VP Artsliste - Kronologisk

Rune Sø Neergaard

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
585 2023-09-29 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Danmark Grenen, Skagen
2022
584 2022-07-16 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Illa de Caramany, St. Pere Pesacdor, Catalunya
583 2022-07-08 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Embalse de Llauset, Pyrenæerne
582 2022-04-11 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Hoces del Río Duratón Natural Park
581 2022-04-09 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Palazuelo, Extremadura
580 2022-04-08 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Stepper NV Santa Marta, Extramadura
579 2022-04-08 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Trujillo
578 2022-04-08 Stortrappe (Otis tarda) Spanien Caceres
577 2022-02-25 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien steppe nord for Antigua, Fuerteventura
576 2022-02-23 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien La Lajita, Fuerteventura
2021
575 2021-03-14 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Danmark Rødhus, Blokhus
574 2021-02-17 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Gravlev Sø, Rold
2020
573 2020-05-29 Lille Sejler (Apus affinis) Danmark Hulsig, Skagen
572 2020-05-27 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Danmark Skagen
2019
571 2019-11-10 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Danmark Gentofte Sø
2018
570 2018-10-15 Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Mandø
569 2018-08-13 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Grenen, Skagen
568 2018-06-18 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Ulvedybet
567 2018-04-30 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Danmark Skagen
2017
566 2017-12-30 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm Havn
2016
565 2016-11-09 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
564 2016-07-20 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Laxa Elven, Myvatn
563 2016-07-19 Fjeldrype (Lagopus muta) Island Husavik
562 2016-07-18 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Laxa Foss
561 2016-07-15 Polarlomvie (Uria lomvia) Island Gardur Lighthouse
560 2016-02-13 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Chanajija, Tenerife
559 2016-02-13 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien La Grimona, Tenerife
558 2016-02-10 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien El Guincho, Tenerife
557 2016-02-09 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Playa Fanabe, Tenerife
556 2016-02-09 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Vilaflor, Tenerife
555 2016-02-09 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife
554 2016-02-09 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Las Lajas, Tenerife
553 2016-02-08 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Playa Fanabe, Tenerife
552 2016-02-07 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Playa Fanabe, Tenerife
2015
551 2015-07-25 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien S'Albufera, Mallorca
550 2015-07-22 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien S'Albufera, Mallorca
549 2015-07-20 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
548 2015-06-12 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Biebzra
547 2015-02-20 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten El Gouna
2014
546 2014-03-30 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata
545 2014-03-28 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Mishmar
544 2014-03-27 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Yotvata Circular Fields
543 2014-03-26 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata) Israel Neot Smadar
2013
542 2013-05-31 * Pileværling (Emberiza rustica) Danmark Skagen
2012
541 2012-11-25 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Grenen, Skagen
540 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø, Aarhus
539 2012-10-11 Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Mandø
538 2012-08-03 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Gündogmüs, Alanya
537 2012-08-03 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Gündogmüs, Alanya
536 2012-07-23 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Nordmandshage, Hals
2011
535 2011-10-23 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
534 2011-09-29 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Tissing Vig, Mors
533 2011-07-30 Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Korsika
532 2011-07-29 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Haut Asco, Korsika
531 2011-07-28 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Korsika
530 2011-07-28 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Restonicq Valley, Korsika
529 2011-07-27 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Col de Sorba, Korsika
528 2011-07-26 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Italien Ferry-crossing Porto Torres (I) - Propriano (F)
527 2011-07-25 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Alghero
526 2011-06-29 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Danmark Lille Vildmose
525 2011-06-16 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Estland Karula NP, Vöru
524 2011-06-16 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Estland Karula NP, Vöru
2010
523 2010-09-26 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata Mangroves (<100)
522 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping, NJ
521 2010-05-07 Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Høstemark Skov, Lille Vildmose
520 2010-03-13 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
519 2010-03-13 Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
518 2010-03-12 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata Circular Fields, Eilat
517 2010-03-12 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel Hameishar Plains
516 2010-03-12 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mitzpeh Ramon
515 2010-03-10 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Yotvata Circular Fields, Eilat
514 2010-03-10 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Date-plantation, km 33, Road 90,
513 2010-03-10 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat Dateplantation
512 2010-03-09 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Israel Km 76, Road 90
511 2010-03-09 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel Km 76, Road 90
510 2010-03-09 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Sheizaf Reserve
509 2010-03-09 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Shaqag Reserve
508 2010-03-09 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Km 76, Road 90
507 2010-03-08 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Sø 1 km nord for Harava Junction
506 2010-03-08 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Wadi Mischmar, syd for Ein Gedi
505 2010-03-08 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Wadi Mischmar, syd for Ein Gedi
504 2010-03-08 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Wadi ved Masada
503 2010-03-08 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Sø 1 km nord for Harava Junction
502 2010-03-08 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Israel 2 km N for Masada, Road 90
501 2010-03-07 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Israel Hulda reservoir
500 2010-03-07 Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Ashdod
499 2010-03-07 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Tel Aviv
498 2010-03-07 Maina (Acridotheres tristis) Israel Tel Aviv
497 2010-03-07 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Lahav Reserve
496 2010-03-07 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Ashdod
495 2010-03-07 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Lahav Reserve
494 2010-03-07 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikar
2009
493 2009-11-27 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Århus Havn
492 2009-10-12 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand (ssp. stejnegeri)
491 2009-07-14 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Nord for Belchite, Zaragoza Plains
490 2009-07-13 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Nord for Sastago, Zaragoza Plains
489 2009-05-25 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Ca. 5 km V f Sakara-pyramiden, Cairo
488 2009-05-25 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Egypten Sakara-pyramiden, Cairo
487 2009-05-25 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Cairo
486 2009-05-25 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Cairo
485 2009-05-23 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Berenice
484 2009-05-21 Namaquadue (Oena capensis) Egypten Quesir
483 2009-05-21 Ørkennatugle (Strix hadorami) Egypten Wadi Gimal, Marsa Alam
482 2009-05-11 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Ras Shukier Sewage
481 2009-04-22 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Egypten Ras Shukier
480 2009-04-18 Grøn Biæder (Merops persicus) Egypten El Gouna
479 2009-04-10 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Egypten Ras Shukier Sewage
478 2009-04-02 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Egypten Ras Shukier Sewage
477 2009-01-16 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Egypten St. Katharina, Sinai
476 2009-01-15 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Egypten St. Katharina, Sinai
475 2009-01-15 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Egypten St. Katharina, Sinai
474 2009-01-15 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Egypten St. Katharina, Sinai
473 2009-01-15 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten St. Katharina, Sinai
472 2009-01-12 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Ras Mohammed, Sharm El Sheikh, Sinai
471 2009-01-12 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Egypten Ras Mohammed, Sharm El Sheikh, Sinai
470 2009-01-11 Munkegrib (Aegypius monachus) Egypten Naama Bay Sewage Treats, Sharm El Sheikh
469 2009-01-11 Hedepiber (Anthus rubescens) Egypten Naama Bay Sewage Treats, SES (ssp. japonicus)
2008
468 2008-09-10 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten Djebel el Zeit, Ras Shukier
467 2008-09-10 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Egypten Djebel el Zeit, Ras Shukier
466 2008-09-08 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Egypten Wadi Dara, Ras Shukier
465 2008-09-07 Lannerfalk (Falco biarmicus) Egypten Djebel el Zeit, Ras Shukier
464 2008-09-06 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Egypten Djebel el Zeit, Ras Shukier
463 2008-09-05 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten Hurghada
462 2008-09-05 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Giftun Island, Hurghada
461 2008-09-05 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
460 2008-09-05 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hurghada
459 2008-06-19 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Korup Sø, Djursland
458 2008-05-29 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Danmark Gulstav Mose
457 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Skagen
456 2008-02-07 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Nabq, Sinai
455 2008-02-04 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten Ras Mohammed, Sinai
454 2008-02-04 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Egypten Ras Mohammed, Sinai
453 2008-02-04 Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Ras Mohammed, Sinai
452 2008-02-04 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Ras Mohammed, Sinai
451 2008-02-04 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Ras Mohammed, Sinai
450 2008-02-04 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Ras Mohammed, Sinai
449 2008-02-04 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Egypten Ras Mohammed, Sinai
448 2008-02-04 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Egypten Ras Mohammed, Sinai
447 2008-02-03 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Egypten Sewage Treats NW of Naama Bay, Sharm El Sheikh
446 2008-02-03 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Egypten Naama Bay, Sharm El Sheikh
445 2008-02-03 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Egypten Sewage Treats NW of Naama Bay, Sharm El Sheikh
444 2008-02-02 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Sharm El Sheikh
443 2008-02-02 Huskrage (Corvus splendens) Egypten Sharm El Sheikh
442 2008-02-01 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Egypten Sharm El Sheikh
441 2008-02-01 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Naama Bay, Sharm El Sheikh
2007
440 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen, Blåvand
439 2007-09-22 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Göksu Deltaet
438 2007-09-22 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Göksu Deltaet
437 2007-09-22 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Tyrkiet Göksu Deltaet
436 2007-09-19 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet 15 km N f Alanya
435 2007-09-19 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyrkiet 15 km N f Alanya
434 2007-09-19 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet 10 km N f Alanya
433 2007-09-19 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet 15 km N f Alanya
432 2007-09-19 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet 10 km N f Alanya
431 2007-09-18 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tyrkiet Sedre, Alanya
430 2007-09-18 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet 15 km east of Alanya
429 2007-08-06 Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Danmark Agger Tange
428 2007-05-28 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Danmark Grenen, Skagen
427 2007-01-30 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Østerbro, København
426 2007-01-16 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Bække, Vejen
2006
425 2006-10-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Danmark Rømødæmningen
424 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
423 2006-03-16 Perleugle (Aegolius funereus) Danmark Tved Plantage
422 2006-01-03 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Staunings Ø, Køge
2005
421 2005-12-24 Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Korsø, Hanstholm
420 2005-10-30 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Danmark Vest Stadil Fjord, Ringkøbing
419 2005-10-13 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Danmark Nyeng, Blåvand
418 2005-10-11 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark Vilslev Enge, Ribe
417 2005-08-10 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Nordspidsen, Ølsemagle Revle
416 2005-08-02 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Llobregat Delta, Barcelona
415 2005-07-29 Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Garraf, S for Barcelona
414 2005-07-28 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Spanien Llobregat's ny udløb, Barcelona
413 2005-07-27 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Garraf, S for Barcelona
412 2005-07-24 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Llobregat Delta, Barcelona
411 2005-07-05 Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Bygholm Vejle
410 2005-05-30 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Sneum
409 2005-05-29 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Danmark Grenen, Skagen
408 2005-05-15 Blå Glente (Elanus caeruleus) Danmark Skagen
407 2005-05-10 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk Klitsø
406 2005-04-25 Kejserørn (Aquila heliaca) Danmark Skagen
2004
405 2004-12-10 Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil Hamn
404 2004-10-05 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Hanstholm Fyrhaver
403 2004-07-01 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Piste du Vallon, La Crau
402 2004-07-01 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig Piste du Vallon, La Crau
401 2004-07-01 Ådselgrib (Neophron percnopterus) Frankrig Entressen Losseplads, Le Crau
400 2004-06-05 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Danmark Skagen Klitplantage
399 2004-04-18 Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Tissø
398 2004-02-29 Gråspætte (Picus canus) Norge Nær Farsund
397 2004-02-28 Lapugle (Strix nebulosa) Norge Sukkestøl, Kristiansand
2003
396 2003-11-01 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Kjærgård Klitplantage
395 2003-10-01 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Feldballe
394 2003-09-24 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Hanstholm
393 2003-04-21 Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Muldbjerge
392 2003-04-19 Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Tvorup Hul, Thy
391 2003-03-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Ishuset, Blåvand
2002
390 2002-10-01 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Hasle, Bornholm
389 2002-08-24 Masketornskade (Lanius nubicus) Cypern Paphos
388 2002-08-22 Chukarhøne (Alectoris chukar) Cypern Mellem Apollon og Afrodites Tempel
387 2002-08-22 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Cypern Asprokremnos Dæmning
386 2002-08-22 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern Phassouri Reedbeds
385 2002-08-20 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Nord for Paphos
384 2002-08-19 Ørnevåge (Buteo rufinus) Cypern Polis-Paphos
383 2002-08-19 Bleg Gulbug (Iduna pallida) Cypern Afrodites Bad
382 2002-08-19 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Afrodites Bad
381 2002-08-18 Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Cypern Paphos
380 2002-07-03 Rosenterne (Sterna dougallii) Danmark Thyborøn Havn
379 2002-04-23 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Danmark Tane Sø
378 2002-03-24 Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark Bygholm Vejle
377 2002-03-24 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Bygholmengen
2001
376 2001-09-11 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Lild Strand
375 2001-08-26 Høgesanger (Curruca nisoria) Danmark Højen Fyr, Skagen
374 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Danmark Kammerslusen, Ribe, Southern Jutland
373 2001-07-17 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Andorra
372 2001-07-17 Gåsegrib (Gyps fulvus) Andorra Andorra
371 2001-07-15 Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien L´Escala
370 2001-07-10 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Garriguella
369 2001-07-10 Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Garriguella
368 2001-07-09 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Cala Montjoi
367 2001-07-07 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Pla de La Gates
366 2001-07-04 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Empuries
365 2001-07-01 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Cap de Creus, Catalunya
364 2001-07-01 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Frankrig Rasteplads mellem Dijon og Lyon
363 2001-05-18 Steppeørn (Aquila nipalensis) Danmark Skagen
362 2001-03-06 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Skårup, Vejlerne
361 2001-02-14 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Føns Vang, Middelfart
2000
360 2000-10-23 Mandarinand (Aix galericulata) England London
359 2000-10-17 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Danmark Blåvand
358 2000-10-01 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Wales Fishguard
357 2000-08-20 Lunde (Fratercula arctica) Danmark Ørhage
356 2000-08-20 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Danmark Ørhage
355 2000-07-17 Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien Empuries
354 2000-07-14 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien Ebro Deltaet
353 2000-07-14 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Ebro Deltaet
352 2000-07-14 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien Ebro Deltaet
351 2000-07-14 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Ebro Deltaet
350 2000-07-10 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien L´Estartit
349 2000-07-01 Tophejre (Ardeola ralloides) Spanien Ebro Deltaet
348 2000-06-05 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Bygholm Vejle
347 2000-05-19 Damklire (Tringa stagnatilis) Estland Tartu
346 2000-05-19 Citronvipstjert (Motacilla citreola) Estland Tartu
345 2000-05-19 Slagugle (Strix uralensis) Estland Østlige del af landet
344 2000-05-16 Rovterne (Hydroprogne caspia) Estland Hapsalu
343 2000-05-15 Urfugl (Lyrurus tetrix) Estland Matsalu
342 2000-05-15 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Estland Matsalu
341 2000-05-10 Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Danmark Flagbakken, Skagen
340 2000-05-07 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Skagen
339 2000-05-06 Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Danmark Skagen
338 2000-04-29 Stellersand (Polysticta stelleri) Danmark Nordstrand, Skagen
337 2000-04-26 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Skagen
336 2000-04-16 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Mollerup, Silkeborg
335 2000-03-25 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Magrethekog
334 2000-03-25 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Hohenwarte, Højer
333 2000-03-09 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Nordby, Fanø
332 2000-02-12 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Skagen Havn
331 2000-01-22 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Skagen Havn
330 2000-01-16 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Skagen
329 2000-01-15 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Teglstrup Hegn
1999
328 1999-12-19 Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Hanstholm
327 1999-12-19 Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Hanstholm
326 1999-10-20 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Danmark Blåvand
325 1999-10-16 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Danmark Blåvand
324 1999-10-16 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Blåvand
323 1999-10-10 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Hanstholm Fyrhaver
322 1999-10-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Ørhage
321 1999-10-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Ørhage
320 1999-09-30 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Danmark Ørhage
319 1999-09-27 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Danmark Grenen, Skagen
318 1999-09-24 Sølvhejre (Ardea alba) Danmark Ulvedybet
317 1999-08-17 Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Glombak Vejle
316 1999-07-29 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Skårup Odde, Selbjerg Vejle
315 1999-07-18 Slørugle (Tyto alba) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
314 1999-07-16 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Spanien Estany de Vilaüt, Catalonien
313 1999-07-08 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
312 1999-07-01 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
311 1999-07-01 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Spanien L´Estartit (cirka-år)
310 1999-05-30 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Danmark Skagen
309 1999-05-16 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Tyskland Rickelsbüller Kog
308 1999-05-16 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Danmark Lakolk, Rømø
307 1999-05-09 Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Skagen
306 1999-05-07 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Danmark Skagen
305 1999-05-01 Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Skagen
304 1999-02-25 Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Lagunen, Slagelse
1998
303 1998-12-28 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Gerå
302 1998-11-14 Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Skagen
301 1998-10-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Ørhage
300 1998-10-13 Islom (Gavia immer) Danmark Hanstholm
299 1998-10-13 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Danmark Arup Vejle
298 1998-10-12 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Hanstholm Fyrhaver
297 1998-10-03 Sortsvane (Cygnus atratus) Danmark Ulvedybet
296 1998-09-27 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Danmark Nors Sø
295 1998-09-27 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Hanstholm Havn
294 1998-07-01 Dværgryle (Calidris minuta) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
293 1998-07-01 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Empuries
292 1998-07-01 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
291 1998-07-01 Triel (Burhinus oedicnemus) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
290 1998-07-01 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Spanien Isles Medes
289 1998-07-01 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Spanien Aiguamolls de L´Emporda
288 1998-07-01 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Cap Creus
287 1998-07-01 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Spanien Empuries
286 1998-07-01 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Cap Creus
285 1998-07-01 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Punta Mila, L´Escala
284 1998-05-30 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Skagen
283 1998-04-13 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Skagen
1997
282 1997-08-19 Vagtel (Coturnix coturnix) Danmark Hjallerup
281 1997-07-07 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Grønjordssøen, Amager
280 1997-07-01 Sandløber (Calidris alba) Frankrig Camargue
279 1997-07-01 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Frankrig Camargue
278 1997-07-01 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Camargue
277 1997-07-01 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Frankrig Frejus
276 1997-07-01 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig Camargue
275 1997-07-01 Purpurhejre (Ardea purpurea) Frankrig Camargue
274 1997-07-01 Ellekrage (Coracias garrulus) Frankrig Camargue
273 1997-07-01 Cettisanger (Cettia cetti) Frankrig Camargue
272 1997-07-01 Markpiber (Anthus campestris) Frankrig Camargue
271 1997-06-06 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Bolle Enge
270 1997-05-17 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Danmark Ellekrattet, Skagen
269 1997-05-17 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Skagen
268 1997-05-17 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Skagen
1996
267 1996-07-01 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Frankrig Argeles, Perpignan
266 1996-07-01 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Frankrig Sydfrankrig
265 1996-07-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Frankrig Argeles, Perpignan
264 1996-07-01 Silkehejre (Egretta garzetta) Frankrig Argeles, Perpignan
263 1996-07-01 Kirkeugle (Athene noctua) Frankrig Argeles, Perpignan
262 1996-07-01 Lærkefalk (Falco subbuteo) Frankrig Argeles, Perpignan
261 1996-07-01 Stylteløber (Himantopus himantopus) Frankrig Camargue
260 1996-07-01 Dværghornugle (Otus scops) Frankrig Argeles, Perpignan
259 1996-07-01 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Frankrig Argeles, Perpignan
258 1996-07-01 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Frankrig Argeles, Perpignan
257 1996-07-01 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Nær Andorragrænsen
256 1996-07-01 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Frankrig Argeles, Perpignan
255 1996-07-01 Biæder (Merops apiaster) Frankrig Argeles, Perpignan
254 1996-07-01 Ringdrossel (Turdus torquatus) Frankrig Nær Andorragrænsen
253 1996-07-01 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Frankrig Argeles, Perpignan
252 1996-07-01 Alpesejler (Tachymarptis melba) Frankrig Ca. Le Boulou
251 1996-07-01 Gråsejler (Apus pallidus) Frankrig Ca. Le Boulou
250 1996-07-01 Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Argeles, Perpignan
249 1996-07-01 Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig Argeles, Perpignan
248 1996-07-01 Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig Argeles, Perpignan
247 1996-07-01 Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Frankrig Argeles, Perpignan
246 1996-07-01 Stendrossel (Monticola saxatilis) Frankrig Nær Andorragrænsen
245 1996-07-01 Blådrossel (Monticola solitarius) Frankrig Ca. Le Boulou
244 1996-07-01 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Frankrig Ca. Le Boulou
243 1996-07-01 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Andorra
242 1996-07-01 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Andorra Andorra de la Vella
241 1996-06-27 Natravn (Caprimulgus europaeus) Danmark Vester Thorup Klitplantage
240 1996-06-01 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Kogleaks, Vejlerne
239 1996-05-01 Blåhals (Luscinia svecica) Danmark Bolle Enge (cirka-år)
238 1996-02-01 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Aalborg
237 1996-01-01 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Glombak Vejle (år usikker)
1995
236 1995-11-08 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Danmark Hirtshals
235 1995-11-08 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals Havn
234 1995-11-08 Kohejre (Bubulcus ibis) Danmark Ove Sø
233 1995-11-07 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Han Vejle
232 1995-11-06 Søkonge (Alle alle) Danmark Lild Strand
231 1995-11-06 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Danmark Lild Strand
230 1995-10-17 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Bolle Enge
229 1995-08-01 Fyrremejse (Poecile montanus) Norge
228 1995-06-01 Turteldue (Streptopelia turtur) Ungarn Balaton-området
227 1995-06-01 Sort Glente (Milvus migrans) Ungarn
226 1995-06-01 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Ungarn Balatonsøen
225 1995-06-01 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Ungarn Balatonsøen-Budapest
224 1995-06-01 Pirol (Oriolus oriolus) Ungarn Balatonsøen
223 1995-06-01 Gulirisk (Serinus serinus) Ungarn Balatonsøen
222 1995-06-01 Hærfugl (Upupa epops) Ungarn Balatonsøen
221 1995-06-01 Toplærke (Galerida cristata) Ungarn Balatonsøen
220 1995-06-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Ungarn Østrig-Ungarnsk grænse
1994
219 1994-10-01 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Bolle Enge
218 1994-07-01 Stillits (Carduelis carduelis) Frankrig Bussang (cirka-år)
217 1994-07-01 Sjagger (Turdus pilaris) Frankrig Bussang (cirka-år)
216 1994-07-01 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Frankrig Bussang (cirka-år)
1993
215 1993-07-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Frankrig Bussang (cirka-år)
1991
214 1991-07-01 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Østrig Nær Innsbruck
Annoncer