Danske Arter

Danske Arter

Christian Andersen Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Andersen Jensens kryds

Dette er Christian Andersen Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1968-01-01 Vindhede almindelig i 1960,erne
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-03-12 Årslev Engsø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-07 Tåstrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-22 Voerså
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-03-16 Vestløs/Arup Vejle
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-17 Mors
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-03 Ruggård gods
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-05-26 Årslev Engsø
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-26 Bygholm Vejle Midtsø
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-02 Årslev Engsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-22 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-08 Alrø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-16 Rødding Sø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-03 Ruggård gods
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-06 Skagen Nordstrand
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-02 Tåstrup Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-17 Store Vildmose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-02 Tåstrup Sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-03-06 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-03 Stubbe sø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-03-13 Rugård Gods
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-18 Holløse Bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-23 Dødeå Enge
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1992-04-23 Vejlerne
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-03 Stubbe sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-02 Tåstrup Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-04 Norsminde Fjord
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-04 Bygholm vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1986-01-13 Norsminde Fjord
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta) 2011-01-26 Stig Ø
35 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-02 Tåstrup Sø
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-03 Sneum Digesø
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-04-11 Hostrup Sø
38 X Taffeland (Aythya ferina) 2003-01-18 Mariager Fjord
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1992-02-12 Haderslevdam
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-06 Skjernenge
41 X Troldand (Aythya fuligula) 1986-01-13 Norsminde Fjord
42 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-23 Århus Østhavn
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2012-12-22 Skælskør Inderfjord
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri)
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-27 Egense Hage
46 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-10 Århus Østhavn
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-13 Nr. Vorupøre
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-01-25 Lystrup Strand
49 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvand
51 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-16 Hevringholm Strand
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-13 Blåvand
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-02-19 Grenen, Skagen
54 X Hvinand (Bucephala clangula) 1986-01-13 Norsminde Fjord
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2003-01-04 Norsminde Fjord
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2003-01-04 Brabrand Sø
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-10 Amstrup Red
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1994-08-30 Nørrestrand
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
64 X Mursejler (Apus apus)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-03 Grenen, Skagen
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 * Skadegøg (Clamator glandarius)
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia) 2011-01-03 Ebeltoft Færgehavn
78 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-09 Velling Skov
79 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-20 Tåstrup Sø
80 X Turteldue (Streptopelia turtur)
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-20 Møllevej, Bække
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-11 Tåstrup
83 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-15 Bøgeballe
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-03 Stubbe sø
85 X Engsnarre (Crex crex)
86 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-03 Lille Vildmose
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-22 Brabrand Sø
91 X Blishøne (Fulica atra) 1986-01-13 Norsminde Fjord
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård
93 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-04 Roden Fed
94 X Trane (Grus grus) 2012-01-11 Lille Vildmose
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1986-01-13 Norsminde Fjord
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-02-28 Fornæs
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-02 Stubbe sø
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-13 Lystrup Strand
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-02 Julestrup Sø
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-22 Skivholme
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-06 Bønnerup Strand
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-05-08 Remmers Grusgrav
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-14 Egå Engsø
104 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-08 Skægkær
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-25 Vejlerne
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-01-07 Værnengene
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-21 Agger Tange
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-12 Ølsømaglerevle
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-01-18 Ebeltoft Færgehavn
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-04 Aarhus Østhavn
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
119 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnenge
120 X Småspove (Numenius phaeopus)
121 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-07 Værnengene
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-01-06 Alrø
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-03-19 Vejlerne
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-08 Alrø
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-01-11 Gerå Enge
127 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-19 Vejlerne
128 X Kærløber (Calidris falcinellus)
129 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba) 2007-01-06 Bønnerup Strand
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-07 Djursland
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-15 Århus Østhavn
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Grenen, Skagen
138 X Dværgryle (Calidris minuta)
139 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-08-28 Vester Vedsted
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Agger tange
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 Lille Vildmose
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-01-18 Vrå
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-03-03 Tåstrup Sø
146 X Tredækker (Gallinago media)
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-02 Tåstrup Sø
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-15 Sønderbøl Grusgrav
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Thissinge Vig, Mors
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-01-15 Hvide Sande Havn
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-01-03 Grenå Havn
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup Strand
154 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-06 Skagen
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Vejlerne, Røde bro
156 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-10 Alrø
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2010-05-01 Snæum Sluse
158 X Tinksmed (Tringa glareola)
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen Sønderho
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethe Kog
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-23 Vejlerne
166 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-04-03 Skagen
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm Havn
168 X Sabinemåge (Xema sabini)
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-20 Hirtshals Østerstrand
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Tåstrup Sø
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-19 Skagen
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-16 Egå Engsø
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus) 2003-01-01 Tåstrup Sø
180 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
181 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-02 Tåstrup Sø
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-01-07 Århus Østhavn
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1993-02-27 Thorsminde Havn
185 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2003-01-11 Tåstrup Sø
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-11-04 Damhussøen, KBH
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2009-12-28 Århus Havn
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-11 Bølling Sø
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-04 Grenen
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons)
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-06 Skagen
198 X Havterne (Sterna paradisaea)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Brabrand Sø
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
201 X Sortterne (Chlidonias niger)
202 X Storkjove (Stercorarius skua)
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
206 X Søkonge (Alle alle) 2012-01-01 Århus Østhavn
207 * Polarlomvie (Uria lomvia)
208 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-10 Hirtshals Havn
209 X Alk (Alca torda) 2011-01-03 Fornæs
210 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-02-05 Fornæs
211 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-16 Vejle Havn
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-01-03 Fornæs
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-03-02 Kysten ved Sandflugtsplantagen
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
215 X Islom (Gavia immer) 2020-03-02 Kysten ved Sandflugtsplantagen
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2022-07-30 Det Grå Fyr Skagen
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-04-07 Skagen
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-11 Hirtshals Havn
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-27 Smedager
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 2012-01-14 Fornæs
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 X * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2024-06-10 Slotsmosen
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-09-03 Skagen Havn
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2003-01-04 Brabrand Sø
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2010-05-01 Nørresø, Tønder
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-03-19 Vejlerne
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-01-22 Brabrand Sø
240 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-10 Vejlerne
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2012-05-27 Vejlerne
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnenge Tipperne
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-13 Thy nord for Lodbjerg
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2003-01-04 Brabrand Sø
246 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-01-21 Nysted
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-05-03 Rømø
249 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Skårup grusgrav, Ræhr
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-06 Skagen
251 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-25 Dall Hede
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Nymindegab
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1989-05-22 Skagen
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-30 Skagen
258 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-06-15 Hulsig
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-26 Skagen
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-03-13 Lille Vildmose
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-24 Tåstrup Sø
264 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-03-26 Ørting Storskov
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-18 Tåstrup Sø
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-07 Tåstrup Mose
267 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-20 Rejsby Enge
269 X Hedehøg (Circus pygargus)
270 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-01-02 Nødager
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-06 Skagen
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-04 Årslev Engsø
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-03-13 Lille Vildmose
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Vilslev Enge, Ribe
275 X Musvåge (Buteo buteo) 2003-01-11 Tåstrup Mose
276 X Slørugle (Tyto alba) 2020-03-27 Sønderjylland
277 * Dværghornugle (Otus scops)
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-29 Hanstholm resevatet
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-14 Vissinggård
280 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-01 Risskov
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1996-01-16 Nord Sjælland Hellebæk
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-11 Ullerup Skov
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-03-27 Føvling
284 X * Perleugle (Aegolius funereus)
285 X Skovhornugle (Asio otus)
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-03-21 Gedal Enge
287 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-06-23 Gyllingvej 76
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 Kilen Struer
289 X Isfugl (Alcedo atthis) 1986-01-06 Snåstrup Mølle
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster)
292 X Vendehals (Jynx torquilla)
293 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-20 S.Øst f. radarstation Batterivej, Skagen
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Lunden, Gram
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-09 Klostermølle
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-02 Tåstrup Sø
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-28 Jeksendalen
299 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-03-18 Addit Næs
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2003-01-11 Tåstrup Mose
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-02-23 Hjøllund Plantage
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Ballum Forland
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-12-29 Hanstholm resevatet
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-01-07 Skjern Enge
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
312 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Dragsminde Sluse Lolland
313 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-20 Skovmose, Als
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-29 Vrads Sande
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-28 Halk Nor
317 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
318 X Pirol (Oriolus oriolus)
319 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-06 Fusvad
320 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Tåstrup
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-01-10 Store Hjøllund Plantage
322 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Tåstrup
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Tåstrup
325 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-03-19 Hanstholm
326 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Tåstrup
327 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-03 Djursland
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-02-20 Storring
329 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-10 Store Hjøllund Plantage
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-03 Djursland
331 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-04 Tåstrup
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-01-29 Uldum Kær
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Tåstrup
334 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Tåstrup
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-24 Brabrand Sø
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-17 Kongenhus Hede
338 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-20 Jerup Strand
339 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-01-20 Hirtshals Havn
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-01-20 Jerup Strand
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-25 Harboøre Tange
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-06 Skagen
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-09 Årslev Engsø
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-09 Tåstrup
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-30 anholt
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2017-10-22 Blåvand Mose
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-26 Nordhavnstippen, Stubben
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-12 Grønningen, Blåvand
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand Sommerhusområde
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-05 Tåstrup
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-21 Oxbøl ved Tane Sø
361 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
364 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-09 Lyngvig fyrhave
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-26 Kalø Gods Branddam
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
372 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø
373 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
380 X Savisanger (Locustella luscinioides)
381 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2023-08-12 Grenen Skagen
382 X Munk (Sylvia atricapilla)
383 X Havesanger (Sylvia borin)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-11-13 Vesløs
385 X Gærdesanger (Curruca curruca)
386 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
387 X Tornsanger (Curruca communis)
388 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-02 Batterivej, Skagen
390 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-16 Bækbygård Strand
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvand, Fyrhaven
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-04 Mindeparken, Aarhus
395 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-06 Fusvad
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Tåstrup
397 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Risskov
398 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-07 Djursland
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-27 Klostermølle
400 X * Rosenstær (Pastor roseus)
401 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-05 Tåstrup
402 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø ve Oxbøl
403 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup ved Vejlerne
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-06 Skagen
407 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Tåstrup
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken København
410 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde, Bornholm
411 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-02 Tåstrup
412 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-03 Djursland
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-05 Tåstrup
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-13 Djursland
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-04 Tåstrup
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-31 Årslev Engsø
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1999-06-22 Filsø
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-09 Blåvand
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
426 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-01-01 Aarhus Østhavn
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-06 Årslev Engsø
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2011-09-25 Blåvand
435 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-23 Gillelije Havn
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-30 Hanstholm Havn, slambassin
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-03 Thorsminde Havn
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Havn
442 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
443 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-06 Fusvad
444 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Tåstrup
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Tåstrup
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen, Industriområde
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-24 Rosenvold
450 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose Odense Danmark
451 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-02-27 Tåstrup
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-08-10 Vejlerne
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-11 Katrinedal Dambrug
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-05 Tåstrup
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 2009-09-26 Grenen, Skagen
457 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene
458 X Markpiber (Anthus campestris) Anholt
459 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-07 Djursland
460 X Skovpiber (Anthus trivialis)
461 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-19 Blåvand Huk
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-22 Lille Vildmose
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-03 Grenå Havn
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-02 Stubbe sø
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-10 Klostermølle
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-16 Skanderborg
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-15 Skagen
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-03 Djursland
470 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
472 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-08 Odder
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-08 Alrø
474 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-19 Vejlerne
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-01-29 Uldum Kær
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-02-07 Tåstrup
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2009-02-28 Skagen Havn
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-02-28 Batterivej, Skagen
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-10 Store Hjøllund Plantage
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
481 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-05 Tåstrup
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-03-30 Aarhus
483 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Tåstrup
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-02-18 Jerup Strand
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-17 Hanstholm
486 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-13 Djursland
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Tåstrup
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-17 Rødhus Jammerbugt
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) Skagen
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-30 Skagen By
495 * Pileværling (Emberiza rustica)
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarphage Enge
498 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-05 Skanderborg Sø
500 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-16 Skørping
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger By
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer