel Yotvata
390 1998-03-24 Rosasanger (Curruca mystacea) Israel Yotvata
389 1998-03-22 * Skadegøg (Clamator glandarius) Israel ved ringmærkningsstationen, Eilat
388 1998-03-22 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Ofira Park, Eilat
387 1998-03-22 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat
386 1998-03-21 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Shizzafon
385 1998-03-21 Blådrossel (Monticola solitarius) Israel Shizzafon
384 1998-03-21 Vagtel (Coturnix coturnix) Israel Shizzafon
383 1998-03-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel km33, Eilat
382 1998-03-20 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Km20, Eilat
381 1998-03-20 Orientgulbug (Hippolais languida) Israel km20, Eilat
380 1998-03-18 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Schlomo, Eilat
379 1998-03-18 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Wadi Schlomo, Eilat
378 1998-03-18 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Israel Wadi Schlomo, Eilat
377 1998-03-18 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Ofira Park, Eilat
376 1998-03-18 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Israel Wadi Schlomo, Eilat
375 1998-03-18 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Wadi Schlomo, Eilat
374 1998-03-16 * Pileværling (Emberiza rustica) Danmark Hellebæk
373 1998-02-21 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Vestamager
372 1998-01-31 * Polarlomvie (Uria lomvia) Danmark Frederikshavn Havn
371 1998-01-01 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
1997
370 1997-12-28 Sølvhejre (Ardea alba) Danmark Tamosen, Tystrup Sø
369 1997-11-22 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Danmark Skagen
368 1997-11-16 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Tisvilde Hegn
367 1997-10-19 * Storpiber (Anthus richardi) Danmark Sydvestpynten, Amager
366 1997-09-21 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Danmark Roshage, Hanstholm
365 1997-09-20 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Hanstholm
364 1997-09-09 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Gilleleje
363 1997-09-05 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Ølsemagle Revle
362 1997-08-13 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Arnum
361 1997-07-17 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Kofoeds Enge, Amager
360 1997-07-14 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Danmark Tissø
359 1997-07-13 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Stevns
358 1997-07-04 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Køge sydstrand
357 1997-05-31 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Møn
356 1997-05-25 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Danmark Møn
355 1997-05-25 * Ellekrage (Coracias garrulus) Danmark Møn
354 1997-05-14 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Utterslev Mose
353 1997-04-27 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg Engsø
352 1997-04-19 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Kongelundsområdet
351 1997-04-07 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel
350 1997-04-07 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel
349 1997-04-07 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel
348 1997-04-07 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel
347 1997-04-07 Brillesanger (Curruca conspicillata) Israel Nizzana
346 1997-04-07 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Eilat
345 1997-04-07 Stor Hornugle (Bubo bubo) Israel
344 1997-04-07 * Gråsejler (Apus pallidus) Israel
343 1997-04-07 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Israel
342 1997-04-07 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Negev
341 1997-04-07 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
340 1997-04-07 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
339 1997-04-07 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel
338 1997-04-07 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Nizzana
337 1997-04-07 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Israel Negev
336 1997-04-07 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Israel
335 1997-04-07 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Nizzana
334 1997-04-07 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
333 1997-04-07 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
332 1997-04-07 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Nizzana
331 1997-04-07 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel
330 1997-04-06 * Kohejre (Bubulcus ibis) Israel Eilat
329 1997-04-05 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
328 1997-04-05 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat
327 1997-04-05 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Ofira Park, Eilat
326 1997-04-05 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Ein Nefahim
325 1997-04-05 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
324 1997-04-05 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Israel Eilat
323 1997-04-05 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Israel Eilat
322 1997-04-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat
321 1997-04-05 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Eilat
320 1997-04-04 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Amram Pillars
319 1997-04-04 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Eilat
318 1997-04-04 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Israel Eilat
317 1997-04-04 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Eilat
316 1997-04-04 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Israel Eilat
315 1997-04-04 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Israel Eilat
314 1997-04-04 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Amram Pillars
313 1997-04-03 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Israel km40, Eilat
312 1997-04-03 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel km40, Eilat
311 1997-04-03 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yothvata
310 1997-04-03 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Yothvata
309 1997-04-03 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
308 1997-04-03 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Eilat
307 1997-04-03 Vendehals (Jynx torquilla) Israel Eilat
306 1997-04-03 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Israel Eilat
305 1997-04-03 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
304 1997-04-03 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel km33, Eilat
303 1997-04-03 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel km33, Eilat
302 1997-04-03 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Israel Eilat
301 1997-04-03 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Eilat
300 1997-04-02 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Eilat
299 1997-04-02 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat
298 1997-04-02 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
297 1997-04-02 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Mount Yoash, Eilat
296 1997-04-02 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
295 1997-04-02 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
294 1997-04-02 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
293 1997-04-02 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
292 1997-04-02 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
291 1997-04-02 Biæder (Merops apiaster) Israel Eilat
290 1997-04-02 Hærfugl (Upupa epops) Israel Eilat
289 1997-04-02 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
288 1997-04-02 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
287 1997-04-02 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
286 1997-04-02 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
285 1997-04-02 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Israel Eilat
284 1997-04-02 * Tophejre (Ardeola ralloides) Israel Eilat
283 1997-04-02 Silkehejre (Egretta garzetta) Israel Eilat
282 1997-04-02 * Sort Stork (Ciconia nigra) Israel Eilat
281 1997-04-02 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Eilat
280 1997-04-02 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Eilat
279 1997-04-02 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Eilat
278 1997-04-02 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Eilat
277 1997-04-02 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Eilat
276 1997-04-02 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Eilat
275 1997-04-02 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Israel Eilat
274 1997-04-02 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
273 1997-04-02 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
272 1997-04-02 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Eilat
271 1997-04-01 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Israel Eilat
270 1997-04-01 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
269 1997-04-01 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
268 1997-04-01 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Eilat
267 1997-04-01 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Israel Eilat
266 1997-04-01 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
265 1997-04-01 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
264 1997-04-01 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Ovda
263 1997-03-22 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Danmark Nordenhuse, Fyn
262 1997-03-16 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Dalmose
261 1997-01-25 * Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Kongelunden
260 1997-01-11 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Sverige Träslövsläge, Halland
259 1997-01-11 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Träslövsläge, Halland
258 1997-01-11 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Lindhult, Halland
1996
257 1996-10-30 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Gilleleje
256 1996-10-27 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Rødvig Havn
255 1996-10-27 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Højerup, Stevns
254 1996-08-22 Kærløber (Calidris falcinellus) Danmark Ølsemagle Revle
253 1996-08-19 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Damhussøen, København
252 1996-08-06 Rovterne (Hydroprogne caspia) Danmark Kongelundsstranden
251 1996-07-03 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Danmark Stevns Kridtbrud
250 1996-06-06 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Gundsømagle Sø
249 1996-06-06 * Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Værebro Å, Jyllinge
248 1996-06-05 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Danmark Ishøj Strand
247 1996-06-05 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Danmark Brøndby Strand
246 1996-05-30 Sort Glente (Milvus migrans) Danmark Skagen
245 1996-05-19 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Danmark Søndersø
244 1996-05-18 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Kongelunden
243 1996-05-18 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Sydvestpynten, Amager
242 1996-05-11 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Sydvestpynten, Amager
241 1996-04-23 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Kofoeds Enge, Amager
240 1996-04-08 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Jægersborg Dyrehave
239 1996-04-05 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Vaserne
238 1996-03-09 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Gilleleje Havn
237 1996-01-27 Rørdrum (Botaurus stellaris) Danmark Utterslev Mose
1995
236 1995-12-09 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Gunderslevholm
235 1995-11-25 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Grib Skov
234 1995-11-03 Søkonge (Alle alle) Danmark Gilleleje
233 1995-10-29 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Sydvestpynten, Amager
232 1995-09-24 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Ishøj Strand
231 1995-09-11 Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark Kongelundsstranden (S)
230 1995-08-10 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Danmark Ølsemagle Revle
229 1995-06-17 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Fr.borg Slotspark
228 1995-06-17 Engsnarre (Crex crex) Danmark Hjortekærvej, Lyngby
227 1995-06-03 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Christiansø
226 1995-05-25 Pirol (Oriolus oriolus) Danmark Gilbjerghoved
225 1995-05-18 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Skagen Nordstrand
224 1995-05-12 Tredækker (Gallinago media) Danmark Kofoeds Enge, Amager
1994
223 1994-11-12 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Gentofte Sø
222 1994-10-23 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Karlstrup Strand
221 1994-10-02 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Sydvestpynten, Amager
220 1994-10-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Gilleleje
219 1994-10-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Gilleleje
218 1994-08-05 * Damklire (Tringa stagnatilis) Danmark Ølsemagle Revle
217 1994-06-05 Turteldue (Streptopelia turtur) Danmark Kongelunden
216 1994-05-12 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Skagen Nordstrand
215 1994-05-11 Markpiber (Anthus campestris) Danmark Storeklit, Skagen
214 1994-05-11 Hedehøg (Circus pygargus) Danmark Skagen
213 1994-05-08 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Danmark Skagen
212 1994-05-01 Gulirisk (Serinus serinus) Danmark Kongelunden
211 1994-04-24 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Gilleleje
210 1994-02-20 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Kongelundsstranden
209 1994-01-08 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Kongelundsstranden
1993
208 1993-11-10 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Danmark Mark ved Kongelunden
207 1993-09-29 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Danmark Vestamager
206 1993-09-18 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Sydvestpynten, Amager
205 1993-09-04 Vandrefalk (Falco peregrinus) Danmark Sydvestpynten, Amager
204 1993-08-26 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Nejede Vesterskov
203 1993-08-18 Isfugl (Alcedo atthis) Danmark Kongelunden
202 1993-06-08 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Amager Fælled
201 1993-05-31 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Sydvestpynten, Amager
200 1993-05-23 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Amager Fælled
199 1993-04-25 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Kofoeds Enge, Amager
198 1993-01-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Raadvad
1992
197 1992-11-08 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Danmark Sydvestpynten, Amager
196 1992-10-11 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Vestamager
195 1992-10-03 Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark Sydvestpynten, Amager
194 1992-09-24 Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark Amager Fælled
193 1992-08-10 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Ølsemagle Revle
192 1992-08-09 Odinshane (Phalaropus lobatus) Danmark Ølsemagle Revle
Annoncer