Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Søren Harding


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Hardings kryds

Dette er Søren Hardings Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-07 Lårup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-18 Hallebyore
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-07 Lårup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-05-06 Musholm
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-01 Reersø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-01-15 Enge ved Saltbæk vig
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-01 Reersø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-01-15 Enge ved Saltbæk vig
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-01-15 Enge ved Saltbæk vig
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-01-15 Enge ved Saltbæk vig
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-01 Reersø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-11-19 Røsnæs
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Reersø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-01 Reersø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-05-07 Borreby mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-02-04 Lagunen, Slagelse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-01-28 Nyord
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-01 Reersø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-01 Reersø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-02-04 Bisserup Havn
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-15 Tissø syd
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-14 Skælskør Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-14 Skølskør Nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-14 Skælskør Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-01 Reersø
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-19 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-01 Reersø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-01-15 Sejrø bugten
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-15 Sejrø bugten
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-01 Reersø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-15 Tissø roklub
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-15 Tissø roklub
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-01 Reersø
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2006-11-05 Hovvig
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-05-26 Ålbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-07 Borreby mose
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-04-27 Lårup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-04-08 Tamosen, Sorø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 Lårup
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2006-05-12 Frøslev mose
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-01 Reersø
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-05-25 Vejlerne
84 X Engsnarre (Crex crex) 2006-06-06 Kongemosen
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-14 Skælskør Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-01 Reersø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-17 Brunhoved, Møn
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-01 Reersø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-01-15 Sejrø bugten
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-01 Reersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-11-19 Korshage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-05-12 Skjern enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-02-25 Nekselø
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2006-05-06 Lidsø, Lolland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-04-02 Borreby Mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-01-14 Borreby mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-01-21 Vesterlyng
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-05-12 Margrethe Kog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-19 Blåvand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-06-10 Solbjerg Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-05-12 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-07-30 Alleshave bugt
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-01 Reersø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-05-07 Skælskør yderfjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-04-02 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-01-01 Reersø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-05-12 Margrethe Kog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-04-30 Tissø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-07-30 Alleshave bugt
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-06-03 Alleshave bugt
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-07 Borry mose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-03-19 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-21 Vesterlyng
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-05-06 Musholm
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-06-03 Alleshave bugt
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-07-20 Vestamager
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-03-27 Roskilde (motorvejsobs)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-02-04 Borreby mose
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-04-16 Store Åmose
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-01-01 Reersø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-06-17 Flasken
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-01 Tissø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-04-24 Sevedø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-06-11 Borreby mose
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-05-07 Lejsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-24 Sevedø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-03 Sneum engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-05-25 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Reersø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-05-09 Borreby mose
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-07-02 Brøndby Strand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 Reersø
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-01 Reersø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-05-14 Køge havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-01 Reersø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-05-06 Musholm
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-07-18 Tissø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-05-06 Musholm
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-04-30 Tissø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-05-07 Borreby mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-05-06 Musholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-25 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-05-26 Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-05-26 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-05 Klint
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-05-25 Bulbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2006-10-22 Røsnæs
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-05-06 Musholm
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-03-19 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-05-12 Vegger
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-05-25 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-27 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-05-12 Vegger
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-03-19 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-01 Reersø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-28 Topperup, Hobro
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-05-25 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-05-18 Vestamager
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-14 Borreby mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-05-18 Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-06-04 Vestamager
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-08 Tamosen, Sorø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-05-14 Præstø fed
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-01 Reersø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-01-14 Skælskør Yderfjord
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-02 Borreby Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-01 Reersø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-05-12 Møgeltønder Kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-08 Tamosen, Sorø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-15 Skarresø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-01 Reersø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-01 Reersø
274 X Slørugle (Tyto alba) 2006-07-20 Dianalund
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-01-02 Lårup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-11 Frederiksdal, Harreskoven
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-08-03 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-23 St merløse
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-14 Borreby Mose
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-01-29 Rådmandshaven
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-01 Lårup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-03-04 Lårup
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-01 Reersø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-08-20 Handberg Strand, Struer
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-05-24 Lårup
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-04-05 Kongemosen, Store Åmose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-01 Lårup
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Lårup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-01 Lårup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-01 Lårup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-14 Borreby Mose
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Lårup
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-07 Lårup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-01 Reersø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-01 Lårup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-05-28 Hadsund
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-01 Lårup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Reersø
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Reersø
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-06-11 Lille Åmose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-05-09 Borreby mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-01-01 Reersø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-01 Reersø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2006-05-26 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-24 Borreby mose
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-18 Brunhoved, Møn
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-01 Borreby mose
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-04-01 Lårup Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-12 Frøslev mose
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-21 Lårup
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-02 Borreby Mose
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-05-01 Borreby mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-01 Borreby mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-12 Frøslev mose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-28 Lille Vildmose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-07 Kongemosen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2006-06-17 Klint v. Sonnerup Skov
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-05-01 Borreby mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-29 Lårup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-12 Frøslev mose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-01 Borreby mose
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-07 Lejsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-05-12 Frøslev mose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-01 Lårup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-01 Reersø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-01 Lårup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-15 Lårup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-02-04 Borreby Gods
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-01-01 Reersø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-21 Lårup
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Lårup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-01 Reersø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-11 Amager Fælled
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-03-29 Lårup Skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-01-21 Vesterlyng
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-18 Vestamager
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-01 Lårup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-08-12 Ballum Sluse
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-07 Kongemosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-05-26 Hirtshals
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-05-12 Frøslev mose
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-05-06 Musholm
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-05-12 Frøslev mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-05-12 Frøslev mose
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-29 Rådmandshaven
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-01 Lårup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Lårup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-01-01 Reersø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-24 Borreby mose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-11-26 Lagunen, Slagelse
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-02 Borreby Mose
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-01 Reersø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-30 Lårup
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2006-05-14 Præstø fed
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-01 Reersø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Lårup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-01-01 Lårup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-26 Lårup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-01 Lårup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2006-05-26 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Lårup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-04-02 Gniben
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-05-12 Frøslev mose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-01 Lårup
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-05-26 Skagen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-05-12 Frøslev mose
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-01-07 Lårup
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-05-26 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-14 Lårup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-14 Stigsnæs
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-01-01 Reersø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-01 Lårup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-01-01 Reersø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer