Danske Arter

Danske Arter

Ib Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ib Jensens kryds

Dette er Ib Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1978-05-05 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-17 Mågevej, Frederikssund (set og hørt). Først hørt 17.5.2002 øst for Højer, Sønderjylland.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1978-05-04 Krageskov ved Køge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1978-10-15 Ølsemagle Revle
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-10-17 Margrethekog ved Hohenwarte
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1979-02-18 Lagunen ved Staunings Ø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1979-10-25 Køge Nordstrand
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2003-12-30 Lejodde
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-26 Bygholm Vejle
11 X Grågås (Anser anser) 1978-07-05 Ved Mossø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2001-12-06 Alsønderup Enge
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1981-10-20 Marker ved Filsø Gods
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2001-12-06 Alsønderup Enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2001-10-13 Enge øst for Klydesøen, Vestamager
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-03-27 Selsø Sø ved kirken
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2004-02-15 Veserne syd for Harboøre
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1978-07-04 Mossø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1980-10-21 Hovvig
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1979-02-18 Lagunen ved Staunings Ø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-07-13 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1978-05-28 Ved Gunderupvej nord for Gunderup Kohave
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2004-07-15 Ballum Sluse
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2002-11-02 Jægersø, Ishøj Strand
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-05-09 Odden ved Tryggevælde Å's udløb
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2004-05-02 Forlandet nordvest for Sneum Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1979-05-27 Odden ved Tryggevælde Å's udløb
29 X Knarand (Mareca strepera) 2001-09-22 Klydesøen, Kalvebod Fælled
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1979-02-16 Køge Havn
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-17 Maderne
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1978-05-05 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
33 X Spidsand (Anas acuta) 1979-04-22 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 1979-05-27 Ølsemagle Revle
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-05-05 Klydesøen, Vestamager
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2002-01-20 Lagunen, Slagelse
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1979-02-16 Køge Havn
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-25 Holløse Bredning
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Guldborgsund ved Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1978-10-29 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
41 X Bjergand (Aythya marila) 1981-01-18 Ved Sjællansbroen
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Torup Hul i Torup Klitplantage
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-13 Nivå Bugt
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-12-06 Børstrup Hage, Gilleleje
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1978-11-19 Ved Ølsemagle Revle
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-11 Ud for ishuset, Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1980-03-25 Køge Lystbådehavn
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand ud for æselbunkerne
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Sydhukket, Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1980-04-15 Gammel Havdrup Mose
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-05-04 Øster Hedekrog, Samsø
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1980-02-25 Køge Bugt ud for Køge Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1978-12-03 Mellem Østskov og Eskilsø, Roskilde Fjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1979-01-21 Ved Køge Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1979-01-21 Ved Køge Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1979-01-21 Ved Køge Havn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-07-25 Klæggravene, Margrethekog
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2002-05-09 Saltholm
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-08 Hammeren, Bornholm
63 X Mursejler (Apus apus) 1978-05-19 Astersvej, Køge
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Vest for Nordstrandsbunkeren, Skagen
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand, Rågeleje
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1978-05-28 Ellebækken ved Ellemarken, Køge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2003-11-29 Enghaveparken, København
77 X Huldue (Columba oenas) 1980-05-31 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1978-06-04 Vallø Storskov
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2002-05-18 Draved Skov
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-05 Tårbæk
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1978-05-15 Astersvej, Køge
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Stald Grenen, Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2001-07-23 Søen ved Sydmøllehøj, Vestamager
84 X Engsnarre (Crex crex) 2005-06-24 Porsmose ved Røde Bro (set og hørt). Først hørt 31.05.1982 syd for Lille Skensved.
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Engsø ved Gjorslev Møllesø (set og hørt). Kun hørt 28. maj 2008, Gulstav Mose, Langeland.
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne ved Furesøen (set og hørt). Kun hørt 14. juli 2007, Veddelen, Ulvshale.
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2004-08-06 Ishøj Strand ved fugletårnet (set). Først hørt 2. juni 2002, Tryggevælde Ådal syd for Strøby.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1978-07-07 Ved Mossø
90 X Blishøne (Fulica atra) 1978-05-18 Karlslunde
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Mellem Søndre Landevej og Busemarke Mose, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor ved Trolliusvej
93 X Trane (Grus grus) 1983-04-01 Ved Gjorslev Møllesø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1980-10-21 Hovvig
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1979-04-07 Store Billesø, Vallø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1978-07-03 Mossø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2002-04-07 Farum Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1978-07-04 Mossø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1978-07-23 Ved Køge Lystbådehavn
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-27 Vest for Kraptårnet, Vejlerne
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1979-04-22 Ølsemagle Revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1978-05-28 Ved Gunderupvej nord for Gunderup Kohave
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø, tange og marker i sydenden
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1980-08-22 Køge Nordstrand
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-08 Saltvandssøen, Margrethekog
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-11 Grønningen, Fanø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1979-05-27 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1978-10-15 Ølsemagle Revle
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1981-05-03 Grusgrav ved Regnemarks Bakke
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1979-08-18 Ølsemagle Revles sydende
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Syd for havsandrenden, Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2002-05-16 Falbækvej vest for Skjern
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1981-07-15 Ølsemagle Revle
120 X Storspove (Numenius arquata) 1980-08-22 Køge Nordstrand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1979-07-23 Ølsemagle Revle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2002-03-16 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1979-07-22 Ølsemagle Revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1979-07-23 Ølsemagle Revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1979-04-29 Kofoeds Enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1981-08-01 Køge Nordstrand
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1979-07-10 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1981-08-09 Ølsemagle Revle
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1978-09-16 Ølsemagle Revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1979-04-22 Ølsemagle Revle
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2002-01-01 Nordhavnstippen/Stubben
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-09-16 Ølsemagle Revle
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-15 Ølsemagle Revle og Staunings Ø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-08-30 Klæggrav nord for Kammerslusen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2004-07-17 Hestholm, Skjern Enge
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Forlandet vest for Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1981-04-10 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1981-03-23 Køge Nordstrand
145 X Tredækker (Gallinago media) 2002-08-10 Saltholm
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1979-08-26 Køge Nordstrand
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2005-07-07 Havsandrenden, Rømø
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-05-03 Kofoeds Enge, Amager
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1978-09-16 Ølsemagle Revle, nordspidsen
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2003-10-05 Råbylille Strand, Møn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1979-07-13 Ølsemagle Revle
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1980-08-18 Køge Nordstrand
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen ved Keldsnor Fyr
155 X Rødben (Tringa totanus) 1979-04-07 Odden ved Tryggevælde Å's udløb
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-05-14 Solbjerg Engsø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1980-08-02 Køge Nordstrand
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1980-08-19 Køge Nordstrand
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1979-08-05 Ølsemagle Revle
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Sydmøllevej, Vestamager
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Mellemdyb, Vest Stadil Fjord
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-29 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1980-03-20 Junckers-havnen umiddelbart nord for Køge Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2003-09-25 Nørre Lyngvig
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-11-23 Skagen Havns nordøstbassin
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1978-05-11 Astersvej, Køge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1980-07-09 Køge Nordstrand
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Grusgrav ved Krogsgårdsvej, Tjæreborg
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2001-05-08 Holmesø, Brøndby Strand
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus) 1979-01-12 Astersvej, Køge
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 1978-07-23 Ved Køge Lystbådehavn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-27 Århus Havn
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2003-02-16 Reersø Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2004-11-23 Grenen, Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1978-10-15 Ølsemagle Revle
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2003-12-23 Hundige Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2003-12-26 Gilleleje Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2001-07-01 Damhussøen
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-06-12 Skideneng ved Halen, Fanø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1979-07-12 Kysten ud for Vedskølle Å's udløb
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1979-04-29 Sydvestpynten
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1979-04-22 Ølsemagle Revle
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2007-07-22 Blåvandshuk
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2003-06-21 Nødebohuse
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1979-08-28 Køge Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1978-07-23 Ved Køge Lystbådehavn
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-05-10 Maribo Søndersø
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-14 Ølsemagle Revles sydende
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-05-16 Gammel Havdrup Mose
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1982-10-17 Blåvands Huk
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-09-27 Ved Sabinebunkeren, Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1979-07-26 Ølsemagle Revle
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2001-08-28 Børstrup Hage, Gilleleje
205 X Søkonge (Alle alle) 1985-11-17 Køge Havn
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-10-23 Børstrup Hage, Gilleleje
207 X Lomvie (Uria aalge) 1981-10-20 Blåvands Huk
208 X Alk (Alca torda) 1983-04-08 Ud for Køge Havn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1982-05-29 Ud for Gniben Fyr, Sejerø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2001-11-01 Børstrup Hage, Gilleleje
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1981-01-11 Dybsø Fjord ved Vejlø
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1981-11-15 Ølsemagle Revle
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2004-05-07 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2004-05-01 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Grenen, Skagen + Hirtshals Havn
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-09-03 Ved Det Grå Fyr, Skagen
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-11-01 Børstrup Hage, Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1983-10-16 Ud for Hanstholm Havn
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-14 Børstrup Hage, Gilleleje
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2001-11-01 Børstrup Hage, Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2003-06-21 Børstrup Hage, Gilleleje
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-07-29 Børstrup Hage, Gilleleje
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-08-16 Skjern Enge
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1980-07-24 Brøns, Sønderjylland
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1982-10-17 Blåvands Huk
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-10 Esbjerg Trafikhavn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1978-09-16 Ølsemagle Revle
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene ved Nordladen
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2002-05-19 Værnengene ved Nordladen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2001-10-18 Klydesøen, Kalvebod Fælled
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gammel Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-15 Hou ved Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-07 Værnengene nord for jagthytterne
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-04 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1978-12-03 Selsø Sø
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2002-09-07 Hovvig
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2001-08-11 Selsø Sø
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1980-08-31 Gjorslev Møllesø
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Rødbyhavn, Lidsø, Dannemare og Spidsby på Lolland
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1981-05-22 Gilbjerg Hoved
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Ved Kåstrupvej nord for Skive
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-27 Lille Vildmose, øst for Smidie
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-05-03 Grenen, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 Ved Gjorslev Møllesø
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2011-04-25 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2004-09-08 Syd for Højerup, Stevns
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Møn
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2001-11-24 Hørhaven, Tystrup-Bavelse Søerne
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-06-11 Poulskervej v. 26,6 km pæl, vest for Snogebæk, B
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1978-10-29 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2001-10-11 Vestamager, Klydesøens sydøstdel
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1980-04-13 Præstø Fed
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1978-10-07 Ølsemagle Revle
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-27 Kraptårnet, Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-10-26 Klydesøen, Vestamager
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2002-05-17 Øst for Højer, Sønderjylland
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1979-09-23 Stevns Klint ved Højerup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2003-09-02 Nord for Højerup, Stevns Klint
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1981-01-11 Tystrup-Bavelse søerne
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1978-10-07 Ølsemagle Revle
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Jedsted Enge ved Hillerup Engevej
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1978-05-28 Ved Gunderupvej nord for Gunderup Kohave
274 X Slørugle (Tyto alba) 2003-06-28 Janderup Kirke
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-18 Syd for Kløvbakken ved Filsø (hørt og set).
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-11 Agger Tange
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2004-02-14 Kongerslev Kalkværk
278 X Natugle (Strix aluco) 1979-03-24 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-11-18 Vallø Storskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal Storskov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2003-06-28 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-01-23 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1983-12-29 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2002-02-25 Stubben
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1984-10-28 Ved Brugsen i Herfølge
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-19 Ølenevej 17, Bornholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1978-07-06 Gudenåen ved Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2001-08-18 Syd for Ulstrup, Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1983-04-23 Køge Sydstrand ved Hotel Hvide Hus
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-13 Nord for Jennes Sø, Skagen
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden ved Gram Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1981-04-18 Åshøj Overdrev
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1979-02-10 Ved Knapmagervej, Køge
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2001-11-10 Frederiksdal Storskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2003-07-13 Marselisborgskovene v. Thorsmølle
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1978-09-16 Ølsemagle Revle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2001-09-21 Ved Hejresøen, Vestamager
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2001-09-30 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2001-09-22 Vestamager ved Hejresøen og Ellevehøjevej
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1984-01-02 Gasbeholderen ved Ellebjerg
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2001-12-06 Frederiksborg Slot
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1978-06-04 Vallø Storskov
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Dragsminde Sluse, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-06-04 Ved Det Grå Fyr, Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1980-10-31 Vallø Storskov
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Sydslugen, Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Bydiget, Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2004-06-01 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1979-07-28 Magleby Skov, Stevns
318 X Husskade (Pica pica) 1978-05-05 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-06-19 Slagelse Lystskov
320 X Allike (Coloeus monedula) 1978-10-29 Vallø Slotspark
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1978-05-22 Ved Kemisk Værk Køge (Sun Chemical)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-11-24 Nord for Trylleskoven
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1978-05-10 Krageskov ved Køge
325 X Ravn (Corvus corax) 2002-02-03 Jægersborg Dyrehave
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2001-12-01 Amagerfælledvej/Amager Boulevard
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1980-01-13 Køge Ås
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2002-05-17 Nord for Tane Sø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1979-03-18 Ved Søndre Viaduktvej, Køge
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-07-26 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1979-02-18 Ravnsborggård, Ravnsborgvej 3, Hastrup
332 X Musvit (Parus major) 1978-05-20 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-04-21 Utterslev Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2001-07-03 Storehøj Sø, Vestamager
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2001-10-11 Sydvestpynten, mark bag idrætshal
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1978-05-13 Marker ved Knapmagervej, Køge
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1981-02-01 Gymnasievej, Køge
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2002-02-15 Lille Sevedø/Stigsnæs Vejle
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj Strand ved fugletårnet
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1979-06-02 Østlige grusgrav ved Spanager
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1978-05-05 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1978-05-04 Astersvej, Køge
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Nordøst for asylcentret ved Kongelunden
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1979-04-06 Krageskov ved Køge
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1979-06-09 Køge Ås
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-05-29 Christiansø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-29 Hovvig ved fugletårnet
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1981-10-17 Pouls Bjerge, Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1982-10-18 Fyrhaven, Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvandshuk
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1979-05-05 Køge Ås
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1979-05-06 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Sandlodden 20, Spodsbjerg, Hundested
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen ved Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2002-06-06 Nordøstlige hjørne af Kongelunden
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Vesterled og fyrhaven, Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-05-25 Gundsømagle Sø ved Østrup
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Rørvig
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1980-06-08 Gammel Havdrup Mose
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-05-19 Saltholm ved kroen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Nord for Lammehøj, Tryggevælde Ådal
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1979-06-26 Store Billesø, Vallø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1979-06-21 Ved Gunderupvej nord for Gunderup Kohave
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-02 Fyrhaven, Gedser
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Ved Blåvand Fyr
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1979-06-01 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1980-06-20 Gammel Havdrup Mose (hørt og set).
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2001-06-05 Ottehøjevej, Vestamager (hørt og set).
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2001-05-09 Løje Sø ved Værebro Å (hørt og set).
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2023-07-21 Grenen, Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1979-05-11 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1979-06-04 Vallø Slotspark
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2003-09-06 Sønderho Strandvej 65, Fanø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1980-05-15 Ved Gjorslev Møllesø
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1979-05-24 Køge Ås
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrskov, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-01 Batterivej, Skagen
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-04-20 Vesterled, Blåvand
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Mosen, Blåvand
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-06 Øst for fyrhaven, Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-03-25 Pinseskoven, Vestamager
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1979-04-06 Krageskov ved Køge
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1979-06-29 Køge Ås
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1979-02-19 Skovhus Vænge
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1979-04-08 Køge Ås
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1981-03-22 Vallø Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2001-09-10 Ishøj Strand ved lystbådehavn
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1978-05-13 Astersvej, Køge
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-05-17 Nord for Tane Sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-21 Christiansø
402 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2021-11-04 Christiansø
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1979-10-20 Køge Nordstrand
404 X Solsort (Turdus merula) 1978-05-02 Krageskov ved Køge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, København
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1979-01-06 Astersvej, Køge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1978-10-15 Ølsemagle Revle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1978-07-06 Ved Mossø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1980-07-13 Grib Skov ved Kagerup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1979-06-26 Vallø Slotspark
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1979-04-07 Krageskov ved Køge
416 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-19 Kongens Have, Christiansø
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2002-05-17 Ved Vidåen nordvest for Møllehus
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1979-06-01 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2001-05-12 Vallensbæk Mose
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1979-05-11 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-04-23 Mellem Rahbeks Allé og Carstensgade, København V
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-09-29 Ishøj Strand sydvest for Arken
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken ved Gentofte Sø
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1979-05-13 Ved Køge Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-05-11 Vallø Slotspark
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ved Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1979-05-27 Odden ved Tryggevælde Å's udløb
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2002-05-18 Frøslev Mose
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-18 Mandø
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser Fuglestation
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1978-06-04 Syd for Tessebølle ved Herfølge
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Stranden vest for Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Strandgården, Vest Stadil Fjord
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse Strand
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1979-12-01 Køge Å ved Møllevejen, Lellinge
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1978-05-11 Astersvej, Køge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1979-03-18 Nord for Søndre Viaduktvej, Køge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkeruphave 4-8, Munkerup
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose, Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1979-04-13 Krageskov ved Køge
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1979-05-12 Odden ved Tryggevælde Å's udløb
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-10-06 Sydvestpynten
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2002-01-20 Lagunen, Slagelse
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1978-05-29 Ved Gunderupvej nord for Gunderup Kohave
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-10-13 Mandøs sydlige forland
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen, Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1981-05-31 Melby Overdrev
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1978-12-17 Ølsemagle Revle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1978-07-06 Ved Salten Langsø
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2003-09-15 Stubben
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2002-12-29 Øst for Rødbyhavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1981-01-11 Enø Ovrerdrev
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1978-07-04 Klostermølle ved Mossø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1979-03-18 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1980-04-11 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose v. Grønnemose Allé
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1979-02-18 Dyrehaven ved Vallø Slotspark
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange ved færgelejet
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2002-06-02 Røsnæs
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1978-11-11 Ved Boholteskolen, Køge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1979-12-29 Ølsemagle Revle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1979-06-16 Staunings Ø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1982-12-31 Køge Nordstrand ved lystbådehavnen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-07-06 Vestamager ved Storehøj
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1982-12-31 Køge Nordstrand ved lystbådehavnen
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-16 Vest for Kløvbakken ved Filsø
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2002-03-29 Asserbo Plantage v. Stængehus
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-10 Saltholm
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1979-04-22 Ellebækområdet nord for Marksvinget, Køge
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1980-04-21 Vallø Camping
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1979-11-18 Strandskoven ved Køge
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2002-09-14 Sydvestpynten
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1978-11-19 Ølsemagle Revle
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1980-03-31 Ved Skuderløse nord for Holmegaard Mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1978-05-28 Ved Gunderupvej nord for Gunderup Kohave
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Fanø
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2002-05-09 Saltholm
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Østre Toftevej, Mandø By
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Hvidefyrvej, Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-13 Maglemosen, Vedbæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvandshuk
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1979-04-11 Ølsemagle Revle
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Mølleparken, Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Rørsangervej 4A, Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Klitvej, Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer