Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-01-01 Onsved, Skibby
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-01-09 Holmegårds Mose
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-01 Køge Sydstrand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-01-10 Strødam
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2005-05-01 Holløse Bredning
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-01 Køge Sydstrand
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2005-01-09 Holmegårds Mose EF-lok. 91 (Næstved)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-01-15 Bøtø Nor
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-01-01 Køge Havn
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-01-09 Holmegårds Mose
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2005-01-01 Selsø Sø området (Frederikssund)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01 Køge Sydstrand
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-04-17 Flasken, Reersø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-01 Køge Sydstrand
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-02-20 Store Billesø, Vallø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-22 Gåsesøen - Ulvshaleskoven
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-01-06 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-01 Køge Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-06 Favrholm Voldgrav
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2005-04-22 Gåsesøen - Ulvshaleskoven
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-10-29 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-01 Køge Sydstrand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-01-03 Gilbjerg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-03 Gilbjerg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-01-01 Køge Sydstrand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-01 Køge Sydstrand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-09-03 Rødvig, Stevns
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-01 Køge Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-04-24 Suserup
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01 Køge Sydstrand
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-01 Køge Sydstrand
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-04-16 Hov Vig
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-05 Christianshavns Voldgrav
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-01 Køge Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-04-23 Hellebæk
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-01-07 Nivå Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-01-14 Gilbjerg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-01 Køge Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-01-03 Gilbjerg
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-23 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-01-01 Kyndby Rev
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-04-17 Flasken, Reersø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-01-15 Øster Ulslev
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-19 Lønnerup Fjord
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-09-10 Køge Havn
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-04-17 Tissø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-15 Favrholm Voldgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-04-27 Gilbjerg
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-01-01 Kyndby Rev
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-01-29 Sanddobberne
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-04-24 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-04-16 Hov Vig
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-09-09 Favrholm Voldgrav
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-01-15 Sildestrup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-01-15 Rødby Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-01-01 Græse Bakkeby enge, Frederikssund
145 X Tredækker (Gallinago media) 2005-10-19 Fyrkat, Hobro
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-01-01 Kyndby Rev
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-09-04 Ølsemagle Revle
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-04-27 Favrholm Voldgrav
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-05-01 Solbjerg Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-01-01 Køge Sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-04-23 Holløse Bredning
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-04-29 Ølsemagle Revle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-24 Bavelse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-01-03 Gilbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-01 Greve
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-01-06 Enghave Plads, København
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-01 Køge Sydstrand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-12-04 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-01 Køge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-12-04 Mosede Havn (Greve)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2005-11-27 Køge Sydstrand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-04-17 Flasken, Reersø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-04-14 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-17 Sanddopperne
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-21 Ølsemagle Revle
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2005-01-21 Gilbjerg
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-09-14 Kronborg
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-10-18 Roshage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-01-03 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2005-01-03 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-11-19 Røsnæs
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-10-18 Stenbjerg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-01-14 Gilbjerg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-01-03 Gilbjerg
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2005-01-01 Selsø Sø
214 X Islom (Gavia immer) 2005-10-18 Stenbjerg
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-01-03 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-15 Nakkehoved
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-01-03 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01 Køge Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-04-24 Valsølille Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-09-11 Glænø Vesterfed
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-04-14 Gi
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-09-03 Stevns
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-10-18 Stenbjerg Klitplantage
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-01-16 Gurre Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-04-15 Karlebo
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-09 Holmegårds Mose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2005-04-27 Gilbjerg
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-01-06 Jyderup syd for Fakse
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-01-22 Elkilsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-01-09 Præstø Fed
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-01 Hørsholm
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-01-22 Såne ved Esrum Sø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-01-06 Frøstjernevej
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-01-07 Nivå Havn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-01 Kyndby Vig (skoven)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-02-07 Gribskov Hillerødvejen
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-16 Korshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-04-27 Gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-12-11 Nyord
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-01-06 Frederiksborg Slot
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-01-22 Nivå Havn
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-02 Rådvad
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-01 Rødovre
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01 Brøndbyøster
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-01 Køge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-01-13 Kastellet, København
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01 Køge Havn
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-01-01 Dalby ved Skibby
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Junkers Savværk, Køge
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-09 Præstø Fed
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-10-07 Harrild Hede
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-01-09 Grønholt Vang
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01 Køge Sydstrand
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-01 Køge Sydstrand
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-01-11 Pøleås udløb i Arre Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-04-23 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-01-01 Køge Sydstrand
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-04-28 Esrum Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-16 Hov Vig
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-28 Esrum Sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Kyndby Vig (skoven)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-04-26 Østre Anlæg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-21 Vallø Slot
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-04-13 Fredensborg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-04-28 Sømosen
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-16 Hov Vig
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-09-21 Gilbjerg
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-23 Hellebæk
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-03 Kronborg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-09 Præstø Fed
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-01 Køge Sydstrand
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-07 Tårbæk Kirke
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-01-06 Farum
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-01-20 Damhussøen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-08 Vestamager
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-23 Melby Overdrev
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Fredensborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-01 Junkers Savværk, Køge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-01-01 Junkers Savværk, Køge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-04-15 Gilbjerg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-02-06 Ullerup Skov (mark ved)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-09-01 Grønholt Vang
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-01 Køge Sydstrand
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-02 Grønholt Vang
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-01-30 Køge Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-04-23 Melby Overdrev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-04-29 Ølsemagle Revle
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-10-15 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-05-02 Favrholm Voldgrav
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-01-02 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-01 Køge Sydstrand
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-01 Køge Havn
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-01-01 Køge Sydstrand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-01 Holløse Bredning
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-09-17 Hyllekrog
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-04-15 Gilbjerg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-01-01 Køge Sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-04-17 Korshage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-01-30 Køge Sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-01-15 Rødby Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-01 Køge Sydstrand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-01-01 Selsø Sø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-01-07 Øregårdsparken, Hellerup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-08 Grønholt Vang
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-01 Køge Sydstrand
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-15 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-01-01 Køge Sydstrand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-01-01 Køge Sydstrand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-01-01 Køge Sydstrand
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2005-02-05 Stengehus, Asserbo Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-01-09 Præstø Fed
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-01-01 Selsø Sø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-01 Kyndby Vig
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-01-01 Ølsemagle Revle
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-04-29 Østersigerslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-01-01 Kyndby Vig
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Hanstholm
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-01-01 Kyndby Vig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer