Danske Arter

Danske Arter

Susanne Overgaard Petersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Susanne Overgaard Petersens kryds

Dette er Susanne Overgaard Petersens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1995-04-23 Vindhede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1990-12-28 Ejby mose
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1995-05-24 Gårdby Gårde
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1986-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1990-09-30 Skagen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-01-29 Forballum
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1994-10-19 Bygholm dæmningen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1986-01-01
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1986-01-01
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1995-01-01 Tipperne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1995-09-16 Vest Stadil
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1992-05-30 Skagen
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-12-07 Rosvang
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1986-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1986-01-01
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1991-03-17 Skagen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1998-05-11 Sneum
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1986-01-01
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1999-04-17 Lønnerup fjord
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1994-05-12 Skagen
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-06-01 Hinde maj
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1991-05-21 Bygholm vejle
29 X Knarand (Mareca strepera) 1995-04-09 Tipperne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1991-03-17 Skagen
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-29 Lakolk sø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1986-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 1994-10-20 Bygholm vejle
34 X Krikand (Anas crecca) 1986-01-01
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1996-04-17 Hjortlund
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1995-05-28 Bygholm vejle
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1992-04-25 Dystrup/Ramten søerne
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia havn
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-03-31 Lønborggård
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1986-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 1992-04-25 Gjerrild Nordstrand
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-04-22 Ny eng, Ho bugt
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1995-12-07 Bulbjerg
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1986-01-01
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1997-10-01 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1991-03-17 Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1988-03-26 Elling å
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand, sydhugget
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1991-03-17 Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1986-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1995-02-08 Hejlsminde havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1994-04-13 Karlsgårde sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1990-05-24 Frederikshavn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-12-03 Nørresø Fåborg
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1995-05-24 Sandmilen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 1990-06-03 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Pøl, Sydals
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1990-06-03 Skagen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1996-01-01
77 X Huldue (Columba oenas) 1992-05-13 Norsminde fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1986-01-01
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1990-06-03 Skagen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-17 Møllevej 10, Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1986-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1991-03-10 Skagen
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-05 Brabrand sø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-14 Gulstav mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-06 Sneum sluse
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-30 Skagen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1987-07-21 Nordre skanse Frederikshavn
90 X Blishøne (Fulica atra) 1986-01-01
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1994-05-14 Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1993-04-27 Sønder Egsgård
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1991-03-17 Skagen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1986-01-01
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1995-09-17 Sneum sluse
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1992-04-25 Dystrup/Ramten søerne
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-23 Skivholme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1987-03-23 Ejby
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-11 Sneum
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1986-01-01
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1986-01-01
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1990-08-11 Rønnerne, Læsø
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-07-08 Margrethe kog
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-15 Syd for Lakolk klitsø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1990-06-03 Skagen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1988-06-05 Strandby
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1991-05-31 Skagen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1994-06-18 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-09 Lakolk strand, Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1994-05-19 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1990-08-12 Knotten, Læsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 1990-08-12 Knotten, Læsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1990-08-11 Rønnerne, Læsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1987-09-26 Rønnerne, Læsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1990-08-12 Knotten, Læsø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1990-08-11 Rønnerne, Læsø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1989-05-06 Rudbøl
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1998-08-15 Balumsluse
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1995-07-21 Hyldekog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-07 Margrethe kog
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba) 1990-08-11 Rønnerne, Læsø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1988-06-05 Strandby
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1994-09-13 Blåvand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1990-09-30 Skagen
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Sdr. Strand, Rømø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-08-28 Kammerslusen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-31 Stadil fjord
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-05 Sneum
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1991-03-17 Skagen
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1991-04-30 Vilsted sø ved Løgstør
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1991-04-30 Vilsted sø ved Løgstør
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-06-02 Sneum
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1995-09-16 Harboøre Tange
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1998-10-25 Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1990-08-11 Rønnerne, Læsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1991-04-30 Vilsted sø ved Løgstør
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus) 1988-06-05 Strandby
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-23 Bøjden nor
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1990-06-03 Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1995-05-27 Grenen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1990-06-03 Skagen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-03 Bygholm vejle
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1991-03-10 Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1996-09-28 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1986-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1994-03-14 Blåvandshuk
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-22 Skagen nordstrand
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1995-05-26 Grenen
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1986-01-01
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-25 Margrethe kog
180 X Svartbag (Larus marinus) 1986-01-01
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Universitetsparken, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1994-05-15 Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1991-03-10 Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1986-01-01
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-02-02 Damhussøen
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2003-02-16 Aabenraa havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1986-01-01
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-05-07 Margrethe kog
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1995-05-26 Grenen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1990-05-24 Frederikshavn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1994-04-30 Skallingen
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-04 Hjerting/Langli
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1992-04-20 Norsminde
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1990-05-24 Frederikshavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1995-08-05 Margrethe kog
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1991-05-21 Kogleaksen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1996-09-28 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1990-09-30 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1990-06-03 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2003-10-11 Hillerup forland
205 X Søkonge (Alle alle) 1996-10-23 Blåvand
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1990-09-30 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 1990-09-30 Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1990-05-24 Frederikshavn
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1997-02-11 Roshage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1990-09-30 Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1990-09-30 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1998-01-31 Bulbjerg
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1996-05-17 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1997-09-18 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1990-09-30 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1996-09-23 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1998-05-29 Skagen
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-16 Blåvand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-05-31 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1986-01-01
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1990-08-12 mellem Læsø og Frederikshavn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1995-09-16 Ørhage
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1987-09-19 Rønner havn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-29 Tobberup ved Hobro
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-07-22 Østerild fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1995-04-21 Tipperne
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-08 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-03 Randers
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Madstedvej Ove sø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1986-01-01
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1997-05-12 Værnesande
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1996-08-23 Vidåslusen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1991-05-20 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1990-06-03 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Bjerregård Strand
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-05-31 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-21 Råbjerg mile
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-27 Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1992-05-28 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1986-01-01
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1986-01-01
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1990-06-03 Skagen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1986-05-06 Ejby mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-31 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1989-05-06 Rudbøl
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1992-04-25 Morshøj
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-05-30 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1992-05-29 Skagen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1991-03-27 Skagen
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvand
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1986-01-01
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-06-06 Haderslev
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-29 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1995-08-05 Fole grusgrav
278 X Natugle (Strix aluco) 1995-06-11 Hjortlund
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1997-01-12 Bogø
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-06 Jærgersborg dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1996-04-26 Arnum
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-25 Blåbjerg plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1995-06-19 Hjortlund
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1992-05-29 Skagen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1997-08-26 Tarphage broen
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-02 Kilen ved Struer
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1992-01-01 Brabrand sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1990-06-03 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1995-09-10 Blåvand
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-03 Gram slotspark/Lunden
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1997-12-07 Randsfjord
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1986-11-15 haven i Ejby
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1995-06-12 Kidris
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1986-01-01
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1990-06-03 Skagen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-26 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1990-06-03 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1990-06-03 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-04-10 Agerø
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1992-04-25 Gjerrild Nordstrand
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-12 Årslev engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1990-06-03 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-18 Lebøl, Als
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1995-05-27 Randbøl hede
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø bydige
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1991-06-09 Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1988-01-31 Bangsbo
318 X Husskade (Pica pica) 1986-01-01
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1995-10-31 Botanisk have Århus
320 X Allike (Coloeus monedula) 1986-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1986-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1989-05-06 Rudbøl
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1986-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 1992-04-25 Morshøj
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1989-12-30 Frederikshavn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1990-09-08 Skagen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1986-08-07 haven i Ejby
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1986-01-01
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1996-05-04 Tinglev mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1986-01-01
332 X Musvit (Parus major) 1986-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1995-08-06 Skjern enge
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1991-05-31 Skagen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1990-09-30 Hulsig
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1990-08-26 Elling å
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1991-05-20 Skagen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1994-11-12 Margrethe kog
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp enge
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1990-06-03 Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1986-01-01
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1986-01-01
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2010-05-29 Ballum Sluse
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1987-03-20 haven i Ejby
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1986-01-01
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-15 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1995-10-05 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1995-11-10 Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1996-10-09 Søndervig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1986-01-01
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1986-01-01
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-05-28 Skagen
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1998-09-28 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1997-06-08 Vedbølsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1991-05-31 Skagen
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1991-06-09 Skagen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-17 Gedser
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1991-05-31 Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1991-06-09 Skagen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1995-07-24 Ulvshale
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1991-05-31 Skagen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2001-05-27 Randsfjord
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1996-05-03 Magister kog
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-18 Sdr. Ho Fanø
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1990-09-08 Skagen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1990-09-08 Skagen
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1997-08-25 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1986-01-01
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1988-06-05 Elling
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1997-05-22 Blåvand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1995-04-22 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1986-01-01
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1988-06-04 Bangsbo
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1989-03-18 Erholm slotspark
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1991-03-27 Skagen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1995-08-05 Kolding slot
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1995-09-20 Nordby Fanø
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1986-01-01
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1990-09-08 Hulsig
404 X Solsort (Turdus merula) 1986-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-02-02 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1986-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1991-03-17 Skagen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1986-01-01
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1991-03-10 Skagen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1990-09-08 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1986-01-01
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1991-05-20 Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1986-01-01
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1995-05-05 Blåvand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1986-01-01
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Poul Eg´s camping
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1991-06-09 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1993-04-25 Tipperne
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1986-01-01
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-10-12 Nordby, Fanø
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1994-01-01 Tipperne
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1994-09-14 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1991-05-31 Skagen
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng Ho
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1995-11-25 Sdr. Ho Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-23 Stevns kalkbrud
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-11 Vilslev enge
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1986-01-01
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1986-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1986-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1990-09-08 Skagen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1992-04-25 Gjerrild Nordstrand
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1990-09-08 Hulsig
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1987-04-15 Ejby
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2000-09-23 Blåvand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1994-05-12 Storeklit Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1990-06-03 Skagen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1990-06-03 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1991-05-31 Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-03-30 Han vejle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1990-05-24 Frederikshavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1986-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1986-03-15 Haven i Ejby
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1992-05-27 Skagen
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-22 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1986-01-01
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1990-06-03 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1989-12-31 Frederikshavn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1990-09-30 Skagen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1991-04-20 Frederikshavn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1992-04-25 Gjerrild Nordstrand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2002-05-08 Råhede
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-01-23 Norsminde
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1991-03-10 Skagen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-03-17 Skagen nordstrand
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1991-05-31 Skagen
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1989-12-01 Ejby
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1998-05-26 Vejle
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1986-01-01
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1990-09-30 Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1988-03-26 Elling
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1986-01-01
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1986-06-21 Ejby mose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-06 Sdr Ho ny camping
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjergvej 15, Nr. snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1990-03-17 Skagen nordstrand
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-09 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø fyrrekrattet
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer