Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-07 Selsø Sø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-11 Rusland (Tegners Museum)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-05 Asserbo Plantage
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-01-15 Vejlen, Reersø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-01 Køge Sydstrand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-02-03 Mark nær Kalvehave
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2006-01-08 Tømmerup
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-01 Utterslev Mose
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-04-14 Ringkøbing Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-01-14 Tømmerup nær Hundested
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-01-14 Tømmerup nær Hundested
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-01 Utterslev Mose
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-12-29 Ølsemagle Revle
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-08-05 Sårup grusgrav, Ræhr
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-16 Rømødæmningen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-04-12 Alsønderup Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-01-14 Holløse Bredning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-01 Strødam Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-07-27 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-01 Damhussøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Guldborgsund, Nykøbing F
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-01 Mosede Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-01 Mosede Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-05 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-01-05 Asserbo Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-03 Mosede Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-05 Pøleåens udløb i Arresø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-01 Mosede Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-02 Eskilsø
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2006-10-24 Selsø Sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-16 Asserbo Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-06-03 Fredensborg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-06-05 Ellemosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-01 Bagsværd
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-01-22 Dragør
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 Utterslev Mose
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-01 Hundige
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-01-25 Brobæk Mose
84 X Engsnarre (Crex crex) 2006-06-07 Holmegårds Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-01 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-01 Utterslev Mose
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-02 Karlebo
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-01 Mosede Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-01-03 Mosede Havn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-03 Mosede Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-01-24 Nivå Bugt
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-01-29 Hundested Havn
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-01-09 Køge Sydstrand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-04-06 Saltholm
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-04-14 Ringkøbing Fjord
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-07-12 Vidå Sluse, Magrethe Kog
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-07-11 Sønderho, Fanø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-04-15 Skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-18 Favrholm Voldgrav
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-07-12 Grønningen, Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-07-08 Klydesøen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-02 Eskilsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-04-06 Saltholm
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-04-14 Harboøre Tange
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-08-19 Nivå Bugt
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-01-29 Skansebakken
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-04-14 Vest Stadil Fjord
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-07-08 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-29 Klydesøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-07-02 Borreby Mose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-04-15 Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-01-29 Skansebakken
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-07-29 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-06-15 Gribskov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-10-22 Frederikssund
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-01-07 Kyndby Rev
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2006-10-08 Gilbjerg
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-20 Bøgeskov Havn
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-01-01 Damvad Å Ganløse
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-01 Mosede Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-06-18 Tissø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-06-05 Ellemosen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-20 Ølsemagle Revle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-04-15 Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, V-Lolland
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Utterslev Mose
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-04-15 Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-01-13 Enghaveparken
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 Utterslev Mose
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-01 Mosede Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-01 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-01 Utterslev Mose
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-04-08 Holmesø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-08 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-06-11 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-04-16 Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-09 Dragør, Fortet
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-06-11 Klydesøen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-10-08 Gilbjerg
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2006-10-08 Gilbjerg
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-01-08 Tisvilde Strand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-10-08 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2006-10-08 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-01-29 Hundested Havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-01-05 Asserbo Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-04-16 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-10-08 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-10-08 Gilbjerg
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-04-16 Vegger
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-04-13 Asserbo Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-01 Mosede Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-08-05 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-01-01 Utterslev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-01-15 Lille Åmose
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-29 Klydesøen
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Sårup grusgrav, Ræhr
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-02 Hellebæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-09 Helsingør Havn
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-09-10 Højerup, Stevns
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-01-24 Langstrup Mose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-02 Møllekrogen, Esrum Sø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-01-14 Solbjerg Engsø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-02 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-03 Esrum Sø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-07-12 Højer Sluse
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-02 Hellebæk
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-03 Esrum Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-02 Eskilsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-01 Bagsværd
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-01-13 Strødam området
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Nødebo, Gribskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-01 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-01-28 Nyord
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-06 Mathildebroen ved Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-04-10 Stenholt Indelukke, Indelukkevej
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-01 Damhussøen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-04-10 Stenholt Indelukke, Indelukkevej
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-04-02 Hellebæk
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-07 Frederiksborg Slot, Hillerød
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-06-17 Djævleøen, Gribskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-01-14 Melby Overdrev
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-05 Asserbo Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-01 Køge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-04 Langelinie
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Bagsværd
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-03 Esrum Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-01 Enghaveparken
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-05 Sørup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-04-14 Oksby Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-07-29 Vestamager nær pumpehuset i syd
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-04-14 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-04-02 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-06-05 Ellemosen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-15 Hvide Sande
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-06-03 Fredensborg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-01-02 Møllekrogen, Esrum Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-06-15 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-20 Tryggevælde Ådal
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-07 Rådvad
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-06-13 Selsø Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-06-04 Møllekrogen, Esrum Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-06-04 Møllekrogen, Esrum Sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-06-11 Kongelunden
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-06-07 Holmegårds Mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-20 Mandehoved, stevns
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-06-05 Ellemosen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-06-07 Bisserup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-06-04 Køge Sydstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-07 Venslev Huse
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-01 Rådvad
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-01 Rådvad
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2006-09-30 Køge Sydstrand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-01-03 Staunings Ø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-16 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Fredensborg (7.50)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-01 Utterslev Mose
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-22 Dragør, Fortet
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-04-01 Fredensborg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-01-08 Rusland (Tegners Museum)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-06-18 Røsnæs
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-06-04 Esrum Sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-06-08 Bisserup
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-04-20 Køge Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-06-07 Fredensborg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-06-11 Alsønderup
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-14 Thyborøn Havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-01 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-01 Bagsværd
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-04-06 Saltholm
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-06-11 Vestamager
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-01-24 Nivå Bugt, rensningsanlæget
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-01 Fredensborg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 Staunings Ø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-16 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-01-01 Køge Sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-01 Mosede Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-01-07 Venslev Huse
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-05 Asserbo
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-02 Sørup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2006-06-18 Røsnæs
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Mosede Havn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-02 Holløse Bredning
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-01 Mosede Havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-04-16 Skagen
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-14 Hornbæk Havn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-01-17 Gribskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-01 Farum, Fiskebæk
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-01-19 Stubben
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-01 Ølsemagle Revle
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-04-14 Dybe (nær Ferring)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-07 Venslev Huse
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-04-02 Holløse Bredning
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer