Danske Arter

Danske Arter

Claus Brostrøm Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Claus Brostrøm Nielsens kryds

Dette er Claus Brostrøm Nielsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1994-03-29 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1995-06-10 Sønderjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1989-10-08 Ølsemagle
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1995-10-18 Filsø
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-12-23 Gjorslev, Stevns
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-22 Villerup
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-10-20 Filsø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-03-06 Arninge
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1989-12-09 Kalvebod
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-05-06 Alsønderup Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1998-09-20 Majbølle
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-01-21 Lyngby Mølledam
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1988-06-04 Bøtø Nor
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjergenge
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1988-06-04 Bøtø Nor
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-08-15 Ølsemagle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1989-05-28 Nyord
34 X Krikand (Anas crecca) 1988-06-04 Bøtø nor
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-04-01 Skjern Enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1994-05-22 Mandø
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1994-10-31 Stege
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-01 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1989-04-08 Ishøj Strand
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Torup Hul
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1991-12-27 Mosede Havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-04 Ølsemagle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Fynshoved
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1989-12-26 Damhussøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1989-05-28 Møn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-18 Damhussøen
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-05 Hammeren, Bornholm
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-10-31 Gilleleje
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-17 Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Pøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1995-06-10 Søderjylland
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1990-08-26 Ishøj Strand
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-05 Langstrup Mose, Nivå
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-04-17 Klampenborg
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1989-05-14 Ishøj Strand
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1990-11-10 Furesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1989-06-15 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-05 Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-03 Vestamager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-18 Vestamager
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1988-06-27 Søndervig
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1989-06-25 Kongelunden
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-14 Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1994-05-20 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1989-08-12 Ølsemagle
120 X Storspove (Numenius arquata) 1989-06-25 Kongelunden
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1989-08-12 Ølsemagle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1988-07-01 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1989-08-12 Ølsemagle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1989-08-12 Ølsemagle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1989-06-25 Kongelunden
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1996-08-21 Ølsemagle
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1989-08-12 Ølsemagle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1989-08-12 Ølsemagle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1992-10-16 Blåvand
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-22 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1990-05-20 Bøtø Nor
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Ulvshale
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-19 Kongelunden
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Lille Vildmose
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1992-10-11 Blåvand
145 X Tredækker (Gallinago media) 1996-05-17 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-26 Ulvshale
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-22 Thissing Vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1990-05-19 Bøtø Nor
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-05-28 Ulvshale
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1988-07-24 Bøtø Nor
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2002-06-03 Skjern Enge
155 X Rødben (Tringa totanus) 1989-06-25 Kongelunden
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-10 Ølsemagle
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1988-07-24 Bøtø Nor
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1988-07-16 Bøtø Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethe Kog
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-01 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-24 Karlslunde Strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-19 Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Tjæreborg Grusgrav
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-23 Kongens Have
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-13 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-27 Århus Havn
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1995-01-11 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2002-04-01 Blåvand
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1990-05-13 Bøtø Nor
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-06-11 Højer Sluse
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1994-05-01 Brøndby strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1989-06-25 Kongelunden
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Skagen
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelunden
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1996-08-23 Vejlerne
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1991-08-04 Ølsemagle
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1992-10-15 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1992-10-13 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1993-08-14 Ølsemagle
205 X Søkonge (Alle alle) 1990-11-17 Gilbjerghoved
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1990-10-27 Øresund
208 X Alk (Alca torda) 1990-11-17 Gilbjerghoved
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-10-14 Hanstholm
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1990-11-17 Gilbjerghoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1990-11-17 Gilbjerghoved
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-15 Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1995-05-20 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2008-05-02 Skagen Nordstand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Skagen
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-09-05 Skagen
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1995-10-19 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-10-15 Blåvand
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-19 Skagen
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Helsingør
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1992-10-15 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-09-09 Stubben
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-24 Blåvand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1996-08-23 Vejlerne
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1990-11-17 Gilbjerghoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Vestamager
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-08-23 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1995-04-19 Søndersø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-04 Rudbøl
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Haurvig, Hvide Sande
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 klydesøen
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1996-10-06 Stevns
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1994-05-21 Mandø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1989-04-08 Ishøj Strand
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Hyllekrog
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Skive
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-18 Møn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2006-12-03 Søholt, Lolland
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Hyllekrog
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Pedersker, Bornholm
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø Nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1994-10-18 Ishøj Strand
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1997-06-29 Skallingen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1990-05-18 Bøtø
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Jedsted Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1998-10-25 Sønderjylland
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-16 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1997-06-28 Ribe
278 X Natugle (Strix aluco) 1990-11-10 Hareskoven
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1990-03-02 Værløse
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-02-03 Jægersborg Dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1994-03-30 Skjern
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1997-01-18 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1989-11-05 Vester Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2001-04-05 Rørvig
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-03 Struer
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1998-05-23 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1991-05-05 Hvidovre
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Skagen
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-26 Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1997-03-09 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1988-07-19 Bøtø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1992-06-23 Mols
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1989-05-28 Møn
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1989-04-08 Ishøj Strand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1989-05-28 Møn
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-07 Ballum Forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-02-20 Vestamager
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-24 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1989-05-28 Møn
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lidsø, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1998-06-11 Vestamager
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1989-10-28 Vestamager
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1990-05-20 Bøtø Nor
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1988-06-30 Søndervig
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1995-06-09 Sønderjylland
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1990-04-16 Vestamager
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1994-03-30 Esbjerg Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1991-01-28 Avedøre Holme
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Esbjerg
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1989-05-28 Møn
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Kongelunden
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1989-05-28 Møn
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Skagen
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-15 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1998-09-29 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1998-10-11 Hanstholm
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvand
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-21 Klint
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-05 Rødvig, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-18 Tipmosen, Blåvand
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-06-08 Kongelunden
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-05-19 Saltholm
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-06 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1989-05-28 Møn
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1991-06-01 Kongelunden
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1993-06-21 Ørholm
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1995-05-17 Gundsømagle Sø
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-19 Sønderho, Fanø
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1988-07-19 Bøtø
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1989-05-28 Møn
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-16 Bækbygård Strand + Mandø 17/10-19
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvand
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-05-22 Skagen
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-08 Møn
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1994-04-03 Bøtø Nor
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1990-01-07 Hareskoven
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1993-03-27 Jægersborg Dyrehave
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-12 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-14 Frederiksværk
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1990-04-01 Gilbjerghoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1993-05-08 Møn
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1989-05-28 Møn
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-26 Ishøj Strand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-10-09 Gedser
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1995-05-28 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1989-05-28 Møn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1988-07-22 Bøtø
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1989-08-13 Kongelunden
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1994-04-16 Vestamager
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Husby Strand? + Mandø 17/10-19
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Gedser
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1989-04-08 Ishøj Strand
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-22 Nyborg
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2022-11-02 Fanø
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-02 Stevns
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse, Lolland
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1990-11-10 Furesøen
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, København
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1989-04-09 Vestamager
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2002-05-05 Stege
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2000-10-17 Blåvand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1996-05-17 Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1991-09-21 Kongelunden
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-03-12 Helsingør
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1989-11-05 Vester Kirkegård
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1989-11-05 Vester Kirkegård
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-15 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1989-05-28 Møn
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1988-07-01 Værnengene
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-01-28 Kalvebod Brygge
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-14 Hillerød
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-01-31 VesterTorup Klitplantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1988-09-27 Hvidovre
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1991-09-21 Kongelunden
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1989-05-28 Møn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Fanø
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1996-05-17 Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Hanstholm
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Fanø
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer