Danske Arter

Danske Arter

John Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af John Jensens kryds

Dette er John Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-05-03 Borris Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-05-02 Agersbøl
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-04-21 Hjarnø (Hedensted)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-03-09 Højstrup, vejlerne
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-03-25 Uldum Kær (Hedensted)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-07-27 Klostermølle
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-28 Bygholm Vejle
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2016-11-20 Møllesø, Lille Vildmose (Aalborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1993-05-22 Tipperne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-05 Nørrestrand (Horsens)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-05-06 Tipperne
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-10 Værnengene
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-07-07 Bygholm Vejle
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1996-04-14 Vejlerne
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-07-07 Naldal Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2015-01-29 Viskum (Viborg)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-26 Silkeborg Sydby
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-05-11 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-04 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1993-05-22 Tipperne
29 X Knarand (Mareca strepera) 1994-05-14 Tipperne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1993-05-22 Tipperne
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-24 Bygholm Vejle, vestsø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 1993-05-22 Tipperne
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2015-04-24 Østerild Dæmningen (Thisted)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-11-20 Egå Engsø (Århus)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-13 Sminge Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2016-03-20 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-06-01 Filsø, Mellemsø (Varde)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-16 Han vejle
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2021-03-18 Hirtsholm
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-28 Egense Hage
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-18 Lyngvig fyr
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-09 Blåvand Hvidbjerg Strand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2014-10-12 Blåvand/Hvidbjerg strand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-09 Blåvand Hvidbjerg Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-09 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-03-05 Nørrestrand (Horsens)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-30 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-07-01 Vrads Sande (Silkeborg)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-20 Møns Fyr (Vordingborg)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-07-18 Bommerlund Plantage (Aabenraa)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe (Hedensted)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-04-06 Uldum kær
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-29 Hygum
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø (Stevns)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-10 Lille vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-06-03 Gudsø vig
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård, Avnø
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø nor
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-07 Kongens Kær (Vejle)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1999-06-08 Uldum Kær (Hedensted)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2015-05-06 Holter, Skjern Enge
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-12 Nagbøl (Kolding)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1993-05-22 Tipperne
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2016-05-16 Mandø
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-14 Bøjden nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1988-09-21 Vorsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-21 Uldum Kær (Hedensted)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-04-21 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2008-05-11 Pumpestation Nord (Ringkøbing-Skjern)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-05-08 Sneum Sluse (Esbjerg)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-04-21 Hjarnø (Hedensted)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1993-05-22 Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-09-15 Alrø Egehoved (Odder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-20 Hjarnø (Hedensted)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1993-05-22 Tipperne
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-08-28 Vorsø østvejle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-08-19 Hjarnø (Hedensted)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-17 Væth Enge (Randers)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-09-09 Rosenvold (Hedensted)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-07-20 Hjarnø (Hedensted)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-12-22 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-07-25 Århus Østhavn
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-20 Værnengene
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-13 Sletkærvej vandhuller (Horsens)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-20 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-03-31 Bøvling Fjord (Lemvig)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-03-15 Tåstrup mose
145 X Tredækker (Gallinago media) 2015-09-10 Volsted Kær
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-06 Saltvandssøen
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-05 Ølundgård inddæmning
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-01-04 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-09 Uldum Kær (Hedensted)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup Strand
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-21 Uldum Kær (Hedensted)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-17 Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-05-17 Væth Enge (Randers)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1993-05-23 Tipperne
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1993-05-22 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Hønen, Sønderho
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2019-06-13 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-12-09 Bjørnsknude (Hedensted)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-07 Odden færgehavn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-05-27 Bygholms Nordlige Rørskov (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm, Thy (Thisted)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-06-24 Universitetsparken Århus (Århus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-27 Universitetsparken Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2001-05-12 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-27 Universitetsparken Århus
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-02-16 Nordsøen Forskerpark, Hirtshals (Hjørring)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2016-09-18 Fanø Vesterstrand (Fanø)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-01 Filsø, Mellemsø (Varde)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-06-10 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-07-16 Ølsemagle Revle (Køge)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-07-06 Saltvandssøen
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-06 Saltvandssøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1995-05-10 Kogleaks (Thisted)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-09-09 Rosenvold (Hedensted)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-29 Lyngvig fyr
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2000-09-08 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-09-15 Rosenvold
205 X Søkonge (Alle alle) 1999-11-13 As Vig
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-12-11 Juelsminde (Hedensted)
208 X Alk (Alca torda) 2012-10-27 Rosenvold (Hedensted)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1997-04-19 Skagen Havn (Frederikshavn)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2018-10-29 Rosenvold (Hedensted)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2004-07-01 Ring Sø (Horsens)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-10-27 Rosenvold (Hedensted)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-13 Nordstrand, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-05-15 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-01 Agger tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2022-07-30 Det grå fyr, Skagen
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-03 Vejers Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-09-23 Rosenvold (Hedensted)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-10-24 Rosenvold
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-05-28 Grenen, Skagen
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-27 Rosenvold
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-27 Grenen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2013-02-17 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-28 Urlev Enge
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-05-11 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1995-05-10 Vejlerne
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup slot/park (Norddjurs)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-04 Slivsø, Hostrup
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Svingel Engsø, tidligere Tim Enge (Ringkøbing-Skjern)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-05-21 Rands Fjord (Fredericia)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-04-27 Avbæk og Dyrhave (Aabenraa)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1993-05-23 Tipperne
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-19 Saftevandsbakken, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-07-31 Addit Skov (Horsens)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup nf. Skive (Skive)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2013-08-15 Harrild Hede (Ikast-Brande)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2016-05-09 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-03-15 Bankes Marker, Skagen (Frederikshavn)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-04 Hulsig Hede (Frederikshavn)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2021-06-17 Råbjergvej, Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2001-05-11 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris (Morsø)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-09-07 Addit Skov (Horsens)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1993-05-22 Tipperne
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1994-05-15 Tipperne
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kogleaks
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-05-12 Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2001-05-12 Flagbakken (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2000-04-29 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-09-24 Alrø Poldkrog (Odder)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-11-14 Uldum Kær (Hedensted)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2016-06-13 Vamdrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm Slamdepot (Thisted)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-05-03 Voervadsbro
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-02-14 Hvedholm (Horne) (Faaborg-Midtfyn)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-19 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-07 Hesselholt skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-06-03 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-13 Blåbjerg Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-07-01 Vrads Sande (Silkeborg)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2004-10-31 Uldum Kær (Hedensted)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-06-22 Gylling By (Odder)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup (Thisted)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-01 Ring Sø (Horsens)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-09-20 Rosenvold
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-26 Lunden, Gram (Haderslev)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-21 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-05-06 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1996-05-15 Slagballe bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-08-26 Skjern Enge
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-02 Krik Vig (Limfjord) (Thisted)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-06-11 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-17 Værnengene
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-21 Sevedø
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-09-17 Horsens Havn (Horsens)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-08 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-06-26 Vrads Sande (Silkeborg)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-03-15 Uldum Kær (Hedensted)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-02 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2016-05-24 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2014-09-22 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-11-05 Brædstrup (Horsens)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-04-24 Ring Skov (Horsens)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-04-24 Ring Skov (Horsens)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-02-04 Uldum Kær (Hedensted)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-05-12 Åby Eng
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-12-13 Uldum Kær (Hedensted)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-14 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-02-15 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-11-13 Århus østhavn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-15 Myrthue Eng
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-12-28 Uldum Kær (Hedensted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-14 Ellekrattet, Skagen
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvel, Fyns hoved
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2017-10-22 Blåvand, Mosen (Varde)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-09-29 Ho Plantage (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2018-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-03 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-19 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-20 Uldum Kær (Hedensted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-06 Uldum Kær (Hedensted)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-12 Tversted søerne
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Blåvand
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-15 Brøndbyskoven
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Nr. Lyngvig Fyrhave
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-06-14 Uldum Kær (Hedensted)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand, Mosen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-15 Nyord Kirkegård
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-06-05 Uldum Kær (Hedensted)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-06-05 Uldum Kær (Hedensted)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1995-06-08 Lundum
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-05-07 Uldum Kær
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-28 Uldum Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-04-30 Magisterkogen
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2022-07-05 Grenen, Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-06-05 Uldum Kær (Hedensted)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-16 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-05-22 Skjoldnæs Fyr / Ærø Golfklub (Ærø)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-06 Uldum Kær (Hedensted)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-12 Nordstrand Batterivej
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-23 Mandø (Esbjerg)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-05-03 Højen Å, Vejle
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-02-05 Universitetsparken Århus (Århus)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvand
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-06-15 Tipperne Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-22 Bispebjerg, København
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-02-15 Uldum Kær (Hedensted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-11 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-10 Uldum Kær (Hedensted)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-06 Uldum Kær (Hedensted)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-20 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2000-04-29 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2021-05-12 Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2006-05-25 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-09-05 Uldum Kær (Hedensted)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-11 Tipperne (Ringkøbing-Skjern)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-05-06 Vrads Sande (Silkeborg)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2023-11-27 Roshage
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-27 Sundstrup (Viborg)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-04 Skansehage (Odsherred)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-07 Væng Sø (Horsens)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-24 Rosenvold
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-17 Nordby, Skagen (Frederikshavn)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-12 Blåvand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-18 Nordstrand, Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2020-05-23 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1993-05-22 Tipperne
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-05-13 Vrads Sande (Silkeborg)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-14 Blåvand
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-05-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-11-24 Rosenvold
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-10-30 Århus Østhavn (Århus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-07 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-29 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-01 Blåvands Huk (Varde)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-02-17 Århus Østhavn (Århus)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1996-12-10 Dauding
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-04-25 Uldum Kær (Hedensted)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-01-20 Fredericia Havn (Fredericia)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-06 Rosenvold (Hedensted)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-09-07 Addit Skov (Horsens)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-11-12 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-05-18 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-11-18 Uldum Kær (Hedensted)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-14 Skallingen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-11-21 Uldum Kær (Hedensted)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-16 Rødhus
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Tornby Klitplantage (Hjørring)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-01-31 Mønsted
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvands Huk
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger by
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer