Danske Arter

Danske Arter

Louis Kristoffer Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Louis Kristoffer Poulsens kryds

Dette er Louis Kristoffer Poulsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-07-26 Kærby
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-21 Bornholm, Hasle
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-10-15 Kærby
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-11-20 Dueodde
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-04-15 Kærby
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-10-21 Udkæret
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2023-09-18 Blåvands Huk! Første i over 10 år!
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-10-08 Nebbe Odde
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-01-02 Vestermarie
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-02 Vestermarie
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-11-22 Kærby
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-11-22 Udkæret
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-09-16 Salthammer
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-03-19 Ølene
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-11-11 Aakirkeby
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-09-16 Kærby
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-01-18 Sorthat Odde
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-05-22 Balka, Bornholm
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-12-16 Nexø sydstrand
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-24 Nexø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-09-16 Salthammer
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-10-08 Rønne
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-11-28 Nyeng
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-12-06 Nexø sydstrand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-04-16 Gentofte søen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-02-19 Pyritsøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-11-01 Nymindegab/Gammelgab
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-10-17 Hundsemyre
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-24 Salthammer Odde
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2024-01-25 Hammeren
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-24 Salthammer
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2023-10-10 Blåvands huk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-29 Vejers Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-03 Hammeren
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-12-13 Nebbe Odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-11-29 Filsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-18 Sorthat Odde
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-09-16 Nebbe Odde
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-08-18 Årsdale
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-26 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-26 Paradisbakker
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-08-07 Rønne
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-28 Skarvsøen, Skagen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-29 Filsø, N
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-03-05 Arnager
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-04-12 Kærby
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-10-20 Rønne
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-06-06 Chrø
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2021-09-04 Chrø
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-02-09 Kærby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-12-30 Ferskesø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2023-04-24 Vallengårdsmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-06-03 Kærby
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-12-18 Rønne havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-07-23 Udkæret
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-17 Grisby
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-07-05 Amager F.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-12-12 Nebbe Odde
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-01-02 Salthammer
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-07-19 Sundsøre
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-07-05 Amager F.
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-05-30 Chrø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-06-03 Kærby
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-11-28 Nyeng
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-09-19 Dueodde
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-09-19 Dueodde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-27 Udkæret
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-08-16 Blåvands Huk
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-07 Bornholm
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-08-14 Vejers Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-03-30 Ho enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-09-19 Dueodde
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-04-30 Udkæret
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-28 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-09-19 Dueodde
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-09-16 Salthammer
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-15 Udkæret
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-08-03 Udkæret
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-09-19 Dueodde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-09-16 Salthammer
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-28 Blåvand
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Hvidbjerg strand
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-09-19 Dueodde
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-01-30 Fanø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-29 Skallingen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-24 Fyldområde, Nexø havn
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-05-23 Salthammer Odde
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-17 Hvidbjerg strand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-27 Udkæret
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-12 Kærby
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-30 Fanø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-17 Nexø sydstrand
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-08-03 Udkæret
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-20 Udkæret
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-10-17 Hvidbjerg strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2023-09-20 Sabinebunkeren!
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-07-25 Rønne
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-08-15 Vejers Strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-09-03 Blåvands Huk
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-05 Rønne
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-10-17 Dueodde
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-10-15 Blåvand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-11-05 Grenen, Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-12-12 Rønne
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-06-06 Balka
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-04-04 Udkæret
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-08-15 Hejre søen, Amager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-06-27 Nebbe Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-05-10 Nebbe Odde, Bornholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-18 Hammeren
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-22 Dueodde
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-08-13 Vejer Strand
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-10-16 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2022-10-17 Grenen, Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-08-14 Vejers Strand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2023-09-30 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-10-20 Grenen, Skagen
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-04-02 Hammeren
208 X Alk (Alca torda) 2021-02-27 Hammeren
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-02-21 Hammeren
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2022-10-22 Grenen, Skagen
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-28 Vejers Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-03-13 Dueodde
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-10-17 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2022-10-25 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2023-08-09 Blåvand, Sabinen
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-09-30 Blåvand, Sabinen
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-10-17 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2022-10-16 Grenen, Skagen
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 2023-09-24 Blåvand
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-04-24 Hammeren
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-08-16 Vejers Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-19 Det Grå Fyr, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-10-08 Nebbe Odde
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-30 Skallingen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-05-09 Bastemose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-05-28 Nexø, Ferskesø
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-07-26 Kærby
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-07-21 Vejlerne
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-08-25 Nyker
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-06-30 Nyker
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2021-10-23 Knabstrup, Holbæk
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-09-05 Kaolinsøen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-11-05 Kærby
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-07-20 Lille Vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-09-27 Kærby
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-29 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-05-01 Hammeren
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-08-28 Rønne
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-07-28 Kærby
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-05-09 Hammeren
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-04-29 Filsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-09-19 Dueodde
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-04-29 Filsø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-21 Almindingen
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-01-02 Galøkken
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-05-02 Kærby
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-04-24 Hammeren
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-12-18 Rønne, Fyldområde
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-09 Hammeren
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-10-17 Ølene
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-10-16 Kærby
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-08-01 Blåvands huk, Vesterled
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-04-29 Filsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-04-30 Hammeren
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-09-05 Chrø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-04-24 Hammeren
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2023-10-02 Blåvands huk
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-12-18 Rønne havn
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-29 Chrø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-10-17 Dueodde
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2022-05-27 Hammerren
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-29 Nexø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-10-09 Almindingen
318 X Husskade (Pica pica) 2020-09-29 Kærby
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2023-10-16 Blåvands huk
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-10-08 Rønne
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-10-16 Kærby
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-11-29 Vejers Strand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-08-31 Pyritsøen
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-10-13 Kærby
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-11-08 Rønne
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-12-11 Kærby
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-01-28 Vejers
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-07-31 Filsø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-03-27 Filsø, N
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-10-17 Ølene
332 X Musvit (Parus major) 2020-09-29 Kærby
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-10-17 Fiskesøen, Hvidbjerg
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-04-19 Fyldområde, Rønne havn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-20 Fyldområde, Rønne havn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-02-13 Hasle havn
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2021-05-29 Chrø
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-07-01 Arnager
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-18 Nebbe Odde
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-20 Udkæret
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2022-10-28 Skarvsøen, Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-22 Nørresand, Gudhjem
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-24 Hammeren
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-05-29 Christiansø
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-18 Ho
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-30 Skagen
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-27 Udkæret
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-10-30 Kærby
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-05-30 Christiansø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-28 Christiansø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-06-02 Chrø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-07 Grisby
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-30 Chrø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-06-06 Nexø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-17 Nexø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-12 Christiansø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2021-06-02 Chrø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-09-20 Udkæret
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-06-06 Balka
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2023-05-20 Chrø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-01 Hammeren
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-06-06 Balka
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-05-22 Ferskesø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-10-08 Rønne
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-09-29 Kærby
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-11-03 Skagen, Byfogedskoven
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-09-24 Moseløkken
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-10-30 Kærby
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-10-18 Blåvand
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-10-16 Kærby
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat odde
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-10-25 Kærby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-12-30 Ferskesø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-08-16 Vejers
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-11-28 Vejers strand
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-06-06 Balka
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-09-29 Kærby
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-29 Filsø, S
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-17 Kærgårdstårnet
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-30 Chrø
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2022-05-02 Svartingedal, Bornholm
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-30 Chrø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-12-18 Rønne havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-01 Hammeren
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-09 Hammeren
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-11-07 Rønne, Nørrekaas
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-09-27 Dueodde
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-12-30 Læså
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-11-12 Kærby
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-10-30 Kærby
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-10-24 Kærby
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-02 Salthammer
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-03-27 Filsø, N
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-27 Filsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-10-25 Kærby
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-09-19 Dueodde
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2023-05-20 Chrø
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-10-25 Grenen, Skagen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-11-28 Skallingen
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-10-25 Kærby
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-09 Nebbe Odde
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-10-25
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-10-30 Kærby
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-06-25 Nebbe Odde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-12-05 Kærby
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-11-07 Nørrekaas
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-03-30 Vejers
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-11-08 Nebbe Odde
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-11-08 Nebbe Odde
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2022-10-22 Skagen
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-03 Hammeren
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-04-10 Hammeren
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-10-15 Kærby
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-06 Nexø
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-04-18 Hammeren
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-10-17 Kallesmærsk Hede
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-11-20 Fyldområde, Rønne havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-06-08 Raghammer
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-07-20 Lille Vildmose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2023-05-08 Christiansø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2023-04-26 Hammeren
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-06 Fyldområd, Rønne vesthavn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer