Danske Årsarter 2016 - Kronologisk

Jens Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2016
239 2016-11-27 * Storpiber (Anthus richardi) Thorsminde
238 2016-11-02 Silkehale (Bombycilla garrulus) V. Strandsbjerg 38, Ringkøbing
237 2016-10-08 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Hvide Sande
236 2016-10-07 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Fjandø
235 2016-09-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Bækbygård Strand
234 2016-09-22 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Rindum hos SEP
233 2016-09-17 Lapværling (Calcarius lapponicus) Bækbygård Strand
232 2016-09-03 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Bækbygård Strand
231 2016-09-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Bækbygård Strand
230 2016-08-25 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Fanø
229 2016-08-25 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Fanø
228 2016-08-25 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sneum Digesø
227 2016-08-07 Dværgryle (Calidris minuta) Bækbygård Strand
226 2016-07-24 Alk (Alca torda) Bækbygård Strand
225 2016-07-21 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Hoverdal pl
224 2016-06-26 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Himmerland
223 2016-06-26 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Nørreådalen
222 2016-06-25 Canadagås (Branta canadensis) Vest Stadil Fjord
221 2016-06-13 Slørugle (Tyto alba) Thy
220 2016-06-04 Vagtel (Coturnix coturnix) Lem
219 2016-06-04 Rovterne (Hydroprogne caspia) Filsø
218 2016-06-04 Gulbug (Hippolais icterina) Filsø
217 2016-06-03 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Vest Stadil Fjord
216 2016-05-15 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Hoverdal pl
215 2016-05-13 Nattergal (Luscinia luscinia) Brødbæk
214 2016-05-12 Aftenfalk (Falco vespertinus) Falen
213 2016-05-12 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
212 2016-05-12 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Leding v Skjern
211 2016-05-11 Dværgterne (Sternula albifrons) Bækbygård Strand
210 2016-05-11 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Bækbygård Strand
209 2016-05-10 Havesanger (Sylvia borin) Vest Stadil Fjord
208 2016-05-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Vest Stadil Fjord
207 2016-05-10 Mursejler (Apus apus) Bækbygård Strand
206 2016-05-09 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Skjern Enge
205 2016-05-07 Sortklire (Tringa erythropus) Vest Stadil Fjord
204 2016-05-06 Sortterne (Chlidonias niger) Vest Stadil Fjord
203 2016-05-05 Silkehejre (Egretta garzetta) Værnengene
202 2016-05-05 Tornsanger (Curruca communis) Skjern Enge
201 2016-05-05 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Værnengene
200 2016-05-05 Tinksmed (Tringa glareola) Skjern Enge
199 2016-05-04 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Lille Vildmose
198 2016-05-04 Gøg (Cuculus canorus) Lille Vildmose
197 2016-05-04 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille Vildmose
196 2016-05-04 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Skagen
195 2016-05-03 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Skagen
194 2016-05-01 Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
193 2016-04-30 Lærkefalk (Falco subbuteo) Skagen
192 2016-04-30 Tejst (Cepphus grylle) Skagen
191 2016-04-30 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Skagen
190 2016-04-29 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
189 2016-04-28 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
188 2016-04-27 Hvidklire (Tringa nebularia) Bækbygård Strand
187 2016-04-26 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Stadiløvej
186 2016-04-26 Havterne (Sterna paradisaea) Bækbygård Strand
185 2016-04-26 Bysvale (Delichon urbicum) Vest Stadil Fjord
184 2016-04-24 Savisanger (Locustella luscinioides) Skjern Enge
183 2016-04-23 Skovpiber (Anthus trivialis) Sdr Vosborg
182 2016-04-22 Gærdesanger (Curruca curruca) Skænken sø
181 2016-04-21 Småspove (Numenius phaeopus) Gl Hviding
180 2016-04-21 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum Engsø
179 2016-04-21 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Føvling Kirke
178 2016-04-21 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
177 2016-04-21 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Vilsted Enge
176 2016-04-19 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Skjern Enge
175 2016-04-17 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Lyngvig
174 2016-04-17 Havlit (Clangula hyemalis) Lyngvig
173 2016-04-15 Bjergand (Aythya marila) Bækbygård Strand
172 2016-04-15 Fjordterne (Sterna hirundo) Bækbygård Strand
171 2016-04-13 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Bregning Grusgrav
170 2016-04-13 Ringdrossel (Turdus torquatus) Hover
169 2016-04-12 Munk (Sylvia atricapilla) Vest Stadil Fjord
168 2016-04-10 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Jylland
167 2016-04-10 Landsvale (Hirundo rustica) Vest Stadil Fjord
166 2016-04-10 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Skjern Enge
165 2016-04-10 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Skjern Enge
164 2016-04-07 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Bækbygård Strand
163 2016-04-07 Digesvale (Riparia riparia) Tim Enge
162 2016-04-03 Atlingand (Spatula querquedula) Vest Stadil Fjord
161 2016-04-03 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Krogshede
160 2016-04-03 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Bækbygård Strand
159 2016-04-02 Blåhals (Luscinia svecica) Søndervig
158 2016-04-02 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Krylen
157 2016-04-02 Svaleklire (Tringa ochropus) Stadilø
156 2016-04-01 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene
155 2016-04-01 Rødben (Tringa totanus) Værnengene
154 2016-04-01 Brushane (Calidris pugnax) Værnengene
153 2016-03-31 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Bækbygård Strand
152 2016-03-29 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Bækbygård Strand
151 2016-03-29 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Bækbygård Strand
150 2016-03-26 Lomvie (Uria aalge) Bækbygård Strand
149 2016-03-26 Rørhøg (Circus aeruginosus) Stadil Fjord
148 2016-03-23 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Hoverdal Pl.
147 2016-03-22 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Pl.
146 2016-03-22 Sortspætte (Dryocopus martius) Palsgård Skovdistr.
145 2016-03-22 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Kathrinedal, Bryrup
144 2016-03-22 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Torup
143 2016-03-21 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Klosterkær Mølle, Gl Ry
142 2016-03-21 Halemejse (Aegithalos caudatus) Klosterkær Mølle, Gl Ry
141 2016-03-21 Træløber (Certhia familiaris) Klosterkær Mølle, Gl Ry
140 2016-03-21 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Klosterkær Mølle, Gl Ry
139 2016-03-19 Gransanger (Phylloscopus collybita) Vest Stadil Fjord
138 2016-03-18 Rørdrum (Botaurus stellaris) Vejlerne
137 2016-03-18 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Vejlerne
136 2016-03-18 Klippedue (Columba livia) Hanstholm
135 2016-03-18 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Vejlerne
134 2016-03-15 Klyde (Recurvirostra avosetta) Fjandø
133 2016-03-15 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Vest Stadil Fjord
132 2016-03-10 Hedelærke (Lullula arborea) Lystbækgård
131 2016-03-09 Knarand (Mareca strepera) Bøvling Fjord v Krogshede
130 2016-03-06 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Vest Stadil Fjord
129 2016-03-04 Fyrremejse (Poecile montanus) Skjern Enge
128 2016-03-04 Skestork (Platalea leucorodia) Høje Sande
127 2016-03-04 Agerhøne (Perdix perdix) Skjern Enge
126 2016-03-04 Sildemåge (Larus fuscus) Høje Sande
125 2016-03-02 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Stadiløvej
124 2016-03-01 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Skjern Enge
123 2016-02-28 Sølvhejre (Ardea alba) Skjern Enge
122 2016-02-26 Duehøg (Accipiter gentilis) Hoverdal Pl
121 2016-02-26 Trane (Grus grus) Tim Enge
120 2016-02-05 Tornirisk (Linaria cannabina) Velling Mærsk
119 2016-02-04 Knortegås (Branta bernicla) Plet Enge
118 2016-02-04 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Thyborøn
117 2016-02-04 Storspove (Numenius arquata) Plet Enge
116 2016-01-26 Grønspætte (Picus viridis) Hoverdal pl
115 2016-01-23 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Stadil
114 2016-01-19 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Tim
113 2016-01-19 Sangdrossel (Turdus philomelos) Thorsminde
112 2016-01-19 Sanglærke (Alauda arvensis) Stadiløvej
111 2016-01-16 Sule (Morus bassanus) Thorsminde
110 2016-01-16 Gravand (Tadorna tadorna) Thorsminde
109 2016-01-16 Storkjove (Stercorarius skua) Thorsminde
108 2016-01-16 Ride (Rissa tridactyla) Thorsminde
107 2016-01-16 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Thorsminde
106 2016-01-16 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Vest Stadil Fjord
105 2016-01-16 Stillits (Carduelis carduelis) V. Strandsbjerg 38
104 2016-01-15 Stenvender (Arenaria interpres) Hvide Sande Havn
103 2016-01-15 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Skjern Enge
102 2016-01-09 Jernspurv (Prunella modularis) V. Strandsbjerg 38
101 2016-01-09 Natugle (Strix aluco) Bryrup
100 2016-01-08 Fasan (Phasianus colchicus) Stadilø
99 2016-01-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) No
98 2016-01-08 Engpiber (Anthus pratensis) Stadiløvej
97 2016-01-07 Rød Glente (Milvus milvus) Anerbjerge PL
96 2016-01-07 Dværgfalk (Falco columbarius) Værnengene
95 2016-01-07 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Værnengene
94 2016-01-07 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Værnengene
93 2016-01-06 Vandrikse (Rallus aquaticus) Vestas Stien
92 2016-01-06 Isfugl (Alcedo atthis) Hover Å
91 2016-01-06 Vandstær (Cinclus cinclus) Hover Å
90 2016-01-06 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hoverdal Pl.
89 2016-01-06 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Hoverdal Pl.
88 2016-01-05 Strandskade (Haematopus ostralegus) Hvide Sande Havn
87 2016-01-05 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Hvide Sande Havn
86 2016-01-05 Skærpiber (Anthus petrosus) Hvide Sande Havn
85 2016-01-04 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Vestas Stien
84 2016-01-04 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Vestas Stien
83 2016-01-04 Mosehornugle (Asio flammeus) Hoverdal Pl.
82 2016-01-03 Pibesvane (Cygnus columbianus) Borris
81 2016-01-03 Taffeland (Aythya ferina) Skjern Enge
80 2016-01-03 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Havet v Holmsborg
79 2016-01-03 Havørn (Haliaeetus albicilla) Borris Hede
78 2016-01-03 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Borris Hede
77 2016-01-03 Spurvehøg (Accipiter nisus) Tim Enge
76 2016-01-03 Vandrefalk (Falco peregrinus) Vest Stadil Fjord
75 2016-01-03 Hjejle (Pluvialis apricaria) Skjern Enge
74 2016-01-03 Huldue (Columba oenas) Skjern Enge
73 2016-01-03 Grønsisken (Spinus spinus) Borris Hede
72 2016-01-03 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Borris Hede
71 2016-01-03 Sortkrage (Corvus corone) Skjern Enge
70 2016-01-02 Ederfugl (Somateria mollissima) Havet v Holmsborg
69 2016-01-02 Fløjlsand (Melanitta fusca) Havet v Holmsborg
68 2016-01-02 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Holmsland
67 2016-01-02 Sandløber (Calidris alba) Havet v Holmsborg
66 2016-01-02 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Lyngvig
65 2016-01-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) Havet v Holmsborg
64 2016-01-02 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Hvide Sande Havn
63 2016-01-02 Ringdue (Columba palumbus) Holmsland
62 2016-01-01 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Bækbygård Strand
61 2016-01-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Vest Stadil Fjord
60 2016-01-01 Skarv (Phalacrocorax carbo) Tim Enge
59 2016-01-01 Fiskehejre (Ardea cinerea) Vest Stadil Fjord
58 2016-01-01 Knopsvane (Cygnus olor) Tim Enge
57 2016-01-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Hoverdal Pl.
56 2016-01-01 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Hoverdal Pl.
55 2016-01-01 Blisgås (Anser albifrons) Vest Stadil Fjord
54 2016-01-01 Grågås (Anser anser) Vest Stadil Fjord
53 2016-01-01 Bramgås (Branta leucopsis) Vest Stadil Fjord
52 2016-01-01 Pibeand (Mareca penelope) Tim Enge
51 2016-01-01 Krikand (Anas crecca) Vest Stadil Fjord
50 2016-01-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Tim Enge
49 2016-01-01 Spidsand (Anas acuta) Vest Stadil Fjord
48 2016-01-01 Skeand (Spatula clypeata) Vest Stadil Fjord
47 2016-01-01 Troldand (Aythya fuligula) Tim Enge
46 2016-01-01 Sortand (Melanitta nigra) Bækbygård Strand
45 2016-01-01 Hvinand (Bucephala clangula) Tim Enge
44 2016-01-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Vest Stadil Fjord
43 2016-01-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Vest Stadil Fjord
42 2016-01-01 Musvåge (Buteo buteo) Sevel
41 2016-01-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Vest Stadil Fjord
40 2016-01-01 Blishøne (Fulica atra) Tim Enge
39 2016-01-01 Vibe (Vanellus vanellus) Vest Stadil Fjord
38 2016-01-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Vestas Stien
37 2016-01-01 Stormmåge (Larus canus) Tim Enge
36 2016-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Vest Stadil Fjord
35 2016-01-01 Svartbag (Larus marinus) Vest Stadil Fjord
34 2016-01-01 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sevel
33 2016-01-01 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Hoverdal Pl.
32 2016-01-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Tim Vandmølle
31 2016-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Fuglsang Bro
30 2016-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Skave
29 2016-01-01 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Vestas Stien
28 2016-01-01 Solsort (Turdus merula) Sevel
27 2016-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) V. Tim
26 2016-01-01 Vindrossel (Turdus iliacus) V. Tim
25 2016-01-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Hoverdal Pl.
24 2016-01-01 Skægmejse (Panurus biarmicus) Vestas Stien
23 2016-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Hoverdal Pl.
22 2016-01-01 Musvit (Parus major) Sevel
21 2016-01-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Hoverdal Pl.
20 2016-01-01 Sortmejse (Periparus ater) Hoverdal Pl.
19 2016-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Hoverdal Pl.
18 2016-01-01 Spætmejse (Sitta europaea) Hoverdal Pl.
17 2016-01-01 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Vind hede
16 2016-01-01 Skovskade (Garrulus glandarius) Hoverdal Pl.
15 2016-01-01 Husskade (Pica pica) Vind
14 2016-01-01 Allike (Coloeus monedula) Skave
13 2016-01-01 Råge (Corvus frugilegus) Holstebro
12 2016-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Sevel
11 2016-01-01 Ravn (Corvus corax) Vind
10 2016-01-01 Stær (Sturnus vulgaris) Sevel
9 2016-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Sevel
8 2016-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Sevel
7 2016-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Sevel
6 2016-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Sevel
5 2016-01-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Hoverdal Pl.
4 2016-01-01 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Bækbygård Strand
3 2016-01-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Vind
2 2016-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Thorsted
1 2016-01-01 Bomlærke (Emberiza calandra) Vind
Annoncer