Danske Arter

Danske Arter

Bjarne Hove-Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bjarne Hove-Jensens kryds

Dette er Bjarne Hove-Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1967-10-22 Blåvands Huk (Varde)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1967-07-20 Almindingen (Bornholm)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2001-07-15 Ballum Enge (Tønder)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1963-08-18 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1968-03-10 Fornæs (Norddjurs)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-04-30 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1970-03-27 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-11-02 Grenå Havn (Norddjurs)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-06-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
10 X Grågås (Anser anser) 1967-03-05 Fornæs (Norddjurs)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2015-09-20 Brabrand Sø (Århus)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1967-10-16 Filsø (Varde)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-05-17 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-25 Egå Engsø (Århus)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-04-18 Kobæk Sø (Slagelse)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-04-13 Letbæk Møllesø/Krarup Lund (Varde)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 1963-05-05 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1968-12-15 Fornæs (Norddjurs)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1968-12-30 Fornæs (Norddjurs)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-01-31 Egå Engsø (Århus)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 1964-05-15 Hornfiskrøn (Læsø)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-19 Egå Engsø (Århus)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2018-10-15 Universitetsparken Århus (Århus)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1967-07-08 Mjang Dam, Midtals (Sønderborg)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-06 Tempelkrogsøen (Holbæk)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1966-10-09 Stubbe Sø (Syddjurs)
28 X Knarand (Mareca strepera) 2006-06-20 Sømose og Pandebjerg Enge, Nekselø (Kalundborg)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 1967-03-22 Øer feriehusområde (Syddjurs)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-19 Følle Bund (Syddjurs)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1963-05-05 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
32 X Spidsand (Anas acuta) 1967-10-15 Skallingen (Varde)
33 X Krikand (Anas crecca) 1967-03-22 Øer feriehusområde (Syddjurs)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-03-12 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-04-15 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 1966-10-09 Stubbe Sø (Syddjurs)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1969-10-23 Blåvand Oksby (Varde)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-01-21 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 1965-11-14 Stubbe Sø (Syddjurs)
40 X Bjergand (Aythya marila) 1966-11-24 Ålebugt (Norddjurs)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2017-12-29 Hirtshals (Hjørring)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng (Kalundborg)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1966-11-20 Ålebugt (Norddjurs)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-16 Høve Strand (Odsherred)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1965-12-12 Ålebugt (Norddjurs)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-11-18 Fjellerup Strand (Norddjurs)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1966-11-20 Fornæs (Norddjurs)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 1965-11-28 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1964-01-15 Stubbe Sø (Syddjurs)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1964-01-15 Stubbe Sø (Syddjurs)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1965-12-12 Ålebugt (Norddjurs)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-12-03 Nørrestrand (Horsens)
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø (Frederikssund)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1967-06-01 Fuglsang Hede (Norddjurs)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 1964-07-12 Stubbe Sø (Syddjurs)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 1965-05-14 Grenå Lystanlæg & kolonihaver (Norddjurs)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 1967-02-19 Fornæs (Norddjurs)
76 X Huldue (Columba oenas) 1967-03-05 Fornæs (Norddjurs)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 1966-12-18 Annebjerg Plantage (Norddjurs)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-04-13 Hostrup, Tønder (Tønder)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1966-05-07 Grenå (Norddjurs)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe (Hedensted)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1967-05-12 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2017-06-06 Grenå Enge/Kragsø V.f.Grenå (Norddjurs)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne (Rudersdal)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1967-07-03 Ulvemoser, Terkelsbøl (Aabenraa)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1965-11-07 Stubbe Sø (Syddjurs)
89 X Blishøne (Fulica atra) 1965-11-07 Stubbe Sø (Syddjurs)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-18 Gravlev Ådal (Rebild)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2015-10-10 Bagsværd Sø (Gladsaxe)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1967-05-12 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1966-03-30 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1967-03-12 Fornæs (Norddjurs)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-11-27 Fjellerup Strand (Norddjurs)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1967-05-07 Dystrup Sø (Norddjurs)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-20 Nordhavn (København)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1963-08-18 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1967-07-06 Hjortholm Sø, Kegnæs (Sønderborg)
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 1963-04-27 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1964-05-15 Hornfiskrøn (Læsø)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-07 Bygholm Vejle (Thisted)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-06-03 Holmen, Thorsminde syd (Holstebro)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1965-08-26 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1963-05-05 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1966-09-04 Øer feriehusområde (Syddjurs)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-30 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-15 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1966-05-06 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
117 X Storspove (Numenius arquata) 1966-04-02 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1967-03-22 Øer feriehusområde (Syddjurs)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1967-07-02 Tinglev (Aabenraa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1969-09-15 Fornæs (Norddjurs)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1967-05-07 Dystrup Sø (Norddjurs)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2016-08-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2016-08-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1967-07-06 Hjortholm Sø, Kegnæs (Sønderborg)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1966-08-12 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1964-05-15 Hornfiskrøn (Læsø)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1967-03-25 Fornæs (Norddjurs)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen (Varde)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2016-08-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-07 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1965-12-18 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-11-08 Kalø slotshalvø (Syddjurs)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2020-08-28 Tørring Kær (Hedensted)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1963-09-22 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-14 Følle Bund (Syddjurs)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1963-06-22 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-17 Lønstrup Strand (Hjørring)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1963-07-12 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-05 Ulvedybet V (Jammerbugt)
152 X Rødben (Tringa totanus) 1963-06-01 Ebeltoft (Syddjurs)
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1963-07-20 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 1967-08-20 Gåsehage (Syddjurs)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1963-08-04 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen, Sønderho (Fanø)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-19 Ranum (Vesthimmerlands)
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-06 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-27 Ballum Forland (Tønder)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2019-09-27 Bøvling Fjord (Lemvig)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-08-02 Thorsminde (Holstebro)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1967-03-22 Sangstrup Klint (Norddjurs)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-03 Hanstholm, Thy (Thisted)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-05-01 Egå Engsø (Århus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 1963-04-14 Handrup Strand (Syddjurs)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-03 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2016-02-19 Gilleleje Havn (Gribskov)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-02-14 Grenå Havn (Norddjurs)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-01-27 Rødvig by og havn (Stevns)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1964-05-15 Hornfiskrøn (Læsø)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-25 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1967-05-04 Lille & Store Sandvig (Norddjurs)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1965-07-17 Dråby Sø (Syddjurs)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-05-22 Hestholm, Øster (Ringkøbing-Skjern)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2016-06-25 Nørreådalen, Vejrum-Viskum (Viborg)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 1967-06-27 Rødekro (Aabenraa)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1968-10-14 Blåvands Huk (Varde)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1967-10-22 Blåvands Huk (Varde)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1967-10-15 Blåvands Huk (Varde)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 1966-11-20 Fornæs (Norddjurs)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 1966-11-27 Fornæs (Norddjurs)
205 X Alk (Alca torda) 1966-11-20 Fornæs (Norddjurs)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1966-12-25 Fornæs (Norddjurs)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1967-02-12 Fornæs (Norddjurs)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1967-02-12 Fornæs (Norddjurs)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-17 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
211 X Islom (Gavia immer) 1968-10-13 Blåvands Huk (Varde)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2018-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1967-10-19 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1968-10-14 Blåvands Huk (Varde)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1967-10-19 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1968-10-13 Blåvands Huk (Varde)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1967-05-22 Enslev by/agerland (Norddjurs)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1962-06-14 Bendstrup ved Termestrup (Syddjurs)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1967-10-15 Blåvands Huk (Varde)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-01-26 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1967-02-12 Fornæs (Norddjurs)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-30 Marup Mose (Holbæk)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2016-04-09 Grenå Enge/Kragsø V.f.Grenå (Norddjurs)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1967-06-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-20 Sostrup slot/park (Norddjurs)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-04 Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1964-11-01 Stubbe Sø (Syddjurs)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2016-05-06 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2016-08-07 Holmtange, Vejlerne (Thisted)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1967-08-20 Stubbe Sø (Syddjurs)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-22 Storsig, Skagen (Frederikshavn)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1967-05-15 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-28 Kællingtand (Vesthimmerlands)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-09 Hulsig Hede (Frederikshavn)
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2021-05-31 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-04-27 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-21 Hulsig Hede (Frederikshavn)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-07 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-04-26 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-07-20 Barslund (Herning)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1965-11-14 Stubbe Sø (Syddjurs)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1966-04-24 Fornæs (Norddjurs)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1966-08-21 Øer feriehusområde (Syddjurs)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1965-11-28 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2016-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1967-06-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-04-27 Gjerrild Nederskov (Norddjurs)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1970-06-09 Grenå (Norddjurs)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1968-03-24 Emmelev by/agerland (Norddjurs)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1967-03-12 Fornæs (Norddjurs)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 1964-06-21 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1967-07-10 Nordals, Guderup (Sønderborg)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1965-04-17 Råbjerg Mile (Frederikshavn)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2019-03-10 Birkesig (Syddjurs)
274 X Natugle (Strix aluco) 1965-03-29 Grenå Lystanlæg & kolonihaver (Norddjurs)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-08 Store Hareskov (Furesø)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1967-05-04 Dolmer v. Grenå (Norddjurs)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-06-15 Isenbjerg (Ikast-Brande)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 1967-07-21 Almindingen (Bornholm)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1967-04-22 Øer feriehusområde (Syddjurs)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1968-04-21 Fornæs (Norddjurs)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Tved Plantage (Thisted)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1963-05-12 Stubbe Sø (Syddjurs)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2018-05-16 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1981-05-14 Botanisk Have i København (København)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-14 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-04-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1963-09-10 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-12-12 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1963-05-18 Ebeltoft (Syddjurs)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1967-03-11 Gjerrild Nederskov (Norddjurs)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1967-04-23 Lille & Store Sandvig (Norddjurs)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1967-10-01 Sletterhage (Syddjurs)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1967-06-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2019-12-28 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1967-10-16 Blåvands Huk (Varde)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1967-06-01 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-06-05 Grenå Havn (Norddjurs)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1967-10-15 Skallingen (Varde)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-14 Vrads Sande (Silkeborg)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1967-07-05 Augustenborg Slotspark og Skov (Sønderborg)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1963-05-04 Ebeltoft (Syddjurs)
314 X Husskade (Pica pica) 1963-09-10 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1968-11-26 Grenå (Norddjurs)
316 X Allike (Coloeus monedula) 1963-04-27 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 1967-03-12 Fornæs (Norddjurs)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1967-03-19 Gjerrild fyr/Troldhøj (Norddjurs)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 1963-04-27 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
321 X Ravn (Corvus corax) 2014-09-28 Kolindsund østlige del (Norddjurs)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1963-11-13 Ebeltoft (Syddjurs)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 1967-07-02 Kiskelund Plantage (Aabenraa)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1966-09-08 Sletterhage (Syddjurs)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1967-07-02 Kollund Skov (Aabenraa)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-04-15 Kværs Plantage (Sønderborg)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1963-09-10 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
328 X Musvit (Parus major) 1963-09-10 Skovgårde ved Ebeltoft (Syddjurs)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2017-05-01 Mørke Kær (Syddjurs)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1967-07-08 Mjang Dam, Midtals (Sønderborg)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1967-07-15 Katholm, Kysten v. (Norddjurs)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1963-06-01 Ebeltoft (Syddjurs)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1964-05-08 Grenå (Norddjurs)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1967-04-09 Fornæs (Norddjurs)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 1964-08-20 Stubbe Sø (Syddjurs)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 1962-06-17 Hvilsager by/agerland (Syddjurs)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 1965-05-07 Grenå By (Norddjurs)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-06-02 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1967-03-27 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1967-07-02 Kollund Skov (Aabenraa)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-27 Lille Vejlesø (Ishøj)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1967-10-18 Blåvand by og sommerhusområde (Varde)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-18 Vejers (Varde)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk (Varde)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1965-05-08 Grenå By (Norddjurs)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1965-04-30 Grenå By (Norddjurs)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-20 Tversted Søerne (Hjørring)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2018-05-16 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-19 Egå Engsø (Århus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1966-05-06 Mellem Klitsø (Norddjurs)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2022-06-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-31 Vigersted (Ringsted)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1965-08-28 Mellem Klitsø (Norddjurs)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1967-06-01 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 1965-05-25 Grenå By (Norddjurs)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1967-06-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-13 Uldum Kær (Hedensted)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1967-07-06 Hopsø, Nordals (Sønderborg)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 1965-05-22 Grenå By (Norddjurs)
376 X Havesanger (Sylvia borin) 1963-06-02 Ebeltoft (Syddjurs)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-01 Viborg (Viborg)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1965-05-10 Grenå By (Norddjurs)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1965-05-19 Grenå By (Norddjurs)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg (Hjørring)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1968-06-28 Frestrup Skov (Aabenraa)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1964-10-25 Grenå Kommune Plantage (Norddjurs)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1963-09-18 Ebeltoft (Syddjurs)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1965-08-11 Grenå Lystanlæg & kolonihaver (Norddjurs)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1966-10-02 Stensmark (Norddjurs)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-04-20 Sostrup slot/park (Norddjurs)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2018-05-26 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 1962-06-14 Bendstrup ved Termestrup (Syddjurs)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1967-10-15 Blåvands Huk (Varde)
400 X Solsort (Turdus merula) 1962-06-14 Bendstrup ved Termestrup (Syddjurs)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-07 Universitetsparken i København (København)
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde (Bornholm)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 1963-11-15 Ebeltoft (Syddjurs)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1965-10-31 Stubbe Sø (Syddjurs)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1966-03-26 Grenå By (Norddjurs)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1967-03-05 Fornæs (Norddjurs)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1965-05-18 Grenå By (Norddjurs)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1965-09-20 Grenå By (Norddjurs)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-06-12 Egå Engsø (Århus)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1967-07-18 Hundsemyre (Bornholm)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-10 Lakolk, Rømø (Tønder)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1965-05-20 Grenå By (Norddjurs)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2021-05-12 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-19 Byfogedskoven, Skagen (Frederikshavn)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1988-06-24 Skagen (Frederikshavn)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1965-05-08 Grenå By (Norddjurs)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1967-05-23 Enslev by/agerland (Norddjurs)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1967-10-08 Blåvands Huk (Varde)
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1965-08-09 Grenå By (Norddjurs)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-16 Blåvands Huk (Varde)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup (Viborg)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1964-01-19 Pinds Mølledalen (Århus Å Bodil Ml.-Fusvad Bro) (Århus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 1962-06-14 Bendstrup ved Termestrup (Syddjurs)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 1967-08-20 Sletterhage (Syddjurs)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2022-05-02 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals Havn (Hjørring)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 1966-01-05 Grenå By (Norddjurs)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1965-09-03 Sangstrup by/agerland (Norddjurs)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2018-05-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2016-03-26 Ledreborg Skovdistrikt (Lejre)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1967-10-08 Sletterhage (Syddjurs)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1976-07-14 Ørkenen Anholt (Norddjurs)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 1967-03-22 Øer feriehusområde (Syddjurs)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1967-05-04 Lille & Store Sandvig (Norddjurs)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1967-10-01 Sletterhage (Syddjurs)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-03-08 Eskebjerg Vesterlyng (Kalundborg)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1964-05-17 Nordre Rønner (Læsø)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1963-05-25 Ebeltoft (Syddjurs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1967-02-19 Fornæs (Norddjurs)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1967-04-02 Gjerrild Nederskov (Norddjurs)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-04 Hasseris, Aalborg (Aalborg)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1965-03-07 Grenå (Norddjurs)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2016-05-12 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 1963-05-25 Ebeltoft (Syddjurs)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1967-11-06 Grenå Havn (Norddjurs)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1963-05-25 Ebeltoft (Syddjurs)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-11-30 Søndersø (Furesø)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-05-05 Frøslev Plantage (Aabenraa)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-01-24 Vaserne (Rudersdal)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-05-15 Byfogedskoven, Skagen (Frederikshavn)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1967-02-19 Fornæs (Norddjurs)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1967-02-18 Fornæs (Norddjurs)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1967-06-28 Tinglev Mose (Aabenraa)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2018-05-10 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 1967-03-19 Gjerrild fyr/Troldhøj (Norddjurs)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1965-04-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1967-02-12 Fornæs (Norddjurs)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1965-03-10 Grenå (Norddjurs)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1963-05-25 Ebeltoft (Syddjurs)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-15 Rødhus (Jammerbugt)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1968-05-10 Gjerrild fyr/Troldhøj (Norddjurs)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage (Hjørring)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2021-05-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1965-04-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-10 Agger (Thisted)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer