Danske Arter

Danske Arter

Per Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Poulsens kryds

Dette er Per Poulsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1961-01-01 Randbøl Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2000-04-25 Sønderbøl Grusgrav (Varde)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-31 Vilslev Enge (Esbjerg)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2000-08-12 Engen ved Gravlunden (Esbjerg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2000-03-09 Næs Søjord (Fanø)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-09 Hillerup Enge (Esbjerg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2003-02-04 Jedsted Enge (Esbjerg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2003-05-02 Sneum Digesø (Esbjerg)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2006-02-17 Vilslev Enge (Esbjerg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2000-03-19 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-02-17 Vilslev Enge (Esbjerg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-06-17 Sneum Digesø (Esbjerg)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2000-04-11 Allerup (Esbjerg)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2003-10-16 Mandø (Esbjerg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2003-02-04 Jedsted Enge (Esbjerg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-05-06 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2000-05-03 Sneum Digesø (Esbjerg)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2003-01-07 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2000-04-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Sneum Digesø (Esbjerg)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2000-03-27 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2000-04-29 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-09 Næs Søjord (Fanø)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
34 X Krikand (Anas crecca) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2000-05-06 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-11-13 Egå Engsø (Århus)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-07 Nielstrup Sø, Sydsjælland (Faxe)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-11 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2000-03-14 Sneum Digesø (Esbjerg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2003-05-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Tvorup Hul (Thisted)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2005-11-02 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2000-04-29 Mandø, østfenner (Esbjerg)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-01-04 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2003-10-04 Blåvands Huk (Varde)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-26 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2011-03-14 Blåvands Huk (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2003-01-22 Hobo Dyb (Varde)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvands Huk (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-02-08 Blåvands Huk (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2000-05-06 Sneum Digesø (Esbjerg)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2000-02-03 Marbæk-Søerne (Esbjerg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2003-01-26 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-07-26 Margrethe Kog (Tønder)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-20 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-05-26 Ål Plantage (Varde)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2000-06-25 Sneum Digesø (Esbjerg)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2000-04-29 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2003-08-15 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
77 X Huldue (Columba oenas) 2003-05-29 Gram Slot og Slotspark (Haderslev)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2000-04-11 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2005-05-21 Hungerborg Plantage (Tønder)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække (Vejen) (Vejen)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-08-15 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2000-04-17 Ribe Østerå (Esbjerg)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-14 Billum Enge (Varde)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-06 Gulstav mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-09 Sneum Enge (Esbjerg)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2000-04-17 Ribe Østerå (Esbjerg)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2000-04-13 Karlsgårde Sø (Varde)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2003-04-20 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2000-04-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-05-02 Sneum Digesø (Esbjerg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2000-04-29 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-22 Skivholme (Skanderborg)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-10 Harboøre Tange (Lemvig)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2000-03-19 Jedsted Enge (Esbjerg)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-07-07 Margrethe Kog (Tønder)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-24 Ballum Enge (Tønder)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2000-05-09 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2000-04-21 Sneum Digesø (Esbjerg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-03-22 Ribe Østerå (Esbjerg)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2003-04-15 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-13 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk (Varde)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-04-26 Filsø, godset (Varde)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2000-05-09 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2000-08-11 Sædding Strand (Esbjerg)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-03-19 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2000-05-09 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-03-14 Jedsted Enge (Esbjerg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2003-05-29 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange (Thisted)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2003-05-29 Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2003-05-21 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Klæggravene, Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba) 2003-05-22 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-11-21 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2003-05-29 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-10-05 Filsø, godset (Varde)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-05-16 Mandø (Esbjerg)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2004-02-22 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-01-07 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2014-05-07 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-22 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2007-08-19 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2003-05-25 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2006-10-27 Vejers Strand (Varde)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2000-05-10 Sneum Digesø (Esbjerg)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø (Århus)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2000-08-11 Engen ved Gravlunden (Esbjerg)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2005-08-09 Sneum Digesø (Esbjerg)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2003-05-06 Lakolk Mose, Rømø (Tønder)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2000-04-29 Mandø, nordøstlige forlandsknold (Esbjerg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2000-04-29 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho (Fanø)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-03 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-29 Sneum Digesø (Esbjerg)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2000-03-13 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø (landsby og havn) (Lolland)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
168 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø, Mellemsø (Varde)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-11-23 Skagen Havn (Frederikshavn)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2000-05-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvands Huk (Varde)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn (Helsingør)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2001-01-18 Christianshavns Vold/Voldgrav (København)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2000-04-11 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum (Rudersdal)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2003-06-25 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-27 Århus Østhavn (Århus)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-01-13 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-03-13 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2000-04-13 Karlsgårde Sø (Varde)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-11-06 Børsmose Strand (Varde)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2003-09-08 Fanø, total (Fanø)
187 X * Armensk Måge (Larus armenicus) 2017-05-04 Grønningen, Blåvand
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2000-04-26 Filsø Søen (Varde)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2005-05-24 Skallingen (Varde)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-06-03 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-08-17 Mandø (Esbjerg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2003-04-29 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2000-05-27 Sønderbøl Grusgrav (Varde)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2002-07-10 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-04-29 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-05-02 Grønningen (Varde)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2000-05-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-10-26 Blåvands Huk (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2003-10-04 Blåvands Huk (Varde)
208 X Alk (Alca torda) 2004-09-21 Vejers Strand (Varde)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-05-18 Frederikshavn Havn (Frederikshavn)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2003-03-27 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2003-05-29 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-05-17 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2003-04-06 Husby Klit (Ringkøbing-Skjern)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2004-02-29 Blåvands Huk (Varde)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-08-01 Trelde Næs (Fredericia)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2004-09-17 Blåvands Huk (Varde)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2004-09-15 Blåvands Huk (Varde)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-20 Blåvandshuk
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2007-08-22 Sneum Enge (Esbjerg)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2003-04-05 Ribe By (Esbjerg)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2003-04-20 Bulbjerg (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2000-04-11 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-06-04 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2003-05-06 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2000-04-17 Ribe Østerå (Esbjerg)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-25 Østlige Vejler (Bygh., Selbj., Lund, Glombak, Han) (Thisted)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-03 Rudbøl (Tønder)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-07 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2000-03-09 Næs Søjord (Fanø)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2013-05-28 Blåvands Huk (Varde)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-06-03 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2003-05-06 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2003-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke Mose (Vordingborg)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2003-07-05 Nyord Enge (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-31 Harrild Hede (Ikast-Brande)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-02-13 Rimmevejmarkerne, Rømø (Tønder)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-25 Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2004-03-07 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2003-01-07 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2003-01-14 Karlsgårde Dambrug (Varde)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2000-04-11 Sneum Digesø (Esbjerg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2003-04-10 Tinghede (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-06-22 Hillerup Enge (Esbjerg)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2000-05-28 Jedsted Enge (Esbjerg)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2003-07-05 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2004-09-09 Mandehoved (Stevns)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2000-04-30 Filsø Søen (Varde)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge (Esbjerg)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2000-03-14 Jedsted Enge (Esbjerg)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2004-09-04 Myrthue, eng (Esbjerg)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø, godset (Varde)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm Slamdepot (Thisted)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2008-03-29 Kongerslev (Aalborg)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-02-13 Sønderskov (Vejen)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-21 Korsø, Thy (Thisted)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-19 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2005-02-13 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-16 Tved Plantage (Thisted)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-11-30 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2003-06-18 Sneum Digesø (Esbjerg)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Gundsømagle Sø (Roskilde)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup (Thisted)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-01-14 Karlsgårde Dambrug (Varde)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2003-05-21 Hee (Ringkøbing-Skjern)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2003-06-28 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-18 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-17 Lunden, Gram (Haderslev)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2004-04-18 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2000-04-13 Nørholm Hede (Varde)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-07-06 Holmegårds Mose EF-lok. 91 (Næstved)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2003-03-24 Endrupholm Skov (Esbjerg)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2003-05-25 Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2003-03-22 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2003-05-07 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2003-09-01 Sdr. Farup Enge (Esbjerg)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-20 Bøvling Klit (Lemvig)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2003-02-04 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø (Århus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2000-06-10 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen (Varde)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2003-06-06 Gedbjerg (Varde)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø (Esbjerg)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2009-05-21 Flagbakken (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2000-06-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
318 X Husskade (Pica pica) 2003-01-07 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-26 Gulstav (Langeland)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2000-04-25 Filsø, godset (Varde)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2003-02-01 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2003-02-01 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2000-03-08 Næs Søjord (Fanø)
325 X Ravn (Corvus corax) 2003-03-24 Endrupholm Skov (Esbjerg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-12-01 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2003-06-28 Oksby Enge (Ho Enge, nord) (Varde)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2000-06-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2003-04-23 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-08-25 Kongens Mose (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2000-04-13 Nørholm Skov (Varde)
332 X Musvit (Parus major) 2000-04-13 Nørholm Hede (Varde)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2003-05-07 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2003-05-07 Filsø Søen (Varde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2003-06-18 Brogård Plantage (Haderslev)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-02-13 Vesterbro (København)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2003-10-16 Mandø (Esbjerg)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Esbjerg Havn, syd (Esbjerg)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø (Solrød)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2000-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2000-04-25 Sønderbøl Grusgrav (Varde)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2003-04-29 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Årslev Engsø (Århus)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2003-03-20 Holme Å, Karlsgårde Sø-Starup (Varde)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-05-01 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-13 Gl. Hviding Kirke (Esbjerg)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2003-10-09 Ho By og sommerhusområde (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-10 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-18 Blåvands Huk (Varde)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2008-10-30 Blåvands Huk (Varde)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2003-04-23 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2003-03-26 Engen ved Gravlunden (Esbjerg)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-21 Tane sø
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvands Huk (Varde)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-10-16 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-05-29 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2003-05-06 Lakolk Mose, Rømø (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-07-04 Tryggevælde Ådal (Stevns)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2003-05-20 Sneum Digesø (Esbjerg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-27 Darum Enge & Forland (Esbjerg)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø Bykog Digebrud (Esbjerg)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvands Huk (Varde)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2003-06-01 Blåvands Huk (Varde)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen (Varde)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-05-01 Skaven Strand (Ringkøbing-Skjern)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-05-29 Rugballe Mose ved Fårup Sø (Vejle)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2005-05-21 Vilslev Enge (Esbjerg)
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-19 Sønderho Fanø
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2003-04-23 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-17 Novrup Grusgrav (Esbjerg)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2003-09-06 Fanø, total (Fanø)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2000-06-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2003-05-27 Sneum Forland fra slusen til Roborghus (Esbjerg)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-05-04 Blåvands Huk (Varde)
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-04-20 Blåvands Huk (Varde)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-06-15 Blåvands Huk (Varde)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-10-03 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2003-10-17 Mandø (Esbjerg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2003-01-07 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2003-01-09 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2003-03-24 Endrupholm Skov (Esbjerg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-04-04 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2008-07-29 Thyborøn (Lemvig)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2000-03-09 Næs Søjord (Fanø)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-05-01 Mandø (Esbjerg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2000-03-17 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-31 Universitetsparken i København (København)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2000-03-14 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-04-10 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2000-04-25 Filsø, godset (Varde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2000-04-25 Filsø, godset (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2003-05-06 Juvre, Rømø (Tønder)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2000-04-13 Nørholm Skov (Varde)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2002-06-22 Jedsted Enge (Esbjerg)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-06-18 Munkesø (Esbjerg)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-26 Engen ved Gravlunden (Esbjerg)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvands Huk (Varde)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2003-05-31 Molslaboratoriet/Besøgscenter (Syddjurs)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-05-31 Molslaboratoriet/Besøgscenter (Syddjurs)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2003-09-05 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken ved Gentofte Sø (Gentofte)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-04-01 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2003-04-23 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-10-12 Fanø, nordlige del (Fanø)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2000-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2000-03-18 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-15 Blåvands Huk (Varde)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmosen i Ho
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2000-04-25 Sønderbøl Grusgrav (Varde)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng (Varde)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde Havn (Holstebro)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-11 Vilslev Enge (Esbjerg)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2000-03-17 Jedsted Mølle (Esbjerg)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2004-03-25 Mandø (Esbjerg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2004-04-03 Nørrekær (Varde)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvands Huk (Varde)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals (Hjørring)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2000-04-25 Holm Sø (Varde)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2000-04-29 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-21 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2000-03-17 Jedsted Mølle (Esbjerg)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2000-04-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-11-01 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2000-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2003-05-21 Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-13 Ho Plantage (Varde)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-09-26 Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-03-23 Mandø (Esbjerg)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2003-10-04 Skallingen (Varde)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2000-04-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2003-10-17 Mandø (Esbjerg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2003-10-09 Ho By og sommerhusområde (Varde)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2005-01-02 Frederikshavn (Frederikshavn)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2000-04-13 Nørholm Skov (Varde)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange (Thisted)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2003-06-03 Blåvands Huk (Varde)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2000-04-21 Jedsted Enge (Esbjerg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2003-04-06 Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2000-04-11 Sneum Digesø (Esbjerg)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2004-10-20 V. Vedsted Digekrat (Esbjerg)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2003-06-03 Blåvands Huk (Varde)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn (Frederikshavn)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2003-04-20 Tvorup Plantage (Thisted)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2003-06-18 Brogård Plantage (Haderslev)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-09-27 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2000-04-06 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-02-04 Esbjerg-Skovene (Esbjerg)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2003-04-02 Darum Enge & Forland (Esbjerg)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-11-07 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2003-04-02 Darum Enge & Forland (Esbjerg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2000-04-13 Nørholm Hede (Varde)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Sønderho (Fanø)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-06 Fanø, total (Fanø)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-10 Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen By (Frederikshavn)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2007-10-05 Ho Plantage (Varde)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2000-03-19 Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø (Esbjerg)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer