Danske Arter

Danske Arter

Ole Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Sørensens kryds

Dette er Ole Sørensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-05-05 Hansted Reservatet
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-03 Tustrup, Fjellerup
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-05-05 Sneum Enge, Esbjerg
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1979-09-30 Vejlerne
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-29 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-02-16 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1984-03-19 gyldensteen, fyn
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-01-20 Vejrum Nørremark
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1994-10-19 Keldsnor
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-03-13 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-03-09 Firtalstrand, Otterup
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-12 Rugård Gods
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-10-31 Hornbæk Enge
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X * Sortbrun And (Anas rubripes) 2024-03-19 Vestereng
34 X Spidsand (Anas acuta)
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-07 Lille Vildmose
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1986-09-28 Tryggelev Nor
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-15 Sminge sø
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-02 Furesø
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila)
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-02 Skælskør Nor
44 * Stellersand (Polysticta stelleri)
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-03-12 Svendborgsund
46 X Ederfugl (Somateria mollissima)
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-18 Søndervig
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
49 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-19 Havnsø Strand
51 X Sortand (Melanitta nigra)
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-11-19 Fjellerup Strand
53 X Havlit (Clangula hyemalis)
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-07-31 Firtalsstrand,mellemstykket,Otterup
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-18 Selsø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1992-06-02 Skagen
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
64 X Mursejler (Apus apus)
65 * Gråsejler (Apus pallidus)
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 * Skadegøg (Clamator glandarius)
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas)
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-05-15 Skagen
81 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
85 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-09 andi, Andi
86 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-09 Sølsted Mose
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-16 skagen
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster, Svinø
93 * Jomfrutrane (Grus virgo)
94 X Trane (Grus grus) 2003-06-01 Tversted
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-13 Kongens kær
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Bttervej, Skagen
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-11 Nagbøl
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølund inddæmningen
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-13 Bøjden Nor
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1992-05-19 Skagen
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-09 Jedstrup Enge
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-07-24 Karlby Klint, norddjursland
121 X Storspove (Numenius arquata)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres)
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
127 X Brushane (Calidris pugnax)
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-08-31 Vorsø Østvejle, Langøerne
129 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba)
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1999-10-17 Kelsnor
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-24 Grønningen (Varde)
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-05-20 Nissum Breding
139 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-16 Værnengene
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2016-05-27 Lille Vildmosen, nordlige græsningsfenner
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-01 Alrø Egehoved
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-03-23 Egsøå Eng
146 X Tredækker (Gallinago media) 2010-09-12 Assedrup Enge
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-28 Sneum Sluse forland
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-01 Geddal Enge
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1989-03-15 Rømødæmningen
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-12-30 Hvide Sande Havn
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
153 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
154 X Svaleklire (Tringa ochropus)
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-28 Ulvedybet
156 X Rødben (Tringa totanus)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-04-25 Norsminde Fjord
158 X Tinksmed (Tringa glareola)
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-18 Vilsted Sø
164 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2013-06-04 Vestamager, Klydesøen
166 X Ride (Rissa tridactyla)
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-23 Hanstholm Havn
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-10 Odden Færgehavn
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde Havn
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1979-05-20 Nissum Fjord
173 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
174 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-04-15 Sneum Engsø
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Universitetsparken Århus
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1979-09-30 Klitmøller
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-29 Universitetsparkeen Århus
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-10-05 Bagenkop Havn
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-10-04 Bagenkop Havn
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-05-14 Filsø, Mellemsø
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-06-16 Årslev Engsø
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1979-05-13 fornæs
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo)
198 X Havterne (Sterna paradisaea)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-23 Braøand Sø
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2016-06-13 Vejrum, Nørreå
201 X Sortterne (Chlidonias niger)
202 X Storkjove (Stercorarius skua)
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-04 Dovns Klint
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1979-09-30 Hanstholm
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2018-10-02 Vammen Vesterkær
206 X Søkonge (Alle alle)
207 * Polarlomvie (Uria lomvia)
208 X Lomvie (Uria aalge)
209 X Alk (Alca torda)
210 X Tejst (Cepphus grylle)
211 Lunde (Fratercula arctica)
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 X Islom (Gavia immer) 2012-05-19 Skagen
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
219 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
220 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-05-19 Skagen
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-09-22 Hjelm
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-31 Vejle Fjord øst (Vejle)
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2004-10-05 Kelsnor
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1966-05-10 Lyngby
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 1979-04-15 tuborøn
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 X * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2024-06-17 Slotsmosen
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1979-06-04 Skagen
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-18 Ølundsinddæmningen, Fyn
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-09-20 Kelsnor
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
240 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-09 Skarvsøen, Reservatet, Skagen
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup Slot, Gjerrild
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Sklivsø, Hopstrup. Haderslev
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-19 Tim Enge
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-10-10 Tryggelev Nor
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-05-05 Avbæk og Dyrhave, Aabenrå
249 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-21 Storsig, Skagen (Frederikshavn)
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup Losseplads, Skive
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-06-14 Harrild Hede
256 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2019-04-15 Skagen Nordstrand
258 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-30 Skagen
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-05-12 lille vildmose
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Try, SV for Frederikshavn
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis)
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
267 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kogleaks, Vejlerne
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-11 Skagen, Verdens Ende
269 X Hedehøg (Circus pygargus) rømø
270 X Rød Glente (Milvus milvus)
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 1979-05-19 Skagen
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
274 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba) 1972-03-10 Trustrup, Eldrupgården
277 * Dværghornugle (Otus scops)
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-23 Hansthlm Slamdepot
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-05-30 Kongerslev
280 X Natugle (Strix aluco)
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-16 Nr. Felding Plantage
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-10 Hesselholt Skov, Rold Skov
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 1978-04-18 Skivholme
284 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-06-15 Gludsted Plantage
285 X Skovhornugle (Asio otus)
286 X Mosehornugle (Asio flammeus)
287 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-06-22 Gylling, Fallingvej 16
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Sårup ved Hanstholm
289 X Isfugl (Alcedo atthis)
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Skagen
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 1992-06-02 Skagen
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-16 Draved Skov
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-08 Bjerregrav Mose
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-04-05 Sondrup Plantage
299 X Grønspætte (Picus viridis)
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-28 skagen
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius)
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-10-09 Ballum forland
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2010-05-28 Bygholm Vejle
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-06 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
312 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
313 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
314 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-27 Haderslev, Halk
317 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-20 Skagen
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-10-13 sædballe, Langeland
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone)
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax)
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
329 X Sortmejse (Periparus ater)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-04-27 Uldum Kær
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
337 X Hedelærke (Lullula arborea)
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata) 1992-06-03 Skagen
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1979-04-14 Vest Stadil Fjord
341 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2017-04-29 Brabrand Sø vestende
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
351 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
352 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-05 Feldballe
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-22 Højerup, Stevns (Stevns)
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-23 Sønder Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-15 Blåvand sommerhusområde. TDC mast
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tversted søerne
361 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-31 Tornby Klitplantage
364 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-17 Stubbe Sø
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-27 Reservatet, Skagen
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
372 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
373 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1989-06-12 Hasmark Mose
380 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-05-07 Magisterkog
381 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
382 X Munk (Sylvia atricapilla)
383 X Havesanger (Sylvia borin)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-10 Viborg
385 X Gærdesanger (Curruca curruca)
386 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
387 X Tornsanger (Curruca communis)
388 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Rubjerg Plantage
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-11-16 Årslev Engsø
395 X Fuglekonge (Regulus regulus)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
397 X Spætmejse (Sitta europaea)
398 X Træløber (Certhia familiaris)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
400 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-06 Sejstrup, Esbjerg
401 X Stær (Sturnus vulgaris)
402 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
403 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
407 X Solsort (Turdus merula)
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-22 Bispebjerg, Kbh.
410 * Brundrossel (Turdus eunomus)
411 X Sjagger (Turdus pilaris)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula)
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-28 Hornebæk Eng
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-09 Lakolk, Rømø
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
426 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-11 Skagen, Reservatet
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1992-05-16 Skagen
434 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
435 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Tipmosen. Blåvand
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-24 Gilleleje Havn
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-20 Blåvands Huk
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup, Virksund
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-06 Skansehage, Rørvig
442 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
443 X Vandstær (Cinclus cinclus)
444 X Gråspurv (Passer domesticus)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Grenen
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-13 Hirtshals Havn
450 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
451 X Jernspurv (Prunella modularis)
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-20 Keldsnor, Langeland
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-21 Tipmose og Heden ved Lysbjerge. Blåvand
457 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
458 X Markpiber (Anthus campestris) 1979-05-12 Fornæs
459 X Engpiber (Anthus pratensis)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis)
461 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-05-12 grenen, Skagen
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-12-13 alrø
464 X Skærpiber (Anthus petrosus)
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-03 Hasseris, Aalborg
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
470 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
472 X Grønirisk (Chloris chloris)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
474 X Tornirisk (Linaria cannabina)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2023-01-24 Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs)
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-11-19 Uldrup Bakker
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-20 skærsø Plantage
481 X Stillits (Carduelis carduelis)
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-07 Grenen
483 X Grønsisken (Spinus spinus)
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-06-01 Grenen, Skagen
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
486 X Bomlærke (Emberiza calandra)
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Poul Eeg Camping
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-03 Tornby Klitplantage, Hirtshals
493 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
494 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
495 * Pileværling (Emberiza rustica)
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
498 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
500 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger By
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer