VP Artsliste

VP Artsliste

Christian Rørdam

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Rørdams kryds

Dette er Christian Rørdams VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Småland Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2007-05-21 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2012-05-13 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2007-05-19 Sivri Kaya Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2010-01-21 Fuerteventura Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2007-05-28 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2007-05-28 Birecik Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 X * Okkertræand (Dendrocygna bicolor) 2017-09-24 Lagoa dos Salgados Portugal
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-04-12 Ballum forland Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) Getteröns Naturreservat, Varberg Sverige
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-01-15 Kolsbæk, Gribskov Danmark
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Skåne Sverige
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-13 Klydesøen, Vestamager Danmark
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) Hellebæk Danmark
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2014-01-01 Lyngby Mølledam Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg Enge Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Lakolk Sø, Rømø Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Lakolk Sø Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2015-04-26 Albufera, Mallorca Spanien
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-05-22 Ø.f. Horasan, V.f. Erzurum Tyrkiet
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-14 Hasselø, Nykøbing F Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1975-01-01 Mosede Danmark
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2019-05-25 Skenäs, Norrköping Sverige
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-22 Lumsås, Odsherred. Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-03-02 Kysten ud for sandflugtplantagen, Odsherred Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-24 Blåvands Huk Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Shrewsbury, Shropshire England
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø Danmark
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2019-05-09 Torrejon el Rubio, Extremadura Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1980-01-01 Piræus Grækenland
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2007-05-28 Birecik Tyrkiet
121 X Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand Danmark
122 X Stortrappe (Otis tarda) 2009-10-21 Hortobagy Ungarn
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2010-01-22 Fuerteventura Spanien
125 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2019-05-08 Trujillo, Extremadura Spanien
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 X Skadegøg (Clamator glandarius) Cypern
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
132 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus)
137 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
138 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2019-05-13 Hinojal, Extremadura Spanien
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2007-05-25 slette Ø.f. Özalp Tyrkiet
142 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
144 X Klippedue (Columba livia)
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas)
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus)
149 Madeiradue (Columba trocaz)
150 Laurbærdue (Columba bollii)
151 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur)
153 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-02-07 Bække Danmark
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
155 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 Namaquadue (Oena capensis)
159 * Sørgedue (Zenaida macroura)
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex)
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 Lille Rørvagtel (Porzana parva)
166 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-21 Hegnede, Ulvshale Danmark
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
168 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2011-03-07 Delta del Llobregat, Barcelona Spanien
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2015-04-25 Albufera, Mallorca Spanien
178 X Blishøne (Fulica atra)
179 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 * Prærietrane (Antigone canadensis)
182 Jomfrutrane (Grus virgo)
183 X Trane (Grus grus)
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
185 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1980-01-01 Søborg Brunkulslejer Danmark
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1995-06-01 Camargue Frankrig
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 X Triel (Burhinus oedicnemus)
194 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
199 X Vibe (Vanellus vanellus)
200 Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-27 Tigris v. Kurtulus Ø.f. Cisre Tyrkiet
204 X Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg Sø Danmark
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-06-01 Ølundgårds Inddæmning, Fyn Danmark
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
207 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Avnø Danmark
208 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
211 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
213 * Kildire (Charadrius vociferus)
214 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Rømø
219 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
220 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
226 X Småspove (Numenius phaeopus)
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 * Dværgspove (Numenius minutus)
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
231 X Storspove (Numenius arquata)
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres)
236 * Storryle (Calidris tenuirostris)
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
238 X Brushane (Calidris pugnax)
239 X Kærløber (Calidris falcinellus)
240 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
241 * Klireryle (Calidris himantopus)
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
246 X Sandløber (Calidris alba)
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Knivskjellodden, Magerøy Norge
249 X Bairdsryle (Calidris bairdii) Skagen Danmark
250 X Dværgryle (Calidris minuta)
251 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 Prærieløber (Calidris subruficollis)
254 Stribet Ryle (Calidris melanotos)
255 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-01-01 Rødehus Danmark
256 * Alaskaryle (Calidris mauri)
257 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Rømø Danmark
258 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 X Tredækker (Gallinago media)
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
266 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
267 Terekklire (Xenus cinereus)
268 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-01-01 Aflandshage Danmark
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-04 Vallensbæk Havn Danmark
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
272 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
273 X Svaleklire (Tringa ochropus)
274 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
275 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
276 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøen, Amager Danmark
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus)
279 X Damklire (Tringa stagnatilis)
280 X Tinksmed (Tringa glareola)
281 X Sortklire (Tringa erythropus)
282 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1977-01-01 Israel
283 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
284 Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2007-05-28 22 km V.f. Sanli Urfa Tyrkiet
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1977-01-01 Eilat Israel
287 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
288 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla)
292 Ismåge (Pagophila eburnea)
293 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-09-24 Rågeleje Strand Danmark
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2005-09-01 Atanosovsko Bulgarien
295 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-31 Thorsminde Danmark
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
298 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
300 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) nord for Göteborg Sverige
301 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
302 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn Danmark
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Venedig Italien
306 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2017-05-05 Jandari Sø Georgien
307 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
308 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
309 X Stormmåge (Larus canus)
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær Danmark
312 X Svartbag (Larus marinus)
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Universitetsparken, Århus Danmark
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Gilleleje
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
317 X Sølvmåge (Larus argentatus)
318 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Venedig
322 X Armensk Måge (Larus armenicus) Larnaka renseanlæg Cypern
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus)
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
334 X Dværgterne (Sternula albifrons)
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
340 Rosenterne (Sterna dougallii)
341 X Fjordterne (Sterna hirundo)
342 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
343 X Havterne (Sterna paradisaea)
344 Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
347 X Sortterne (Chlidonias niger)
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua)
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Stigsnæs Danmark
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
353 X Søkonge (Alle alle)
354 Polarlomvie (Uria lomvia)
355 X Lomvie (Uria aalge)
356 X Alk (Alca torda)
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle)
359 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
360 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica)
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) .
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
370 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
371 X Islom (Gavia immer) 2005-11-15 Gilbjerghoved Danmark
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-11-04 Hvide Sande Danmark
373 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2017-09-27 Sagres, 20 km fra land Portugal
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1999-10-01 mellem Færøerne og Orkney England
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2008-01-01 Nolsoy Færøerne
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2018-09-23 Børstrup Hage Danmark
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
392 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1980-01-01 Piræus Grækenland
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2017-09-27 Sagres, 20 km fra kysten Portugal
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-01-01 Skagen Danmark
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2017-09-27 Sagres, 20 km fra land Portugal
406 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Orkneyøerne England
407 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2007-04-01 Bosporus Tyrkiet
408 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2015-04-27 Porto Colom, Mallorca Spanien
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1977-04-01 Israel
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1964-01-01 Hillerød Rådhus Danmark
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus)
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1977-04-01 Sharm el Sheik Israel
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2005-09-29 Podareservatet syd for Burgas Bulgarien
432 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Norge
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1974-08-01 Sprogø Danmark
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
439 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2007-05-28 Birecik Tyrkiet
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2005-09-01 Bulgarien
441 X Skestork (Platalea leucorodia) Hauke Haien Koog Tyskland
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
443 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2005-09-30 Bulgarien
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-14 Ølsemagle Danmark
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 * Krabbehejre (Butorides virescens)
452 Mangrovehejre (Butorides striata)
453 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2009-10-01 Ungarn
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-01-01 Camargue Frankrig
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 * Goliathejre (Ardea goliath)
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
463 X Sølvhejre (Ardea alba)
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 * Blåhejre (Egretta caerulea)
468 * Snehejre (Egretta thula)
469 X Silkehejre (Egretta garzetta)
470 Revhejre (Egretta gularis)
471 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2005-09-26 Atanosovsko Bulgarien
472 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
473 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2005-09-26 Atanosovsko Bulgarien
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2017-09-22 Messejana Portugal
476 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1980-01-01 Kreta Grækenland
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1977-01-01 Ein Gedi Israel
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
479 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2016-09-13 Sakalvasho, Batumi Georgien
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
485 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2012-05-15 Davit Gareji Georgien
486 Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1977-04-01 Israel
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
493 * Rovørn (Aquila rapax)
494 X Steppeørn (Aquila nipalensis) Falsterbo Sverige
495 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2017-09-30 Sao Marcos da Ataboira Portugal
496 X Kejserørn (Aquila heliaca)
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata) Kreta
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1977-04-01 Israel
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
505 X Duehøg (Accipiter gentilis)
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
508 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus) Bulgarien
510 X Hedehøg (Circus pygargus)
511 X Rød Glente (Milvus milvus) 1974-01-01 Sverige
512 X Sort Glente (Milvus migrans)
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2005-09-01 Bulgarien
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo)
522 X Slørugle (Tyto alba) Janderup Danmark
523 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2007-05-29 "Owl Cafe" Birecik Tyrkiet
524 X Dværghornugle (Otus scops) 2007-05-29 Birecik Tyrkiet
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus) Dalmose Danmark
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
528 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco)
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 Slagugle (Strix uralensis)
534 Lapugle (Strix nebulosa)
535 X Høgeugle (Surnia ulula)
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1984-01-01 Saalbach Østrig
537 X Kirkeugle (Athene noctua)
538 X Perleugle (Aegolius funereus)
539 X Skovhornugle (Asio otus)
540 X Mosehornugle (Asio flammeus)
541 Kapugle (Asio capensis)
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops)
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus)
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1977-01-01 Israel
549 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
550 X Isfugl (Alcedo atthis)
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 Gråfisker (Ceryle rudis)
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
555 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Eilat Jordan
556 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2007-05-27 Eufrat N.f. Sanli Urfa Tyrkiet
557 X Biæder (Merops apiaster)
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla)
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2007-05-21 Eskipolat Tyrkiet
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
567 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Finjaskogen v. Uppsala Sverige
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius)
570 X Grønspætte (Picus viridis)
571 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2023-05-04 Gredos Spanien
572 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 X Gråspætte (Picus canus) 2009-10-18 Nozvaj, Bükk Ungarn
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2007-05-23 Ishakpasa Sarayi ved Dokubatatzit Tyrkiet
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) Kreta Grækenland
580 Sodfalk (Falco concolor)
581 X Dværgfalk (Falco columbarius)
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
583 Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 X Slagfalk (Falco cherrug) Cypern
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-20 Bøvling Klit, RA Danmark
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
587 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2008-04-17 Barcelona Spanien
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2011-04-01 Barcelona Spanien
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-22 Årslev Engsø Danmark
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
604 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen Danmark
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2007-05-22 Erzurum-Dogubayatzit Tyrkiet
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2010-01-19 Fuerteventura Spanien
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
613 X Masketornskade (Lanius nubicus)
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
618 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø Danmark
619 X Pirol (Oriolus oriolus)
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius)
624 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2017-09-23 Sagres Portugal
625 X Husskade (Pica pica)
626 X Atlashusskade (Pica mauritanica) 2023-02-13 Marrakesh Marokko
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
630 X Allike (Coloeus monedula)
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 X Huskrage (Corvus splendens) 2013-08-21 Hoek van Holland Holland
633 X Råge (Corvus frugilegus)
634 X Sortkrage (Corvus corone)
635 X Gråkrage (Corvus cornix)
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1977-01-01 Israel
638 X Ravn (Corvus corax)
639 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
642 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2005-09-27 Bulgarien
646 X Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus)
650 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2010-01-20 Fuerteventura Spanien
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
653 X Musvit (Parus major) Danmark
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
657 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1977-01-01 Israel
659 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
660 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea)
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis)
667 X Theklalærke (Galerida theklae) 2015-04-27 Porto Colom Spanien
668 X Toplærke (Galerida cristata)
669 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Dalby Bugt Danmark
671 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2007-05-28 Payamli 22 km V.f. Sanli Urfa Tyrkiet
674 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2007-05-23 18 km N.f. Karabulak Tyrkiet
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2007-05-22 Köpruköy Ø.f. Erzurum Tyrkiet
676 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
677 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2007-05-25 Ercek Gölu (sø V. f. Van) Tyrkiet
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1977-01-01 Israel
686 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2023-02-12 Ø.f. Essaouira Marokko
687 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia)
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
693 * Purpursvale (Progne subis)
694 X Landsvale (Hirundo rustica)
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
697 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1977-04-01 Israel
698 X Bysvale (Delichon urbicum)
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-27 Kasrik V.f. Sirnak Tyrkiet
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1977-04-01 Israel
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2019-05-09 Jerte-dalen, Extremadura Spanien
709 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1977-04-01 Israel
710 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-28 Vestre Kirkegård. Kbh. Danmark
711 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-09-01 Atanosovsko Bulgarien
712 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Danmark
713 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Falsterbo Sverige
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Korshage Danmark
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2001-05-01 Tyrkiet
719 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
723 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2007-05-01 Tyrkiet
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2015-04-25 Albufera, Mallorca Spanien
735 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2006-06-05 Karsiborska Kepa Polen
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-24 Van Sø NØ-hjørne Tyrkiet
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 Steppegulbug (Iduna rama)
744 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2007-05-30 Birecik Tyrkiet
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1980-07-01 Kreta Grækenland
748 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2023-05-01 Extremadura Spanien
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
752 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 X Savisanger (Locustella luscinioides)
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1977-04-01 Israel
758 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
761 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1977-04-01 Israel
762 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 X Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2023-05-01 Extremadura Spanien
770 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2007-05-31 Birecik-Malatya Tyrkiet
771 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 X Provencesanger (Curruca undata) 2019-05-09 Monfrague, Extremadura Spanien
776 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 X Balearsanger (Curruca balearica) 2015-04-24 Boquer dalen, Mallorca Spanien
778 Berbersanger (Curruca deserticola)
779 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2010-01-23 Fuerteventura Spanien
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2015-04-30 Embassement de Cuber, Mallorca Spanien
781 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2023-05-01 Extremadura Spanien
782 X Makisanger (Curruca subalpina) 2015-04-30 Fornalutz, Mallorca Spanien
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2007-05-28 Birecik Tyrkiet
785 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2010-01-21 Fuerteventura Spanien
786 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
790 X Fuglekonge (Regulus regulus)
791 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea)
795 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2015-09-22 Botanisk Have, Batumi Georgien
798 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2006-02-04 Antalya Tyrkiet
800 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2007-05-01 Tyrkiet
801 X Murløber (Tichodroma muraria) 2015-09-20 Tednuldi, Svaneti Georgien
802 X Træløber (Certhia familiaris)
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus) 2007-05-01 Tyrkiet
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2017-09-24 Mertola Portugal
815 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
817 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
820 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
821 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
822 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 * Brundrossel (Turdus eunomus)
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
837 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
838 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2007-05-28 Birecik-Halfeti Tyrkiet
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
843 X Rødhals (Erithacus rubecula)
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia)
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Vallensbæk Danmark
849 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2007-05-26 Hakkari-Sirnak Tyrkiet
850 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
851 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1977-04-01 Israel
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2012-05-12 Sno Georgien
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis) Kreta Grækenland
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2010-01-19 Fuerteventura Spanien
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
870 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-17 Blåvand Danmark
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Cypern
877 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1980-01-01 Grækenland
881 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-05-15 Davit Gareji Georgien
883 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1977-01-01 Israel
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1977-01-01 Israel
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2007-05-23 Ishakpasa Sarayi ved Dokubatatzit Tyrkiet
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2007-05-30 Nemrut Dagi Tyrkiet
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1977-04-01 Israel
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2007-05-28 Birecik-Halfeti Tyrkiet
904 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia) 2007-05-21 Yukari Özbagi Tyrkiet
910 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2007-05-28 Birecik-Halfeti Tyrkiet
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1984-01-01 Østrig
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2017-10-02 Barroca d Alva Portugal
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2017-10-02 Barroca d Alva Portugal
921 Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1984-01-01 Saalbach Østrig
927 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-12-30 Hirtshals Havn Danmark
928 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2006-06-05 yngleplads Karsiborska Kepa Polen
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi) 2012-10-19 Niverød bakke Danmark
939 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris)
941 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
942 X Engpiber (Anthus pratensis)
943 X Skovpiber (Anthus trivialis)
944 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1977-04-01 Israel
947 Hedepiber (Anthus rubescens)
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1982-01-01 Østrig
949 X Skærpiber (Anthus petrosus)
950 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2010-01-19 Fuerteventura Spanien
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
961 Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1977-04-01 Israel
967 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2007-05-23 Ishakpasa Sarayi ved Dokubayatzit Tyrkiet
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
969 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2015-09-20 Tednuldi, Svaneti Georgien
970 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2007-04-01 Sinai Israel
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2007-05-28 Payamli 22 km V.f. Sanli Urfa Tyrkiet
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
981 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis)
985 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2023-05-05 Gredos Spanien
986 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2007-05-23 Ishakpasa Sarayi ved Dokubayatzit Tyrkiet
988 X Gulirisk (Serinus serinus)
989 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus)
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig
998 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-05-23 Ishakpasa Sarayi ved Dokubayatzit Tyrkiet
999 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2007-05-30 Nemrut Dagi Tyrkiet
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 X Rustværling (Emberiza caesia)
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2015-04-26 Pollensa,Mallorca Spanien
1003 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 X Husværling (Emberiza sahari) 2023-02-09 Tanger Marokko
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-22 Mandø Danmark
1007 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1008 Pileværling (Emberiza rustica)
1009 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Öland Sverige
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1013 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1020 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-09 Skørping Danmark
1021 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1022 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1028 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1033 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1034 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1035 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1036 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 * Parulasanger (Setophaga americana)
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1063 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer