Danske Arter

Danske Arter

Brian Molsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Brian Molsens kryds

Dette er Brian Molsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-13
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-06-05 skarvsøen
8 Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 Blisgås (Anser albifrons)
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Frederikshavn
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 Skeand (Spatula clypeata)
28 Knarand (Mareca strepera)
29 Pibeand (Mareca penelope)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 Krikand (Anas crecca)
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 Taffeland (Aythya ferina)
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-06-05
40 Bjergand (Aythya marila)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-06-07 skarvsøen
52 X Hvinand (Bucephala clangula) Aasa
53 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-13
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2020-11-08 Frederikshavn
62 X Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Hulsig
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 Klippedue (Columba livia)
76 Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra) 2020-06-05
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-05-13 Skagen
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus)
93 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-06-05 skarvsøen
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-06-13 Skagen
110 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 Småspove (Numenius phaeopus)
117 Storspove (Numenius arquata)
118 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-01-29 Frederikshavn
122 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 Brushane (Calidris pugnax)
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup
150 Svaleklire (Tringa ochropus)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2020-06-07 skarvsøen
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-29 Frederikshavn
156 Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Hanstholm
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-06-05 skarvsøen
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) Frederikshavn
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 Sildemåge (Larus fuscus)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 Fjordterne (Sterna hirundo)
194 Havterne (Sterna paradisaea)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda) Grenen
206 X Tejst (Cepphus grylle) Hirsholmene
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-06-03 Bøjlevejen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Lingbanke
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) Grenen
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Frederikshavn
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-06-05 skarvsøen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 skarvsøen
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Aalbæk
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-06-01 Bøjlevejen
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Radarstationen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-31 Flagbakken
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2019-05-24 Reservatet
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2020-05-31 Hulsig
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skagen
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-05-31 Flagbakken
259 Duehøg (Accipiter gentilis)
260 Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-06-01 Flagbakken
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) Bangsbo
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 Skovhornugle (Asio otus)
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-31 Flagbakken
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) Skagen
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Frederikshavn
323 Sortmejse (Periparus ater)
324 Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 Sumpmejse (Poecile palustris)
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-06-07 skarvsøen
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tverstedsøerne
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-05 Ellekrattet
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-06-05 skarvsøen
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Skagen
364 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-06-01 Bøjlevejen
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) Lingbanke
376 Havesanger (Sylvia borin)
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-06-07
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 Spætmejse (Sitta europaea)
391 Træløber (Certhia familiaris)
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) Skagen
405 Vindrossel (Turdus iliacus)
406 Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 Nattergal (Luscinia luscinia)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-15 Ebeltoft
425 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 Engpiber (Anthus pratensis)
452 Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Skagen
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 Tornirisk (Linaria cannabina)
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 Grønsisken (Spinus spinus)
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Tornby
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer