Danske Arter

Danske Arter

Philip Francis Thomsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Francis Thomsens kryds

Dette er Philip Francis Thomsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-07-12 Bregninge, v. Jyderup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-24 Molslaboratoriet
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-23 Skarresø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-10-04 Gedser
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-03 Græse Bakkeby
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-03-23 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-03-29 Vest Stadil Fjord
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-06-03 Årslev Engsø
10 X Grågås (Anser anser) 2005-04-22 Utterslev Mose
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-03-29 Vest Stadil Fjord
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-29 Vest Stadil Fjord
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-10-24 Tissø
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-10-04 Gedser
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-04-16 Kobæk Sø
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-26 Gjøl Bredning
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-11-21 Tissø, enge i syd
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-24 Havnsø
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-06-03 Årslev Engsø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-03-23 Nivå Bugt
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-30 Amager Fælled
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-06-10 Skjern Å
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-28 Utterslev Mose
28 X Knarand (Mareca strepera) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-03-18 Roskilde Fjord
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2021-11-29 Ringholm, Nykøbing bugt
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-03-18 Roskilde Fjord
32 X Spidsand (Anas acuta) 2006-06-10 Skjern Å
33 X Krikand (Anas crecca) 2006-03-18 Roskilde Fjord
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-03-31 Bløden, Roskilde
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-03 Haraldsted Sø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-10-11 Flintesø, Hedeland
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-09-15 Søndersø, Værløse
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-04-20 Utterslev Mose
40 X Bjergand (Aythya marila) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-06-01 Selbjerg Vejle
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-10-27 Elsegårde Strand, Syddjurs
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-03-23 Helsingør
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-08-21 Kjul Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-08-21 Kjul Strand
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-14 Høve Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-10-04 Gedser
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-11-02 Asserbo Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-11-17 Kongelunden, Sydvestpynten
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-03-23 Nivå Bugt
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-11-05 Stubbe Sø, Mols
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-02-05 Skarresø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-03-23 Helsingør
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-11-05 Stubbe Sø, Mols
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-17 Selsø Sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-15 Nørrelund Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-04 Vaserne
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tornbakkerimmen
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-07-07 Bregninge, v. Jyderup
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
76 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-24 Bregninge, v. Jyderup
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-04-10 Frederiksberg Have
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-04-10 Frederiksberg Have
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-01-28 Utterslev Mose
83 X Engsnarre (Crex crex) 2007-06-21 Næsbyholm v. Sorø
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-18 Nivå
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-04-22 Utterslev Mose
89 X Blishøne (Fulica atra) 2005-04-20 Utterslev Mose
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Norvang, Svinø
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2004-08-09 Svinemosen, Bornholm
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-02-03 Nivå Havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-05-13 Stubben, København
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-04-02 Peblinge sø, København
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-21 Himmelsøen, Darup
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-06-10 Skjern Å
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavnstippen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-04-18 Nykøbing Mors
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-03-23 Nivå Bugt
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-24 Blåvands Huk
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-14 Melby Overdrev
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
117 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-24 Havnsø
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-08-21 Hirtshals Østerstrand
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-06-10 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-08-21 Kjul Strand
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-06-10 Værnengene
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-10-01 Blåvands Huk
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-01-24 Havnsø
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-27 Klydesøen, Vestamager
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-02 Alrø Egehoved
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-08 Koklapperne, Vestamager
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-25 Utterslev Mose
142 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-08 Koklapperne, Vestamager
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-08-03 Vestamager
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-12-05 Hovvig
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-07-23 Paradisbakkerne
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen, Vestamager
152 X Rødben (Tringa totanus) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Vestamager
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-19 Vildsted sø
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-08-21 Hirtshals Østerstrand
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-07-15 Han Vejle
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-08-21 Hirtshals Østerstrand
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2006-03-12 Nærum
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-24 Havnsø
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-03-15 Grenå Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-04-13 Vestereng, Århus
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-10-01 Blåvands Huk
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-07-15 Bygholm Vejle
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-08-24 Hirtshals Østerstrand
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-03 Holløse Bredning
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-07-15 Han Vejle
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-07 Kronborg, Helsingør
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-28 Skagen, Grenen
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-11 Marselisborg Lystbådehavn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2020-05-23 Græsholm, Ertholmene
205 X Alk (Alca torda) 2019-10-13 Ellekilde Hage, Øresund
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-08-21 Kjul Strand
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-03-24 Blåvands Huk
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-10-04 Gedser
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2019-11-22 Klint Havn, Odsherred
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Børstrup Hage
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-10-23 Korshage
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-11-23 Børstrup Hage, Gilleleje
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2022-09-15 Børstrup Hage
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-02 Gilbjerg Hoved
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2016-02-21 Helsingør
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-12 Hanstholm havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-02-03 Nivå Bugt
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-28 Marup v. Holbæk
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-07-15 Bygholm Vejle
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-06-01 Holmegårds Mose
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby v. Køge
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-12-04 Sahlholdt, Herning
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-05-04 Vaserne
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-07-15 Han Vejle
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-06-18 Villahøj Sø, Vestamager
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-07-26 Salten Langsø
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-20 Storsig, Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-08 Funder Ådal
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-06 Trehøje, Mols
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-05-29 Skagen, Grenen
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-11-21 Sørninge v. Tissø
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hedegård, Ribe
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-03-12 Nærum
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-03-12 Frederiksdal
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-23 Vest Stadil Fjord
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-26 Vestamager
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-07 Kronborg, Helsingør
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-28 Hulsig Hede
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-10-04 Gedser
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-09-20 Mandehoved, Stevns
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-08-06 Bregninge, v. Jyderup
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-02-07 Karlebo
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-02-03 Nivå Bugt
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-03-15 Birkesig, Norddjurs
274 X Natugle (Strix aluco) 2006-02-05 Rådvad
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-02-01 Gribskov
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-28 Fræer
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-11-25 Flyvestation Værløse
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-05-28 Skagen, Grenen
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-17 Værløse
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-12 Rådvad
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-29 Skagen, Grenen
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-09 Gråsten slotspark
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-21 Vaserne
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-08-27 Jægersborg Dyrehave
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-08-27 Jægersborg Dyrehave
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-06-22 Molslaboratoriet
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-02-03 Nivå Bugt
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-30 Skagen
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-10-04 Gedser
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-23 Christiansø
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-03-23 Kronborg, Helsingør
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-08-06 Mols Bjerge
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-10-04 Gedser
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-06-21 Æbelø
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-12 Rådvad
314 X Husskade (Pica pica) 2018-10-21 Hellerup
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-29 Ålsgårde
316 X Allike (Coloeus monedula) 2018-10-21 Hellerup
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-10-20 Åkirkeby
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-04-26 Fælledparken, København
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-04-26 Fælledparken, København
321 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-12 Rådvad
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-28 Utterslev Mose
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-04-04 Tisvilde Hegn
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-03-25 Ho, Skallingen
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-23 Bregninge, v. Jyderup
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-09-30 Indersande v. Blåvand
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-04-22 Utterslev Mose
328 X Musvit (Parus major) 2018-10-21 Hellerup
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-06-07 Tueholm Sø, Vallensbæk
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-04-17 Rønbjerg
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-04-04 Tisvilde Hegn
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-08-21 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-11-15 Stubben, København
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-10 Gilbjerg Hoved
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-05-04 Vaserne
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-04 Vaserne
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-03-29 Vemb
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-25 Mols Bjerge
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-28 Vestre Kirkegård
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-11-02 Nakkehoved
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Revle
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-05-04 Vaserne
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-05-04 Vaserne
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Skagen, Ellekrattet
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-13 Kongelunden
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2008-05-30 Gammelmosen, Bornholm
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-29 Porsemosen
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-07 Vigersted v. Ringsted
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-17 Nivå Bugt
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-13 Mols Bjerge
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-06-10 Skjern Å
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-08 Koklapperne, Vestamager
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-07 Tryggevælde Ådal
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-04 Porsemosen
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-05-04 Vaserne
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-07-24 Brorfelde
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-22 Kalvemosen v. Holbælk
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-17 Rusland
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-06-10 Skjern Å
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-10-31 Nivågård
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-09-19 Ulfborg
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-03-24 Bregninge, v. Jyderup
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-12 Rådvad
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-11-02 Nakkehoved
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-11-02 Nakkehoved
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-07-15 Bygholm Vejle
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-14 Rørtang Overdrev
400 X Solsort (Turdus merula) 2005-04-20 Utterslev Mose
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, København
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-05 Sorthat, Bornholm
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-03-12 Nærum
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-04-04 Ganløse
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-07-24 Brorfelde
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-06-10 Skjern Å
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-06-08 Bølling Sø
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-12 Rådvad
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 Holløse Bredning
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-06-21 Næsbyholm v. Sorø
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-14 Allerød Sø
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-20 Vaserne
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-05-23 Christiansø
421 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-04-23 Stubben, København
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-07-07 Bregninge, v. Jyderup
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-15 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-06-10 Skjern Å
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-08-21 Tornby Klitplantage
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-23 Stubben, København
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-16 Blåvands Huk
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-12 Rådvad
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-04-22 Utterslev Mose
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-04-22 Utterslev Mose
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-01-23 Bregninge, v. Jyderup
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-06-10 Værnengene
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-06-08 Funder Ådal
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-04-22 Utterslev Mose
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-08-06 Mols Bjerge
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-12 Hornbæk Havn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-03-23 Helsingør Nordhavn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-04-22 Geelskov
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-22 Geelskov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-04-22 Geelskov
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-13 Frydenstrand, Frederikshavn
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-03-24 Bregninge, v. Jyderup
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-29 Skagen, Grenen
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-02-03 Nivå Bugt
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-15 Stubben, København
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-17 Rønbjerg
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-28 Utterslev Mose
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-08-26 Mols Bjerge
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-11-06 Asserbo Plantage
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-03-24 Ho, Skallingen
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-02-05 Skarresø
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-12 Gladsaxe Kirkegård
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-28 Utterslev Mose
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-04-25 Stubben, KBH
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-03-23 Helsingør Nordhavn
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-06-10 Skjern Å
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-05-17 Rusland
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-18 Kongelunden, Sydvestpynten
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-21 Tornby Klitplantage
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-05-17 Nivå Bugt
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer