Danske Arter

Danske Arter

Egon Østergaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Egon Østergaards kryds

Dette er Egon Østergaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1974-05-12 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1993-04-14 Stoubæk Krat (Herning)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1990-06-02 Idom Å og Ådal (Holstebro)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1980-04-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-05-02 Harboøre Tange (Lemvig)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1980-03-01 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1980-04-01 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2018-05-25 Råbjerg Enge
10 X Grågås (Anser anser) 1979-05-03 Harboøre Tange (Lemvig)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2000-02-20 Bøvling Klit (Lemvig)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1978-05-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2002-10-15 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1981-03-27 Nissum Fjord (Lemvig)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-11-12 Rosvang (Thisted)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1994-03-26 Grønkær (Herning)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1994-03-05 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1984-01-21 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-10-21 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1984-04-24 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2000-05-06 Lønnerup Fjord (Thisted)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1998-03-28 Hodsager (Herning)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1982-06-08 Nørlund Plantage (Ikast-Brande)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-09 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1988-03-12 Harboøre Tange (Lemvig)
28 X Knarand (Mareca strepera) 1994-05-23 Geddal Enge (Holstebro)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1984-04-15 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2006-02-05 Ulsund Bro (Lemvig)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1984-01-21 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
32 X Spidsand (Anas acuta) 1998-01-11 Harboøre Tange (Lemvig)
33 X Krikand (Anas crecca) 1983-06-07 Nørlund Plantage (Ikast-Brande)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-19 Lønnerup Fjord (Thisted)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1997-12-05 Sunds Sø (Herning)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1983-04-26 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-17 Klitten, Kjul (Hjørring)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-27 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1984-02-11 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
40 X Bjergand (Aythya marila) 1985-01-19 Thorsminde Havn (Holstebro)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-04-13 Harboøre Tange (Lemvig)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-07-01 Agger Tange (Thisted)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1994-01-08 Thorsminde (Holstebro)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-05-09 Hirtshals Fyr (Hjørring)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1998-10-25 Nørre Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1994-01-16 Nissum Fjord (Lemvig)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-03-31 Kjul Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1995-02-26 Kilen (Struer)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1984-01-21 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1980-03-29 Skjern Å og Enge og Munding (Ringkøbing-Skjern)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1984-02-05 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1988-02-20 Sønderlem vig (Skive)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-10-17 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-24 Selsø Sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1981-06-24 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1984-10-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
62 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-09 Flagbakken (Frederikshavn)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tornbakkerimme
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-04 Birkepøl, Sydals (Sønderborg)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 1984-05-09 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas) 1988-04-17 Volstrup Skov (Struer)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1995-05-10 Ndr Feldborg Plantage (Herning)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1986-01-02 Stoubæk Krat (Herning)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1987-04-07 Stoubæk Krat (Herning)
83 X Engsnarre (Crex crex) 1999-06-12 Sørig Enge (Hjørring)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1981-05-09 Borbjerg (Holstebro)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1984-05-16 Knudmosen (Herning)
89 X Blishøne (Fulica atra) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-05 Lille vildmose
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1965-07-04 Fjand Grønne (Holstebro)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1984-05-09 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1984-03-14 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1990-04-14 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1980-07-09 Lemvig (Lemvig)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-05-06 Holter (Ringkøbing-Skjern)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1979-05-03 Harboøre Tange (Lemvig)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1979-05-03 Harboøre Tange (Lemvig)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-09 Harboøre Tange
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1984-09-22 Nissum Fjord (Lemvig)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1974-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1984-05-08 Ikast (Ikast-Brande)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1974-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-05 Agger Tange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1902-05-07 Thisted By (Thisted)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1984-04-19 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
117 X Storspove (Numenius arquata) 1982-05-05 Troldemose (Ikast-Brande)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1979-05-03 Harboøre Tange (Lemvig)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1979-06-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1989-05-21 Harboøre Tange (Lemvig)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1979-06-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2000-07-26 Gerå Enge og Strand (Brønderslev)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2000-07-26 Gerå Enge og Strand (Brønderslev)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1998-09-19 Thorsminde Havn (Holstebro)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1975-06-19 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1981-05-07 Thorsminde Havn (Holstebro)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1978-09-04 Veserne (Lemvig)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-09 Vollerum Enge (Ringkøbing-Skjern)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum sluse
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-06 Borre
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1981-06-24 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1976-05-02 Dejbjerg Hede (Ringkøbing-Skjern)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2016-08-28 Mastrup Bæk, jernbanen-Lindenborg Å (Rebild)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1982-06-08 Nørlund Plantage (Ikast-Brande)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-28 Geddal Enge (Holstebro)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1985-08-11 Harboøre Tange (Lemvig)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-21 Thorsminde Havn (Holstebro)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2000-05-16 Vandkraftsøen (Holstebro)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1987-01-18 Haderup Å og Ådal (Herning)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-27 Amager
152 X Rødben (Tringa totanus) 1979-05-03 Harboøre Tange (Lemvig)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1995-06-03 Geddal Enge (Holstebro)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1982-06-08 Nørlund Plantage (Ikast-Brande)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-07-17 Lodskovvad (Frederikshavn)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1993-05-10 Hodsager (Herning)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-05-27 Skagen By (Frederikshavn)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1998-10-25 Nørre Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-21 Thorsminde Havn (Holstebro)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1984-04-15 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1984-09-22 Nissum Fjord (Lemvig)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-01-31 Thorsminde (Holstebro)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-06-23 Limfjorden ved Bygholmengen (Thisted)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-02-17 Skagen Havn (Frederikshavn)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 1988-01-10 Stoubæk Krat (Herning)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-30 Saltvandssøen (Tønder)
177 X Svartbag (Larus marinus) 1997-02-16 Sønderlem vig, Fjorden ud for (Skive)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1993-04-04 Thorsminde (Holstebro)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2005-02-05 Thorsminde Havn (Holstebro)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1984-02-11 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-09-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1984-05-09 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1985-05-10 Bøvling Klit (Lemvig)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2001-04-28 Geddal Enge (Holstebro)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-06-01 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1978-05-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1994-10-02 Vandkraftsøen (Holstebro)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2002-07-27 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Sønderlem vig (Skive)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1978-05-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2002-03-25 Bøvling Klit (Lemvig)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1989-08-19 Vejlby Klit (Lemvig)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1989-08-19 Vejlby Klit (Lemvig)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 1998-11-14 Feldborg (Herning)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 1979-12-02 Harboøre Tange Havet (Lemvig)
205 X Alk (Alca torda) 1979-12-02 Harboøre Tange Havet (Lemvig)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1992-10-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-02-22 Bøvling Klit (Lemvig)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1979-12-02 Harboøre Tange Havet (Lemvig)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1988-02-20 Sønderlem vig (Skive)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-10-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
211 X Islom (Gavia immer) 1984-01-31 Thorsminde (Holstebro)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1990-09-23 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1990-09-23 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1998-06-14 Bulbjerg (Thisted)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1992-10-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1985-06-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-05-19 Pælebakke Klit (Frederikshavn)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1983-04-30 Lemvig (Lemvig)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1998-05-02 Bøvling Klit (Lemvig)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1984-01-31 Thorsminde (Holstebro)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1976-05-24 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1983-05-15 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1979-06-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1988-03-06 Sønderlem vig (Skive)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-08 Vejlerne
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-25 Lønnerup Fjord
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-12 Madsted (Thisted)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1986-01-02 Stoubæk Krat (Herning)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2003-06-06 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1979-06-14 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-06 Ørum Sø (Thisted)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1981-07-05 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-18 Grenen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1996-07-27 Estvadgård Plantage (Skive)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Nord for Skive
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Nymindegab (Varde)
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2000-05-14 Sandmilen (Frederikshavn)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-26 Skagen By (Frederikshavn)
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1989-04-21 Sandmilen (Frederikshavn)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1983-05-23 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1991-05-05 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1987-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1980-05-05 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1988-02-20 Sønderlem vig (Skive)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1979-01-04 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-05-11 Pælebakke Klit (Frederikshavn)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1978-05-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1976-05-22 Øster Lem (Ringkøbing-Skjern)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1999-05-16 Lodskovvad (Frederikshavn)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1979-02-10 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1980-05-11 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-07-25 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 1984-07-13 Fjederholdt Søndre Plantage (Herning)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1990-12-01 Lomborg (Lemvig)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-16 Filsø, godset (Varde)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-02 Ålvand Klithede (Thisted)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 1989-03-11 Ndr Feldborg Plantage (Herning)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-12-17 Gyvelstien (Frederikshavn)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-14 Ullerup Skov (Halsnæs)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1978-08-19 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2008-11-06 Gedser By (Guldborgsund)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1992-05-13 Stoubæk Krat (Herning)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1979-01-04 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1984-06-16 Lyngshuse ved Kølkær (Ikast-Brande)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-05-31 Kærgårdsmølle (Struer)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1993-06-05 Stoubæk Krat (Herning)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2000-05-14 Sandmilen (Frederikshavn)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1974-05-12 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-12 Rindum
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1987-04-02 Høgildgård Plantage (Herning)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1975-12-29 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1979-01-04 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1985-06-05 Videbæk (Ringkøbing-Skjern)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1990-04-29 Vind Hede (Herning)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1980-05-01 Harboøre Tange (Lemvig)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-11-27 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1976-10-17 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-12 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1991-05-18 Råbjerg (Frederikshavn)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1983-05-23 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1975-12-29 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2001-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
314 X Husskade (Pica pica) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1986-05-10 Hemmet (Ringkøbing-Skjern)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
321 X Ravn (Corvus corax) 1988-04-17 Volstrup Skov (Struer)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1990-10-23 Hodsager (Herning)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1987-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2005-04-17 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
328 X Musvit (Parus major) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1991-09-29 Felsted Kog (Holstebro)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1982-05-02 Birkebæk Plantage (Herning)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1976-01-24 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2000-02-20 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-08-15 Harboøre Tange
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2001-04-20 Mejrup (Holstebro)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-06-11 Kås Sø (Skive)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-14 Årslev Engsø (Århus)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1982-05-02 Birkebæk Plantage (Herning)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1987-05-24 Stoubæk Krat (Herning)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-29 Vestre Kirkegård (København)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1993-10-24 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-12-20 Skagen Nordstrand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1993-06-05 Stoubæk Krat (Herning)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-05-04 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-01 Tornby Klitplantage (Hjørring)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1998-06-14 Tømmerby Fjord (Thisted)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-14 Kallesmærsk Hede (Varde)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1993-06-05 Stoubæk Krat (Herning)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1981-07-02 Skjern (Ringkøbing-Skjern)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-06-20 Hodsager (Herning)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1981-07-06 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1988-06-14 Ndr Feldborg Plantage (Herning)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1995-04-30 Sønderlem vig (Skive)
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-08-01 Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-10 Viborg (Viborg)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1988-06-05 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1995-04-12 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1987-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1987-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1987-05-28 Volstrup Skov (Struer)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1990-12-31 Stoubæk Krat (Herning)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-05-29 Æbelø (Nordfyns)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1986-09-17 Tjørring (Herning)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 1988-01-10 Stoubæk Krat (Herning)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1980-04-30 Harboøre Tange (Lemvig)
400 X Solsort (Turdus merula) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-04-12 Nivå
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1989-01-02 Stoubæk Krat (Herning)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1992-01-05 Stoubæk Krat (Herning)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1990-01-07 Stoubæk Krat (Herning)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1993-06-05 Stoubæk Krat (Herning)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1998-05-17 Harboøre Tange (Lemvig)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1983-06-10 Rind Kirke (Herning)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1990-06-03 Ørre (Herning)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1985-05-10 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-05-26 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1984-05-27 Lind (Herning)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1983-05-27 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1981-04-20 Nørre Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-10-16 Grenen Skagen
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1976-05-08 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-23 Gilleleje Havn (Gribskov)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-05 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn (Holstebro)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-02-16 Strandby ved Frederikshavn (Frederikshavn)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1977-01-08 Harrild Dambrug (Ikast-Brande)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 1986-01-02 Stoubæk Krat (Herning)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2019-04-20 Det Grå Fyr, Skagen (Frederikshavn)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-10 Hirtshals Havn (Hjørring)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1975-06-19 Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1977-01-08 Harrild Dambrug (Ikast-Brande)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1965-06-30 Bøvling Klit (Lemvig)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2001-09-23 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1992-05-17 Damsted (Frederikshavn)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2012-09-28 Saltholm
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2002-01-10 Råsted (Holstebro)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1994-01-16 Thorsminde (Holstebro)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1986-01-02 Stoubæk Krat (Herning)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1981-03-06 Birkebæk Plantage (Herning)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-28 Frederikshavn (Frederikshavn)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1984-04-22 Søby Sø og omliggende brunkulslejer (Herning)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange (Thisted)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1995-05-27 Råbjerg Mose (Frederikshavn)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1991-01-22 Sønderlem vig (Skive)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1987-06-06 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-05-24 Sdr Feldborg Plantage (Herning)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-11-09 Grimme Bakker (Holstebro)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-11-15 Stoubæk Krat (Herning)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1988-04-17 Volstrup Skov (Struer)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1984-04-24 Fasterholt Plantage (Herning)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1992-10-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1987-09-21 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2000-02-16 Lodskovvad (Frederikshavn)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1985-01-03 Stoubæk Krat (Herning)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1981-05-17 Skagen By (Frederikshavn)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-20 Tornby Klitplantage (Hjørring)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1991-06-05 Søndervig (Ringkøbing-Skjern)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Fanø Sydspids
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1993-06-05 Stoubæk Krat (Herning)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer