Hvem har set hvad? - VP Artsliste

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet inden for VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Stejnegers Bynkefugl ( Saxicola stejnegeri )

Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.

# Navn #X Dato Lokation
1 Pierre-André Crochet 925 2013-11-01 Orivesi
2 Chris Bell 903 2016-10-07 Languard NR, Suffolk
3 Ernie Davis 900 2018-10-26 Salthouse,Norfolk.
4 Richard Stephenson 894 2016-10-07 Languard, Suffolk
5 Stewart Hinley 891 2018-11-05 Salthouse, Norfolk
6 Tom Francis 890 2018-11-04 Salthouse,Norfolk
7 Graeme Joynt 889 2016-10-07 Landguard NR
8 Gordon Beck 885 2018-10-28 Salthouse,Norfolk
9 Bob Swann 885 2022-10-22 Crail, Fife
10 Markku Santamaa 882 2013-11-01 Orivesi
11 Richard Bonser 881 2018-10-26 Salthouse, Norfolk
12 Vincent Legrand 874 2018-11-03 Norfolk
13 Dan Pointon 870 2016-10-20 Hoswick, Shetland
14 David Monticelli 866 2018-11-03 Salthouse, Norfolk
15 Christian Leth 863 2023-10-29 Melby Overdrev
16 Chris Batty 861 2020-10-20 South Gare, Cleveland
17 Gary David Fennemore 858 2018-10-28 Salthouse Norfolk
18 Phil Abbott 856 2018-10-26 Salt house,Norfolk
19 Hannu Palojärvi 852 2013-11-09 Orivesi
20 Seppo Järvinen 844 2013-11-05 Orivesi
21 Nigel Warren 841 2019-10-08 Westing, Unst, Shetland
22 Lee Gregory 840 2018-10-24 Salthouse, Norfolk
23 Olof Strand 839 2015-10-11 Orminge rör, Ottenby, Öland
24 Josh Rhys Jones 835 2018-10-25 Salthouse, Norfolk
25 Peter Stronach 832 2022-10-22 Crail, Fife
26 Kari Haataja 827 2013-11-14 Orivesi, Pappilanniemi
27 Dominic Mitchell 824 2016-10-07 Landguard Point, Suffolk
28 Jouni Riihimäki 822 2013-11-01 Orivesi
29 Pawel Kolodziejczyk 812 2018-10-28 Salthouse, Norfolk, England
30 Jocelyn Gould 806 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
31 Colin Gould 806 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
32 Tommy Frandsen 801
33 Matthew Deans 789 2016-10-06 Landguard, Suffolk
34 Peter John Taylor 787
35 Erik Rask 787 2018-10-22 Salthouse
36 Peter Gluth 775 2018-10-19 Salthouse, Norfolk
37 Occhiato Daniele 772 2012-02-29 Al Abraq
38 John Holtham 772
39 Janne Aalto 761 2013-11-10 Orimattila, Pappilanniemi
40 Mike Hunter 759 2018-11-04 Norfolk
41 Nick Watmough 750 2018-11-04 Salthouse, Norfolk
42 Chris Lansdell 740
43 Rob Fuge 739 2018-11-05 Norfolk, Salthouse
44 Martin Gottschling 733 2023-10-10 Helgoland* (if confirmed & accepted)
45 Paul French 731 2016-10-22 Spurn
46 Lars Andersen 723 2020-10-19 Tipmosen
47 Mads Elley 720 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
48 Tina Elley 717 2020-10-15 Tipmosen
49 Bjørn N. Frikke 716 2020-10-15 Tipmose, Blåvand
50 John Walshe 706 2018-10-27 Salthouse, Norfolk, DNA confirmed stejnegeri
51 Klaus Hubatsch 704 2018-05-01 Caspian coast
52 Anders Søgaard 698 2020-10-13 Tipmosen, Blaavand
53 Garry Richard Bagnell 696 2020-10-21 Cleveland, South Gare
54 Anders Hammergart 695 2017-11-01 Birkemose, Gedser
55 Mark Riley 693 2016-10-06 Landgurad
56 Jan Oldebring 688 2004-10-23 Kungsgården Ottenby
57 John Pegden 677
58 MARK EASTERBROOK 676
59 Morten Bentzon Hansen 675 2017-11-01 Birkemose, Sydfalster
60 Johan Sandström 674 2015-10-10 Kungsstenarna Ottenby
61 Poul Ulrik 672 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand (RB)
62 Paul Nilsson 671 2017-11-01 Gedser
63 Martin Thomsen 670 2020-10-18 Tipmosen, Blåvand
64 Håkan Johansson 662 2015-10-10 Orminge rör, Ottenby
65 Erik Vikkelsø Rasmussen 658 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
66 Peter Hartoft-Jacobsen 650 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
67 Rasmus Turin 650 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
68 Birthe Rasmussen 644 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
69 David Van den Schoor 644
70 Gigi Sahlstrand 634 2015-10-11 Ottenby
71 Richard Moores 631 2020-10-05 Happisburgh
72 Nick Littlewood 631 2018-10-21 Salthouse
73 Morten Heegaard 630 2017-11-01 Birkemose, Gedser
74 Stig Kjærgaard Rasmussen 626 2023-10-30 Melby Overdrev
75 Jan Eske Schmidt 625 2015-10-10 Ottenby
76 Dick van Houwelingen 623 2012-10-20 Texel Robbenjager
77 Michael Trasborg 622 2023-10-28 Melby Overdrev
78 Henrik Pedersen 622 2020-10-18 Ho Plantage
79 Gordon Cox 622 2018-11-04 Salthouse
80 Anders Wiig Nielsen 619 2017-10-31 Gedser Fyrhave
81 Michael Mosebo Jensen 619 2017-11-01 Gedser
82 Henk Schut 619 2012-10-13 Texel, Renvogelveld
83 Erik Groth-andersen 618 2017-11-02 Gedser
84 Mark de Vries 614 2012-10-14 Texel, Robbenjager (NH)
85 Lars Nørgaard Andersen 609 2020-10-16 Tipmosen ved Ho
86 Kim Duus 604 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
87 Ole Amstrup 598 2020-10-14 Tipmosen
88 Derek Charlton 592 2019-10-24 Whitburn
89 Klas Rosenkvist 590 2015-10-10 Ottenby
90 Jens Lind 584 2017-10-31 Gedser Fyrhave
91 Lis Kastrup 584 2020-10-13 Nyeng, Ho
92 Carsten Svejstrup Sørensen 578 2020-10-13 Tipmosen
93 Aage Kabbelgaard 576 2023-10-28 Melby Overdrev
94 Kristian Birchvald Christensen 568 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
95 Anders Espenhain Sørensen 555 2020-10-13 Tipmosen
96 Jørgen Munck 547 2017-10-31 Gedser
97 Jørn Vinther Sørensen 544 2017-10-31 Gedser
98 Ivan Olsen 533 2020-10-13 Nyeng Blåvand
99 Jan Lindgaard Rasmussen 529 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
100 Marcel Haas 523 2012-10-13 De Cocksdorp, Texel, Noord-Holland
101 Lars Jensen Kruse 522 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
102 Jens Wiberg 519 2020-10-13 Tipmosen; Sydvestjylland
103 Bo Berg 519 2020-10-14 Blåvand
104 Rolf Bisgaard 516 2020-10-13 Tipmosen
105 Per Rasmussen 513 2020-10-18 Tipmosen
106 Jørgen Kabel 511 2008-10-16 Grenen, Skagen
107 Gert Juul Jeppesen 507 2017-10-31 Gedser Odde
108 Henrik Hald Nørgaard 506 2020-10-13 Tipmosen, Ho
109 Lars Buckx 505
110 David Manstrup 502 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand Danmark
111 John Jensen 500 2020-10-13 Tipmosen
112 Michael G.jensen 498 2020-10-15 Tipmose
113 Peter Christiansen 497
114 Thyge Enevoldsen 496 2020-10-18 Tipmosen
115 Martin Liebermann 490 2020-10-15 Tipmosen
116 Leif Frederiksen 486 2013-10-18 Tipmosen og Heden, Ho
117 Torben Sebro 485 2013-10-18 Højerup, Stevns
118 Sten Petersen 480 2020-10-13 Blåvand, Tipmosen
119 Lars Michael Nielsen 477 2023-10-29 Melby overdrev
120 Milosz Cousens 466 2022-10-16 Wladyslawowo
121 Philip Elbek 462 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
122 Allan Haagensen 460 2020-10-13 Tipmosen, Ho (RB)
123 Freddy Hansen (fsh) 458 2017-10-31 Gedser
124 Frank Desting 455 2013-10-18 Højerup, Stevns
125 John Dreyer Andersen 455 2023-10-29 Melby Overdrev
126 James Spencer 455
127 Henrik Stenholt 452 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
128 Andreas Winding 452 2020-10-13 Tipmosen
129 Laila Neermann 446 2023-10-30 Melby Overdrev
130 Mikael Funch 443
131 Andreas Kristian Pedersen 440 2021-10-21 Grønningen
132 Daniel Palm Eskildsen 439 2020-10-13 Nyeng
133 Frederik Johansen 436 2020-10-16 Dk
134 Hjalte Benjamin Johansen 432 2017-10-31 Gedser Odde
135 Mikkel Kure Jakobsen 431 2023-10-29 Melby Overdrev, Sjælland, Danmark.
136 Stig Linander 429 2023-10-30 Melby Overdrev
137 Joshua Emil Haahr 422 2020-10-13 Nyeng, Blåvand
138 Peter Kyvsgaard 421 2020-10-13 Tipmosen
139 Nikolaj Noel Christensen 419 2023-11-03 Melby overdrev, Nordsjælland
140 Bjørn Jakob Andersen 418 2023-10-31 Melby Overdrev
141 Martin Rheinheimer 414 2020-10-15 Tipmosen, Ho
142 Rasmus Gersholm Momme 411 2020-10-13 Tipmosen og Nyeng, Blåvand
143 Preben Berg 411 2017-10-30 Gedser Odde
144 Jonathan Hemmer-Hansen 396 2020-10-13 Nyeng
145 Joakim Matthiesen 322 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
146 Klaus Homøe 315 2023-10-29 Melby Overdrev, Halsnæs
147 Peter Thomasen 302 2020-10-14 Tipmosen
148 Lars Askholm 295 2023-11-02 Melby Overdrev
Annoncer