Danske Arter

Danske Arter

John Frikke


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af John Frikkes kryds

Dette er John Frikkes Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1968-05-10 Tinglev Mose (SJ)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1988-09-16 Blåvand (RB)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1986-04-08 Margrethe Kog (SJ)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1977-10-16 Blåvand (RB)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1976-11-18 Blåvand (RB)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1986-10-18 Filsø Marker
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1994-02-12 Margrethe Kog, Højer
11 X Grågås (Anser anser) 1974-02-19 Blåvand (RB)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1992-02-12 Vest Stadil (RK)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1991-03-12 Fiddesø (RB)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1985-10-03 Sneum Sluse (RB)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1972-11-19 Kongeå Slusen (RB)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1984-11-18 Filsø (RB)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-12-26 Næsbjerg, Varde
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1971-01-05 Sneum Sluse (RB)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1975-02-18 Kongeå Slusen (RB)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1977-12-16 Blåvand (RB)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1989-09-10 Ribemarsken (RB)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1969-02-18 Esbjerg Havn (RB)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1984-10-20 Margrethe Kog (SJ)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1969-04-14 Vognsbølparken, Esbjerg (RB)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø (RB)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1970-05-13 Esbjerg (RB)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Sneum Digesø (RB)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1969-10-18 Esbjerg Havn (RB)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1972-08-30 Blåvand (RB)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1981-04-15 Esbjerg Havn (RB)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-28 Rømø (SJ)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1972-09-09 Esbjerg (RB)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1970-04-07 Esbjerg (RB)
34 X Krikand (Anas crecca) 1972-07-17 Esbjerg Havn (RB)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-03-29 Sneum Digesø (RB)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-04-23 Søndersø (LF)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1972-05-15 Esbjerg (RB)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1969-10-24 Oksby Sø, Blåvand (RB)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-02-15 Skjern Enge (RK)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1987-08-11 Sneum Sluse (RB)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1983-11-02 Blåvand (RB)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-09 Skjern Enge (RK)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-04-20 Skallingen, Nyeng (RB)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1978-03-26 Ho Bugt (RB)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1969-04-04 Esbjerg Havn (RB)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1997-06-20 Blåvand (RB)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1975-09-30 Blåvand (RB)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand (RB)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2023-10-19 Fanø Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1975-11-17 Esbjerg Havn (RB)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-18 Blåvand (RB)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1969-05-03 Blåvand (RB)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1972-03-03 Esbjerg Havn (RB)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1972-02-02 Esbjerg Havn (RB)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1971-02-11 Esbjerg Havn (RB)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-04-03 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1969-05-20 Marbæk Plantage (RB)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-04 Ballum (SJ)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1971-06-05 Esbjerg Havn (RB)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1983-05-21 Skagen (NJ)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1985-02-13 København (S)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe (VE)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1969-05-30 Tinglev Mose (SJ)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-06 Gulstav mose, Langeland (F)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1969-05-30 Tinglev Mose (SJ)¨
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-15 Vust Holme, Bygholm Vejle NØ
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1980-06-18 Mandø (RB)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1987-05-10 Sneum Sluse (RB)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1968-10-15 Blåvand (RB)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1968-04-28 Rømø (SJ)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1988-04-14 Sneum Sluse (RB)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-15 Ribe Holme (RB)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-11 Sneum Digesø (RB)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1972-08-18 Blåvand (RB)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgård (F)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2016-05-19 Mandø Bykog (RB)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Rømø (SJ)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1968-04-27 Søren Jessen Sand, Fanø (RB)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk (RB)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1968-09-07 Fanø (RB)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1981-09-06 Sneum Sluse (RB)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange (NJ) + 08/09-2011 Blåvand (RB)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen (RB)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-23 Ballum Forland (SJ)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-29 Skallingen (RB)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1981-05-30 Grenen, Skagen (NJ)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2004-05-23 Sneum Sluse (RB)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse (RB)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-07-21 Saltvandssøen (SJ)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1991-04-15 Fovrfeld, Esbjerg (RB)
145 X Tredækker (Gallinago media) 1972-07-08 Tinglev Mose (SJ)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værnengene (RK)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene (RK)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1975-10-18 Blåvandshuk (RB)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-02 Ulvedybet (NJ)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2009-05-20 Vejlerne (NJ)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Sønderho, Fanø (RB)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2019-06-13 Margrethekog (SJ)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-15 Vejlerne (NJ)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-23 Hanstholm Havn (NJ)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1986-09-12 Blåvand (RB)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-08-04 Blåvandshuk (RB)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-03 Thorsminde (RK)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-01 Langli (RB)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør (S)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1984-10-20 Blåvand (RB)
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1993-10-10 Blåvandshuk (RB)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen (SJ)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand (AH)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1969-04-30 Esbjerg Havn (RB)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1972-04-09 Esbjerg Havn (RB)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 X * Armensk Måge (Larus armenicus) 2017-05-04 Blåvand (RB)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1968-09-01 Skallingen (RB)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1971-07-20 Fiddesø (RB)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli (RB)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1983-05-17 Tipperne (RK)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1994-10-15 Stadil Fjord (RK)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1972-10-19 Blåvandshuk (RB)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1984-10-10 Blåvand (RB)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1978-10-20 Blåvand (RB)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1977-09-18 Blåvand (RB)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1977-08-18 Blåvand (RB)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Skagen, Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 1968-10-15 Blåvandshuk (RB)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1988-05-14 Skagen (NJ)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-12 Agger Tange (NJ)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1972-10-23 Blåvandshuk (RB)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1972-10-16 Blåvandshuk (RB)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1968-10-15 Blåvandshuk (RB)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1973-09-23 Blåvandshuk (RB)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1968-10-13 Blåvandshuk (RB)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1975-08-13 Skallingen (RB)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1968-04-29 Sædding (RB)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1968-10-15 Blåvand (RB)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1969-10-05 Blåvandshuk (RB)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1968-10-15 Blåvandshuk (RB)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1983-05-11 Tipperne (RK)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-06-06 Kammerslusen (RB)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1971-05-07 Blåvand (RB)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-04 Vejlerne (NJ)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hvinding Engsø (RB)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-04 Rudbøl Sø (SJ)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnengene (RK)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Haurvig (RK)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1967-02-11 Esbjerg (RB)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene (RK)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1991-08-04 Grærup Langsø (RB)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1982-05-16 Værnengene (RK)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1993-08-06 Blåvand (RB)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-26 Vesterris, Ålestrup (NJ)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Nyamindegab (RK)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2007-05-26 Skagen (NJ)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-30 Skagen (NJ)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-21 Hulsig Hede
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-27 Skagen (NJ)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1973-04-20 Skagen (NJ)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund (RB)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kogleakssøen, Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-14 Skagen (NJ)
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1968-04-28 Rømø (SJ)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1983-01-03 Oksbøl (RB)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Jedsted Enge (RB)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1980-04-20 Tipperne (RK)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-13 Kløvbakken, Filsø (RB)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2000-02-19 St. Emmerske, Tønder (SJ)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1985-06-13 Lunde (RB)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1989-11-04 Megrathelund Plantage (F)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-11 Ullerup (S)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1969-06-07 Koksnpang, Esbjerg (RB)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2011-03-19 Blåbjerg (RB)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1972-02-17 Sneum Sluse (RB)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1974-05-07 Hjelm (AH)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1969-06-05 Fanø (RB)
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1985-06-26 Løjt (SJ)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-20 Skovene, Gråsten Slotspark (SJ)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1975-04-20 Skagen (NJ)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1972-06-24 Ballum Enge (SJ)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-18 Ballum Forland (SJ)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1984-04-15 Vejlerne (NJ)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø (AH)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1975-05-18 Blåvand (RB)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen (RB)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1977-05-17 Blåvand (RB)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1992-08-15 Blåvand (RB)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø (RB)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1969-07-15 Sandbjerg, Alssund (SJ)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1971-11-16 Blåvand (RB)
318 X Husskade (Pica pica) 1972-11-18 Blåvand (RB)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1968-08-18 Kikkebjerg, Fanø (RB)
320 X Allike (Coloeus monedula) 1973-01-18 Esbjerg (RB)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1983-03-16 Esbjerg (RB)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1976-05-17 Esbjerg Havn (RB)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1979-04-18 Esbjerg Havn (RB)
325 X Ravn (Corvus corax) 1975-02-18 Esbjerg (RB)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1984-11-07 Blåvand (RB)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1983-05-17 Blåvand (RB)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1983-05-17 Blåvand (RB)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1983-04-30 Esbjerg (RB)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1992-04-09 Roust Mose (RB)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1972-10-17 Esbjerg (RB)
332 X Musvit (Parus major) 1983-05-18 Blåvand (RB)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1984-05-16 Esbjerg (RB)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1975-07-05 Blåvand (RB)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1968-05-04 Esbjerg Havn (RB)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Esbjerg Havn (RB)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-04-29 Norrup Grusgrav (RB)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1978-10-04 Esbjerg (RB)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1986-05-18 Blåvand (RB)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-25 Hald sø (NJ)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr (S)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1985-10-02 Blåvand (RB)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1985-10-15 Blåvand (RB)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand (RB)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1992-10-20 Blåvandshuk (RB)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1977-04-17 Blåvand (RB)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1974-05-18 Hjelm (AH)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-23 Tane Sø (RB)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-05-27 Skagen (NJ)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand Fuglestation (RB)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1972-07-02 Sandbjerg Sø, Alssund (SJ)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1970-08-30 Blåvand Fuglestation (RB)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1973-08-07 Esbjerg (RB)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2002-05-27 Blåvand Fuglestation (RB)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-05-28 Blåvand Fuglestation (RB)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1977-06-19 Esbjerg (RB)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1992-05-18 Blåvand (RB)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø (RB)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-06 Blåvand Fuglestation (RB)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1993-06-08 Blåvand (RB)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Hvidbjerg, Blåvand (RB)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1990-06-04 Esbjerg (RB)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1978-05-20 Vejen Mose (RB)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1992-05-23 Værnengene (RK)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1988-05-19 Blåvand (RB)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1977-05-19 Blåvand (RB)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1974-06-08 Hjelm (AH)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1987-05-16 Blåvand (RB)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (NJ)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1979-05-18 Blåvand (RB)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1986-05-09 Blåvand (RB)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-07-18 Blåvand (RB)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1974-05-16 Hjelm (AH)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1982-03-16 Esbjerg (RB)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1971-05-05 Esbjerg Havn (RB)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1970-04-18 Blåvand (RB)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1979-02-18 Fanø (RB)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1975-01-19 Hjelm (AH)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1986-09-16 Tjørring, Herning (RK)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1974-05-17 Esbjerg (RB)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-23 Tane Sø (RB)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1989-05-16 Skagen (NJ)
404 X Solsort (Turdus merula) 1970-11-07 Esbjerg (RB)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-07 København (S)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1973-11-06 Blåvand (RB)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1972-04-11 Blåvand (RB)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1980-11-03 Sneum Sluse (RB)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1981-09-08 Blåvand (RB)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1977-05-18 Esbjerg (RB)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1972-09-29 Esbjerg Havn (RB)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1972-06-17 Sneum Sluse (RB)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1971-06-22 Esbjerg (RB)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1986-05-05 Filsø (RB)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvand (RB)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1970-08-20 Esbjerg (RB)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1974-05-19 Hjelm (AH)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1968-06-01 Esbjerg Havn (RB)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1980-08-09 Blåvand (RB)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Øer, Ebeltoft Færgehavn (ÅH)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1971-05-05 Blåvand (RB)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2002-06-10 Blåvand (RB)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-16 Langlivej, Ho (RB)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1980-09-18 Esbjerg Havn (RB)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-23 Gilleleje Strand (S)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-11-20 Vejers (RB)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2019-01-01 Sundstrup, Virksund (NJ)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-03 Skansehage, Rørvig (S)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1971-02-05 Esbjerg (RB)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1973-03-18 Blåvand (RB)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1985-03-18 Blåvand (RB)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, Nordhavnstippen (S)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1989-11-01 Blåvand (RB)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1977-06-12 Måde Enge, Esbjerg (RB)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Skagen (NJ)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1976-04-03 Blåvand (RB)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1970-04-08 Esbjerg Havn (RB)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1974-10-16 Blåvandshuk (RB)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-25 Skagen (NJ)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1985-05-25 Skagen (NJ)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1983-09-07 Blåvand (RB)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1975-05-17 Esbjerg (RB)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-19 Blåvand Fulgestation (RB)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1968-10-15 Blåvandshuk (RB)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2009-03-22 Mandø (RB)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1990-10-06 Blåvand (RB)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1985-02-21 Blåvand (RB)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1985-10-17 Blåvand (RB)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1974-03-18 Blåvand (RB)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-09 Skagen (NJ)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1972-04-18 Esbjerg (RB)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1974-06-01 Hjelm (AH)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1986-04-17 Blåvand (RB)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1989-03-18 Esbjerg (RB)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1975-01-26 Esbjerg (RB)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1996-02-29 Ribe Holme (RB)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1984-09-18 Ribe Holme (RB)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1982-01-18 Ribe Marsken (RB)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1971-10-20 Blåvand (RB)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1963-03-17 Blåvand (RB)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-05-28 Skagen (NJ)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1979-10-17 Blåvand (RB)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1968-10-15 Blåvand Fuglestation (RB)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1977-02-17 Esbjerg (RB)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1992-11-21 Skallingen (RB)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1980-12-18 Blåvand (RB)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1978-02-14 Blåvand (RB)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1984-04-18 Blåvand (RB)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Sønderho, Fanø (RB)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1974-05-15 Hjelm (AH)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1995-06-10 Blåvand Fuglestation (RB)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1974-05-22 Hjelm (AH)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø (RB)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjerg, Nr. Snede (RK)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1987-04-11 Blåvand (RB)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-16 Skørping (NJ)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-15 Agger Sommerhusområde
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø (RB)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer