Danske Arter

Danske Arter

Rune Sø Neergaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rune Sø Neergaards kryds

Dette er Rune Sø Neergaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1997-08-19 Hjallerup
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2000-03-25 Magrethe Kog
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1998-09-19 Ulvedybet
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1995-11-10 Arup Vejle
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2000-02-15 Lund Fjord
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1995-11-06 Bygholm Vejle
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2001-02-14 Føns Vang, Middelfart
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1998-10-03 Ulvedybet
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1995-11-10 Vejlerne (Ca. dato)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-03-25 Hohenwarte, Højer
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-16 Rømødæmningen
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2002-01-05 Brabrand Sø, østenden
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-07 Høstemark Skov, Lille Vildmose
27 X Skeand (Spatula clypeata) 1995-11-06 Tømmerby Fjord
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-09 Nordby marina, Fanø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta) 1995-11-06 Vejlerne
33 X Krikand (Anas crecca) 1995-11-06 Vejlerne
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-03-24 Bygholm Vejle
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-02-25 Lagunen, Slagelse
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-08-07 Alsønderup Enge, Nordsjælland
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup, Låsby
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Tvorup Hul, Nordthy
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2000-04-29 Skagen Nordstrand
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1999-09-27 Skagens Gren
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2003-04-21 Muldbjerge, Dokkedal
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1995-11-17 Bulbjerg
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvands Huk
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1995-11-06 Lild Strand
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Ishuset, Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1998-04-19 Skagen Nordstrand
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1995-11-07 Han Vejle
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-05-26 Kogleaks, Vejlerne
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-20 Selsø Sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1996-06-27 Vester Thorup Klitplantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-30 Gilbjerghoved,Gilleje
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-07 Nedre Mose/Butterbakke, Skagen
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tranestederne, Hulsig, Skagen
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Pøl, Sydals
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1999-08-07 Frøslev Plantage
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække, Vejen
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Buttersti, Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1995-11-07 Bygholm Vejle
83 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-23 Gl.Toftegård, Aabybro
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-06-29 Ny Høstemarkvej, Lille Vildmose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1999-05-30 Nedre Mose, Skagen
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1995-11-06 Bygholm Vejle
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1998-09-27 Nors Sø
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2000-04-20 Bulbjerg
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum, Viborg
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø, sydenden
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-09 Harboøre Tange
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-23 Agger Tange
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Lakolk, Rømø
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1995-11-13 Østerild Fjord
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1998-04-18 Østerådal, Aalborg
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1999-05-16 Lakolk Strand, Rømø
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-13 Lakolk Klitsø, Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Magrethe Kog, Højer Sluse
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1998-05-16 Revlsbuske, Lønnerup Fjord
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 1998-05-30 Jerup Strand
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1997-09-19 Gerå
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1998-05-15 Bygholm Vejle
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2000-05-23 Perlen, Ulvedyb
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1998-05-30 Jerup Strand
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1998-08-10 Ulvedybet
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen, Ribe
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1998-10-12 Hanstholm havn
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2018-06-18 Perlen, Ulvedybet
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1999-09-28 Vesløs Vejle
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-31 Vest Stadil Fjord
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse, på forlandet
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1998-11-07 Bolle Enge, Dronninglund
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1998-10-14 Villerslev Mose,Thy
142 X Tredækker (Gallinago media) 1999-09-10 Bolle Enge, Dronninglund
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2005-07-05 Bygholm Vejle
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-28 Tissingvig, Mors
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1999-08-23 Bygholm Vejle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1996-05-26 Bygholm Vejle
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Nordspidsen, Ølsemagle Revle
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Kraptårnet,Bygholm Vejle
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-22 Geraa,Dronninglund
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 1998-05-16 Lønnerup Fjord
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-22 Bølling Sø
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Bygholm Vejle
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-09-11 Lild Strand
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1998-06-21 Kogleaks,Kærup Holme
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-12 Skagen havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Havn
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-02-20 Skagen havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen,Magrethe Kog
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-11-27 Århus Havn
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1998-09-27 Hanstholm havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2000-01-22 Skagen havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2002-10-12 Hasle Sydstrand
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2002-03-03 Lakolk Strand
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-05-16 Lakolk,Rømø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2000-06-20 Glombak Vejle
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1997-08-02 Aså havn
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Thyborøn Havn
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-11-18 Tømmerby Fjord
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-10-13 Arup Vejle
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1998-10-15 Ørhage,Thy
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-01 Ørhage,Thy
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1997-05-17 Skagen Nordstrand
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1999-10-01 Ørhage,Thy
202 X Søkonge (Alle alle) 1995-11-06 Lild Strand
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 1995-11-08 Hirtshals havn
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1998-04-19 Skagen Nordstrand
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2000-08-20 Ørhage,Thy
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1995-11-06 Lild Strand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1995-11-08 Hirtshals
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 1998-10-13 Hanstholm
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1998-04-13 Skagen Nordstrand
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Hirtshals Havn
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2011-10-05 Hirtshals Havn
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-09-24 Roshage
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-23 Nordmandshage, Hals
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-10-15 Ørhage,Thy
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2000-08-20 Ørhage,Thy
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1999-10-01 Ørhage,Thy
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-08-17 Glombak Vejle
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-24 Tobberup, Hobro
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-05 Bygholm Vejle
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Hov,Lønnerup Fjord,Thisted
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Madsted, Ove Sø
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2004-10-14 Gl. Frederikskog, Rudbøl
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1999-09-24 Vesterkær,Ulvedybet
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1999-06-30 Krapdiget, Bygholm Vejle
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-15 Nedre Mose, Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-24 Aalborg SV
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-19 Nymindegab
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-05-26 Flagbakken, Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-06 Flagbakken, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-05-10 Flagbakken, Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-18 Hulsig Hede, Skagen
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-21 Manna, Brønderslev
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-05-17 Skagen Nordstrand
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris Skov, Mors
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-08 Storeklit, Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1997-05-03 Ravstrup Kær, Hjallerup
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1999-05-19 Skagen Nordstrand
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1995-11-08 Bygholm Vejle
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge, Ribe
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1999-11-13 Bolle Enge, Dronninglund
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Fiil Sø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-19 Hanstholm Vildtreservat
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1998-03-08 Kongerslev Kalkgrav
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-24 Korsø, Hanstholm
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-01-15 Teglstrup Hegn, Helsingør
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1999-03-19 Vårst, Aalborg
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-16 Tved Plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1998-12-28 Geraa, Dronninglund
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-10-17 Sønder Lem Vig
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 1995-11-09 Fjordholme,Vejlerne
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1998-08-15 Ullerup,Røsnæs
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1997-05-01 Hjallerup
287 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-15 Skovbo, Skagen
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-05-26 Fussingø, Randers
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1999-04-01 Pajhede Skov, Hjallerup
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1998-05-30 Skagen Nordstrand
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1997-05-17 Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-12-19 Hanstholm
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1995-11-06 Bygholm Vejle
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1996-06-01 Gyvelstien,Skagen
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemose, Ballerup
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1995-10-17 Bolle Enge, Dronninglund
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø, sydlige Bydige
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1999-05-19 Grenen,Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2003-10-01 Feldballe, Djursland
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1996-02-01 Aalborg (cirka-måned)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1999-08-07 Frøslev Plantage
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1997-07-07 Grønjordssøen,Amager
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1995-11-07 Bygholm Vejle
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1999-03-20 Elling Strandenge
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1995-07-01 Hjallerup
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1995-11-09 Fjordholme, Vejlerne
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp Enge
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø, Køge
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-09 Årslev Engsø
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1995-03-19 Hammer Bakker, Vodskov
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-17 Blåvand
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1998-10-12 Hanstholm Fyr
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1999-10-10 Hanstholm Fyr
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-23 Tane Sø
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2004-06-05 Rødstens Klit, Skagen Klitplantage
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2000-05-27 Gonge, Brabrand Sø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-19 Korup Sø, Djursland
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1995-05-15 Bolle Enge, Dronninglund (Ca. dato)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1997-06-06 Bolle Enge, Dronninglund
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1999-07-29 Skårup Odde,Selbjerg Vejle
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-31 Grenen,Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-08-26 Højen Fyr,Skagen
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-09 Skagen
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvands Huk
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-10-16 Blåvand
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1999-05-26 Fussingø, Randers
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-09 Skagen Stadion
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-23 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup,Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1997-05-17 Ellekrattet,Skagen
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, København
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1995-05-15 Bolle Enge, Hjallerup (år og eksakt dato usikker)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-26 Kløvbakken,Fiil Sø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1995-05-01 Hjallerup (Ca. dato)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1997-05-17 Ellekrattet,Skagen
421 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken, Gentofte Sø, København
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1995-04-01 Brabrand
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-03-14 Ballum Enge
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Butterstien, Skagen (<i>hemprichii</i>) + 3 <i>maura/stejnegeri</i>
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1996-03-29 Vestamager
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Strandgården, Vest Stadil Fjord
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-27 Virksund
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-11 Vilslev Enge, Ribe
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1995-03-01 Sæbygård Skov, Sæby (cirka-måned)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Havn
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1999-11-20 Kogleaks, Vejlerne
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen, Skagen
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1999-05-30 Damsted Klit, Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-11 Mandø, Sydenden af bydiget
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1999-05-19 Nordstrand, Skagen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1999-12-21 Elling Å´s udløb
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1995-11-06 Oesterild Fjord,Vejlerne
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-14 Assistents Kirkegård,Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1997-05-17 Skagen
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1995-11-06 Vejlerne
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1995-12-01 Hjallerup (ca. dato)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1994-04-01 Hjallerup (ca. dato og år)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-01-16 Skagen losseplads
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2003-11-01 Kærgård Klitplantage
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1998-05-17 Skagen
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1999-10-20 Blåvand
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1998-08-15 Næstved
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2000-04-26 Nordstrand,Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1995-11-09 Fjordholmene
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-14 Rødhus, Blokhus
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen, Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2000-05-07 Buttersti,Skagen
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø By
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-30 Skarpæsvej, Skagen
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2013-05-31 Nordstjernevej, Skagen
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-05-28 Grenen, Skagen
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Mølleparken, Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer