Danske Arter

Danske Arter

Christian Leth


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Leths kryds

Dette er Christian Leths Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-02-03 Vind hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1989-06-14 Skævinge
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1983-05-14 Rømødæmningen
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2000-08-19 Margretekog
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-26 NØ for Ørum sø
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1984-04-19 Nordstrand, Skagen
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1993-10-10 Filsø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2000-07-26 Margretekog
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-08-19 Sneum sluse
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-06 Tofte Sø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2009-03-14 Søborg Kanal, Gilleleje
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1992-04-25 Selbjerg vejle
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-05 Bygholmdæmningen
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1993-06-05 Borreby mose
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1986-08-31 Nivå
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-06 Stege slambassiner, Møn
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-28 Møllekrog, Esrum sø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-25 Skovshoved havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-03 Ølsemagle revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-14 Nr. Vorupør
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-02-19 Blåvandshuk
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Ishuset, Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1989-06-05 Alsønderup enge
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1973-05-21 Hillerød by
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjerghoved
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg Hoved
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Amager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-08 Fællesfollen, Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Pøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-05 Tårbæk Strandvej
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1989-06-22 Søborg Sø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1973-05-26 Pøleåens udløb, Arresø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-25 Ny Pøl, Als
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1993-05-29 Borreby mose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-08-25 Nexø sydstrand, Bornholm
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-13 Lakolk Klitsø, Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger Tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1988-05-15 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1982-08-18 Ølsemagle revle
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Blåvand
129 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Røde bro, Arup Vejle
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1982-01-27 Gilleleje havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-22 Ishøj strand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-09-02 Indvindingen, Vester Vedsted
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-26 Borreby mose
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Forlandet nord for Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk klitsø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 1995-08-18 Løvlund
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby mose
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værneengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-30 Gilleleje havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Dykkerslusen, Arup Vejle
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-02 Ølsemagle revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-05-27 Skagen
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margretekog
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-02 Kraptårnet, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1983-10-20 Gilbjerghoved
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-10 Hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-14 Esbjerg havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-09-01 Bygholmdæmningen
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Statshavn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1989-11-11 Gilleleje Havn
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-19 Saltvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å, Brabrand Sø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1983-01-23 Stængehus, Asserbo
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1983-03-23 Skagen havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-09-30 Gilleleje havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1997-10-10 Gilleleje havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1989-06-19 Sønderho, Fanø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1970-05-07 Gilbjerghoved
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli, Ho bugt
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-23 Kogleaks, Vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-18 Ølsemagle revle
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1983-10-20 Gilbjerghoved
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1983-01-19 Gilbjerghoved
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1983-04-22 Nordstrand, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1983-10-20 Gilbjerghoved
205 X Søkonge (Alle alle) 1982-01-21 Gilleleje havn
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-27 Frederikshavn
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1985-09-16 Roshage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1984-04-25 Nordstrand, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1985-05-26 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Hundested havn + Nøddebohuse
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-10-20 Gilbjerghoved
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1983-10-20 Gilbjerghoved
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Rågeleje
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1985-09-01 Bulbjerg
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-23 Grenen, Skagen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1983-05-23 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1983-04-22 Nordstrand, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1985-05-19 Nordstrand, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-30 Tjærby enge, Randers
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1975-06-26 Hegnede bugt, Møn
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1974-05-14 Ramløse å´s udløb, Arresø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-01 Kraptårnet, Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Amager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-25 Hov, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-10 Madsted, Ovesø, Thy
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Bjålum Klit/Værneengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-08-15 Klydesøen, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-07-24 Gadstrup sø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Grenen, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-24 Batterivej, Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1985-05-22 Flagbakken, Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1985-05-19 Batterivej, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1983-04-21 Storklit, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-23 Storklit, Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø, Falster
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1983-01-02 Bognæs, Roskilde fjord
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-11 Rejsby enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1974-05-04 Gilbjerghoved
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1983-04-22 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvandshuk
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1991-08-24 Als
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-01-31 Nr. Vorupør
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1991-06-13 Brogård Plantage
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-29 Gurre Vang
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-15 Stenholts Vang
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1985-02-05 Vind hede
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1975-01-25 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1977-07-26 Kronhede Plantage, Lemvig
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1970-05-10 Bybjerggård, Nejede
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1985-05-18 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-13 Dyrehaven, Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-14 Ballum Sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-23 Soyakagefabrikken, Island Brygge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1969-07-31 Møns klint
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-12-01 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1983-05-23 Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1992-08-17 Blåvandshuk
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-05-17 Christiansø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1988-10-13 Sollerup mark
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-31 Utterslev mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-07-24 Busemarke mose, Møn
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1985-05-16 Nordstrand, Skagen
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1995-10-17 Agger Tange
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1991-05-10 Gilbjerghoved
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1984-09-17 Christiansø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1989-10-18 Christiansø
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvandshuk
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj strand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 Fællesskoven, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1981-05-15 Christiansø
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1998-09-28 Blåvandshuk
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1973-05-26 Pøleåens udløb, Arresø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 1989-09-16 Blåvandshuk
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser fyrhave
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1973-06-26 Attemosen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1978-06-02 Allerød sø
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1974-07-22 Busemarke mose, Møn
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-08-01 Grenen, Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1982-05-20 Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1994-11-13 Stængehus, Asserbo
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-02 Høvblege, Møn
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-21 Blåvandshuk
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-08 Høvblege, Møn
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1980-06-01 Grib Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1991-06-15 Gråsten Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-06 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1982-05-20 Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1994-05-23 Filsø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvandshuk
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1982-05-23 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1981-05-15 Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1981-11-15 Alrø, Horsens fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2023-10-29 Melby Overdrev
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-18 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj strand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-10-31 Christiansø
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-12 Blåvandshuk
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-22 Vester Sømarken, Bornholm
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose, Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-08-11 Østerild fjord, Vejlerne
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1998-09-20 Vestamager
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Værnsande
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1983-09-20 Christiansø
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-02-23 Solbjerg enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1995-11-19 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Færgelejet, Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-05-15 Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-21 Gilbjerghoved
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1983-01-12 Grib Skov
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1980-01-27 Hillerød by
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1985-05-20 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1983-04-19 Nordstrand, Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1981-05-15 Christiansø
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-29 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-22 Christiansø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1992-09-28 Christiansø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Sønderho, Fanø
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer