Danske Arter

Danske Arter

Flemming Toxværd


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Flemming Toxværds kryds

Dette er Flemming Toxværds Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) Ballum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) Hoptrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Slivsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Slivsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Slivsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Nørresø
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Slivsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Hindemade
15 X Blisgås (Anser albifrons) Slivsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) Slivsø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Slivsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Hindemade
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Slivsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Rømø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) Slivsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) Hindemade
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Hindemade
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Slivsø
29 X Knarand (Mareca strepera) Hindemade
30 X Pibeand (Mareca penelope) Slivsø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-05-20 Sneum digesø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Slivsø
33 X Spidsand (Anas acuta) Rømø
34 X Krikand (Anas crecca) Slivsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) Uge
37 X Taffeland (Aythya ferina) Slivsø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2018-01-07 møllesøen kruså
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) Slivsø
41 X Bjergand (Aythya marila) kalvø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Svendborgsund
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Hejsager strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Rømø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Rømø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) Knudshoved
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Slivsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Slivsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Slivsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Hejsager strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Skiveren Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Slivsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Slivsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) Kongensmose
78 X Ringdue (Columba palumbus) Slivsø
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Slivsø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Slivsø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Slivsø
90 X Blishøne (Fulica atra) Slivsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) Kongensmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) kalvø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) lillevildmosen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Slivsø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) lillebælt
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Slivsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Rømø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Hindemade
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Slivsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Rømø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Rømø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Slivsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Ribe
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Rømø
120 X Storspove (Numenius arquata) Rømø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) Slivsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) Højer Hvidå slusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Hindemade
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Hindemade
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Rømø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Knudshoved
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Rømø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Stevelt skov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Ribe
145 X Tredækker (Gallinago media) Astrup forland
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Slivsø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-24 hvidåslusen Højer
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) Slivsø
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Slivsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Slivsø
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-01 Nørresø
155 X Rødben (Tringa totanus) Rømø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) Højer Hvidå slusen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Slivsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Rømø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) Buldbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2019-08-01 viedåslusen højer
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Slivsø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Nørresø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Slivsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Slivsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Slivsø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Saltvandssøen
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Rømø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Nørresø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Hejsager strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) Hindemade
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Hejsager strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Nørresø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Nørresø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Hejsager strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) Sønderborg havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Åbenrå Fjord
208 X Alk (Alca torda) Åbenrå Fjord
209 X Tejst (Cepphus grylle) Flovtstrand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) kragsand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Hejsager strand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) Astrup forland
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-02-10 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Slivsø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-20 Sneum digesø
236 X Skestork (Platalea leucorodia) Saltvandssøen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Kalvø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-07 Slivsø
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-04-23 Haderslev
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Slivsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) Slivsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) Rømø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Slivsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Pamhule
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-10 Skagen
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille Vildmosen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Slivsø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) Slivsø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Slivsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Saltvandssøen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Slivsø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Slivsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Astrup Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Slivsø
274 X Slørugle (Tyto alba) Gråsten
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Gram
278 X Natugle (Strix aluco) Haderslev
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-02-14 føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) Astrup Engsø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) Slivsø
290 X Vendehals (Jynx torquilla) Hønning Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-02-15 kruså møllesø
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Haderslev
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Slivsø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Hindemade
297 X Grønspætte (Picus viridis) Haderslev
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Slivsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-09-06 Slivsø
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Rømø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Hindemade
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Slivsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Kongensmose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Hindemade
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Hindemade
318 X Husskade (Pica pica) Slivsø
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Hønning Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) Slivsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Slivsø
325 X Ravn (Corvus corax) Slivsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) Hindemade
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Haderslev
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Haderslev
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Hønning Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Slivsø
332 X Musvit (Parus major) Slivsø
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Slivsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Hønning Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Slivsø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Ballum Sluse
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Slivsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) Slivsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Haderslev
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Slivsø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Hønning Plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Slivsø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Slivsø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Nørresø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Saltvandssøen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Slivsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Hindemade
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Slivsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Nørresø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) Magisterkogen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Slivsø
380 X Havesanger (Sylvia borin) Nørresø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Slivsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Hindemade
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Rømø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Haderslev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Slivsø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Hindemade
395 X Træløber (Certhia familiaris) Pamhule
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Pamhule
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Slivsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Slivsø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Slivsø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hindemade
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Nørresø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Slivsø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) Slivsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Starup Hede
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Starup Hede
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Haderslev
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Haderslev
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Haderslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Hindemade
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Buldbjerg
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Hejsager strand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Hindemade
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Starup Hede
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Astrup Engsø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Slivsø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Slivsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) Hejsager strand
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Astrup Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Hønning Plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Astrup Engsø
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Ballum Sluse
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) Ballum Sluse
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Slivsø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Slivsø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Pamhule
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Slivsø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Blåvandshug
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Slivsø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Hejsager strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Hejsager strand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Slivsø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Slivsø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Slivsø
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Pamhule
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Slivsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Slivsø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Ballum Sluse
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Ballum Sluse
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Slivsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Slivsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer