Danske Arter

Danske Arter

Morten Møller Hansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Møller Hansens kryds

Dette er Morten Møller Hansens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1983-01-01 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1986-10-02 Ølsemagle Revle
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-03-07 Ballum Sluse
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1985-04-15 Damhussøen, Kbh.
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2000-07-26 Vidåslusen
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1986-12-21 Jægerspris Nordskov
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1992-12-20 Snevris, Saltbækvig
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1986-10-19 Gyldensten Gods, Fyn
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1993-01-30 Borreby Mose
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1989-10-01 Nivå Bugt
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-05-06 Alsønderup Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-06 Borreby Mose
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1987-01-26 Vestre Kirkegård
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1987-08-08 Omø Mose
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1992-04-22 Selbjerg Vejle
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1987-11-18 Damhussøen, Kbh.
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-24 Lakolk Klitsø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-04-21 Uldum Kær
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1987-05-03 Nivå Bugt
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 Møllekrogen, Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1986-09-13 Damhussøen, Kbh.
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-28 Harboøre Tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1991-12-27 Mosede Havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-03 Ølsemagle Revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Horseklint, Fynshoved
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-18 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-08 Vesterlyng Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1987-01-17 Ishøj Strand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-18 Damhussøen, Kbh.
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1988-06-23 Tisvilde Hegn
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilleleje
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Gilleleje
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-09 Fællesfolden, Ornum Strand
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 1986-07-23 Vaserne
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække, Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1985-07-23 Skanderborg Sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 1991-10-14 Christiansø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-15 Sneum sluse
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1985-07-25 Brabrand Sø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-01 Frejlev Strand, Lolland
93 X Trane (Grus grus) 1987-04-07 Vanløse
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1988-11-25 Furesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1985-04-15 Damhussøen, Kbh.
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-05 Skagen Nordstrand
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1993-05-29 Borreby Mose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø, Gilleleje
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1986-07-21 Ølsemagle Revle
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-13 Lakolk Klitsø, Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-06 Blåvand
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1992-05-08 Christiansø
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1987-08-08 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1986-10-02 Ølsemagle Revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1989-08-13 Ølsemagle Revle
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
129 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Vejlerne
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1989-12-03 Fornæs
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-22 Stensnæs Flak
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1986-05-22 Kongelunden
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Ulvshale, Møn
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-09-02 Kammerslusen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-10-02 Ølsemagle Revle
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-06-01 Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1986-11-15 Jægerspris Nordskov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1987-05-25 Utterslev Mose
145 X Tredækker (Gallinago media) 1995-08-19 Grindsted Å
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værneengene
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-09 Tipperne/Værnsande
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1990-06-02 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1988-09-30 Gilleleje
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1986-08-10 Ishøj Strand
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Bygholm Vejle
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-05 Ølsemagle Revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-05-28 Skagen
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Bygholm Vejle
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1993-09-16 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-19 Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-05 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-12 Rosenborg Slotsgrav, Kbh.
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen/Rieckelsbüller Koog
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Århus Å, Brabrand Sø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1988-10-20 Gedser Odde
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1989-01-14 Gilleleje Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Ravelinen, Kbh.
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-06-11 Blåvand
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1985-07-01 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1985-06-27 Kongelunden
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Thyborøn Havn
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1992-05-23 Kogleaks, Vejlerne
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1992-05-23 Kogleaks, Vejlerne
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1987-08-15 Kongelunden
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1992-10-10 Ørhage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1988-09-24 Gilleleje
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1990-09-22 Gilleleje
205 X Søkonge (Alle alle) 1987-10-25 Gilleleje
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1989-12-10 Hundested Havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1986-11-01 Gilleleje
208 X Alk (Alca torda) 1987-10-17 Gilleleje
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1986-11-01 Gilleleje
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1988-10-28 Gilleleje
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-26 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1990-01-16 Gilleleje
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1991-05-10 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1990-10-07 Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1988-09-24 Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1989-02-05 Gilleleje
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-05-09 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1978-01-01 Rudbøl
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1992-09-19 Blåvand
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-30 Tjærby Enge, Randers
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-08-03 Kammerslusen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1988-04-07 Gundsømagle Sø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-10 Bygholm Vejle
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-17 Hou, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værneengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Ove Sø, Thy
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-24 Tipperne/Værnsande
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1992-08-25 Tryggelev Nor
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-06-05 Hegnede Bugt, Møn
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-06 Ørum Sø, Thy
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1985-07-26 Pilbrodalen, Skanderborg
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-22 Bøtø Nor
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-16 Aborrebjerget, Møn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-05-20 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-22 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-21 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1990-02-01 Kirke Såby, Sjælland
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1988-03-26 Gilleleje
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1990-08-26 Stevns
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1988-10-28 Gilleleje
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvand
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1995-08-19 Ribe Amt
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvebakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-17 Kindertofte Skov, Sorø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1992-09-20 Brogård Plantage, SJ
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1987-02-23 Store Dyrehave, Hillerød
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1989-01-10 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1987-10-17 Gilleleje
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1996-04-21 Vanløse
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-03 Kilen, Struer
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1990-08-10 Avedøre Holme
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1992-05-24 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1988-04-30 Gilleleje
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2016-03-28 Kollund Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1981-01-01 Rude Skov, Holte
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1991-05-09 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1986-11-15 Jægerspris Nordskov
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1988-05-01 Damhussøen, Kbh.
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Ballum Forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-02-15 Islands Brygge, Kbh.
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1986-11-26 Store Dyrehave, Hillerød
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-06 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Ny Borre, Møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1986-11-15 Jægerspris Nordskov
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1984-01-01 Kongelunden
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-09-28 Kongelunden
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1992-09-20 Kogsbøl Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1989-03-31 Grønjordssøen, Amager Fælled
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1989-03-18 Borreby Mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1988-03-12 Gilleleje
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-05-24 Christiansø
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1998-04-11 Rønne Lufthavn
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1985-06-27 Kongelunden
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1991-10-17 Christiansø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-17 Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1991-10-15 Christiansø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1991-10-12 Christiansø
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-02 Ishøj Strand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-24 Rørvig Sandflugtsplantage
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-06-04 Bispebjerg Kirkegård, Kbh.
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1985-07-25 Brabrand Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1985-07-25 Brabrand Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1996-06-09 Skagen
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1987-05-22 Vestamager
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1990-05-21 Vestamager
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1988-05-06 Vestamager
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1991-08-15 Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1992-05-02 Christiansø
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2018-05-24 Sandflugtsplantagen, Rørvig
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-21 Blåvand
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Mandemarke Bakker, Møn
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-13 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø, Oksbøl
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Skårup, Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1987-04-25 Vestamager
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-04-23 Spodsbjerg Fyr, Hundested
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1992-05-02 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-05-28 Gilleleje
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-15 Ebeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2008-11-02 Hyllekrog
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-02 Ishøj Strand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse, Lolland
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, København
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1992-09-13 Ishøj Strand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-27 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1986-09-14 Vestamager
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-02-14 Ølsemagle Revle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1987-01-01 Vestre Kirkegård, Kbh.
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-13 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1988-05-28 Gilleleje
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1991-02-09 Albertslund
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1986-11-15 Jægerspris Nordskov
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-10-07 Grib Skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1985-07-24 Skanderborg Sø
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1988-04-13 Gilleleje
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1986-05-17 Kassemose, Skovby, Fyn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Odde, Fyret
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1988-04-30 Gilleleje
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-27 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-12 Christiansø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 Nakkehoved Fyr, Gilleleje
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Fanø
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-10 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer