Danske Arter

Danske Arter

Andreas Winding


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Windings kryds

Dette er Andreas Windings Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2000-11-22 Alrø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2003-06-07 Bryrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1999-10-18 Ørding
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2001-06-10 Havneby
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-08 Værnengene
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1999-08-10 Ribe
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2001-03-17 Ho Bugt
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2002-02-17 Geddal Enge
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2000-04-23 Boller Skov
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2002-02-24 Skjern Enge
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2001-04-12 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2003-02-09 Skjern Enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2002-03-24 Ny Frederikskog
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-01-17 Viskum
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1999-09-05 Skive
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2002-02-24 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2001-03-22 Uldum Kær
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-08-18 Skjern Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2000-04-28 Båstrup
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-02-14 Klosterkær
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-01-12 Vejle Inderfjord
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2001-04-07 Uldum Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2001-03-22 Uldum Kær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2001-04-22 Vejlerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2000-10-22 Geddal Enge
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-10-31 Hornbæk Enge
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1999-08-10 Ribe
33 X Spidsand (Anas acuta) 2000-10-22 Geddal Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2001-01-14 Bollerstien
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-06-27 Årslev Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-10-16 Lillesø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2000-07-29 Spøttrup Sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-14 Egå Engsø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-14 Stubbe Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2000-03-23 Grenå Fornæs
41 X Bjergand (Aythya marila) 2004-02-19 Århus Østhavn, set langt tidligere, men dato ej noteret
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-10 Lønborggårdtårnet
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-27 Hals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2000-03-23 Grenå Fornæs
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-19 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2001-07-14 Endelavefærgen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-03-02 Blåvand/Hvidbjerg Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2001-07-08 Endelavefærgen
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2001-09-07 Roshage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2001-01-13 Bollerstien
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2000-12-30 Nørrestrand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2000-12-30 Nørrestrand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2000-03-23 Grenå Fornæs
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-07-26 Klæggravene, Margrethekog
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-26 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2001-06-26 Gludsted Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2000-08-03 Horsens
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2019-10-19 Oksby Enge
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2001-05-05 Uldum Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1999-08-06 Horsens
77 X Huldue (Columba oenas) 2001-07-11 Endelave
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1999-08-06 Skjold
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2008-05-22 Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2000-04-09 Horsens
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Stald Grenen, Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2000-12-03 Lindholm Hoved
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-14 Årslev Engsø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 Lille Vildmose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-05 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2001-06-10 Rømø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2000-07-24 Hornsø
90 X Blishøne (Fulica atra) 1999-08-11 Hedensted
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø (Rebild)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2001-07-28 Bygholm Vejle
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2001-02-20 Horsens Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2001-04-07 Uldum Kær
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1999-10-15 Bygholm Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2001-04-22 Østerild Fjord
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2001-04-29 Sønderlem Vig
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-17 Skivholme Kirke
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2000-04-07 Horsens Fjord v. Boller Skov
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum Kirke
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2001-04-22 Vejlerne
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1999-09-12 Stidsmølle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-23 Ølund
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2000-07-24 Harboøre Tange
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-08 2 km S f Vidåslusen
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1999-08-10 Rømødæmningen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1999-08-10 Rømødæmningen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2001-05-05 Egebjerg Enge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2001-06-10 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2001-05-11 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2001-09-04 Højer Sluse
120 X Storspove (Numenius arquata) 2000-09-11 Geddal Enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2001-05-03 Alrø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-09-11 Geddal Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2000-09-08 Borre Odde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2001-06-10 Havneby
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-10-22 Geddal Enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-22 Viskum
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2001-08-11 Skjern Enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2001-08-18 Skjern Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2000-08-20 Rosenvold
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1999-08-10 Rømødæmningen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2001-09-23 Hvide Sande
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand/Hvidbjerg Strand
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2001-08-18 Skjern Enge
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Sønderstrand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-23 Skjern Enge
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2001-05-11 Værnengene
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-05 Alrø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2001-06-26 Gludsted Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2002-10-12 Fanø
145 X Tredækker (Gallinago media) 2015-09-01 Volsted Kær
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2000-06-05 Gudenåens udspring
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2011-07-18 Saltvandssøen
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-27 Geddal Enge
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2004-06-08 Årslev Engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-26 Thorsminde
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2000-07-29 Spøttrup Sø
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-17 Skallerup Strand
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2001-04-07 Uldum Kær
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-01 Ulvedybet
155 X Rødben (Tringa totanus) 1999-08-10 Rømødæmningen
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2005-05-03 Norsminde Fjord
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2001-05-05 Egebjerg Enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2001-06-10 Rømø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2000-08-27 Horsens Fjord v. Boller Skov
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-19 Vilsted Sø
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-02 Sneum
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2001-07-28 Bulbjerg
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-04 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2005-09-18 Hvide Sande Havn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2000-03-16 Jelling
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2001-06-10 Rømø Sønderstrand
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-02-25 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-05 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2001-05-19 Als
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1999-08-06 As Vig
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2000-03-23 Dråby Strand
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-11-18 Århus Østhavn
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2002-03-16 Hvide Sande
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2003-02-14 Århus Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1999-08-06 As Vig
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-10-19 Lakolk Strand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-02-02 Århus Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1999-08-10 Lakolk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-25 Storeholm, Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2001-04-29 Geddal Enge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2001-04-29 Geddal Enge
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2001-04-29 Geddal Enge
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2000-08-20 Rosenvold
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2000-06-27 Vorsø
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Kongens Kær
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-08-15 Skjern Enge
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2000-07-23 Nissum Fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2003-08-23 Roshage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2006-05-17 Grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2001-08-11 Agger Tange
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2003-05-16 Grenen
205 X Søkonge (Alle alle) 2001-12-11 Grenå Fornæs
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2001-10-27 Agger
208 X Alk (Alca torda) 2001-10-27 Agger
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2001-07-08 Endelavefærgen
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-03-20 Grenen
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2001-09-07 Roshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2003-04-22 Nordstrand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Det Grå Fyr, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2003-05-16 Grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2011-05-17 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-08-19 Odbjerg Strand
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-08-23 Ørhage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2003-05-16 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2003-10-11 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2003-08-23 Roshage
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-30 Rosenvold
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-08-19 Kvottrup Mose
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2001-04-22 Vesløs
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2001-09-07 Roshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-25 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2000-03-10 Stenhøj Strand
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-29 Urlev Enge
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2002-04-07 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2001-04-22 Vejlerne
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-09 Skarvsøen, Grenen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-17 Hov
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-07 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-06 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2000-04-23 Boller Skov
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2003-05-03 Nørrestrand, Horsens
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2003-05-10 Rømø
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2000-08-20 Rosenvold
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Reservatet, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2002-09-14 Rosenvold
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-27 Nymindegab
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Ø for N*vej, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-04 Nedermose, Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-21 Skagen Klitplantage
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2008-05-19 N*vej, Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2002-03-10 Høstemark Skov
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård Plantage
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1999-08-25 Sillerslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2001-05-11 Skjern Enge
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2000-07-05 Agger Tange
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2000-09-11 Geddal Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-06-10 Rejsby
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2001-06-10 Rømø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2002-04-14 Gjerrild
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2003-04-22 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2002-02-03 Mossø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2001-02-08 Amager Fælled
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Jedsted Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2000-03-16 Daugård
274 X Slørugle (Tyto alba) 2003-06-28 Ribe Amt
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-28 Fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-12 Agger Tange
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2002-05-17 Midtjylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2001-05-19 Als
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-01 Bunken Klitplantage
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-03-09 Mathildebro, Rådvad
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2003-10-13 Sønderjylland
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2009-04-02 Østjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2001-09-03 Flyndersø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2003-10-13 Mandø
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-11-03 Torup, Mols
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2000-11-01 Bygholm Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2005-06-01 Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-06-22 Borris Hede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-20 Gråstenskovene
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2003-03-20 Amstrup Enge
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2000-01-19 Boller Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2001-01-20 Velling Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2001-08-29 B2
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2000-03-26 Mammen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-05-22 N*vej, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2001-05-11 Værnengene
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2001-10-13 Rosenvold
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-11 Ballum forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-10-19 Ballum Sluse
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2000-10-22 Geddal Enge
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2001-06-26 Gludsted Plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-18 Birke, Als
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2002-01-26 Hampen Sø
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-26 Halk Nor
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2003-05-16 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1999-10-18 Ørding Strand
318 X Husskade (Pica pica) 1999-08-05 Ølholm
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2006-08-02 Røllumskov
320 X Allike (Coloeus monedula) 2000-03-09 Aale
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2000-03-09 Hvirring
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2001-05-19 Katholm, Als
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1999-08-06 Skjold
325 X Ravn (Corvus corax) 2000-08-20 Rosenvold
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2001-11-13 Bryrup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2000-01-19 Boller Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2000-10-15 Ørslevkloster Sø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2000-03-09 Mattrup Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2002-02-17 Hostrup Sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1999-12-22 Hvidbjerg, pr. Spøttrup
332 X Musvit (Parus major) 1999-08-06 Skjold
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2001-05-08 Høll
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2000-07-28 Hindø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-05-16 Grenen, set langt tidligere, men dato ej noteret
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2000-03-16 Jelling
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2003-04-19 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2001-10-07 Mellemdyb
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-08-03 Harboøre Tange
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2000-07-25 Livbjerggård Strand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1999-08-05 Givskud
343 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2022-11-13 Mandø
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1999-09-05 Hvidbjerg, pr. Spøttrup
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Grenen, Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2001-01-14 Boller Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2002-05-02 Velling Skov
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2005-05-31 Grenen
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-03-01 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2003-10-12 Landsende, Rømø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2003-10-14 Mandø
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-19 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2000-08-09 Nørrestrand
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2001-04-05 Boller Skov
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-22 Tverstedsøerne
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-30 Tornby Klitplantage
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-06-01 Rømø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2000-07-23 Felsted Kog
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand, mosen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-26 DMU Kalø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2000-08-20 Rosenvold
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2002-05-21 Bryrupbanestien
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2001-05-19 Mjang Dam, Als
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2001-06-10 Rømø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2003-06-17 Tørring-Ølholm Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-06-16 Lading Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2000-04-23 Boller Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2001-05-19 Als
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-16 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2001-05-03 Alrø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2000-08-19 Hinge Sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-02 Batterivej
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2001-05-19 Nørreskoven, Als
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2000-11-26 Hvidbjerg, pr. Spøttrup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2000-04-23 Boller Skov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2000-01-19 Boller Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2000-09-24 Bygholm Sø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2001-05-19 Sønderskoven, Als
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-12 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1999-08-06 Sejet
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2003-04-19 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 1999-08-06 Horsens
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-10-20 N*vej, Skagen
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2000-11-27 Nørrestrand
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2001-01-14 Sejet Nørremark
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2001-04-07 Uldum Kær
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2001-03-03 Borre Odde
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2001-05-19 Augustenborg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2000-01-18 Boller Skov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2004-05-16 Batterivej, Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2001-05-05 Uldum Kær
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2007-05-26 Ilskov
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand fuglestation
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2001-05-08 Dons Søndersø
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2023-05-05 Kæret, Anholt
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2005-06-03 Ellekrattet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2001-05-19 Augustenborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2000-06-27 Brigsted
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2001-05-08 Randbøl Hede
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2002-06-02 Store Hjøllund Plantage
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen, ssp. variegata
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2000-08-20 Rosenvold
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-16 Blåvandshuk
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Strandgården, Vest Stadil Fjord
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-03 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-02-16 Strandby
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2001-01-19 Engelsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1999-08-05 Givskud
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1999-08-05 Givskud
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2019-04-20 Det Grå Fyr, Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-20 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2000-12-25 Hvidbjerg, pr. Spøttrup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2000-08-20 Rosenvold
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-23 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2001-04-08 Salten Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1999-08-05 Givskud
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-10-13 Mandø
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-24 Nordstrand
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2008-05-22 Grenen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2000-07-03 Alrø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2000-08-20 Rosenvold
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2019-10-13 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2011-05-18 Grenen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-11-21 Årslev Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2001-10-27 Thyborøn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1999-08-05 Givskud
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1999-12-24 Hvidbjerg, pr. Spøttrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2001-03-27 Nørrestrand
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-29 Grenen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2000-11-22 Sondrup Plantage
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-05-29 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1999-10-18 Ørding Strand
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2001-02-08 Vestamager
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2000-06-27 Brigsted
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2002-02-14 Uldum Kær
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2002-02-22 B2
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-01-09 Klosterkær
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2003-10-12 Landsende, Rømø
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2001-11-24 Galtkær
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-11-16 Grev Moltkes Plantage, Flyndersø
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1999-10-02 Mors
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-06-01 Nordstjernevej, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2000-12-22 Horsens
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2002-10-12 Sønderho Strand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2001-11-24 Galtkær
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2000-07-05 Thyborøn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2000-04-25 Boller Skov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-06 Fanø
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-11 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-04 Krejbjergvej 15, Krejbjerg (Nedergård Skov)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvandshuk
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2000-07-23 Felsted Kog
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer