Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-04-29 Motervejen ved Korskroen
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-06-11 Åstrup ved Haderslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-01-16 Bankel Nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-03-09 Hjerpsted
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-01-01 Hindemade
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2005-01-01 Hindemade (Haderslev)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-03-11 Føns Kirke
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01 Hindemade
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-05 Foldingbro
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-02-04 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-01 Hindemade
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-08 Hoptrup Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-03-21 Ejsbøl Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-02-07 Haderslev Havn
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-09 Hejlsminde Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-01 Hindemade
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-01-15 Hejlsminde Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-09 Haderslev Havn
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-01-01 Hindemade
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-01 Hindemade
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-01-08 Slivsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-09 Hejlsminde Bugt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-01-16 Halk Nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-16 Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-01-16 Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-01 Hindemade
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-01-08 Slivsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-01 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-09 Hejlsminde Bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-04-29 Hindemade
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-02 Motorvej ved Haderslev
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-02 Haderslev Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-19 Slivsøen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-02 Haderslev Havn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-05-10 Tinglev Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2005-06-22 Slivsøen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-02 Haderslev Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-01 Hindemade
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-04-03 Odense
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-01-01 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-06 Halk Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-07 Vejle Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-03-28 Lakolk Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-04 Slivsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-19 Bankel Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-01-27 Frederikskog
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-11 2 km syd for Vidåslusen
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-04-29 Fourfeltbækkens udløb Esbjerg
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-19 Slivsøen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-04 Slivsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2005-05-10 Rømø Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-04-29 Fourfeltbækkens udløb
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-04-13 Esbjerg
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-01-29 Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-05-10 Rømødæmningen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-04-04 Slivsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-30 Sneum Forland
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-07-19 Hejlsminde Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-14 Slivsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-03-28 Lakolk Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-01-15 Hejlsminde Nor
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-07-23 Slivsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-08-30 Kammerslusen ved Ribe
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-29 Årslev Engsø
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Sydsø
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-01-15 Hindemade
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-01-14 Hindemade
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-08-17 Sneum Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-04-25 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-04-04 Slivsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-01 Slivsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-05-06 Hejlsminde Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-04 Slivsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-01-29 Esbjerg Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-01 Haderslev Dam
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-01-15 Hejlsminde Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-02-20 Slivsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-01 Hindemade
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-01-29 Esbjerg Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-01 Haderslev
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-03-28 Lakolk Strand
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-04-09 Halk Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-05-10 Lakolk Klitsø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-06 Hindemade
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-20 Bankel Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-06-30 Margrethekog
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-03-09 Galsklint
208 X Alk (Alca torda) 2005-03-09 Galsklint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-13 Vejle Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-03-28 Lakolk Strand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-09-18 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01 Hindemade
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-26 Sneum Engsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-04-16 Magisterkoog
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2005-12-04 Rudbøl (Tønder)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01 Hindemade
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-03-31 Haderslev (fra haven!)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-10 Motorvej ved Kolding
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-15 Hejlsminde Nor
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-01-27 Margrethekog
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-28 Lakolk Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-03-31 Tørning Mølle
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-01-27 Frederikskog
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-03-12 Helnæs Made
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-02-19 Haderslev Vesterskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-01-09 Haderslev
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-01-01 Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-04-24 Teglholt Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-01-15 Hindemade
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-01 Haderslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-08 Jedsted Enge
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-02-07 Horsens by
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-05-26 Frederikshåb Plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-03-22 Pamhule Skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-06 Tinglev Mose
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01 Hindemade
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-02 Haderslev Havn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-01-09 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-01 Haderslev
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-02-10 Frøslev Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-01-01 Pamhule Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2005-01-06 Tinglev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2005-04-20 Hindemade
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-06-25 Utterslev Mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-27 Bevtoft Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-05 Haderslev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-01-25 Margrethekoog
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-04-06 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-02 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-29 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-28 Haderslev Vesterskov (på løbetur)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-10-02 Ho Plantage
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-16 Magisterkoog
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-03-23 Slivsøen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-10 Lakolk Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-08 Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-08 Hindemade
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-15 Diernæs Made
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-04-20 Hindemade
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-16 Draved Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-08 Haderslev Vesterskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-19 Haveobs
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-08 Haderslev Vesterskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-04-24 Teglholt Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-02-26 Haderslev Vesterskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-01 Hindemade
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-01-01 Pamhule Skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-22 Nørskovgård ved Haderslev
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-27 Bevtoft Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-15 Diernæs Made
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-06 Tinglev Mose
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-04-16 Magisterkoog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-14 Hindemade
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2005-05-12 Militært område ved Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-21 Haderslev Vesterskov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-04-12 Haderslev Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-01 Haderslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-05-08 Haderslev Vesterskov
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-03-24 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-05-08 Pamhule Skov (syd for)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-12-03 Hviding Kirke
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-11 Vilslev Enge
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-01-14 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-09 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-01 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-20 Haderslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-09 Diernæs Made
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-02-27 Kolding havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-22 Haderslev
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2005-10-15 Halk Nor
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-01-05 Ribe Kammersluse
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-02 Haderslev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-03-05 Hejlsminde Strand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-03-05 Hejlsminde Strand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-01-09 Haderslev Vesterskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-03-22 Haderslev Dam
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-01 Haderslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-01 Haderslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-03-03 Haderslev Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-06 Hejsager
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-10-23 Haderslev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-04-02 Haveobs Haderslev
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-12-03 Hviding Kirke
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2005-12-18 Lønne Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-02-10 Frøslev Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-01-15 Hejlsminde Nor
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-09 Haderslev Vesterskov
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-04-08 Jedsted Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-11-19 Halk Nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-01-27 Strandelhjørn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-01-01 Haderslev Dyrehave
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-01-06 Tinglev Mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer