Danske Arter

Danske Arter

Jacob Sterup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jacob Sterups kryds

Dette er Jacob Sterups Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1989-11-12 Monnet, Tåsinge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1995-05-30 Fyns Hoved
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-02-08 Østerild Fjord, Vejlerne
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1990-02-11 Kongelundsstranden
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1989-10-01 Keldsnor
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1994-08-16 Rønninge Søgård (Kerteminde)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1987-09-06 Keldsnor
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1993-10-10 Filsø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1995-07-30 Storeholm + øhavet nord for (Langeland)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-04-18 Mandø
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1990-07-27 Harboør Tange
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1994-11-27 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1990-04-14 Tryggelev Nor
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2001-04-09 Østerøsø, Knudshoved
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1987-05-01
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1998-04-09 Henninge Nor, Langeland
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 1987-09-06 Keldsnor
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-10-26 Kongens Kær, Vejle
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-08-31 Keldsnor, Langeland
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-02 Roskilde Vig
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2013-04-18 Helligpeder, Bornholm
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1996-04-05 Hov Nordstrand, Langeland
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1997-06-22 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1988-01-01 Sydfynske Øhav
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-03 Blåvand Strand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-18 Blåvand/Hvidbjerg Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1987-09-06 Dovns Klint
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvandshuk
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-05-25 Gamborg Inderfjord
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Frederikshåb Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-09 Hammeren, Bornholm
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 1987-09-06 Dovns Klint
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1996-05-25 SJ
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække, Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-20 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1992-05-21 Lindelse, Langeland
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Veddelen, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1991-09-21 Tryggelev Nor
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-01 Møllesø, Lille Vildmose (Aalborg)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
93 X Trane (Grus grus) 1994-04-03 Tryggelev Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Keldsnor (havet), Langeland
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1988-06-23 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-07 Lejsø, Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-12 Villingerød (S)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-15 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2004-07-22 Emmerlev Klev, Højer
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-12 Grønningen, Fanø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1990-05-05 Stenstrup Lergrave
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-13 Lakolk Klitsø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Saltvandssøen (SJ)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-05-17 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1987-09-06 Keldsnor
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1990-07-27 Harboør Tange
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1988-08-01 Keldsnor
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-31 Kammerslusen, Ribe
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-04 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-13 Vollerum Enge, Vest Stadil
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-28 Borreby Mose
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-09 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Ravnholt (F)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1990-05-06 Skårupøre Sund, Svendborg
145 X Tredækker (Gallinago media) 1996-05-20 Bygholmengen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-28 Borreby Mose
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Øster Assels + Tissing Vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1988-07-22 Thurø Rev, F
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-30 Sneum Engsø
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1988-07-23 Thurø Rev
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Langeland
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1995-04-24 Noret, Tåsinge
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1987-09-06 Keldsnor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-15 Ølsemagle Revle
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2002-10-01 Egensedybet
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1996-09-30 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1989-10-21 Dovns Klint
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1996-07-14 Skårupøre Sund, F
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1993-10-10 Blåvand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-11-21 Østhavnen, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1994-04-01 Piledybet, Langeland
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1994-03-23 Thyborøn Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-08-15 Christiansø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1997-06-02 Christiansø
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1996-05-25 Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1993-07-22 Brændegårdssøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-06-03 Gulstav Mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1988-07-31 Stenstrup Lergrave (F)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Tryggelev Nor
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1991-11-10 Horseklint, Fyns Hoved
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2017-06-17 Sprogø
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-14 Vejle Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-15 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1998-02-08 Bulbjerg
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2019-04-21 Kattegat NV for Anholt
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1996-09-30 Blåvandshuk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2001-06-11 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1996-09-30 Blåvandshuk
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-24 Bulbjerg (Thisted)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1998-08-14 Gulstav, Langeland
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1991-06-08 Gulstav, Langeland
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1990-07-27 Harboør Tange
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-10-31 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-12-31 Vejlerne
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-08-09 Kammerslusen, Ribe
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1992-05-15 Tryggelev Nor, Langeland
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-21 Bygholm Vejle
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-09 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-03 Gudenåen, Randers
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-19 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Madsted, Ove Sø (NJ)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1992-08-09 Tryggelev Nor, Langeland
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1990-07-01 Østerøsø, Knudshoved (F)
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ørum Sø, Thy
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1990-01-01 Gulstav, Langeland
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-25 Dall Hede
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-22 Aborrebjerget, Møn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2012-05-31 Ristinge, Langeland
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2012-04-22 Langelandsfortet, Sydlangeland
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-08 Tved By + sommerhusområde (Syddjurs)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1995-05-03 Flagbakken, Skagen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård Plantage (Viborg)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1992-10-01 Stigsnæs
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-19 Rejsby Sluse
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1987-01-01 Tøndermarsken
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Søgård, Langeland
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-05-21 Dovns Klint, Langeland
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1992-10-01 Tryggelev Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Jedsted Enge, Ribe
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2001-06-11 Nordjylland
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-18 Kløvbakken/Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-14 Dalmose (S)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1991-02-17 Værløse
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Jægersborg Dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2004-06-11 Føvling (RB)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1990-02-11 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1990-10-18 Gulstav, Langeland
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1989-10-01 Gulstav, Langeland
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1996-04-20 Hov Nordstrand, Langeland
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-20 Ølenevej, Gadeby, Bornholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1989-12-02 Skårupøre Sund, Svendborg
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1997-06-22 Blåvand
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1995-09-19 Blåvandshuk
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-15 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1993-08-28 Stigsnæs
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-08-01 Stigsnæs
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1991-06-04 Tryggelev Nor
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-25 Ballum Forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1995-02-02 Monnet, Tåsinge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1990-10-14 Keldsnor Fyr, Langeland
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1987-05-01 Rødme Svinehaver, Stenstrup (F)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2006-08-05 Borris Hede
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) Thurø Østerskov (F)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1991-10-18 Gulstav Vesterskov
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 1990-03-24 Horseklint, Fyns Hoved
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1988-12-04 Skårup Skovmølle, Svendborg
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1994-01-05 Kogsbøl Mose (SJ)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1990-04-12 Gulstav Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1989-10-01 Keldsnor, Langeland
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1989-10-20 Gulstav, Langeland
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1995-02-17 Rosengårdcentret, Odense
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-08-15 Harboøre Tange
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-04 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1990-06-18 Thurø Østerskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-14 Gl. Hviding Kirke
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-09-29 Næsbyhoved Skov, Odense
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-10-13 Gulstav Vesterskov, Langeland
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-30 Svanninge Bakker
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1997-06-05 Christiansø
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvandshuk
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1997-06-19 Gulstav Mose, Langeland
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-08-15 Keldsnor, Sydlangeland
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-06-05 Christiansø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvandshuk
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1992-06-12 Åmosen, Ollerup (F)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) Fredmosen, Sydlangeland
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1997-05-26 Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-05-14 Blåvand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-17 Blåvandshuk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1996-09-15 Tryggelev Nor, Langeland
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1988-03-22 Christiansminde, Svendborg
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1995-09-19 Nordby, Fanø
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Skårup, Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1990-04-14 Vesteregn, Langeland
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1997-05-09 Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2003-06-01 Klise Nor, Langeland
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1987-05-01 Skårup Skovmølle, Svendborg
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1997-05-05 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1989-10-01 Gulstav, Langeland
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1989-10-19 Tryggelev Nor, Langeland
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Ho
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-18 Nordenhuse, Nyborg
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-05 Thorsminde Havn (Holstebro)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-02 Stevns Kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse, Lolland
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvandshuk
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1987-01-01 Tøndermarsken
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-06 Keldsnor, Langeland
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1996-09-23 Blåvandshuk
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-27 Grenen, Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1992-09-05 Stigsnæs
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1997-05-10 Christiansø
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1998-03-28 Tryggelev Nor, Langeland
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1988-12-03 Christiansminde, Svendborg
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2005-01-02 Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1988-06-01 Gulstav, Langeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1988-10-21 Thurø Rev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-01-27 Flægen, Vestfyn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-16 Dovns Klint (F)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-08-01 Gulstav, Langeland
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-02-08 V. Torup Klitplantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1987-01-01 Skårup Skovmølle, Svendborg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1992-01-01 Stigsnæs
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1991-10-15 Dovns Klint
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1988-10-21 Thurø Rev
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1987-06-01 NØ-Fyn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1997-10-19 Christiansø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen, Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1993-08-28 Stigsnæs
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-20 Landsende, Rømø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjergvej, Nørre Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer