Danske Arter

Danske Arter

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-18 Aarup
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2006-10-17 800 m syd for Kammerslusen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-01
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-10-16 Agger Tange
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-10-17 Bygholm
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-12-31 Kammerslusen, Ribe
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-01
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-05-16 Årslev Engsø
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-17 Ballum forland
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) Utterslev mose
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-03-24 Årslev Engsø
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-20 Nakkebølle Inddæmning
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2005-01-01
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-02-18 Ulvshalebroen, Møn
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-07-03 Sundet - Fåborg
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-18 Guldborgsund, Nykøbing F
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-13 Nivåbugten
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-03-20 Svenborgsund v/Ilholm
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-04-09 Røjle Klint, Fyn
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-03-17 Fyns Hoved
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-14 Blåvand - ved ishuset
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-03-25
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-03-20
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-19 Damhussøen
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-05-27 Ålbæk Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-30 Gilbjerghoved
62 X Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-01-06 Hønning Plantage
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-25 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2008-07-04 Vilsted Sø
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-31 Gulstav mose, Langeland
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-03 Møllesø - Lille Vildmose
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-13 Ud for Bogense Havn
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-03
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-11 Tversted ved Hirtshals
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-08 Nagbøl Kirkevej, Lunderskov - 1 par
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg sø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-20 Borreby mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-05 Ølsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-10-16 Agger Tange
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-05-08
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-07-19 Lakolk Strand, sø lige bag hesteudlejning
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-04 Fandt den som den første på Agger Tange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-17 Ribe - Klæggraven v/Kammerslusen - 11 stk.
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-07-11 Hanstholmreservatet
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-10-16 Agger Tange
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-07-10 Bygholm vejler
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-07-21 Årslev Engsø
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Blåvand - Mærsk Vase
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-19 Lakolk Strand, sø lige bag hesteudlejning
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-07-20 Kildebjergsvej, engsø nord for Rømøvejen
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-02-27 Kattegatcentret
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-08-03 Rømø strand ved Lakolk klitsø
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-04 Kammerslusen - klæggrav syd for
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-18 Bøjden Nor
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-04-08 Blommenslyst
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-08-11 Skjern enge
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-05-19 Sneum digesø - fandt kl. 09.45 en flot hun i sommerdragt
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-05-14
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-14
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-04-23
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-12 Ølsemagle revle
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-03-17 Fyns Hoved
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-08-04 Thorsminde
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-10-21 Nørre Vorupør
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg - fiskerihavnen, Sildekaj
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør - sydmole - 1. fund 1. dag
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-04-16 Fiskeholm, Helnæs Bugt
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-03 Nærum
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Gilleleje havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-30 Havneby Havn, Rømø
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Gilleleje havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-02-18 Klintholm Havn, Møn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2011-06-11 Agger Tange - ynglepar
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-07-12 Bygholm - dæmningen
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-07-03 Brændegård sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-22 Sydvestpynten, Amager
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-05-27 Grenen, Skagen
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2005-05-14
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-05-07
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-23 Strib havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda) 2005-04-03
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-20 Vejle havn
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-05-07
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2005-05-14 Skagen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2016-05-05 Skagen - Nordstranden
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-05-14
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-08-23 Lønstrup
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-27 Skagen, v/det hvide fyr
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1973-05-04 Ud for Vedbæk havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-19 Ølundgård
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-03-25
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-30 Sostrup Slot - Djursland
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-11 Slivsø - Haderslev
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-03 Skjern enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-04 Klydesøen
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-04-16 Karlsmose, Egeskov
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-07-10 Bygholm vejler
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-08
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-31 Ravnholt dyrehave
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2005-07-11 Hanstholm reservatet
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-03 Flagbakken, Skagen
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2003-10-26 Maderne - Præstø
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-05-14
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-05-03 Dalby Skov syd for Kolding
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-05-26 Grenen, Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-14
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-05-15 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-03-20
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2005-10-17 Nordjylland
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-19 Overdrevsskov Sorø
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-04-02 Sønderjylland
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1990-02-19 Ryget skov, Værløse
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Fortunens indelukket
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-05-14
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2011-10-17 Agernæs Havn
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-19 Sårup syd for Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2019-06-29 Sønderjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-05-06 Fyns Hoved
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-04-09 Draved Skov - 1 FU v/P-plads
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-07-19 Draved Skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-03-23 Batteriskoven, Middelfart
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-10 Skagen Nordstrand
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-10-16 Kystvejen syd for Hanstholm
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-09-02 Dovns klint - sydlangeland
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2009-10-14 Blåvand - Fuglestation
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-08-03 Kort før Rømødæmningen
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-09 Årslev engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-03-10 Ortevej, Aarup
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-02 Nyborg - Østerø sø
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2007-05-20 Sylviastien, Grenen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-10-14 Blåvandshuk - fyret
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-07-19 Draved Skov
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-20
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-05-12 Hirtshals - Toplærkegården
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-04-23
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-15
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-01 Vesteregn - Langeland
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-07-18 Rømø - krat 300 syd for Lakolk-nedkørsel til strand
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-12-24 Gedser - Fyrhaven
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 Fællesskoven, Stevns
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen ved Ho
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-23 Ølundgård
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-07-10 Kraptårnet - vejlerne
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand - mose øst for fyret
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge Sydstrand
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-08-05 Birkepøl, Als
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-06-15 Gulstav Mose
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-07-12 Ertebølle
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-09 Blåvand - Spottekrattet ved fyret
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-10-17 Tipmosen ved Ho
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-05-08
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-16 Universitetsparken, Kbh.
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-01-01
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-08 Lakolk - Rømø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-10-14 Blåvandshuk - mellem fyret og skurvognen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-18 Ebeltoft
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-06-19 Frøslev Mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2022-11-05 Storvorde
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-18 Nordenhuse, Nyborg
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen - lossepladsen
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Skagen - Grenen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-02-18 Rådvad
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-01 Rømø - ved havnen
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-02-26 Kalø Vig
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1972-08-08 Bjerget, Gl. Holte
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-05-31 Gulstav mose, Langeland
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-10-16 Agger Tange
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-12-10 Rudbøl camping
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-07
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-12-31 Nr. Farup Enge - Mellemvej - min. 52
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-10-16 Agger Tange
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Å-udløb syd for Hanstholm
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-21 Hellebæk Avlsgård
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvand - klit ved fuglestationen
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-14 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer