Danske Arter - Kronologisk

Silas Kristian Krag Olofson


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2012
345 2012-02-25 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Kagerup, Nordsjælland
2010
344 2010-11-15 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Århus Havn
2008
343 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange
342 2008-07-16 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Ølsemagle Revle
341 2008-06-06 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Gåsesøen, Ulvshale, Møn
340 2008-05-29 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose, Langeland
339 2008-05-20 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
338 2008-05-10 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Grenen, Skagen
2007
337 2007-12-28 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Havn
336 2007-10-19 * Perleugle (Aegolius funereus) Ellekrattet, Skagen
335 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
334 2007-09-22 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) NV for Hanstholm
333 2007-09-09 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skovshoved Havn
332 2007-09-03 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Skagen
331 2007-09-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Skagen Havn
330 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
329 2007-08-04 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Nordstrand, Skagen
328 2007-06-10 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Frederiksborg Slots Indelukke
327 2007-06-03 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Sylviastien, Skagen
326 2007-05-22 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Hammerenge ved Sengeløse
325 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken. KBH
324 2007-01-14 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
323 2006-12-08 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Søholt, Lolland
322 2006-11-12 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Smidstrup strand
321 2006-10-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Rømø dæmningen
320 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
319 2006-10-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Mandø
318 2006-10-14 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Korshage
317 2006-09-30 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Skanderborg, 2 km nord for afkørsel 42
316 2006-09-10 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Højerup, Stevns
315 2006-08-28 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø
314 2006-08-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Ørum sø
313 2006-08-05 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sneum sluse
312 2006-08-05 * Skadegøg (Clamator glandarius) Pøl, Als
311 2006-08-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Borris hede
310 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør
309 2006-05-25 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Ellekrattet, Skagen
308 2006-05-07 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Lidsø, Lolland
307 2006-04-18 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Munkerup
306 2006-03-21 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand
305 2006-03-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvand
304 2006-03-11 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frederiksdal Storskov
303 2006-02-28 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Nærum gadekær
302 2006-02-21 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Thyborøn havn
301 2006-01-14 * Høgeugle (Surnia ulula) Mellem Nøddebo og Gadevang
300 2006-01-03 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Mosede Havn
299 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø, Køge
298 2006-01-03 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Mosede Havn
2005
297 2005-12-09 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Melby overdrev
296 2005-11-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Tinkerup strand
295 2005-10-20 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Lige syd for Nr. Vorupør
294 2005-10-19 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Syd for Hanstholm havn
293 2005-10-19 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Revlbuske
292 2005-10-18 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Ørhage
291 2005-09-27 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Stubbe sø, Brøndby Strand
290 2005-09-21 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Himmelev grusgrav
289 2005-06-04 * Rosenstær (Pastor roseus) Flyndersøenge, Rørvig
288 2005-05-27 Turteldue (Streptopelia turtur) Kofoeds enge, Amager
287 2005-05-27 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Tryggevælde ådal
286 2005-05-22 Sort Glente (Milvus migrans) Gilbjerg hoved, Gilleleje
285 2005-05-13 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Præstesø, Værløse
284 2005-05-04 Hortulan (Emberiza hortulana) Stubben
283 2005-01-22 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Køge Sydstrand
2004
282 2004-11-19 Lunde (Fratercula arctica) Gilbjerg hoved, Gilleleje
281 2004-11-12 Hærfugl (Upupa epops) Schradersvej, Hvidovre
280 2004-11-08 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Utterslev Mose
279 2004-11-08 * Krognæb (Pinicola enucleator) Utterslev Mose
278 2004-09-24 Sabinemåge (Xema sabini) Hundested havn
277 2004-08-22 Tredækker (Gallinago media) Vaserne, Furesøen
276 2004-08-14 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Lakolk, Rømø
275 2004-05-16 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Præstesø, Værløse
274 2004-05-10 Savisanger (Locustella luscinioides) Sortemose, Farum
273 2004-04-18 * Steppehøg (Circus macrourus) Tissø, Sjælland
272 2004-04-18 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Tissø, Sjælland
2003
271 2003-11-23 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Kongeåslusens forland, Ribe amt
270 2003-11-02 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Nyord, Møn
269 2003-10-07 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Roskilde Fjord
2002
268 2002-06-17 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Friesenfelt, Gedser
267 2002-06-15 Biæder (Merops apiaster) Søndervig
266 2002-06-09 Silkehejre (Egretta garzetta) Bøvling Fjord
265 2002-06-08 Aftenfalk (Falco vespertinus) Skjern Enge
264 2002-06-05 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Vest Stadil Fjord
263 2002-06-03 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Skjern Enge
262 2002-05-19 Sølvhejre (Ardea alba) Værnengen
261 2002-05-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnenge
260 2002-05-19 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skagen
259 2002-05-18 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sneum Sluse
258 2002-05-18 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Rømø
257 2002-05-18 Nattergal (Luscinia luscinia) Varde Ådal
256 2002-05-18 Blåhals (Luscinia svecica) Rudbøl kog
255 2002-05-17 Fyrremejse (Poecile montanus) Sønderjylland
254 2002-04-24 * Kohejre (Bubulcus ibis) Haurvig
253 2002-04-21 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tane sø
252 2002-04-21 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane sø
251 2002-04-14 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Skjern Enge
250 2002-04-02 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Lønborggård, Skjern Enge
249 2002-01-12 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Nymølle Dambrug
2001
248 2001-11-10 Søkonge (Alle alle) Nr. Lyngvig
247 2001-10-28 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Skelmosevej, Vest Stadil Fjord
246 2001-10-21 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregård
245 2001-10-14 Vendehals (Jynx torquilla) Frieslandsvej, Amager
244 2001-10-06 Lapværling (Calcarius lapponicus) Nr. Lyngvig
243 2001-09-23 * Storpiber (Anthus richardi) Vest Stadil Fjord
242 2001-09-03 Dværggås (Anser erythropus) Skjern Enge
241 2001-08-22 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Søndervig
240 2001-08-15 * Damklire (Tringa stagnatilis) Skjern Enge
239 2001-06-01 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Vejlerne, Kraptårnet
238 2001-06-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Skjern Enge
237 2001-05-25 Markpiber (Anthus campestris) Skagen
236 2001-05-25 Pirol (Oriolus oriolus) Skagen
235 2001-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Værnenge
2000
234 2000-12-08 * Rødhovedet And (Netta rufina) Vest Stadil Fjord
233 2000-11-06 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Søndervig
232 2000-11-04 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Nr. Lyngvig
231 2000-10-30 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Nr. Lyngvig
230 2000-10-06 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Vollum Enge
229 2000-07-14 Natravn (Caprimulgus europaeus) Hoverdal Plantage
228 2000-06-21 Vagtel (Coturnix coturnix) Mellem Lyne og Sdr. Vium
227 2000-06-10 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Harboøre Tange
226 2000-06-10 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Harboøre Tange
225 2000-06-05 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Vest Stadil Fjord
224 2000-05-31 Kærløber (Calidris falcinellus) Vest Stadil Fjord
223 2000-05-14 * Terekklire (Xenus cinereus) Oxbøl
222 2000-05-13 Gulirisk (Serinus serinus) Ringkøbing
221 2000-04-29 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Vest Stadil Fjord
220 2000-04-09 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Vest Stadil Fjord
1999
219 1999-08-29 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Vest Stadil Fjord
Annoncer