Danske Arter

Danske Arter

Mette Hjort Thomsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mette Hjort Thomsens kryds

Dette er Mette Hjort Thomsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-07-28 Jerup strand
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1998-03-10 Grenen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-03-02 Grenen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-02-14 Ulvedybet
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2016-04-10 Grenen
10 X Grågås (Anser anser) 1994-03-05 Batterivej
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1994-10-03 Fyrvej
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-03-15 Grenen
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-03-15 Grenen
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1994-04-26 Skagen Havn
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1994-03-20 Skagen gågade
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1994-02-08 Batterivej
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1994-03-29 Grenen
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-05-22 Ølundgårds Inddæmning
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-01-02 Andesøen
28 X Knarand (Mareca strepera) 2015-06-26 Lille Vildmose, Hegnsvej
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1994-03-03
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta) 1996-09-08 Jerup strand
33 X Krikand (Anas crecca) 1994-09-19 Ellekrattet
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1994-04-24 Reservatet
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1994-03-12 Ellekrattet
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2016-10-31 Grenen
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-26 Hirtshals Fyr
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1994-01-07
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2016-10-31 Grenen
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1996-09-30 Nordstrand
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1994-02-02 Grenen
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2017-11-04 Grenen
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-03-07 Grenen
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1994-03-04 Sønderstrand
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-20 Lille Vildmose
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1994-03-04 Sønderstrand
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1994-03-04 Sønderstrand
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1995-07-15 Sandmilen
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1995-07-27 Poul Eeg
62 X Mursejler (Apus apus) 1994-06-02 Sct Laurentii Vej 21 a
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Grenen
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tranevej, Hulsig
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas) 2016-11-12 Grenen
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1994-05-14 Grenen
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1994-03-31 Nordstrand
83 X Engsnarre (Crex crex) 2016-05-28 Gårdbogårdvej, Sørig
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2020-06-05 Skarvsøen
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1994-04-03 Ellekrattet
89 X Blishøne (Fulica atra) 1994-04-03 Ellekrattet
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1994-09-19 Nedre mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1995-06-17 Ellekrattet
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1995-10-30
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1994-09-12 Grenen
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-06-13 Juelstrup Sø
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-22 Ølundgårds Inddæmning
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-10 Øster Tverstedvej, Bindslev
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1994-04-02 Grenen
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-05-13 Ulvedybet
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1994-03-03 Fyrvej 7
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgårds Inddæmning
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1994-09-29 Butterstien
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1994-03-20 Grenen
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1995-06-07 Nordstrand
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-05-25 Jerup strand
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-13 Danseholmevej, Arentsminde
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-05-16 Voerså havn
117 X Storspove (Numenius arquata) 1994-04-03 Ellekrattet
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-05-16 Asaa havn
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1994-02-08 Østhavnen
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1994-09-02 Grenen
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-07-22 Grenen
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-07-28 Jerup strand
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1994-02-17 Grenen
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1994-03-04 Sønderstrand
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1994-03-08 Skagen Havn
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1994-02-14 Batterivej
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1994-03-01 Poul Eeg
142 X Tredækker (Gallinago media) 2021-09-02 Minkvej, nord for
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1995-07-31 Nordstrand
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1994-04-29 Vesthavnen
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1995-07-15 Sandmilen
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 1995-06-07 Nordstrand
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) Sct Laurentii Vej 21 a
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-29 Nordre Skanse
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1994-09-01 Sct Laurentii Vej 21 a
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2020-12-01 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1994-09-20 Nordstrand
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-06-07 Nordstrand
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-07-28 Hanstholm havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 1994-01-07
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1994-02-08 Østhavnen
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1994-02-12 Østhavnen
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1994-02-12 Østhavnen
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1994-04-02 Grenen
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1995-06-15 Nordstrand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1994-04-24 Gl Skagen
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 1995-06-07 Nordstrand
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-09-03 Grenen
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-07-25 Grenen
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1994-05-22 Nordstrand
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2016-10-31 Grenen
202 X Søkonge (Alle alle) 1995-10-30 Vestre mole
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 1994-01-29 Skagen Havn
205 X Alk (Alca torda) 2016-11-14 Nordstrand, Skagen
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-03-02 Østhavnen
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2016-11-02 Grenen
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1994-04-03 Ellekrattet
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-08-17 Grenen
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen
211 X Islom (Gavia immer) 2011-05-14 Grenen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2011-04-29 Grenen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-08 Grenen
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-08-22 Skagen Fuglestation
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1995-07-25 Grenen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1996-10-01 Grenen
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-06-03 Bøjlevejen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Ølsted, Trige
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1994-09-20 Nordstrand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2017-03-19 Grenen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1994-01-07 Skagen Havn
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-05-14 Grenen
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-05-10 Grenen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-04-30 Skarvsøen, Skagen
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1994-04-23 Store klit
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Radarstationen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Store klit
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-24 Svalebakkevej, Poulstrup Sø
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-09 Råbjerg
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2016-05-09 Flagbakken
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1994-04-24 Flagbakken
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-04-25 Grenen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-05-29 Bøjlevejen
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2021-06-16 Gyvelstien p-plads
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1994-04-03 Grenen
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Landevejen v/Gyvelmarkerne
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1994-02-08 Havnevej
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1994-03-31 Nordstrand
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1994-04-23 Store klit
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-04-24 Grenen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1999-06-18 Kongevillaen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1994-03-29 Fyrvej 7
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-21 Lingbanke 23
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1994-05-04 Nordstrand
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1994-04-03 Ellekrattet
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-07 Grenen
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1995-06-07 Buttervej sandormhallen
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-05-24 Kongerslev
274 X Natugle (Strix aluco) 2018-03-10 Bindslev
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-03-04 Kongelunden
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1994-04-20 Ellekrattet
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-04-25 Grenen
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-06-13 Bindslev Gl Elværk
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Flagbakken
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-08-23 Batteriskoven
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2016-04-03 Hedeboskolen
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-04-11 Grenen
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-03-05 Hvide Klit Golfklub
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1994-03-31
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2016-05-08 Nordstrand
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1994-04-24 Flagbakken
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1994-04-24 Flagbakken
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1993-10-26 Buttervej
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-04-24 Grenen
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1994-08-16 Grenen
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-11-14 Nordstrand
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-06-10 Grenen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1994-03-18 Flagbakken
314 X Husskade (Pica pica)
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 1994-04-12 Hvide Fyr
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1995-06-07 Nordstrand
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax) 1994-04-03 Grå Fyr
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1994-02-08 Batterivej
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1994-02-08 Nordstjernevej
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-03-04 Bangsbo Frhavn
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1994-04-11 Grenen
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1994-02-02 Grenen
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1994-04-03 Ellekrattet
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1994-02-02 Grenen
333 X Toplærke (Galerida cristata) Østhavnen
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-03-04 Jerup fredborg
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 1994-08-22 Kuplerne
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 1994-04-23 Store klit
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-05-08 Nordstrand
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1994-03-31 Nordlysvej
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1995-06-13 Gyvelstien
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-06 Gl Landevej
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2018-11-19 Byfogedskoven
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-12-16 Nordstrand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1994-05-16 Havnevej 6 a
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1994-04-03 Grenen Camping
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tversted Søerne
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2017-06-17 Nordlysvej, Skagen
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2018-09-08 Skagen
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-15 Nordstrand
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1995-07-03 Nordstrand
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-03 Fyrvej øst for campingpladsen
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1994-09-19 Ellekrattet
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1995-06-21 Ellekrattet
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 1994-06-01 Banegården
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1994-09-20 Ellekrattet
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1994-09-20 Ellekrattet
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1994-09-03 Fyrvej 7
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1994-06-02 Grenen Camping
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-04 Batterivej, Skagen
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1994-03-28 Ellekrattet
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1994-04-22 Kildeparken Aalborg
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-05-25 Rídeklub Farmerstien
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1994-04-20 Ellekrattet
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2010-10-20 Nordstjernevej
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1994-02-08 Batterivej
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1994-02-14 Nordlysvej
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1994-03-29 Fyrvej 7
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1994-09-13 Batterivej
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-05-12 Sylviastien, Grenen
414 Nattergal (Luscinia luscinia)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2018-09-24 Grenen
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1994-09-13 Batterivej
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2019-04-25 Ellekrattet
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-05-13 Gyvelstien
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1994-04-23 Østhavnen
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-15 Ebeltoft færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1995-07-17 Kandestederne
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-05-21 Grenen
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Vippefyret
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-30 Strandby sydmole
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-03-04 Bangsbo Frhavn
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Strandklit/Minkvej, Skagen
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Esbern Snaresvej, Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1994-03-29 Fyrvej 7
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1994-05-09 Nordstrand
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-09 Strandklit, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1994-03-20 Grå Fyr
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-19 Nordstrand
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1995-07-15 Sandmilen
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-05-14 Grenen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-03-09 Grenen
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1994-02-08 Østhavnen
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1994-03-27 Fyrvej 7
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-15 Fyrvej 7
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1995-06-14 Ellekrattet
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1994-03-12 Ellekrattet
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1994-03-12 Ellekrattet
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1994-02-12 Jens Væversvej
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-06-10 Hvidefyrvej, Skagen
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1997-01-04 Østhavnen
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-09 Sandmilen
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-07-30 Grenen
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1994-03-03 Odinsvej
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-05-14 Poul Eeg Camping
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1994-03-07 Fyrvej 7
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1994-03-20 Ellekrattet
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1994-02-02 Grenen
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1995-07-17 Gårdbo Sø
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Poul Eeg
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Russerbakkevej, Tornby
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2017-10-09 Jennes Sø
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Mor's indkørsel, Fyrvej 7, Skagen
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2017-06-03 Grenen
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1994-02-08 Ø. Strandvej
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer