Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Janus Ethelberg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Janus Ethelbergs kryds

Dette er Janus Ethelbergs Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-03-11 Uden for Stege, Møn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-03-18 Sneum
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-03-18 Ribe Holme
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-03 Mellem Ishøj og Brøndby Strand
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-03-18 Ribe Holme
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-03-11 Lolland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-03-18 Ribe Holme
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-03 Staunings Ø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-03-18 Sneum
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-03-05 Sydfyn
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-03-18 Sneum
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-03-11 Guldborgsund
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-03-11 Nyord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-03 Staunings Ø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-03 Staunings Ø
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-03 Staunings Ø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-03-11 Guldborgsund
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-03-11 Guldborgsund
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-03 Staunings Ø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-03-11 Guldborgsund
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-03 Mosede Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-18 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-03-18 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-03-18 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-03 Mosede Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-03-11 Guldborgsund
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-03-11 Nyord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-03-11 Stege Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-03 Staunings Ø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-04 Gilbjerg Hoved
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-02 Københavns Sydhavn
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) København
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
84 X Engsnarre (Crex crex) 2006-06-29 Bornholm
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-03 Staunings Ø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-03 Staunings Ø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-04-26 Sydhavnstippen, Kbh
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-03-18 Nyborg
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-07-17 Klydesøen, Vestamager
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-03-18 Nyborg
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-03-18 Ballum Sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-03-18 Sønderjylland
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-07-09 Amager Strandpark
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-03-11 Nyord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-03-18 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-03-18 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-03-19 Vidåslusen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-10-15 Svaneke Fyr
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-06-30 Rønne
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-10-16 Rønne Havn
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-27 Sydhavnstippen, København
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-03 Staunings Ø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-04-25 Køge Nordstrand
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, Lolland
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-03 Staunings Ø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-03 Staunings Ø
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-02 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-03 Mosede Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-03 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-03 Mosede Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-01-03 Mosede Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-04-22 Sprogø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Christiansø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-04 Gilbjerg Hoved
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2006-08-17 Christiansø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-04-22 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-03-19 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-05-08 Gilbjerg Hoved
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2006-06-29 Sorthat, Bornholm
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-03-19 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-03 Mosede Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-03 Staunings Ø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-17 Klydesøen, Amager
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-01 Gilbjergstien
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-03-12 Frederiksdal Skov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-03-11 Nyord
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-03-11 Nyord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-03-11 Nyord
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-02-01 Grib Skov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal Skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-03-19 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) Vestre Kirkegård, Kbh
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-04-29 Sydhavnstippen, København
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-04-24 Nakkehoved, Gilleleje
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-02-01 Grib Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-04-24 Nakkehoved, Gilleleje
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-03-19 Frederikskog, SJ
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-08-16 Christiansø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-02-01 Grib Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-03 Staunings Ø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-02 København
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-02 København
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-03-19 Sønderjylland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-03 Staunings Ø
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-03-19 Frederikskog, SJ
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) København
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-02-01 Grib Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-04-22 Randers
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-03-05 Svendborg
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-02 København
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-02 København
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-03-19 Ballum Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-29 Sydhavnstippen, København
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-23 Horsens
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-02-01 Grib Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-16 Sydhavnstippen, København
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-08-18 Christiansø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-06-28 Kobbeådalen, Bornholm
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-07 Gilbjerg Hoved
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-05-10 Utterslev Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-22 Randers
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-17 Sydhavnstippen, København
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2006-08-20 Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-04-29 Sydhavnstippen, København
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-10-16 Raghammer, Bornholm
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-02-01 Grib Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-02 København
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-04-24 Solbjerg Engsø (v P-pladsen)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-03-19 Hohenwarte, SJ
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-03-11 Stege, Møn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-02 Københavns Sydhavn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-02 Københavns Sydhavn
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-03-05 Svendborg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-04-01 Gilbjerg Hoved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-17 Sydhavnstippen, København
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-02 København
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-20 Klydesøen, Vestamager
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2006-06-30 Svenskehavn, Bornholm
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-04-27 Sydhavnstippen, København
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-04-26 Sydhavnstippen, København
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-05-04 Gilbjerg Hoved
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-05-03 Gilbjerg Hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-02 København
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-02 København
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-03-17 Vestre Kirkegård, København
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-24 Nakkehoved, Gilleleje
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-03-29 Tåstrup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 Staunings Ø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-19 Munkerup, Nordsjælland
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Sydhavnstippen, København
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-03 Mosede Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-02 København
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-01-02 København
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-03-10 Schubertsvej, Kbh SV
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-02-01 Grib Skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2006-08-17 Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-03 Staunings Ø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-03-18 Ballum Sluse
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-03-19 Vidåslusen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-02-01 Grib Skov
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-04-24 Gilbjerg Hoved
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2006-04-02 Gilbjerg Hoved
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-03-12 Frederiksdal Skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-03-11 Guldborgsund
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-05-07 Gilbjerg Hoved
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-03-12 Nærum
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-03-19 Frederikskog, SJ
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-03 Staunings Ø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-03-19 Hohenwarte, SJ
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-03-11 Stege, Møn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2006-05-07 Gilbjerg Hoved
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-03-18 Sneum
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer