Danske Arter

Danske Arter

Michael G.jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael G.jensens kryds

Dette er Michael G.jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-06-05 Darum Eng
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-05 Klæggrav v. Vilslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-06-05 Darum Eng
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-05-05 SneumForland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-03-30 Rømødæmningen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-07-30 Sneum Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-03-11 Kammerslusen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-08-14 Sneum Engsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2024-01-21 Værnengene
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-11-05 Klæggrav v Vilslev
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-02-03 Kobro Eng Ribe
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-07-30 Sneum Engsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-06-17 Sneum Forland
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-05-25 Letbæk møllesø
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-02-04 Ribe
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-02-04 Ribe
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-02-04 Ribe
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-05-23 Ribe
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-06-02 Sneum Forland
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-19 Ballum sluse
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2009-02-11 Karlsgårde Sø
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-13 Snerum Engsø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2012-06-02 Egå engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-11-14 Darum eng
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-10-29 Saltvandsøerne Højer
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-11-14 Darum eng
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-26 Sneum Digesø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-11-14 Darum eng
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-11-20 Darum eng
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-11-14 Darum eng
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-03-11 Sneum Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-21 UGE NØRREMARK
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-08-25 Sneum Engsø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-05-10 Sneum Digesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-26 Skjern Eng
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-05-06 Sneum Engsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-09-09 Skjern Eng
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-08 Lønborggård
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-11-25 Sjelborg Esbjerg
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-11-04
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-10-17 Blåvands Huk, nord for Sabinebunkeren
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-09-30 Blåvand´s Hug
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvand´s Hug
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-08
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-12 Blåvand´s Hug
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-01-08
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-12-17 Esbjerg Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-02-25 Ribe vesterå`s gammel å løb
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-03-26 Værnengene
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-03-04 Havneby Rømø
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-07 Firtalsstrand&Mellemstykket
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-06-10 Marbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-12 Årslev Engsø
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2023-11-05 Blåvand´s Hug
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-07-08 Kammerslusen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-27 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-10-13 Blåvand´s Hug
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-15
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-18 Frøslev Plantage
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække-Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-15
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-06-05 Klæggrav v. Vilslev
84 X Engsnarre (Crex crex) 2009-05-20 Inder Bjerrum
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-05 Sneum Eng
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-04-15 Ribe Østerå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-06-15
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-08-14 Sneum Engsø
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-02 Lille Vildmose
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-30 Frejlev, Lolland
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-28 Draved Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-10-16 Mandø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-22 Fouerfeldsø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-09-02 Rudbøl Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-10-12 Ho Bugt fra Hohavn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-12 Skjern Eng
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2007-07-31 Brund v/Thisted
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-05-17 Fourfeld Bækkens udløb
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2010-05-23 Bordrup Sø, Bordrup Plantage
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-08-14 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-08-14 Sneum Engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundsgård inddæmningen
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-05-28 Snerum Forland
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-30 Margrethe kog
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-20 Ballum Enge
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-05-28 Snerum Forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-05-26 Fourfeld Bækkens udløb
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-05-26 Fourfeld Bækkens udløb
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-05-26 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand's huk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-05 Vest Stadil Fjord
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-08-16 Sneum Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-05-27 Sneum Forland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-05-27 Senum Sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-05-27 Sneum Forland
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-05-17 Fourfeld Bækkens udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-07-15 fourfeldt bækkens udløb
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-08-26 Snerum Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-20 Sneum Sluse
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-04-21 Fouerfeld Bækkens Udlåb
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-17 Gl.Hviding-Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-11-12 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-05-27 Sneum Sluse
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-11-11 Hvidbjerg strand
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-05-15 Sneum Sluse
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2007-07-05 Lakolk Strand Rømø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-15 Skjern Eng
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2007-07-01 Rømø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-20 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-04-01 Tane Sø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-10-27 Foverfelt bækken´s Udløb
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-08-12 Sneum Engsø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2007-05-28 Sneum Engsø
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-21 Thissing Vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-08-08 Snerum Engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2009-10-12 Blåvand´s Hug
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-07-31 Vardeå's udløb
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-08-08 Sneum Engsø
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-01 Nørresø Tønder
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-08-01 Fourfeldbækkens udløb
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2012-06-28 Indvindingen (Mandø Hølade)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-26 Margrethe kog
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-08-08 Sneum Engsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-08-12 Sneum Engsø
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-01 Klydesøen
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethe Kog
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-09-09 Blåvand
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-10-17 Koldby(SJ)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-05-06 Sneum Engsø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-05-05 Sneum Engsø
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg Fiskerihavn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvands huk
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-05-05 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-05-05 Sneum Engsø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-07-10 Esbjerg Havn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Universitetsparken, Aarhus, Danmark
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-03-03 Fouerfedltbækkens udløb
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-26 Havneby Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-05-14 Fourfeld Bækkens udløb
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-10-28 Foverfelt Bækken´s udløb
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-08-19 Ho bugt Nord
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-05-17 Fourfeld Bækkens udløb
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2008-05-24 Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-29 Skjern Eng
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-08-14 Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-07-25 Fourfeld Bækkens udløb
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Blåvand's Hug
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-08-16 Sneum Engsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-08-28 Nordby Fanø
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Kongens Kær, Vejle
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2008-07-20 Sneum Engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-13 Sneum Engsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-10-08 Ho Nyeng
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2008-10-12 Blåvand´s Hug
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-09-15 Blåvand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-22 Hillerup Eng (RB)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-12-17 Esbjerg Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-10-07 Vejers Strand
208 X Alk (Alca torda) 2007-10-10 Blåvand´s Hug
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-04-30 Nordstranden Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-12-24 Esbjerg Havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-12-22 Esbjerg Havn Nord
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Nordstranden Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2009-05-01 Skagen Nordstrand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2015-05-03 Skagen Nordstrand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2008-10-05 Børsmose Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-09-22 Vejers Strand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-30 Blåvand´s Hug
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2009-07-29 ca 20 nm S.V for Hanstholm
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-20 Blåvands Huk
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2007-08-05 Skalling
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2005-05-22 Ribe holm
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-09-09 Blåvand
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-24 Esbjerg Havn Nord
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-08-14 Sneum Engsø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-06-04 Gl. Hviding Engsø
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-08-10 Varde å`s udlåb
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-04-12 Hestholm
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-05 Snærild, Odder
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-08-14 Darum eng
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-08-26 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2007-06-16 Skalling
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-08-19 Ho bugt Nord
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-09-17 Blåvand
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø Nor
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-06-20 Harrild hede
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2009-03-14 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund, Esbjerg Kommune
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-08-07 Sneum Engsø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-05-12 Grene Sande
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-08-08 Snerum Engsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-09-17 Blåvand
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2009-08-07 Ballum Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-05-28 Darum Eng
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-10-05 Søndertoften Ho Nyeng
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-01 Skagen Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-10-19 Ballum sluse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-09-17 Blåvand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-08-14 Darum eng
274 X Slørugle (Tyto alba) 2006-08-19 Myrthuegård
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-11 Agger Tange (42 km)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2009-04-24 Varming Hede
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-06-08 Kjersing
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-21 Ndr Feldborg Plantage
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-30 Lindet Skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-08-05 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-03-21 Sydvestjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-02-13 Gjesing Esbjerg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-02-03 Klægravn-kammerslusen Ribe
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2007-04-22 Mandø
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-07-24 Varde Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2011-05-22 Mandø
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-04-20 Blåvand(Mosen)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-28 Lunden,Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-03-28 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-05-30 Varde å
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-03-28 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-05-20 Varde å
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-08-13 Sneum Engsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-06-07 Nedre Mose, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-11-25 Ådalen Esbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-05-01 Skagen Nordstrand
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-16 Ballum sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-10-19 Ballum sluse
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-09-17 Blåvand
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Aarhus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-06-06 Sølsted Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-13 Lebøl, Sydals
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-10-17 Blåvand
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-06-10 Æbelø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-05-30 Varde å
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-01 Esbjerg
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2009-02-08 Ringkøbning
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-08-20 Kvaglund Esbjerg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-01 Esbjerg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-09-17 blåvand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01 Esbjerg
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-09-25 Viborg flyveplads
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-11-23 Isbjørne vej Esbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-10-15 Ho Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-10-29 Marbæk
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-03-28 Draved Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-10-19 Høgsbro plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-04-17 Marbæk Plantage
332 X Musvit (Parus major) 2006-04-23 Oksby klitplantage
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-04-25 Norup Sø
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-04-24 Klæggrav.v.Vilslev
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-10-05 Blåvand´s Hug
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-05-11 Ho Eng
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-05-02 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-19 Ballum sluse
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-09-23 Hønen Fanø
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-21 Snerum Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-05-18 Sneum Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-18 Sneum Engsø
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-13 MYRTHUE
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-03-28 Draved Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-09-17 Blåvand
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2017-10-20 Mosen Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-09-30 Grønningen
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-10 Nr.Lyngvigfyr
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-23 Oksby Klitplantage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-16 Marbæk
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen ved Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-10-16 Sønder Digevej.Blåvand
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2008-05-13 Gl.Hviding Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-09-24 Blåvand
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Mosen Blåvand
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-29 Kalø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-09-17 Blåvand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-30 Blåvand´s Hug
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-06 Blåvand
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-06-06 Skads Mose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-06-04 Klæggrav v.Vilslev
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2009-05-23 Hindemaj
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-07-22 Blåvand
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-09-17 Blåvand
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-21 Rømø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-14 Snerum Engsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-13 Sneum Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-04-20 Blåvand Vesterledet
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Mosen Blåvand
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvand´s Huk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-04-06 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-10-16 Mandø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-08-16 Varde Å
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-03-25 Vognsbølparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-03-15 Vognsbølparken Esbjerg
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-02-14 Esbjerg-Skovene
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2010-10-11 Mosen Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-10-08 Ho Eng
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-27 Mandø
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Esbjerg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-06 Vust holme
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-06-05 Kvaglund Esbjerg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-10-17 Blåvand
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-05-21 Karlsgårde sø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-18 Skalling
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-08-22 Blåvand Fyr
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-04-24
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-04-14 Digegrav ved Snerum Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-17 Roborg v Esbjerg
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2010-05-01 Skagen
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2018-10-06 Hanstholm Fyr
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-08-22 Blåvand Fyr
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2010-05-22 Mandø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-10-04 Satelitstationen, Blåvand
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-08 Fouerfelt Bækkens Udløb
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-26 Nr.Farup
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-10-12 Fanø
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-09-17 Blåvand
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-10-17 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Blåvand´s Huk
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Tipmose
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-06-14
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-14 Blåvand´s Huk
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvand's huk
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsmind Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-23 Strandby havn
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-03-05 Kongeå
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-01 Esbjerg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-10-29 Ådalen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-08-19 Ho bugt Nord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-06-03 Vilslev Eng
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2010-05-01 Grenen Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-12-31 Jedsted Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-05-18 Sneum Engsø
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2007-10-17 Mandø
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-09-09 Blåvand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-29 Ho Plantage
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-12-31 Ribe Østerå
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-10-19 Ballum sluse
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-04-14 Marbæk
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-10-15 Ho Plantage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-03-28 Draved Skov
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-01 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-14 Bække-Vejen
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange, færgelejet.
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-05-29 Blåvands`Hug
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-08-01 Fourfeld Bækkens udløb
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-10-14 Rømø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-06-10 Ho Eng
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-10-18 Skagen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-03-31 Marbæk
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-12-31 Vilslev Eng
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-18 Reginevej Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-09-30 Blåvand´s Hug
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2006-05-25 Blåvand
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-05-25 Mosevrå
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-03-18 Alslev
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-10-17 Blåvand
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-12-04 Vilslev Eng
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-11-25 Børsmose strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-07-29 Tjæreborg Eng
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-08-08 Sneum Engsø
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2010-05-02 Grenen Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-19 Rømø Landsende
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2007-10-05 Søndertoften Ho Nyeng
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Krejbjergvej Nr. Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-28 Kongens Mose
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer