Danske Arter

Danske Arter

Per Alnor Kjær


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Alnor Kjærs kryds

Dette er Per Alnor Kjærs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1984-01-01 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-02-11 Ballum Enge
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1996-06-06 blåvand
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Svogerslev
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1988-06-06 Harboøre Tange
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-09-16 Ho Bugt
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) Christiansø
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1986-05-25 Tipperne
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-24 Lakolk Sø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-04-01 Geddal Enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2008-09-03 Skjern Enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-02 Skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre Tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-04-13 Skallingen
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1993-04-09 Christiansø
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1997-06-20 Blåvandshuk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-09-07 Christiansø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-10 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-05-01 Sneum Engsø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-16 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Agger Tange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethe Kog
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1994-07-23 Tipperne
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-08-12 Ulvshale
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-20 Lakolk Sø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Vejlerne
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-03 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1988-05-15 Vejlerne
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2019-06-16 Margrethe Kog Syd
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethe Kog Syd
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-26 Ballum Forland
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-25 Hanstholm
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-03-10 Vilslev Enge
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1988-03-30 Ejstrupholm Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-22 Margrethe Kog
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Klintholm Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1989-06-25 Fanø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2000-05-31 Langli
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger Tange/Thyborøn Havn
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1999-06-03 Vest Stadil Fjord
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-25 Frederikshavn
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1998-01-26 Vester Thorup Strand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-26 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-04-24 Lakolk Sø, Rømø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-05-23 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Haurvig
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1997-04-23 Værnengene
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1996-05-22 Skallingen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-29 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-25 Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-18 Bjerregaard Strand
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1984-06-03 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-26 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø Nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1993-05-13 Christiansø
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvand
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1994-07-25 Bork
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-16 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-12-28 Bunken Klitplantage
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-12 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1992-01-26 Suserup
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-21 Ballum Forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1991-12-30 Langli
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1996-06-09 Tipperne
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2003-06-17 Hønen, Fanø
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-25 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 X * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 1997-04-12 Blåvand
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1996-04-11 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1989-06-25 Fanø
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-05-24 Christiansø
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-05-04 Blåvandshuk
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1988-05-11 Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1991-10-17 Christiansø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-17 Blåvandshuk
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1992-09-25 Christiansø
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1991-10-10 Christiansø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-07-13 Svanninge Bakker, Fåborg
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2003-08-07 Sønderho Strand, Fanø
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1992-06-04 Christiansø
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1990-06-01 Christiansø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvandshuk
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-05-22 Magisterkog
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-18 Sønderho, Fanø
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1988-05-10 Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1992-04-04 Christiansø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1993-09-08 Moesgård
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1992-08-29 Christiansø
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-19 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup, Thy
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1992-08-14 Christiansø
420 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-10-30 Christiansø
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-10-12 Nordby, Fanø
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Ho
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-17 Nordenhuse, Fyn
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-10-27 Christiansø
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 1992-10-05 Christiansø
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1988-05-26 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1992-09-14 Christiansø
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1998-01-25 Vejlerne
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-01-24 Vester Thorup Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Sydspidsen, Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-08 Christiansø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1992-05-30 Christiansø
493 X * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1991-08-30 Christiansø
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1997-06-05 Mandø
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer