Danske Arter

Danske Arter

Freddy Hansen (fsh)


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Freddy Hansen (fsh)s kryds

Dette er Freddy Hansen (fsh)s Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-03-01 Randbøl Hede
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 Fasan (Phasianus colchicus)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2005-05-10 Lakolk
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-29 Skerping, Bonderup,Njyll
11 Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 Knopsvane (Cygnus olor)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2012-03-12 Århus Østhavn (Århus)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Sneum Digesø (Esbjerg)
28 Skeand (Spatula clypeata)
29 Knarand (Mareca strepera)
30 Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-06-27 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
32 Gråand (Anas platyrhynchos)
33 Spidsand (Anas acuta)
34 Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-04-23 Skjern enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2003-05-10 Fredmosen (Langeland)
37 Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-23 Ellemosen - Holløse Bredning (Gribskov)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Guldborgsund, nord, del 1 (Guldborgsund)
40 Troldand (Aythya fuligula)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-01-29 Præstholm (Ringkøbing-Skjern)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-13 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-12-06 Horseklint (Kerteminde)
45 Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-02-22 Blåvands Huk (Varde)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-01-28 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvands Huk (Varde)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 Hvinand (Bucephala clangula)
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-06-18 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-16 selsø sø
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2013-09-17 Halseby (Slagelse)
63 Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-01 Birkepøl, Sydals (Sønderborg)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække (Vejen) (Vejen)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen Odde Naturcenter (Frederikshavn)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose (Langeland)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen (Vordingborg)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose (Vordingborg)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
93 Trane (Grus grus)
94 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejodde (Slagelse)
100 Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
106 Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2004-07-22 Emmerlev Klev (Tønder)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-10 Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk (Varde)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 Storspove (Numenius arquata)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Sønderstrand Rømø (Tønder)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-10-03 Filsø, godset (Varde)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-07-13 Galtkær (Vejle)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Digesø (Esbjerg)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-23 Kammerslusen, Ribe
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Tissingvig
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle (Køge)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen (Langeland)
155 Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2002-07-13 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Vidåslusen, Højer
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-29 sneum engsø
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø (landsby og havn) (Lolland)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals Øststrand (Hjørring)
170 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvands Huk (Varde)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn (Helsingør)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum (Rudersdal)
180 Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2003-02-04 Århus Østhavn (Århus)
184 Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Blåvands Huk (Varde)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-06-03 Gulstav Mose (Langeland)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-08-07 Karlsmosen, Egeskov (Faaborg-Midtfyn)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Sønderstrand, Skagen (Frederikshavn)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2004-09-16 Blåvand
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Snekkersten
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-03 Nordstrand ved Grenen (Frederikshavn)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1992-05-03 Dyreborg By (Faaborg-Midtfyn)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen, Danmark
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
234 Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-24 Tobberup (Mariagerfjord)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-25 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Lønnerup Fjord (Thisted)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Vesterenge (Ringkøbing-Skjern)
243 Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2004-10-13 Gammel Frederikskog (Tønder)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup nf. Skive (Skive)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-22 Tofte Sø, Lille Vildmose (Aalborg)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-06-11 Flagbakken (Frederikshavn)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-30 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-04-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2005-10-08 Stigsnæs Skov (Slagelse)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Horsnæs Nyord,Møn
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-06-12 Slamrebjerg (Bornholm)
261 Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kogleaks, Nordjylland
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-11-26 Marker v. Stevns Klint (Stevns)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Vilslev Enge (Esbjerg)
273 Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø, godset (Varde)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-03-26 Hanstholm, Thy (Thisted)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1984-02-10 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2003-10-23 Asserbo Plantage (Halsnæs)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-15 Tved Plantage (Thisted)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-20 Gadeby (Bornholm)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-13 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Lunden, Gram (Haderslev)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
299 Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2003-05-25 Fredmosen (Langeland)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Grenen, Skagen
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-25 Roneklint-søerne (Vordingborg)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø (Århus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Lalandia Dragsminde
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen (Varde)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-29 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvands Huk (Varde)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø (Esbjerg)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 Skovskade (Garrulus glandarius)
318 Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 Råge (Corvus frugilegus)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 Gråkrage (Corvus cornix)
325 Ravn (Corvus corax)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 Sanglærke (Alauda arvensis)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2004-11-03 Nordstrand ved Grenen (Frederikshavn)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø (Solrød)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-31 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-30 Nordbjerg, Anholt (Norddjurs)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-27 Sønderho Strand (Fanø)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-01 Christiansø (Christiansø)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2003-10-25 Bødkermosen og Karensby bakker (Vordingborg)
355 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg (Halsnæs)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvands Huk (Varde)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand, Mosen (Varde)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Tryggevælde Ådal (Stevns)
367 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø Bykog Digebrud (Esbjerg)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen (Varde)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2023-07-21 Grenen
379 Munk (Sylvia atricapilla)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2003-09-06 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
382 Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
384 Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej (Frederikshavn)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-02 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-20 Mandø, sydøstkrat (Esbjerg)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2007-06-20 Blåvands Huk (Varde)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 Fuglekonge (Regulus regulus)
393 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 Spætmejse (Sitta europaea)
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2003-06-23 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
398 Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-23 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-21 Christiansø
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken i København (København)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde (Bornholm)
408 Sjagger (Turdus pilaris)
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 Rødhals (Erithacus rubecula)
416 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-19 Christiansø
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2003-05-25 Klise Nor (Langeland)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-05-31 Molslaboratoriet/Besøgscenter (Syddjurs)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken ved Gentofte Sø (Gentofte)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Surender by/agerland (Syddjurs)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-02 Husby Strand, Wedellsborg (Middelfart)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser Odde (Guldborgsund)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng (Varde)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn (Holstebro)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-11 Vilslev Enge (Esbjerg)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj (Kalundborg)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvands Huk (Varde)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Nordhavnstippen/Stubben (København)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Kildegprdsvej, Vollsmose,Odense
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2006-09-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-10-13 Mandø, sydlige forland (Esbjerg)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 Engpiber (Anthus pratensis)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø By (Esbjerg)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
466 Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange (Thisted)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2003-05-25 Søgård (Langeland) (Langeland)
469 Grønirisk (Chloris chloris)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Fanø Hønen
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-06-01 Gedser Fuglestation, double
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage (Hjørring)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø By (Esbjerg)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen By (Frederikshavn)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-13 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvand
496 Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping (Rebild)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-10 Agger By
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø By (Esbjerg)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer