Danske Arter

Danske Arter

Alex Sand Frich


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Alex Sand Frichs kryds

Dette er Alex Sand Frichs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1969-06-25 Hvide Sande
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1971-01-03 Vest Stadil Fjord
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1989-06-15 Skævinge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1971-02-28 Velling
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1971-04-25 Bjerregård
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1972-04-02 Værnengene
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1984-02-04 Filsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1972-03-31 Værnengene
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-01-17 Dato og sted kommer senere
10 X Grågås (Anser anser) 1971-04-10 Værnengene
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1992-03-29 Vest Stadil Fjord
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
15 X Dværggås (Anser erythropus) 1984-01-31 Fidde Sø
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-06 Nordstrand, Skagen
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1970-10-22 Søndervig
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1998-05-23 Margrethe Kog
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1974-04-13 Fidde Sø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-01-05 Vejle Inderfjord - den hidtil mest spontane set i DK
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1971-04-10 Værnengene
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1986-05-18 Tipperne
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
28 X Knarand (Mareca strepera) 1972-05-14 Vest Stadil Fjord
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1970-10-23 Nr. Lyngvig
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-18 Fanø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1970-10-22 Søndervig
32 X Spidsand (Anas acuta) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
33 X Krikand (Anas crecca) 1970-10-22 Søndervig
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-04-18 Uldum Kær
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1987-06-25 Utterslev Mose
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1970-01-05 Hvide Sande
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-09 Slambassinerne, Stege
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-03-31 Lønborggård, Skjern Enge
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1971-01-02 Hvide Sande
40 X Bjergand (Aythya marila) 1970-01-02 Hvide Sande
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Torup Hul
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1977-01-23 Mosede Havn
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1990-10-21 Gedser
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1970-10-25 Nr. Lyngvig
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-02-22 Blåvand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1970-11-08 Sdr. Lyngvig
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-02-27 Blåvand
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-09 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1970-10-23 Nr. Lyngvig
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1970-10-23 Nr. Lyngvig
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1971-01-01 Hvide Sande
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1970-02-04 Hvide Sande
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1970-02-04 Hvide Sande
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-08-04 Ødis Sø
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1973-06-24 Houstrup Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1983-09-11 Vest Stadil Fjord
62 X Mursejler (Apus apus) 1971-05-17 Hvide Sande
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Skagen, Grenen
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tranestederne Hulsig
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-08 Fællesfolden, Reersø
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Pøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 1971-05-30 Vejlerne
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 1971-06-18 Københavns Hovedbanegård
76 X Huldue (Columba oenas) 1971-04-10 Nr. Lyngvig Fyr
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1970-11-06 Nr. Lyngvig
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1976-05-17 Haurvig
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1987-01-18 Strandvejen 691 Tårbæk
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1970-11-15 Ringkøbing
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1971-06-19 Gundsømagle Sø
83 X Engsnarre (Crex crex) 1973-05-27 Sdr. Lyngvig
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-31 Gulstav Mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-06 Sneum Å v/Engsø
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1983-05-11 Skagen
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1970-11-29 Hvide Sande
89 X Blishøne (Fulica atra) 1970-11-10 Sdr. Lyngvig
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1976-04-12 Skagen, Flagbakken
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1970-12-23 Hvide Sande
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1971-06-19 Kollerød
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1972-10-20 Hvide Sande
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1971-06-20 Utterslev Mose
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2007-07-14 Lakolk strand, Rømø
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1970-10-22 Hvide Sande
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-12 Sneum Sluse
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1971-04-10 Vest Stadil Fjord
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Søborg Sø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre Tange
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1970-10-23 Hvide Sande
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Agger Tange
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-17 Lakolk, Rømø
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1973-06-10 Hostrup Sø v/grusgrav
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1971-04-10 Vest Stadil Fjord
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-11 Lakolk Klitsø, Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1973-06-28 Sdr. Lyngvig - vingeskadet
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1971-07-02 Nr. Lyngvig Fyr
117 X Storspove (Numenius arquata) 1971-03-21 Nr. Lyngvig
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1971-08-06 Hvide Sande
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1971-04-10 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1971-08-04 Hvide Sande
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1970-10-23 Vest Stadil Fjord
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1985-07-20 Harboøre Tange
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1971-08-02 Hvide Sande
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1971-08-03 Hvide Sande
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen, Ribe
130 X Sandløber (Calidris alba) 1971-08-14 Hvide Sande
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1970-10-05 Hvide Sande - ca. 10 1K skudt med luftbøsse - troede det var kærløbere - dato omtrentlig
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1971-12-12 Hvide Sande
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Sluse
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1972-08-20 Vest Stadil Fjord
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1985-07-27 Harboøre Tange
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1977-10-22 Sidselsbjerg, Vest Stadil Fjord
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1985-08-04 Harboøre Tange
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum, forlandet
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1970-11-08 Hvide Sande
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1974-10-18 Vest Stadil Fjord
142 X Tredækker (Gallinago media) 1982-09-11 Værnengene
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1970-10-23 Hvide Sande
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby Mose
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-30 Kofoeds Enge, Amager
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1983-05-20 Værnengene
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1973-11-01 Hvide Sande
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1971-08-06 Hvide Sande
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1971-06-19 Kagerup Station, Gribskov
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Kraptårnet, Vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus) 1971-01-13 Hvide Sande
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1983-05-17 2 km syd for Søndervig
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1971-05-30 Vejlerne
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 1971-06-19 Kollerød
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1971-07-07 Tipperne
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-02 Klydesøen
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Mellemdyb, Vest Stadil Fjord
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1987-06-27 Kærup Holme, Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-24 Nr. Lyngvig
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 1973-09-09 Hvide Sande
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1970-10-22 Hvide Sande
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1971-10-21 Hvide Sande
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-01-30 Thorsminde Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-06-21 Bygholmdæmningen, Vejlerne
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1984-04-25 Hvide Sande
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 1970-10-22 Hvide Sande
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-17 Grænsevejen, Margrethekog
177 X Svartbag (Larus marinus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1972-02-17 Hvide Sande
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-03-28 Skagen havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1970-10-23 Hvide Sande
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-01-04 København
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2005-01-22 Rømø
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1971-04-10 Nr. Lyngvig
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1974-08-05 Læsø v/Østerby
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1975-08-01 Nr. Lyngvig
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1971-04-09 Hvide Sande
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1971-05-06 Hvide Sande
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Thyborøn Havn
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1971-04-19 Hvide Sande
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 1970-10-22 Hvide Sande
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1983-05-16 Tipperne
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-05-23 Klæggraven, Margrethe Kog
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1971-05-30 Vejlerne
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1970-10-25 Nr. Lyngvig
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1971-10-22 Hvide Sande
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1971-08-03 Hvide Sande
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1974-08-24 Vest Stadil Fjord
202 X Søkonge (Alle alle) 1972-11-05 Hvide Sande
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn Havn
204 X Lomvie (Uria aalge) 1970-10-25 Nr. Lyngvig
205 X Alk (Alca torda) 1972-10-20 Hvide Sande
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1974-08-05 Vesterøhavn Læsø
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1972-10-20 Hvide Sande
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1970-02-20 Hvide Sande
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1971-04-10 Nr. Lyngvig
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-17 Skagens Gren
211 X Islom (Gavia immer) 1974-04-11 Hvide Sande
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1994-05-07 Nordstrand, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals havn
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1971-10-22 Hvide Sande
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-22 Hvide Sande
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1971-10-21 Hvide Sande
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2001-08-04 Skagen, Grenen
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1971-10-11 Hvide Sande
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1971-08-30 Hvide Sande
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2001-09-01 Ørhage, Klitmøller
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1973-08-21 Skallingen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1971-05-09 Tarm
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1970-10-25 Nr. Lyngvig
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-15 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1971-08-31 Hvide Sande
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1981-06-08 Tipperne
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1974-04-12 Værnengene
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1976-06-05 Rudbøl Sø
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-08 Kraptårnet, Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-04 Rudbøl
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-27 Haurvig syd for Hvide Sande
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1971-04-09 Nr. Lyngvig Fyr
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-11-15 Hindemade
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1976-06-09 Værnengene
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1973-04-24 Haurvig
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen, Grenen
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Skagen, Flagbakken
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1971-05-28 Hvide Sande
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej, Oddense, Salling
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-16 Jydelejet, Møn
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1985-09-28 Dovns Klint, Langeland
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-15 Grenen, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-04-25 Skagens gren
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1987-05-24 Mandemarke Bakker, Møn
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1976-04-10 Skagen, Flagbakken
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Lodskovvad
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1969-12-29 Hvide Sande
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1973-06-11 Frøslev Plantage
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1971-06-19 Gundsømagle Sø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Nordstrand, Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1973-06-09 Rudbøl
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1974-09-15 Vest Stadil Fjord
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1983-05-15 Skagen, Flagbakken
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1977-11-20 Vest Stadil Fjord
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1991-05-18 Skagen, Ellekrattet
269 X Musvåge (Buteo buteo) 1969-12-30 Hvide Sande
270 X Slørugle (Tyto alba) 1994-02-06 Vedersø
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiil Sø, Kløvbakken
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-16 Ved Nørre Vorupøre
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1994-02-18 Dejbjerg Plantage
274 X Natugle (Strix aluco) 1973-06-09 Tinglev Mose
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-06 Gurre Sø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1974-03-31 Hvide Sande
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1976-01-10 Kongelunden
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1972-03-15 Hvide Sande
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1970-11-07 Hvide Sande
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1985-09-03 2 km syd for Søndervig
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup på kanten til Nationalpark Thy
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1973-02-23 Kagsmosen
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1989-05-12 Nordstrand, Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1971-05-08 Hvide Sande
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1978-04-21 Vallø slot Køge
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1969-04-30 Hvide Sande
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1971-06-19 Gribskov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1972-07-30 Hals
294 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Skagen, Grenen
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1969-12-29 Hvide Sande
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1978-05-21 Bøvling Klit
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1970-03-27 Sdr. Lyngvig
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1973-06-10 Mjang Dam
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengen
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-03-05 Valby gastårn, København
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1976-04-14 Flagbakken, Skagen
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1971-07-07 Værnengene
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-19 Lebøl
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1971-03-29 Houvig
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1979-06-03 Gammelgabsøerne v/Nymindegab
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1979-05-24 Nr. Lyngvig Fyr
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1971-04-09 Blåbjerg Plantage
314 X Husskade (Pica pica) 1969-12-29 Hvide Sande
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-10-14 Nr. Lyngvig Fyr
316 X Allike (Coloeus monedula) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1970-11-07 Hvide Sande
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
321 X Ravn (Corvus corax) 1973-06-10 Tinglev Mose
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1970-10-22 Hvide Sande
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1971-06-09 Borris Hede
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1971-06-19 Hillerød, Indelukket
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2000-03-19 Skast Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
328 X Musvit (Parus major) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1978-05-15 Porsemosen
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1974-10-14 Haurvig
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1973-06-11 Frøslev Plantage
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1970-10-22 Sdr. Lyngvig
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1970-12-07 Hvide Sande
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-26 Harboøre Tange
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia) 1971-05-19 Hvide Sande
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 1970-10-23 Hvide Sande
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 1971-05-06 Hvide Sande
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1988-06-16 Grenen, Skagen
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1971-06-19 Gribskov
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1971-06-19 Gribskov
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Skagen, Grenen
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2004-10-14 Mandø
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1973-10-15 Nr. Lyngvig Fyr
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1986-10-24 Nr. Lyngvig Fyr
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1992-09-25 Christiansø
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj Strand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1971-04-29 Hvide Sande
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1971-04-21 Hvide Sande
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Tane Sø
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet Skagen
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-06-02 Bispebjerg Kirkegård
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2001-08-22 2 km syd for Søndervig
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1978-05-21 Vejlerne
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1971-07-07 Tipperne
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2020-06-01 Grenen Skagen
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Tryggevælde Å v/Varpelev
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1971-05-18 Hvide Sande
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1972-06-24 Porsemosen
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 1971-06-05 Hvide Sande
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1973-05-25 Filsø
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1976-07-15 Dyrehaven
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1989-05-27 Barup Mose
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1971-06-09 Borris Hede
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1980-08-28 Nr. Lyngvig Fyr
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1971-05-11 Hvide Sande
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1971-05-30 Vejlerne
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-07 Mandemarke Bakker, Møn
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1982-05-23 Hvide Sande
386 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Møn, Mandemarke Bakker
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1971-06-19 Kagerup Station, Gribskov
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1970-10-22 Hvide Sande
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1971-06-19 Hillerød, Indelukket
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1971-06-19 Kagerup Station, Gribskov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1973-06-11 Gråsten Slotspark
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1983-11-06 Hvide Sande
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 1970-03-27 Hvide Sande - redebyggende
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-27 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup, Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-04-24 Hvide Sande
400 X Solsort (Turdus merula) 1969-12-29 Hvide Sande
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-13 Frederiksværk
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1971-04-10 Blåbjerg Plantage
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1973-06-11 Frøslev Plantage
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1969-12-29 Hvide Sande
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1972-09-12 Nr. Lyngvig
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1971-06-19 Løje Sø
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1980-05-16 Hvide Sande
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhave
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1971-04-26 Hvide Sande
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-01 Molsbjerge v/Molslaboratoriet
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1973-09-24 Hvide Sande - molen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1971-04-23 Hvide Sande
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1971-04-22 Hvide Sande
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1974-09-23 Hvide Sande
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1996-10-19 Nr. Lyngvig Fyr
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1971-04-15 Sdr. Lyngvig
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-10-24 Vest Stadil Fjord
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-03 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-11 Vilslev Enge
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1971-03-17 Hvide Sande
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 1970-03-19 Hvide Sande - redebyggende
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 1970-10-22 Hvide Sande
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2008-04-30 Skagen Grenen
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-10 Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1971-05-05 Hvide Sande
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1981-06-05 Grenen, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1975-03-28 Skagen, Grenen
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1971-03-23 Sdr. Lyngvig
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1993-09-27 Christiansø
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Værnengene
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1981-06-05 Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 1970-10-22 Hvide Sande
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1971-04-24 Hvide Sande
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1980-10-04 Vest Stadil Fjord
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-02-01 Solbjerg Enge
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1970-10-24 Nr. Lyngvig
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1969-12-29 Hvide Sande
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1972-06-25 Kongelunden
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-12 Skagen Kirkegård
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1971-06-19 Gribskov
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1980-06-06 Hvide Sande
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1984-10-28 Hvide Sande
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1971-04-10 Nr. Lyngvig Fyr
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-22 Gilleleje
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1979-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1970-11-07 Sdr. Lyngvig
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-01-10 Nøddebo
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1971-04-11 Nr. Lyngvig Fyr
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1990-05-20 Ellekrattet, Skagen
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1970-10-24 Nr. Lyngvig Fyr
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1970-11-06 Hvide Sande
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1970-10-23 Sdr. Lyngvig
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1970-10-22 Nr. Lyngvig Fyr
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-14 Rødhus
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1974-05-16 Sdr. Lyngvig
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-11 Mandø
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1980-05-16 Hvide Sande
488 X * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1993-06-10 Skagen, Grenen
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-04 Krejbjergvej
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1970-10-23 Nr. Lyngvig Fyr
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-14 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer