Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Silas Kristian Krag Olofson


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Silas Kristian Krag Olofsons kryds

Dette er Silas Kristian Krag Olofsons Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-03 Nordjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-14 Høgsbro plantage
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-04 Lolland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-04 3 km sv for Maribo, Lolland
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-27 Frederiksværk
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-02-04 Lolland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-26 Lund fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-02-04 Lolland
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-02-04 Lolland
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-04 Lolland
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-05-14 Favrholm
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-03-26 Vilsted sø
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-03-26 Vilsted sø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2007-02-08 Peblingesøen
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-25 Stubben
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
33 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-27 Frederiksværk
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-25 Stubben
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2007-03-26 Vilsted sø
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-21 Gilleleje havn
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-06-28 Gilleleje
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-02-04 Rødbyhavn
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-21 Gilleleje havn
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-27 Frederiksværk
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-27 Frederiksværk
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-14 Storebælt
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-02-04 Søndersø, Lolland
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-06-03 Nordjylland
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2007-04-30 Hillerød
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-20 Holløse bredning
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-06-23 Brogård Plantage
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-14 Bække
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-26 Kogleaks
83 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-14 Tryggevælde
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-06-30 Tryggevæld Ådal
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-28 Hillerød
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2007-02-04 Søholt, Lolland
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-29 Nivå
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-27 Frederiksværk
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-01-21 Gilleleje havn
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-06-23 Sneum Engsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-03-23 Sølager
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-26 Vejlerne
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-08-18 Ølsemagle revle
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-26 Hanstholm
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-05-04 Favrholm
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-06-23 Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-06-23 Sønderjylland
117 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-08-18 Ølsemagle revle
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-26 Vejlerne
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-03-23 Sølager
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-05-04 f
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-14 Favrholm
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2007-06-23 Rømø
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-27 Frederiksværk
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-02-04 Rødbyhavn
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Skagen
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-08-18 Ølsemagle revle
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-03-05 Stenholtvang
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-05-20 Holløse bredning
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-04 Favrholm
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-05-04 Favrholm
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-14 Favrholm
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-06-23 Margrethe Kog
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-05-20 Holløse bredning
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) Hanstholm
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-02-04 Rødbyhavn
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esberg Havn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-01-27 Gilleleje havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-03-26 Hanstholm
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-06-03 Skagen
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-08-05 Dronningmølle Strand
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-05-15 Stubben
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-06-03 Skagen
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-29 Holte
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-06-03 Skagen
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-21 Gilleleje havn
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-06-04 Skagen
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-21 Gilleleje havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda) 2007-06-28 Gilleleje
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-06-28 Gilleleje
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-14 Storebælt
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-01-29 Nivå
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-06-04 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-03 Skagen
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-04 Nordstrand, Skagen
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-09-03 Skagen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-03-26 Vejlerne
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-03-26 Vejlerne
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-20 Hillerød
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-27 Hillerød
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-04 Hillerød
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-05-07 Mellem Farum og Hillerød (of vej 16)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-05-14 Favrholm
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-25 Stubben
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-06-23 Margrethe Kog
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-29 Universitetsparken. KBH
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Stubben
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-04 Kongerslev
274 X Natugle (Strix aluco) 2007-01-29 Hillerød
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-06-23 Føvling
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-02-10 Frøstjernevej
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-06-04 Sylviastien, Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-03-05 Stenholtvang
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-21 Hillerød
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-03-05 Stenholtvang
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-01-14 Kammerslusen, Ribe
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-06-03 Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-06-03 Skagen
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-02-12 Nivå
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-27 Frederiksværk
314 X Husskade (Pica pica)
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-03-26 Hanstholm
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-21 Hillerød
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-05-02 Gribskov
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-02-03 Indelukket, Hillerød
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-06-04 Uldum Kær
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-03 Hillerød
328 X Musvit (Parus major)
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-03-26 Kogleaks
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-02-27 Stubben
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-06-03 Hirtshals
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-30 Gilbjerg
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-18 Hillerød
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-30 Gilbjerg
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-02-03 Indelukket, Hillerød
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-04-23 Kagerup
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Frederiksborg Slots Indelukke
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-06-04 Uldum Kær
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-15 Stubben
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-22 Hammerenge
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) Gulbjerg
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-14 Tryggevælde
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-20 Hammerenge
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-06-30 Tryggevæld Ådal
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-06-04 Uldum Kær
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-15 Stubben
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-05-02 Gribskov
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-25 Stubben
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-21 Hillerød
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-03 Indelukket, Hillerød
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-14 Bække
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken. KBH
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-27 Stubben
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-06-23 Sønderjylland
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-25 Stubben
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-14 Tryggevælde
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-01-25 Stubben
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-28 Gribskov
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-05-15 Stubben
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-15 Stubben
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-06-03 Sylviastien, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-25 Stubben
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-23 Hundested havn
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2007-08-18 Ølsemagle revle
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-03-26 Hanstholm
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-28 Gilbjerg hoved
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-21 Gilleleje havn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-24 Hillerød
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-21 Hillerød
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-03-01 Asserbo plantage
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-02-24 Rødovre
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-02-27 Stubben
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-23 Hundested havn
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-02-27 Stubben
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-06-23 Draved Skov
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-14 Bække
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-03-26 Vilsted sø
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-03-24 Gilbjerg hoved
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-03 Sylviastien, Skagen
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-01 Arresø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer