Danske Arter

Danske Arter

Rolf Bisgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rolf Bisgaards kryds

Dette er Rolf Bisgaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-06-11 Nørre Herlev
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-02-13 Rødby
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-11-03 Kronpr. Frederiks Bro
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2013-07-06 Solbjerg Engsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2013-02-17 Hallebyore
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-09-30 Filsø, Pedersholm
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-02-17 Hallebyore
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-02-24 Ll. Åmose
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-03-08 Maribo Søndersø Midt
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-10-21 Karlsgårdes Sø
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-10-25 Søvang
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-02-25 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-26 Kyndby Vig
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-06-16 Selsø Sø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-01 Lyngby Sø
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-05-10 Klydesøen
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-08 Ølsemagle Revle
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-10-20 Præstesøen
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-26 Sneum Digesø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta) 2012-10-28 Holløse Bredning
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2014-05-29 Selsø Sø
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-06-01 Klydesøen
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-21 Sminge Sø
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-02 Furesø ved Kaningården
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila) 2013-02-24 Køge Havn
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-17 Skælskør Nor
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-03-29 Korshage
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2014-11-03 Julebæk Strand
46 X Ederfugl (Somateria mollissima)
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-23 Nr. Lyngvig Fyr
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-12-04 Melby Overdrev
49 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2014-10-12 Blåvand-/Hvidbjerg Strand
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2014-10-12 Blåvand/Hvidbjerg Strand
51 X Sortand (Melanitta nigra) Melby Overdrev
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-01-26 Melby
53 X Havlit (Clangula hyemalis)
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-13 Arresø
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-08-15 Firtalsstrand
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-30 Melby Overdrev
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-08 Hammeren, Bornholm
64 X Mursejler (Apus apus)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Gilleleje By
66 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesøen
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 * Skadegøg (Clamator glandarius)
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-03 Tystrup Bavelse
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-05-14 Stensbæk Plantage
81 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 * Sørgedue (Zenaida macroura)
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-09-25 Lergrav, Nivå
85 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-08 Nørre Herlev, Hillerød
86 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2014-06-16 Lille Vildmose
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-06-27 Vaserne
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerupgård, Avnø
93 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-05 Roden Fed
94 X Trane (Grus grus) 2013-04-14 Hellebæk
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-06-05 Fiilsø
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-19 Sundet
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavnstippen/Stubben
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-19 Hov Vig
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2016-05-15 Mandø
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-05 Vest Amager, Kalvebod Fælled
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-05-25 Kaløgrå
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-19 Bøjden Nor
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-06-24 Rømø
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-04-29 Skjern Enge
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-06-24 Rømø
121 X Storspove (Numenius arquata)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-05-25 Nyord
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-05-25 Nyord
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-06-05 Blåvand
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-05-30 Avnø
127 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-26 Tissø
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-06-11 Klydesøen
129 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-06-11 Klydesøen
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-18 Ishøj Strand
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba) 2013-08-24 Ølsemagle Revle
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-13 Rødby Havn
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand/Hvidbjerg Strand
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-18 Ishøj Strand
139 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-10 Klydesøen
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2014-08-14 Sneum Digesø
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-23 Bøjden Nor
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-04-22 Stenholt Indelukke
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-03-27 Nivå
146 X Tredækker (Gallinago media) 2014-08-24 Vaserne
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2014-05-13 Saltvandssøen
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-05-25 Nyord
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-05-05 Bygholm Vejle
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-28 Selsø
153 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
154 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-14 Hellebæk
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-03 Nørresø
156 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-26 Kyndby Vig
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2013-06-11 Klydesøen
158 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-10 Klydesøen
159 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-05-04 Saltholm
160 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-19 Bøjden Nor
161 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2024-06-10 Sivet
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-07 Margrethe Kog
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2015-08-28 Ølsemagle Revle
166 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-10-15 Skagen, Grenen
167 * Ismåge (Pagophila eburnea)
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-06 Odden Havn
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde Havn
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-06-01 Klydesøen
173 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Grusgrav v/ Krogsgaard
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-11 Utterslev Mose
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-10 Gilleleje Havn
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-02-25 Egå Engsø
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-11-03 Gilleleje Havn
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-11-03 Gilleleje Havn
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-05 Fiilsø
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-06-11 Klydesøen
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-23 Bøjden Nor
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-05-20 Tissø
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-26 Tissø
198 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-19 Bøjden Nor
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-11 Utterslev Mose
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-02 Tissø
201 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-06-01 Klydesøen
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-09-05 Ørhage, Klitmøller
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-04 Gedser Odde
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-11-16 Børstrup Hage
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-10-06 Feddet
206 X Søkonge (Alle alle) 2015-11-08 Børstrup Hage
207 * Polarlomvie (Uria lomvia)
208 X Lomvie (Uria aalge) 2013-10-16 Skagen, Grenen
209 X Alk (Alca torda) 2013-10-15 Skagen, Grenen
210 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-03-16 Sejerø
211 Lunde (Fratercula arctica)
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-10-15 Skagen, Grenen
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-09-24 Stevns
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-16 Grenen, Skagen
215 X Islom (Gavia immer) 2014-05-16 Grenen
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Julebæk strand
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
219 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2016-10-29 Børstrup Hage
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-12-07 Børstrup Hage
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-12-07 Børstrup Hage
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
227 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-26 Bøtø Nor
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-03-25 Gundsølille
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 2013-09-14 Christiansø
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 X * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2024-06-05 Slotsmose
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-02-02 Thyborøn Havn
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-29 Urlev Enge, Tagkær
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-06-05 Fiilsø
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-05-18 Ll. Vildmose
240 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-30 Sostrup Slot/Park
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø, Hoptrup
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-06-17 Borreby Mose
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-07-03 Klydesøen
249 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-13 Vaserne
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-05-23 Skagen
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-12 Holløse Bredning
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø Nor
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-03 Trehøje i Mols Bjerge
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2022-05-23 Hulsig Hede
257 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
258 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
259 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
260 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2024-05-22 Bøtø
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2014-02-16 Lille Vildmose
262 * Høgeørn (Aquila fasciata)
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-10-06 St. Hareskov
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-14 Hellebæk
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-02-17 Åmosen
267 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-08 Rusland
269 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-06-24 Kongens Mose
270 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-11-03 Hallebyore
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-05-25 Kramnitse
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-11-03 Tissø
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-26 Kyndby Vig
274 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba) 2014-03-14 Udenfor Føvling
277 * Dværghornugle (Otus scops)
278 * Sneugle (Bubo scandiacus)
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-03-14 Enderup Skov
280 X Natugle (Strix aluco) 2012-10-21 Birkerød
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2012-10-06 St. Hareskov
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-10 Hesselholt Skov
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-06-05 Føvling
284 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2015-04-29 Blåbjerg Klitplantage
285 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-10-08 Birkerød
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-12-14 Ølsemagle Revle
287 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-12-21 Nyborg
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Hanstholm
289 X Isfugl (Alcedo atthis)
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-18 Jægersborg Dyrehave
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-09-08 Melby Overdrev
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-14 Draved Skov
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-16 Vaserne
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-05-12 Tisvilde Hegn
299 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-04-26 Juelsberg Skove
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-10-15 Vestamager
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-08-16 Saltvandssøen
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-06 Tegners Museum
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-06 Ballum Sluse
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-17 Stigsnæs, Vejlen
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-26 Kyndby Vig
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-08 Rusland
312 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
313 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
314 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-11 Melby Overdrev
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-16 Tornby Klitplantage
317 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-17 Grenen
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-10-04 Tisvildeleje
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-06-24 Rømø
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax) 2012-11-18 Vaserne
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-11-29 Vaserne
329 X Sortmejse (Periparus ater)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-03-14 Gram, Lunden
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-05-30 Porsemosen
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-20 Gørlev
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-14 Hellebæk
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-02-16 Hirtshals
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-15 Skagen, Grenen
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-05-27 Grenen, Skagen
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 X * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) 2024-05-09 Rørtang Overdrev
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-04-18 Bøgeholm Sø, Hellebæk
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-20 Esrum Sø
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-21 Stenholt indlukke
351 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-23 Stevns Fyr
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-09-27 Mandø
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2014-10-12 Ho Plantage
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-27 Stevns Fyr
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Hellebæk
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-21 Tversted Søerne
361 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-25 Møns Klint
364 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Nr. Lyngvig Fyrhave
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-09 Skarresø
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-12 Holløse Bredning
368 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand Mosen
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-01 Gjeddesdal, Greve
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-23 Holløse Bredning
372 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
373 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-23 Røsnæs
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-27 Porsemosen
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-03 Gl. Grønholtvang, Fredensborg
380 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-09 Borreby Mose
381 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
382 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-21 Stenholt Indelukke
383 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-25 Kramnitse
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-07 Hanstholm Fyr
385 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-05-03 Gilbjerg
386 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
387 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-08 Rusland
388 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-05 Batterivej, Skagen
390 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-17 Mandø
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-21 Mandø, vestlige forland
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-06-20 Bøndernes Hegn
395 X Fuglekonge (Regulus regulus)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
397 X Spætmejse (Sitta europaea)
398 X Træløber (Certhia familiaris)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-11-17 Ruslands Bakker
400 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-11 Blåvands Huk
401 X Stær (Sturnus vulgaris)
402 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
403 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-27 Hellebæk
407 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-30 vaserne
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-20 Bispebjerg
410 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-04 Sorthat, Bornholm
411 X Sjagger (Turdus pilaris)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-02-26 Holmens Kirkegård
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-08 Rusland
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula)
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-08-16 Grænsevejen
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-18 Reersø Havn
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-29 Tornby Klitplantage
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-08 Vaserne
426 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-31 Gribskov
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-06-05 København K
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-20 Ebeltoft Havn
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-04 Saltholm
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-20 Melby Overdrev
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-10-15 Skagen, Grenen
435 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-05-04 Saltholm
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
438 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundsstrup
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-03 skansehage
442 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
443 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-11-03 Strids Mælle
444 X Gråspurv (Passer domesticus)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn
450 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
451 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-05-03 Gilbjerg
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-06 Grenen
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-09-24 Stevns
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-12 Blåvands Huk
457 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-28 Nordstrand, Skagen
458 Markpiber (Anthus campestris)
459 X Engpiber (Anthus pratensis)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-21 Stenholt Indelukke
461 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-14 Blåvand Sommerhusområde
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2016-09-18 Vestamager
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-01-19 Hornbæk Havn
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-19 Gilleleje Havn
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-10-27 Solbjerg
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-30 Gilbjerg Hoved
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
470 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-28 Ulvshale
472 X Grønirisk (Chloris chloris)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Melby Overdrev
474 X Tornirisk (Linaria cannabina)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-16 Skagen, Grenen
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-20 Melby Overdrev
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2013-11-11 Hornbæk Havn
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-02-02 Asserbo Plantage
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-06 Gribskov
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-10-11 Tisvildeleje
481 X Stillits (Carduelis carduelis)
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 2015-05-05 Grenen
483 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-10-14 Vaserne
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-10-15 Skagen, Grenen
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-11-07 Vestamager, Diget
486 X Bomlærke (Emberiza calandra)
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-20 Sydvestpynten
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-14 Tornby Klitplantage
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-22 Sydhavnstippen
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen By
495 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-13 Maglemosen
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarphage Enge, Varde
498 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvand
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-13 Vaserne
500 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger By
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer