Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Lasse Braae


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lasse Braaes kryds

Dette er Lasse Braaes Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-03-15 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-09 Klint Sø (Odsherred)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-01-09 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-03-14 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-09 Klint Sø (Odsherred)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-09 Dybesø (Odsherred)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-30 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-03-11 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-02-05 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-02-20 Korshage (Odsherred)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-03-10 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-30 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-02-05 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-02-05 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-02-05 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-09 Dybesø (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-09 Dybesø (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-02-05 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-01-30 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-09 Dybesø (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-13 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-13 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-19 Korshage (Odsherred)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-30 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-04-04 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-20 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-04-14 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-03-20 Sandflugtsplantage (Odsherred)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-05-20 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-18 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-28 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-04-02 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-03-24 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-02-19 Sandflugtsplantage (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-24 Korshage (Odsherred)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2005-05-20 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-04-28 Korshage (Odsherred)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-05-21 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-07-25 Skansehage (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-05-16 Ølsemagle Revle (Køge)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-08-19 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-07-23 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-03-13 Hoven (Ringkøbing-Skjern)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-01-29 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-04-27 Korshage (Odsherred)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Staunings Ø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-04-04 Korshage (Odsherred)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-01-09 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-04-27 Korshage (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-05-16 Ølsemagle Revle (Køge)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-21 Rørvig Bugt (Odsherred)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-09 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-05-21 Nymindegab (Varde)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-29 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-09 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-09 Dybesø (Odsherred)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-05-21 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-04-13 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-05-13 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-16 Rørvig Bugt (Odsherred)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-16 Rørvig Bugt (Odsherred)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2005-05-13 Præstesø Værløse
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2005-09-15 Korshage (Odsherred)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-04-23 Korshage (Odsherred)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2005-10-21 Nørre Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-11-16 Korshage (Odsherred)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-01-09 Korshage (Odsherred)
208 X Alk (Alca torda) 2005-09-15 Korshage (Odsherred)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-03-20 Korshage (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-01-28 Nymindegab Strand (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-02-20 Sandflugtsplantage (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-15 Korshage (Odsherred)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-04-12 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01 Frederikssund Kommune (Frederikssund)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-22 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-05-08 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01 Frederikssund Kommune (Frederikssund)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-07-23 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-03-30 Korshage (Odsherred)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-14 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-03-22 Korshage (Odsherred)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-03-20 Korshage (Odsherred)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-25 Korshage (Odsherred)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-28 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2005-04-03 Nørrevang, Rørvig
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-21 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-04-01 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-04-26 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-01-29 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-01-29 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-05 Engmosen (Odsherred)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-05-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-03-20 Korshage (Odsherred)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-01-29 Lønborggård / Stavsholm (Ringkøbing-Skjern)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-04-30 Korshage (Odsherred)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2005-04-04 Korshage (Odsherred)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-02-20 Korshage (Odsherred)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-03-20 Sandflugtsplantage (Odsherred)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-05-23 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-01 Farum Midtpunkt (Furesø)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-04-17 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-03-20 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-05-22 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-03-10 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-03-05 Dybesø (Odsherred)
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-05 Nykøbing by (Odsherred)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-05 Nykøbing by (Odsherred)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-04-02 Korshage (Odsherred)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01 Farum Midtpunkt (Furesø)
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-03-10 Hoven (Ringkøbing-Skjern)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-01-26 Brøndbyøster (Brøndby)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-01-29 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-03-13 Hoven (Ringkøbing-Skjern)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-02 Nykøbing by (Odsherred)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-02-20 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-19 Korshage (Odsherred)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-04 Nykøbing by (Odsherred)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-04-04 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-04 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-24 Nakke Nord (Odsherred)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-03-22 Korshage (Odsherred)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-23 Dybesø (Odsherred)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-03-25 Korshage (Odsherred)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-16 Gundsømagle Sø (Roskilde)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-08 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-26 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-13 Nykøbing by (Odsherred)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-16 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-05-27 Langesømosen
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-21 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-13 Korshage (Odsherred)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-21 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-13 Korshage (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-03 Bistrup (Næstved)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-03-24 Rørvig Havn (Odsherred)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-10-09 Nykøbing by (Odsherred)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2005-06-04 Flyndersø ved Korshage (Odsherred)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-28 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-04 Korshage (Odsherred)
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-03-25 Korshage (Odsherred)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-22 Korshage (Odsherred)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-06 Korshage (Odsherred)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-09-02 Brøndbyøster (Brøndby)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-05-21 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-04-30 Korshage (Odsherred)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-04-18 Nykøbing by (Odsherred)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-04-30 Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-04-03 Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-01 Over Dråby Strand, strandenge ved (Frederikssund)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-19 Korshage (Odsherred)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-04-29 Korshage (Odsherred)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-19 Korshage (Odsherred)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-20 Korshage (Odsherred)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-02-20 Korshage (Odsherred)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-04-15 Nykøbing by (Odsherred)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-02-20 Korshage (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-02-09 Nykøbing by (Odsherred)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-01-28 Tarm (Ringkøbing-Skjern)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-02-20 Korshage (Odsherred)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-03-25 Korshage (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-22 Korshage (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-11-01 Brøndbyøster (Brøndby)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-05-16 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-03-19 Korshage (Odsherred)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-02-05 Bistrup (Næstved)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-04-01 Korshage (Odsherred)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-01 Bistrup (Næstved)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-03-20 Skansehage (Odsherred)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-01-28 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-02-20 Skansehage (Odsherred)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-20 Korshage (Odsherred)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer