Danske Årsarter 2022 - Kronologisk

Hjalte Benjamin Johansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
254 2022-11-26 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Ishøj Strand
253 2022-11-26 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Røsnæs
252 2022-11-19 Pibesvane (Cygnus columbianus) Tissø
251 2022-11-13 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Sigerslev, Stevns
250 2022-11-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby, Køge
249 2022-11-03 * Gråsejler (Apus pallidus) Hald, Hundested
248 2022-11-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Rindby Strand, Fanø
247 2022-10-30 Silkehale (Bombycilla garrulus) Gilbjerg Hoved
246 2022-10-26 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Rødvig Havn
245 2022-10-22 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Mandø
244 2022-10-18 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Mandø
243 2022-10-18 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Mandø
242 2022-10-17 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Mandø
241 2022-10-17 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Mandø
240 2022-10-15 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Mandø
239 2022-10-15 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Mandø
238 2022-10-14 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Mandø
237 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
236 2022-10-09 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Agger Tange
235 2022-10-08 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Jægersborg Dyrehave
234 2022-10-01 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Mandø
233 2022-09-30 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Mandø
232 2022-09-25 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Gedser Odde
231 2022-09-20 Lapværling (Calcarius lapponicus) Højerup, Stevns
230 2022-09-17 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grenen, Skagen
229 2022-09-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Børstrup Hage
228 2022-09-06 Isfugl (Alcedo atthis) Bjørnebæk Sø
227 2022-09-06 Temmincksryle (Calidris temminckii) Borreby Mose
226 2022-09-04 Dværgryle (Calidris minuta) Præstø Fed
225 2022-08-20 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Hanstholm Havn
224 2022-08-20 Stenvender (Arenaria interpres) Gule Rev, Skagerrak
223 2022-07-28 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Saltholm
222 2022-07-28 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Saltholm
221 2022-07-28 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Saltholm
220 2022-06-10 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Juelstrup Sø
219 2022-06-07 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Grenen, Skagen
218 2022-06-05 * Sort Stork (Ciconia nigra) Grenen, Skagen
217 2022-06-04 Gulirisk (Serinus serinus) Grenen, Skagen
216 2022-05-30 * Rosenstær (Pastor roseus) Grenen, Skagen
215 2022-05-30 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Grenen, Skagen
214 2022-05-29 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Hulsig
213 2022-05-28 Hedehøg (Circus pygargus) Grenen, Skagen
212 2022-05-28 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Grenen, Skagen
211 2022-05-26 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Grenen, Skagen
210 2022-05-26 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
209 2022-05-26 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Grenen, Skagen
208 2022-05-25 Biæder (Merops apiaster) Nedermose, Skagen
207 2022-05-25 Sandløber (Calidris alba) Grenen, Skagen
206 2022-05-25 Vagtel (Coturnix coturnix) Hulsig Hede
205 2022-05-24 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Grenen, Skagen
204 2022-05-24 Sortterne (Chlidonias niger) Grenen, Skagen
203 2022-05-24 Canadagås (Branta canadensis) Stald Grenen, Skagen
202 2022-05-23 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen, Skagen
201 2022-05-23 Aftenfalk (Falco vespertinus) Nordstrand, Skagen
200 2022-05-23 * Høgeørn (Aquila fasciata) Batterivej, Skagen
199 2022-05-23 Tinksmed (Tringa glareola) Grenen, Skagen
198 2022-05-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Hulsig Hede
197 2022-05-22 Natravn (Caprimulgus europaeus) Grenen, Skagen
196 2022-05-21 Topmejse (Lophophanes cristatus) Grenen Camping
195 2022-05-21 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Hulsig Hede
194 2022-05-21 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Hulsig Hede
193 2022-05-21 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Hulsig Hede
192 2022-05-21 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Hulsig Hede
191 2022-05-20 Blåhals (Luscinia svecica) Ulvedybet
190 2022-05-20 Skestork (Platalea leucorodia) Ulvedybet
189 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Mosen, Blåvandshuk
188 2022-05-13 Græshoppesanger (Locustella naevia) Busemarke Mose
187 2022-05-13 Gulbug (Hippolais icterina) Busemarke Mose
186 2022-05-13 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Liselund Slot
185 2022-05-13 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Jydelejet
184 2022-05-13 Havterne (Sterna paradisaea) Nyord
183 2022-05-13 Dværgterne (Sternula albifrons) Nyord
182 2022-05-13 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Nyord
181 2022-05-13 Agerhøne (Perdix perdix) Busemarke Mose
180 2022-05-11 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Busene Have
179 2022-05-11 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Bødkermosen
178 2022-05-11 Nattergal (Luscinia luscinia) Busene Have
177 2022-05-11 Lærkefalk (Falco subbuteo) Jydelejet
176 2022-05-10 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Gentofte Sø
175 2022-05-10 Mursejler (Apus apus) Gentofte Sø
174 2022-05-09 Havesanger (Sylvia borin) Tordals Mose
173 2022-05-09 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Hundesømosen
172 2022-05-09 Gøg (Cuculus canorus) Tordals Mose
171 2022-05-06 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Gentofte Sø
170 2022-05-06 Fjordterne (Sterna hirundo) Gentofte Sø
169 2022-05-06 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Gentofte Sø
168 2022-04-22 Tornsanger (Curruca communis) Nordre Klapper, Vestamager
167 2022-04-22 Gærdesanger (Curruca curruca) Amager Fælled
166 2022-04-22 Småspove (Numenius phaeopus) Klydesøen
165 2022-04-22 Atlingand (Spatula querquedula) Villahøj Sø, Vestamager
164 2022-04-17 Bomlærke (Emberiza calandra) Høvblege
163 2022-04-17 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Stege Slambassiner
162 2022-04-17 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Veddelen
161 2022-04-17 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Høvblege
160 2022-04-17 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Stege Slambassiner
159 2022-04-17 Digesvale (Riparia riparia) Stege Slambassiner
158 2022-04-17 Vendehals (Jynx torquilla) Råby Sø
157 2022-04-17 Rovterne (Hydroprogne caspia) Busemarke Mose
156 2022-04-17 Hvidklire (Tringa nebularia) Hegnede Bugt
155 2022-04-17 Sortklire (Tringa erythropus) Hegnede Bugt
154 2022-04-17 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Hegnede Bugt
153 2022-04-17 Brushane (Calidris pugnax) Nyord
152 2022-04-17 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Nyord
151 2022-04-17 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Havet øst for Ulvshale
150 2022-04-17 Skeand (Spatula clypeata) Hegnede Bugt
149 2022-04-17 Knortegås (Branta bernicla) Nyord
148 2022-04-16 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Jægersborg
147 2022-04-16 Munk (Sylvia atricapilla) Hundesømosen
146 2022-04-13 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Gilbjerg Hoved
145 2022-04-13 Skovpiber (Anthus trivialis) Gilbjerg Hoved
144 2022-04-13 Bysvale (Delichon urbicum) Gilbjerg Hoved
143 2022-04-13 Landsvale (Hirundo rustica) Gilbjerg Hoved
142 2022-04-13 Dværgfalk (Falco columbarius) Gilbjerg Hoved
141 2022-04-13 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Gilbjerg Hoved
140 2022-04-13 Sort Glente (Milvus migrans) Gilbjerg Hoved
139 2022-04-13 * Steppehøg (Circus macrourus) Gilbjerg Hoved
138 2022-04-13 Hjejle (Pluvialis apricaria) Gilbjerg Hoved
137 2022-04-12 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Hellebæk
136 2022-04-12 Ringdrossel (Turdus torquatus) Hellebæk
135 2022-04-12 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Gilbjerg Hoved
134 2022-04-12 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Gilbjerg Hoved
133 2022-04-12 Vandrefalk (Falco peregrinus) Hellebæk
132 2022-04-12 Sølvhejre (Ardea alba) Gilbjerg Hoved
131 2022-04-12 Svaleklire (Tringa ochropus) Gilbjerg Hoved
130 2022-04-10 Sildemåge (Larus fuscus) Børstrup Hage
129 2022-04-10 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Børstrup Hage
128 2022-04-02 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Hellebæk
127 2022-04-02 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Hellebæk
126 2022-04-02 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Hellebæk
125 2022-03-23 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Hellebæk
124 2022-03-23 Rørhøg (Circus aeruginosus) Hellebæk
123 2022-03-22 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ølsemagle Revle
122 2022-03-19 Gransanger (Phylloscopus collybita) Tordals Mose
121 2022-03-13 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Gilbjerg Hoved
120 2022-03-13 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Gilbjerg Hoved
119 2022-03-13 Engpiber (Anthus pratensis) Gilbjerg Hoved
118 2022-03-13 Sangdrossel (Turdus philomelos) Gilbjerg Hoved
117 2022-03-13 Hedelærke (Lullula arborea) Gilbjerg Hoved
116 2022-03-13 Mosehornugle (Asio flammeus) Nordhavnstippen
115 2022-03-13 * Triel (Burhinus oedicnemus) Nordhavnstippen
114 2022-03-12 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Nordhavnstippen
113 2022-03-05 Tornirisk (Linaria cannabina) Røsnæs
112 2022-03-05 Jernspurv (Prunella modularis) Røsnæs
111 2022-03-05 Sortkrage (Corvus corone) Sanddobberne
110 2022-03-05 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Alleshave Bugt
109 2022-03-05 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sanddobberne
108 2022-03-05 Klyde (Recurvirostra avosetta) Alleshave Bugt
107 2022-03-05 Spidsand (Anas acuta) Alleshave Bugt
106 2022-03-04 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Gribskov
105 2022-03-04 Huldue (Columba oenas) Gribskov
104 2022-03-04 Knarand (Mareca strepera) Solbjerg Engsø
103 2022-03-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Jægersborg Dyrehave
102 2022-03-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Lundtofte Renseanlæg
101 2022-03-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Stampen + Rådvad
100 2022-03-01 Stær (Sturnus vulgaris) Jægersborg Dyrehave
99 2022-02-19 Sanglærke (Alauda arvensis) Børstrup Hage
98 2022-02-19 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Børstrup Hage
97 2022-02-15 Krikand (Anas crecca) Selsø Sø
96 2022-02-13 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø Sø
95 2022-02-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø Sø
94 2022-02-12 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Bernstorffsparken
93 2022-02-12 Skærpiber (Anthus petrosus) Skovshoved Havn
92 2022-02-12 Sortmejse (Periparus ater) Forstbotanisk Have
91 2022-02-12 Duehøg (Accipiter gentilis) Bernstorffsparken
90 2022-02-12 * Rødhovedet And (Netta rufina) Gentofte Sø
89 2022-02-05 Natugle (Strix aluco) Jægersborg Dyrehave
88 2022-02-02 Rørdrum (Botaurus stellaris) Gentofte Sø
87 2022-02-02 Træløber (Certhia familiaris) Gentofte Sø
86 2022-01-30 Storkjove (Stercorarius skua) Børstrup Hage
85 2022-01-30 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Børstrup Hage
84 2022-01-22 Halemejse (Aegithalos caudatus) Jægersborg
83 2022-01-14 Sule (Morus bassanus) Børstrup Hage
82 2022-01-14 Islom (Gavia immer) Børstrup Hage
81 2022-01-14 Ride (Rissa tridactyla) Børstrup Hage
80 2022-01-14 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Børstrup Hage
79 2022-01-10 Grønsisken (Spinus spinus) Gentofte Sø
78 2022-01-10 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Gentofte Sø
77 2022-01-10 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Gentofte Sø
76 2022-01-10 Skægmejse (Panurus biarmicus) Gentofte Sø
75 2022-01-10 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Gentofte Sø
74 2022-01-10 Vandrikse (Rallus aquaticus) Gentofte Sø
73 2022-01-10 Taffeland (Aythya ferina) Gentofte Sø
72 2022-01-04 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Eskebjerg Vesterlyng
71 2022-01-04 Stillits (Carduelis carduelis) Røsnæs
70 2022-01-04 Grønirisk (Chloris chloris) Røsnæs
69 2022-01-04 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Havnsø
68 2022-01-04 Bogfinke (Fringilla coelebs) Røsnæs
67 2022-01-04 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Røsnæs
66 2022-01-04 Vindrossel (Turdus iliacus) Røsnæs
65 2022-01-04 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Røsnæs
64 2022-01-04 Fuglekonge (Regulus regulus) Røsnæs
63 2022-01-04 Sumpmejse (Poecile palustris) Røsnæs
62 2022-01-04 Råge (Corvus frugilegus) Røsnæs
61 2022-01-04 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Røsnæs
60 2022-01-04 Havørn (Haliaeetus albicilla) Saltbæk Strand
59 2022-01-04 Rød Glente (Milvus milvus) Kaldred
58 2022-01-04 Musvåge (Buteo buteo) Røsnæs
57 2022-01-04 Spurvehøg (Accipiter nisus) Røsnæs
56 2022-01-04 Fiskehejre (Ardea cinerea) Vestsjælland
55 2022-01-04 Skarv (Phalacrocorax carbo) Røsnæs
54 2022-01-04 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Røsnæs
53 2022-01-04 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Vollerup Strand
52 2022-01-04 Tejst (Cepphus grylle) Røsnæs
51 2022-01-04 Alk (Alca torda) Røsnæs
50 2022-01-04 Lomvie (Uria aalge) Røsnæs
49 2022-01-04 Sølvmåge (Larus argentatus) Røsnæs
48 2022-01-04 Svartbag (Larus marinus) Røsnæs
47 2022-01-04 Stormmåge (Larus canus) Røsnæs
46 2022-01-04 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Røsnæs
45 2022-01-04 Rødben (Tringa totanus) Eskebjerg Vesterlyng
44 2022-01-04 Storspove (Numenius arquata) Saltbæk Strand
43 2022-01-04 Vibe (Vanellus vanellus) Tranemosen, Vestsjælland
42 2022-01-04 Strandskade (Haematopus ostralegus) Eskebjerg Vesterlyng
41 2022-01-04 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Røsnæs
40 2022-01-04 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Røsnæs
39 2022-01-04 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Havnsø
38 2022-01-04 Trane (Grus grus) Tranemosen, Vestsjælland
37 2022-01-04 Blishøne (Fulica atra) Havnsø
36 2022-01-04 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Røsnæs
35 2022-01-04 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Røsnæs
34 2022-01-04 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Røsnæs
33 2022-01-04 Hvinand (Bucephala clangula) Røsnæs
32 2022-01-04 Havlit (Clangula hyemalis) Vollerup Strand
31 2022-01-04 Sortand (Melanitta nigra) Røsnæs
30 2022-01-04 Fløjlsand (Melanitta fusca) Røsnæs
29 2022-01-04 Ederfugl (Somateria mollissima) Røsnæs
28 2022-01-04 Bjergand (Aythya marila) Eskebjerg Vesterlyng
27 2022-01-04 Troldand (Aythya fuligula) Tempelkrog
26 2022-01-04 Pibeand (Mareca penelope) Røsnæs
25 2022-01-04 Gravand (Tadorna tadorna) Tranevejle
24 2022-01-04 Sangsvane (Cygnus cygnus) Røsnæs
23 2022-01-04 Knopsvane (Cygnus olor) Røsnæs
22 2022-01-04 Blisgås (Anser albifrons) Tranemosen, Vestsjælland
21 2022-01-04 Grågås (Anser anser) Tranemosen, Vestsjælland
20 2022-01-04 Bramgås (Branta leucopsis) Saltbæk Strand
19 2022-01-04 Fasan (Phasianus colchicus) Vestsjælland
18 2022-01-02 Skovskade (Garrulus glandarius) Gentofte
17 2022-01-02 Gråspurv (Passer domesticus) Gentofte
16 2022-01-02 Skovspurv (Passer montanus) Gentofte
15 2022-01-02 Rødhals (Erithacus rubecula) Gentofte
14 2022-01-02 Sjagger (Turdus pilaris) Gentofte
13 2022-01-02 Spætmejse (Sitta europaea) Jægersborg Dyrehave
12 2022-01-02 Musvit (Parus major) Gentofte
11 2022-01-02 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Gentofte
10 2022-01-02 Ravn (Corvus corax) Jægersborg Dyrehave
9 2022-01-02 Gråkrage (Corvus cornix) Gentofte
8 2022-01-02 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Gentofte
7 2022-01-02 Klippedue (Columba livia) Gentofte
6 2022-01-02 Ringdue (Columba palumbus) Gentofte
5 2022-01-02 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Jægersborg
4 2022-01-02 Gråand (Anas platyrhynchos) Jægersborg
3 2022-01-01 Husskade (Pica pica) Gentofte
2 2022-01-01 Allike (Coloeus monedula) Gentofte
1 2022-01-01 Solsort (Turdus merula) Gentofte
Annoncer