Danske Arter

Danske Arter

Conny Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Conny Jensens kryds

Dette er Conny Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2002-05-09 Kjærsgaard, Hjørring
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1999-06-04 Tversted, Nordjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2001-05-19 Kjærsgaard, Hjørring
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2000-04-20 Vadehavet
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2000-04-21 Vadehavet
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2000-04-22 Vadehavet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2000-04-20 Vadehavet
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-06-21 Glombak , Vejlerne
10 X Grågås (Anser anser) 2000-04-20 Vadehavet
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-12-27 Lille Vildmose
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2000-04-20 Vadehavet
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-12-27 Lille Vildmose
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2000-04-20 Vadehavet
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2000-04-22 Vadehavet
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-05 Gjølvej, Ulvedybet
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1982-05-15 Svanelunden, Hjørring
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2001-10-20 Lille Vildmose
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2001-09-30 Vejlerne
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-05-19 Sejlstrup Gård, Hjørring
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-20 Egå Engsø, Århus
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2006-04-30 Mose, Nordjylland
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2000-04-20 Vadehavet
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2000-04-20 Vadehavet
28 X Knarand (Mareca strepera) 2001-09-30 Vejlerne
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2000-04-20 Vadehavet
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-19 Følle Bund, Rønde, Djursland
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1982-05-15 Svanelunden, Hjørring
32 X Spidsand (Anas acuta) 2000-04-21 Vadehavet
33 X Krikand (Anas crecca) 2000-04-20 Vadehavet
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-09 Ved Grønvej, Lille Vildmose
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-05-21 Ølundsgaards indæmning, Fyn
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2000-04-20 Vadehavet
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-11 Østerkjulvej, Nordjylland
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-03-08 Esrum sø/Møllekrog Sjælland
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1999-08-01 Hirtshals
40 X Bjergand (Aythya marila) 2012-04-07 Tofte sø, Lille Vildmose
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-24 Hanvejle, Vejerne
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-27 Egense Nordjylland
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2000-04-20 Vadehavet
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-18 Søndervig ved Ringkøbing
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-09-02 Grenen
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-06-06 Grenen
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-09-26 Uggerby strand, Nordjylland
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-03-11 Hirtshals
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2000-04-20 Vadehavet
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-03-20 Råbjerg Sø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2002-04-27 Vadehavet
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2001-09-16 Frederikshavn Nordstrand
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-25 Nørrestrand, Horsens
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-26 Selsø, Sjælland
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1999-06-04 Tversted/Ålbæk
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-22 Jættebrink, Møn
62 X Mursejler (Apus apus) 1999-05-19 Folkeparken, Hjørring
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Grenen, Skagen
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tranevej, Hulsig
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2001-05-12 Anholt
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
76 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-26 Nykøbing Mors
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1999-04-11 Haven, Hjørring
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-10 Minkvej, Skagen
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2001-05-12 Anholt
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgeballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2001-05-12 Anholt
83 X Engsnarre (Crex crex) 2003-05-24 Vrå
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-16 Lille Vildmose, Nordjylland
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-06 Grønvej, Lille Vildmose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-05-31 Vejlerne
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2002-02-15 Kastellet, København
89 X Blishøne (Fulica atra) 2001-05-19 Sejlstrupgaard Hjørring
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø, Nordjylland
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-02 Roden Fed, Lolland
92 X Trane (Grus grus) 2001-09-30 Kraptårnet, Vejlerne
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2001-04-29 Tolne, Nordjylland
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2002-04-26 Vadehavet
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2000-04-20 Vadehavet
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2016-04-22 Ulfshale, Møn
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2000-04-20 Vadehavet
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Minkvej, Skagen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1999-04-14 Ved Bistrupkirken, Hjørring
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-28 Vejlerne ved Kraptårnet
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1999-05-02 Hirtshals Havn/øststrand
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-18 Bygholm Vejle
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundsgaards indæmning, Fyn
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2000-04-20 Vadehavet
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-02 Østsøen, Vejlerne
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2001-09-16 Ålbæk/Jerup strand
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1999-05-02 Hirtshals Havn/øststrand
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2000-05-07 Hirtshals
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-04-18 Uggerby Strand, Hirtshals
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2001-05-22 Bakholm Overklitvej
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2000-04-21 Vadehavet
117 X Storspove (Numenius arquata) 2000-04-20 Vadehavet
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2000-04-21 Vadehavet
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-04-20 Vadehavet
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2001-05-11 Anholt
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2001-09-16 Frederikshavn Nordstrand
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-04-20 Vadehavet
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-08-11 Grenen
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-07-25 Uggerby strand
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2001-05-20 Sejlstrup Gård, Hjørring
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2000-04-20 Vadehavet
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1999-07-04 Hirtshals
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-09-19 Dækmolen Hirtshals
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1999-08-01 Hirtshals
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2018-06-18 Perlen, Ulvedybet
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-20 Værnengene, Vestjylland
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-09-14 Ulvedybet Nordjylland
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum Sluse
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2001-05-12 Anholt
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2011-10-29 Øst for Hanstholm
142 X Tredækker (Gallinago media) 2011-08-27 Storvorde
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2000-06-24 Boller sø, Tårs
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-28 Sneum Sluse, Sønderjylland
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissing vig, Mors
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2002-04-26 Vadehavet
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-09-24 Hirtshals Øststrand
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Hirtshals
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup, Nordjylland
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2000-04-22 Vadehavet
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-27 Perlen, Ulvedybet, Nordjylland
152 X Rødben (Tringa totanus) Hirtshals
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-18 Saltvandssøen, Sønderjylland
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2000-04-22 Vadehavet
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2000-04-21 Vadehavet
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2000-04-21 Vadehavet
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø, Nordjylland
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-12 Skjern Enge
162 X Ride (Rissa tridactyla) Hirtshals
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-10 Hirtshals Havn
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals Havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1999-08-01 Hirtshals
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2000-04-20 Vadehavet
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Havn
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-09-10 Slambassin Hirtshals
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2001-05-12 Anholt
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 1999-08-01 Hirtshals
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Århus Universitet Park
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-14 Hirtshals Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-15 Hirtshals Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2000-02-06 Hirtshals
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-12-29 Niels Juels vej, Hirtshals
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2016-10-22 Rødvig Havn, Sydsjælland
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1999-07-04 Hirtshals
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2021-07-11 Kølsen- Skals engsø Viborg
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-05-23 Klydesøen, Vestamager, Kbh
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1999-07-04 Hirtshals
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2001-05-11 Anholt
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1999-08-01 Hirtshals
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2000-04-20 Vadehavet
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2016-06-08 Vejrumbro, Viborg
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-28 Vejlerne Kogleaks
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1999-10-01 Hirtshals
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-12 Grenen, Skagen
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-09-24 Skjern Enge
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2016-09-11 Grenen, Skagen
202 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-16 Skagen Havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2000-02-06 Hirtshals
205 X Alk (Alca torda) 2011-07-07 Hirtshals
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2001-05-10 Anholt
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2016-10-30 Grenen, Skagen
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2000-06-03 Frederikshavn
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-09-02 Grenen
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 2012-10-20 Ved fyret, Hirtshals
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2001-05-13 Anholt
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals havn
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2011-10-05 Fra Hirtshals mole
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1999-10-01 Hirtshals
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2017-08-08 Ålbæk, Nordjylland (Kuhls skråpe sp)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-10-12 Grenen, Skagen
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-08-08 Grenen, Skagen
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-11 Hirtshals
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-25 Råbjerg Mose, Nordjylland
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2000-04-20 Ribe
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1999-10-01 Hirtshals
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2012-09-15 Hirtshals Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2000-02-06 Hirtshals
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-09-15 Stadil Fjord Jagthytten
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2000-04-22 Vadehavet
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2000-04-20 Vadehavet
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2012-05-27 Han Vejle, Vejlerne
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø Hoptrup, Haderslev
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-20 Tim Enge, Vest stadil fjord, Vestjylland
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1999-05-02 Nørlev, Hjørring
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2000-04-10 Elling, Frederikshavn
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-05-09 Vandplasken Nordjylland
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Kongsdal, Mariagerfjord
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Reservatet, Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup ved Salling
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Hulsig hede, Skagen
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-06-11 Flagbakken
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-03-14 Batteriskoven, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Nedermosen, Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-04 Brennerpasset, Skagen
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2021-06-16 Gyvelstien p-plads, Skagen
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2009-02-22 Lille vildmose
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2000-08-05 Als
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2000-04-20 Vadehavet
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2000-04-21 Vadehavet
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-04 Vest Stadil Fjord
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-04 Nordstranden, Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2000-04-21 Vadehavet
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-24 Møllesøvej, Lille Vildmose
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2001-05-20 Skagen
270 X Slørugle (Tyto alba) 2002-05-12 Nordjylland
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2000-01-15 Hanstholm
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2004-10-03 Kalkværk ved Kongerslev
274 X Natugle (Strix aluco) 1999-10-10 Christiansgave, Hjørring
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-25 Hjardemål Klitplantage
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-07 Hesselholt Skov, Nordjylland
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-03-14 Hemmeligt sted i Danmark
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-18 Blåbjerg Plantage, Henne
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-05-24 Vrå
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-05-28 Brønderslev
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2005-11-21 Åslyngen Tornby
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-03-08 Liver Å, udenfor Hjørring
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Grenen, Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2001-05-12 Anholt
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-03-07 Draved skov, Sønderjylland
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-23 Hald sø, Viborg
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1999-05-19 Folkeparken, Hjørring
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-23 Hald sø, Viborg
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2001-11-03 Tolne, Dværgtved
294 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2017-05-14 Stald Grenen, Skagen
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1999-04-24 Nørlev, Hjørring
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2012-05-27 Nedermosen, Skagen
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2001-09-30 Vejlerne
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Ballum Forland
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-16 Kogleaks, Vejlerne
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2001-09-30 Vejlerne
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev engsø, Århus
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2001-05-11 Anholt
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-06-05 Grenå Havn
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1999-12-19 Nørlev, Nordjylland
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-29 Halk Nor (Haderslev)
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1999-04-24 Nørlev
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1999-04-12 Haven, Hjørring
314 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-08-02 Store Hjøllund Plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2001-05-12 Anholt
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2001-05-12 Anholt
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-04-27 Kammerslusen, Sønderjylland
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2001-05-11 Anholt
321 X Ravn (Corvus corax) 1999-08-01 Hirtshals
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1999-03-14 Ved Slagteriet i Hjørring
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1999-05-02 Lilleheden skov, Hirtshals
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1999-03-28 Hjørring
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2000-01-16 Bjørnager, Nordjylland
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2002-04-27 Sønderjylland
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1999-03-28 Haven, Hjørring
328 X Musvit (Parus major) 1999-03-28 Haven, Hjørring
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-09-02 Grenen
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-11-21 Åslyngen Tornby
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-06-06 Kjærsgaard
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1999-07-04 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2001-10-20 Als Odde
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2000-04-20 Vadehavet
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2000-04-20 Vadehavet
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2000-04-21 Vadehavet
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-06-03 Grenen, Skagen
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2002-02-16 Rungstedlund Fuglereservat
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2001-05-12 Anholt
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2018-10-19 Hanstholm
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-21 Mandø
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2016-10-14 Ålbæk, Nordjylland
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2014-10-18 Blåvandshuk
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Hjørring
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1999-05-02 Lilleheden skov, Hirtshals
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2015-04-18 Østerild Plantage, Nordtjylland
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet Skagen
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-09 Horsedammen, Tornby, Nordjylland
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundsgaards indæmning, Fyn
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2000-04-21 Vadehavet
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-29 Kalø Gods, Djursland
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-28 Kraptårnet, Vejlerne
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-30 Vejlerne
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2001-05-19 Tornby, Hirtshals
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-07-16 Klitterne syd for Tornby
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-06-08 Vejlerne, vest for Sejlberg
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-04-24 Ellekrattet, Skagen
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-29 Byfogedskoven, Skagen
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-28 Vejlerne
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-11-06 Wesløs
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2000-04-20 Vadehavet
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2001-05-13 Anholt
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-01 Batteriven, Skagen
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-05-25 Grib skov, Nordsjælland
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1999-03-19 Plantagebyen, Hjørring
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1999-06-13 Tolne, Nordjylland
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1999-10-10 Hjørring
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2000-01-16 Bjørnager, Nordjylland
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-23 Hald sø, Viborg
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2018-05-17 Havvejen 307, Klim Strand, Fjerritslev
394 X Stær (Sturnus vulgaris) Als
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2001-04-29 Tolne, Nordjylland
400 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2012-12-30 Vust Holme, Vejlerne
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2001-04-29 Tolne, Nordjylland
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2001-10-20 Lille Vildmose
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-25 Nykøbing Mors
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hirtshals
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2001-05-10 Anholt
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1999-03-28 Haven, Hjørring
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-05-27 Han Vejle, Vejlerne
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-24 Refnæs syd for Vrå
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2015-06-05 Ellekrattet, Skagen
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-28 Horsedammen, Tornby Hirtshals
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-30 Byfogedskoven, Skagen
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Poul Egg Camping, Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-05-18 Ellekrattet, Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Hirtshals
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1999-06-10 Hjørring
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2000-05-14 Kjærsgaard, Hjørring
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2000-05-14 Kjærsgaard, Hjørring
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Nyeng, Blåvand
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2000-04-20 Vadehavet
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje veststrand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-29 Hanstholm Syd for havnen
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Thorsminde Havn
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Strand syd
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1999-12-19 Horsedammen i Tornby
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-02-12 Reersø Havn, Sjælland
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Buttervej, industriområde, Skagen
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Østhavn
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1999-06-09 Hjørring
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2000-04-21 Vadehavet
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Grenen, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2000-05-14 Kilden, Hjørring
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Hirtshals Havn/øststrand
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-09-21 Grenen, Skagen
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-16 Nordstrand, Skagen
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2001-05-12 Anholt
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2001-05-13 Restende på Anholt færgen
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1999-05-02 Lilleheden skov, Hirtshals
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-05-14 Grenen, Skagen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-11-09 Uggerby Strand
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2001-11-04 Hirtshals
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1999-03-19 Plantagebyen, Hjørring
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1999-04-19 Haven, Hjørring
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2000-04-16 Hjørring Kirkegård
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-27 Ellekrattet, Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1999-02-20 Bagterp Plantage, Hjørring
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-07-20 Ved Kjul strand.
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1999-03-30 Haven, Hjørring
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Christiansø
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-09-25 Skjern Enge
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2002-04-28 Sølvsted Mose, Sønderjylland
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-05-12 Anholt
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-01-05 Bagterp Hjørring
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-07 Østre opsyn (gl landevej), Skagen Klitplantage
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2001-05-12 Anholt
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-14 Uggerby Plantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1999-08-01 Tolne, Nordjylland
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-21 CampOne Grenenstrand, Skagen
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1999-04-14 Haven, Hjørring
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-09-15 Grenen, Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2000-01-16 Hirtshals
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-09-24 Skjern Enge
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1999-04-02 Elværket, Bindslev
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-23 Rødhus, Nordjylland
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2001-05-12 Anholt
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Russerbakkevej, Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Fyrvej 7, Skagen
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2015-09-27 Grenen, Skagen
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2000-04-20 Vadehavet
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer