Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-03-10 Bjerget
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-28 Råhede Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-01-30 Fovrfeldbækkens udløb
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-12-28 Sneum Sluse
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-02-01 Velling
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-13 Filsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-13 Filsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-13 Filsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-01 Velling
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-13 Filsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-11 Værnengene
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-13 Filsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-01-20 Vilslev
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-13 Filsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-02-11 Krogsgård
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-13 Filsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-04-07 Sneum Sluse
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-03-24 Ribe Østerå
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-02-23 Vest Stadil
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-13 Filsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-13 Filsø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-27 Sneum Engsø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-13 Filsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-02 Esbjerg Havn
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-13 Filsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-29 Uge
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-13 Filsø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2015-09-16 Vognsbøl, Esbjerg
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-13 Filsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-01-20 Astrup Sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-13 Hvidbjerg Strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-01-30 Hvidbjerg Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-13 Hvidbjerg Strand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-14 Blåvand Strand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-13 Hvidbjerg STrand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-01-30 Hvidbjerg Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-30 Hvidbjerg Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-13 Filsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-13 Filsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-13 Filsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-27 Hviding Engsø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-07-14 Marbæk Pl.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-11 Margrethe Koog
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-05 Magisterkogen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-02 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-04 Vognsbølparken
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Esbjerg By
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-05-11 Grøngård
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-01 Esbjerg By
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-01-13 Filsø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-07-01 Tange Bakker
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-04-18 Ribe Østerå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-13 Filsø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-13 Filsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-02-12 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-29 Gram Slotssø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-17 Lakolk
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-02-09 Esbjerg Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-06-24 Ølundgård Inddæmningen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-16 Filsø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-05-06 Skjern Enge
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-03-09 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-13 Filsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Lammesø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-20 Saltvandssøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2015-07-23 Sønderho
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-01-20 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-01-02 Esbjerg Havn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-05-01 Fanø Veststrand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-04-07 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-05 Vilslev Enge
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-16 Kjelst enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-02 Esbjerg Havn
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-01-14 Sneum Forland
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-03-24 Margrethekoog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-01-02 Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-01-14 Sneum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-01-27 Sneum Sluse
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-26 Højer Enge
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-05-10 Værnengene
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-05 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-01-30 Hvidbjerg Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-14 Sneum Forland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-11-10 Grønningen, Skallingen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-05-08 Sneum
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2015-08-06 Esbjerg Sø, Røme
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-06-06 Dueodde
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-02-03 Hønen
145 X Tredækker (Gallinago media) 2015-09-01 Falen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-02-03 Hønen
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2015-05-26 Højer Enge
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-05-26 Margrethekog
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-11-18 Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-27 Sneum Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-06-24 Ølundgård Inddæmningen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-06-28 Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-28 Værnengene
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-14 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-13 Sneum
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-07-07 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-05 Sneum Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Krogsgård Grusgrav
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-09 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-01-30 Fovrfeldbækkens udløb
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-02-23 Hvide Sande Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-02-19 Esbjerg Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-07-07 Blåvand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-18 Marbæk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-04-28 Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-28 Filsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-13 Sneum Engsø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-04-28 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-28 Blåvand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-21 Blåvand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Haasberger Sø danske del
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-05-05 Nørresø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-07-28 Nørre Lyngvig
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-07-28 Nørre Lyngvig
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-06-16 Nr. Lyngvig
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2015-04-28 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle) 2015-10-20 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-01-16 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2015-06-11 Chr. Ø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-10-20 Bækbygård Strand
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2015-10-20 Bækbygård Strand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-02-23 Bækbygård
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-02-23 Bækbygård
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2015-10-25 Vejers Strand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Vejers Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-01-16 Esbjerg Havn
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-10-21 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2015-08-04 Agger Tange
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-03-24 Rudbøl
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-03-27 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-02-01 Thyborøn Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-13 Fiilsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-02-09 Fanø Nordspids
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-02-23 Vest Stadil
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-20 Tim Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Filsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-01-20 Hviding Engsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-01-20 Hviding Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-12 Amager
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-01 Sønderho
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-13 Filsø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-01-18 Darum Sønderenge
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-02-24 Saltvandsssøen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-13 Filsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-03-24 Saltvandssøen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-05 Vesterende Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-03-17 Råhede Enge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-05-20 Sneum
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-13 Filsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-13 Filsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-13 Filsø
274 X Slørugle (Tyto alba) 2015-06-28 Allerup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-02-01
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-29 Tørning Mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-01-29 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-07-01 Tange Plantage
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-02-17 Hjerpsted Skydebane
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-08-14 Varde
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-07-21 Nørresø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-28 Kærgård Klitplantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-12 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-02-17 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-02-01 Store Hjøllund pl.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-02-17 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-02-01 Store Hjøllund pl.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-09-01 Kallesmærsk Hede
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-02-23 Velling
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-11 Kongens Mose
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-29 Skallingen
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-13 Filsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-11 Hønning Pl.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-13 Tane Hedesø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-13 Filsø
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Esbjerg By
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-02-01 St. Hjøllund pl.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Esbjerg By
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Esbjerg By
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-01 Esbjerg By
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Esbjerg By
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-14 Allerup Enge
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-04-11 Lynge
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-02-01 St. Hjøllund pl.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-03-27 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-29 Gram Slotspark
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-01-13 Filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-13 Filsø
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-13 Filsø
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-04-18 Novrup
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-02-03 Sønderho Strand
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-06-12 Dueodde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-01
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-02-24 Hjerpsted hede
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-21 Krogsgård grusgrav
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-14 Nørresø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-14 Nørresø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-02-04 Vognsbølparken
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-06-07 Almindingen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-25 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-09-17 Fovrfeld Sø, Esbjerg
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2015-10-20 Blåvand
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-18 Novrup
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-19 Hansens Bro, Ansager
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-06-08 Paradisbakkerne ved Rokkestenen
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Lammesø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-25 Sneum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-05 Magisterkogen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-18 Nørresø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-19 Tinglev Mose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-26 Magisterkogen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-24 Novrup Grusgrav
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-05 Nørresø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2015-09-01 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-27 Novrup Grusgrav
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-05-05 Nørresø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-21 Mandø
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-09-25 Sneum
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-13 Filsø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-13 Filsø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-16 Sanatorieskoven, Esbjerg
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-04 Sanatoriemosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-02-04 Vognsbølparken
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-05 Sejstrup
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-13 Filsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-18 Ribe Østerå
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Esbjerg By
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-13 Filsø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-13 Ho
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-02-03 Halen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-02-17 Draved Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-18 Tønder
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-13 Filsø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-13 Sneum
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-11 Skast Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-27 Novrup Grusgrav
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-06-12 Baggeå
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-01-21 Fovrfeld-udløbet
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-27 Novrup Grusgrav
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-05-11 Kongens Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-03-10 Vilslev Enge
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-18 Darum Sønderenge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-29 Christiansdal Elværk
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Esbjerg By
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Esbjerg By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-08 Kronprinsensgade, Esbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-20 Sneum
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-24 Kelds Nor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-02-23 Hover Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-17 Sneum Engsø
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2015-09-27 Spunsen, Skallingen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-18 Allerup Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-20 Sneum
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-03-09 Sneum Forland
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-02 Esbjerg Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-13 Filsø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-13 Filsø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-03-24 Ribe Østerå
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-13 Filsø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-06-10 Dueodde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-13 Filsø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-02-24 Hjerpsted Hede
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-17 Vilslev Enge
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-03-17 Vilslev Enge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-03-17 Vilslev Enge
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-02-01 Store Hjøllund pl.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-13 Filsø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2015-06-12 Dueodde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-02-04 Vognsbølparken
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-01-27 Sneum Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-14 Esbjerg Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-13 Filsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-13 Filsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2015-09-23 Nyeng
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-01-16 Esbjerg Havn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer