Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-11 Bakkebølle
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-05 Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-01 Jægerspris
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-02-22 Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-01 Asserbo Strand
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2015-08-08 Agger Tange
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-01 Gribskov
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2015-02-07 Bakkendrup mose (Kalundborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-11 Nær Rødby Havn
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-01-11 Nær Rødby Havn
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-08 Holløse Bredning
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-03-09 Maribo Søndersø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Hornbæk Havn
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-02-22 Rangstrup
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-02-22 Rangstrup
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-01 Over Dråby Strand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-02-07 Alleshavebugten
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-03-09 Hejrede Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-02-28 Skenkel Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-02 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-01 Over Dråby Strand
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2015-03-15 Sneum Digesø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-27 Lille Kalv
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-08 Favrholm
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2015-06-15 Flintesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-01-25 Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-02 Møllekrogen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-01-11 Majbølle Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-01 Asserbo Strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-16 Søndervig
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-01 Hundested
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-01 Asserbo Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-01-31 Liseleje
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-03 Rågeleje Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-01 Vænget, Jægerspris
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-02 Møllekrogen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-01 Gribskov
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-01 Asserbo Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-13 Melby Overdrev
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-09 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-02 Fredensborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-01 Tornæs
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Gribskov
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-05-09 Gilbjerg
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-04 Gilleleje
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-01-17 Pøleåen ml Arresø og Alsønderup Enge
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-06-13 Søborg Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-06 Kastellet
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-01 Frederikssund
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-22 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-01 Frederikssund
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-01-03 Rågeleje Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-03 Rågeleje Strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-01-03 Rågeleje Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-01 Over Dråby Strand
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-06-11 Vestamager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-02-28 Selsø Sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-08 Solbjerg Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-24 Harboøre Tange
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-02-07 Sanddobberne
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-02-28 Selsø Sø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-14 Ølands Vejle
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værneengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-25 Ålebæk Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-01 Vænget, Jægerspris
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-03-15 Esbjerg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-01-24 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-01-01 Over Dråby Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-03-14 Mandø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-06-01 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-05-30 Kalløgrå
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-10 Holløse Bredning
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-02-22 Hvidbjerg Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-01 Vænget, Jægerspris
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-24 Thyborøn Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-06-06 Grenen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-03-21 Hvidbjerg Strand
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-01-21 Nivå Bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-01-02 Nivå Bugt
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-06-15 Køge Nordstrand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-21 Tanghjørnet
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-01-26 Strødam Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-22 Lynæs
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-05-10 Holløse Bredning
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-25 Hegnede Bugt
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-17 Værneengene
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-17 Værneengene
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-01-03 Rågeleje Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Asserbo Strand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-01-04 Børstruphage
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Grusgrav ved Krogsgård (Esbjerg)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-15 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-01-24 Thyborøn Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-01-16 Maglebæk Sø
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-21 Nørresø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-25 Sækkesand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-05-16 Grenen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-08-09 Ølsemagle Revle
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-02-08 Børstruphage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-01-04 Børstruphage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-05-16 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-01-03 Rågeleje Strand
208 X Alk (Alca torda) 2015-01-03 Rågeleje Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-01-04 Børstruphage
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2015-01-04 Børstruphage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-01-03 Rågeleje Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-01-01 Asserbo Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2015-11-08 Børstrup Hage
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-01-03 Rågeleje Strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-15 Grenen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-03 Rågeleje Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-01-24 Thyborøn Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-16 Felstedkog
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-02-17 Gentofte Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-01-11 Maribo Søndersø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-03-14 Gl. Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-09 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-05 Fredensborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-01-17 Gribskov (fra Solbjerg Engsø)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-11 Rødby Fjord
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-16 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-01 Lille Åmose
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-04-12 Møn
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-01 Gribskov
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-01 Kagerup
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Holløse Bredning
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-14 Eremitagesletten
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-03-14 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-01-12 Kajerød
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-02-04 Ølsemagle Revle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-01-24 Nyborg
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-04 Esrum Møllegård
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Den Tilsandede Kirke
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-08-15 Saksfjed Inddæmning
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-01 Stenholt Indelukke
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-01 Gribskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-31 Gribskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-02-22 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-01 Helsinge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Alme
302 X * Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2015-09-19 Gedser Odde
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-04-25 Jydelejet
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-01 Frederikssund
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-18 Møllekrogen
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-06-05 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-01 Gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Fredensborg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Fredensborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-11 Godsted
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Fredensborg
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-01 Kagerup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-01 Frederiksværk
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-01 Gribskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-03-22 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-01 Gribskov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-02-22 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Gribskov
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Gilbjerg
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-01-29 Gentofte Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-02-05 Dragør Sydstrand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-01-17 Solbjerg Engsø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-05-07 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-02-05 Nordtårnet, Klydesøreservatet
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-18 Dovns Klint
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-05 Fredensborg
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-04-25 Solrød Strand
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-28 Stevns Fyr
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-19 Hyllinge Bjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-06-21 Basnæs Skov
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-06 Strødam Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-14 Ulvedybet
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-20 Hellebæk
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-07 Sorø
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-06-22 Smørmosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-18 Øster Gulstav
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-06 Strødam Engsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-25 Solrød Strand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-06-05 Grenen
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-22 Lynæs
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-05 Fredensborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-01 Gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-01-01 Gribskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-01-19 Bækkebro
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-01 Vænget, Jægerspris
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-14 Langstrup Mose
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Fredensborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-01 Kagerup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-08 Favrholm
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-12 Stenholt Indelukke
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-02-02 Gilleleje Havn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-07 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-02 Nivå Bugt
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-25 Jydelejet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-04 Gilleleje Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-25 Jydelejet
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-25 Møn
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-03-22 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-16 Langerhuse
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-02 Fredensborg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Gribskov
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-02-28 Brødeskov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Hellebæk
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-07 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-08 Gilbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-14 Nørresø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-02-04 Ølsemagle Revle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-09-19 Gedser Odde
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-03-21 Nørresø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-12 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Gribskov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-11 Hamborg Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-05 Fredensborg
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-02 Møllekrogen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Frienfeldt og kanalerne
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-01 Vænget, Jægerspris
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-01 Asserbo Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-08 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-01-27 Gribskov
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-01-27 Gribskov
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-01 Gribskov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-01-01 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-02 Strødam Engsø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2015-04-25 Jydelejet
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-01 Frederiksværk
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-11 Kramnitze
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-24 Tvis
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-01 Solbjerg Engsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-09-26 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-02-05 Nordtårnet, Klydesøreservatet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer