Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-02-27 Sorø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-23 Bogø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-04-10 Farø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-23 Aldersville
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-04 Klydesøen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-04 Klydesøen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-04-18 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-01-09 Frederikshave
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-24 Maribo
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-03-08 Søholt
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-04 Kongelund Strand
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-02-28 Åbøl
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-04 Klydesøen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-04-18 Fiilsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-02-28 Jels
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-19 Lønborg
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-14 Nyord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-03-07 Stege Slambassiner
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-04 Kongelund Strand
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-04 Hejresø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-03-14 Gåsesøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-02-28 Kongens Mose
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-03-07 Stege Slambassiner
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-17 Hejredesø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2015-10-03 Esbjerg
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-04 Hejresø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-02-07 Stege
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-17 Gilleleje
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-18 Søndervig
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-17 Gilleleje
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-17 Gilleleje
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-02-07 Hårbølle Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Kongelund Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-04 Kongelund Strand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-10 Grundsund
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-04 Kongelund Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-14 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-02 Rørbæk Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-03 Frederiksberg
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-28 Vester
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-04 Kongelund
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-04 Amager
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-03-21 Hårbølle Hestehave
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-04 Vest Amager
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-04 Hejresø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-28 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-04 Sjællandsbroen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-07 Ålebæk Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-11 Grønsund
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-03-07 Ålebæk Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-19 Føns Vang
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-03-07 Maribo
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-17 Sprogø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-25 Hårbølle Hestehave
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-03-07 Ålebæk Strand
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-08-16 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-04-17 Rømø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-23 Ishøj
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-04-17 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-15 Ulvedybbet
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-17 Rømø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-03-31 Sprogø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-04-17 Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-01-04 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-08-04 Staunings Ø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-08-04 Staunings Ø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-08-04 Staunings Ø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-08-04 Staunings Ø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Ulvedybbet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-03-30 Hesnæs
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-24 Rødbyhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-12-30 Hårbølle Strand
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-04-12 Hårbølle Hestehave
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-05-11 Nordstrand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-12 Hårbølle Hestehave
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-03-31 Sprogø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-05-11 Grenen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-17 Rømø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-11 Fanefjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-01-17 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-04 Kongelund Strand
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-04-17 Sneum Engesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-04 Klydesøen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Kongelund Strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-04 Kongelund Strand
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-04-17 Sprogø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-23 Ishøj
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-23 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-08-04 Staunings Ø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-07-25 Færgens Vænge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-17 Sneum Engesø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-05-10 Nordstrand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-05-10 Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-01-17 Gilleleje
208 X Alk (Alca torda) 2015-01-17 Gilleleje
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-03-09 Nordstrand
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2015-01-17 Gilleleje
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-17 Gilleleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-03-07 Ålebæk Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-05-09 Nordstrand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-14 Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-17 Gilleleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-04 Kongelund Strand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-18 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-04-17 Rømø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-04 Hejresø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-08 Søholt
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Bakkerne øst for Stengården
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-11 Nordstrand
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-10 Hårbølle Hestehave
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-03-08 Maribo
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-11 Fanefjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-03-07 Luddeholmene
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-04-04 Bakkerne øst for Stengården
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-11 Nordstrand
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-07 Hårbølle Hestehave
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-09-26 Gedser
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-02-07 Tyreholm
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-24 Farø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-04 Vest Amager
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-17 Kongelund
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-04-17 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-04-12 Høvblege
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-03-01 Vester Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-12 Skagen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-04-10 Helsinge
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-04-15 Tilsvildehegn
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-02-28 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-10 Køge Bugt
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-04-05 Fanefjord
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-11 Nordstrand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-02-08 Fanefjord
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-09 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-28 Løgumkloster
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-27 KU Frederiksberg Campus
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-04 Frederiksberg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-02 Amager
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-04 Amager
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-04 Klydesøen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-02 Amager
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-02-28 Draved Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-04 Hejresø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-04-01 Odderbæk
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-04 Kongelund
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-04 Kongelund
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-09-26 Gedser
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-04-17 Rømø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-07 Hårbølle Hestehave
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-28 Vester
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-05-09 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-04-17 Rømø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-05-09 Nordstrand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-17 Rømø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-19 Føns Vang
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-02-28 Draved Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-09 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 stevns fyr
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-28 stevns fyr
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-20 stubben
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-28 Hårbølle Hestehave
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-17 Rømø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-04-17 Rømø
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-16 Hårbølle Hestehave
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-30 Hårbølle Hestehave
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-11 Ellekrattet
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-05-01 Hårbølle Hestehave
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-09 Nordstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-04-11 Hårbølle Hestehave
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-04 Kongelund
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-04 Kongelund
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-02-05 University Gardens, Frederiksberg
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-04 Hejresø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-12 Høvblege
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-04 Kongelund
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-04 Kongelund
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-02-09 Hårbølle Hestehave
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-21 Hårbølle Hestehave
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-02-28 Draved Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-09 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-17 Sneum Engesø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-15 Hårbølle Hestehave
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-03-09 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-05-13 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-17 gilleleje
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-30 Hårbølle Hestehave
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-09 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-05-14 Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-20 Stubben
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-17 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-03 Frederiksberg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-11 Hårbølle Hestehave
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-07 Ålebæk Strand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-19 Skjern Enge
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-11 Nordstrand
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-04-01 Vester Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-21 Hårbølle Havn
453 X * Storpiber (Anthus richardi) Skallingen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-25 Hårbølle Hestehave
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-05-01 Gudenås udspring
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-09-26 Gedser
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-09-26 Gedser
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-04 Kongelund
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-25 Hårbølle Hestehave
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-04-05 Hårbølle Hestehave
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-02-09 Hårbølle Hestehave
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-04 Kongelund
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-24 Rødbyhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-07 Ålebæk Strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-01-04 Kongelund
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-02-09 Hårbølle Havn
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-17 Gribskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-02-09 Hårbølle Hestehave
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-04 Kongelund
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-03 Skallingen
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-02-28 Vester
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-25 Hårbølle Hestehave
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-07 Ålebæk Strand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer