Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Søren Harding


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Søren Hardings kryds

Dette er Søren Hardings Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-01-02 Lårup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-06-01 Ved Sandlyngskoven
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-02-19 Lårup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-05-05 Musholm
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-14 Tissø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-01-16 Jordbjerg Skov
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-14 Tissø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-01-16 Jordbjerg Skov
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-02-08 Tissø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-01-16 Maribosøerne
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-03-30 Selsø sø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-14 Tissø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-01-16 Jordbjerg Skov
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-14 Tissø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-05-13 Lønborggård, Skjern
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-14 Tissø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-03 Borreby mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-04-03 Borreby mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-01-16 Maribosøerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-14 Tissø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-08 Lårup
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-04-03 Borreby mose
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-14 Tissø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2005-04-17 Gåsesøen, Ulfshale
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-08-29 Selsø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-01-16 Røgbølle sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-14 Tissø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-01-16 Maribosøerne
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-02-09 Tisvilde
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-03-23 Hammerodde, Bornholm
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-02-09 Tisvilde
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-14 Tissø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-01-16 Maribosøerne
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-16 Røgbølle sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-16 Køge Sydstrand
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2005-08-29 Selsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-05-25 Ertholmene
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-12 Borreby mose
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-01 Kongemosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-05 Kbh
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-08 Lårup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-05-13 Kogleaks
84 X Engsnarre (Crex crex) 2005-06-04 Holmegårds mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2005-08-23 Kongemosen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-04-04 Lårup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-14 Tissø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-20 Ølene, Bornholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-02-08 Tissø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-31 Kongemosen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-16 Køge sydstrand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-17 Maribosøerne
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-03-23 Nexø Sydstrand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-30 Selsø Sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-16 Maribosøerne
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-03-25 Ølene, Bornholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-19 Flasken
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-26 Sorthat, Bornholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-07-13 Booreby Mose
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2005-05-13 Skjern
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-05-19 Flasken
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-04-12 Borreby mose
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-05-12 Skælskør Yderfjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-04-03 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-05 Musholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-06-04 Margrethe Kog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-04-19 Borreby mose
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-07-23 sevedø - lille engsø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-05-19 Flasken
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-07-13 Borreby Mose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-09-03 Ølsemagle revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-01-16 Jordbjerg
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-07-23 Borrby Mose
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-01 Kammerslusen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-23 sevedø lille engsø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-01-15 Lårup
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-01-16 Køge sydstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-03-24 Udkæret, Bornholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-09-03 Ølsemagle Revle
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-05-13 Geddal Enge
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Rev
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-03-24 Hammeren, Bornholm
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-04-03 Borreby mose
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-04-24 Tissø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-05-13 Skjern
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-24 Tissø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-05-13 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-14 Tissø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-03-28 Kronborg
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-04-18 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-14 Tissø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-02-15 Tissø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-14 Tissø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-04-24 Flasken
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-07-08 Lejsø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-04-24 Flasken
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-06-11 Tranekjær Slotspark
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-16 Kronborg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-13 Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2005-05-13 Bulbjerg
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-05-14 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-11-20 Havneby Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-05-24 Ertholmene
208 X Alk (Alca torda) 2005-03-22 Hammeren, Bornholm
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-03-22 hammeren, Bornholm
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-03-28 Kronborg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-03-28 Kronborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2005-05-14 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-05-13 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2005-06-10 Tuse lufthavn
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-04-16 Kronborg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-14 Tissø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-13 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-05-13 Kogleaks
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-08 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-16 Røgbølle Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-06-05 Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-05-13 Geddal Enge
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-03-28 Hellebæk
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-15 Butterstien, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-15 Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-01-16 Maribosøerne
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-02-06 Tamosen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-25 Ølene, Bornholm
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-13 Lårup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-06-04 Margrethe kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-03-23 Nexø sydstrand
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-05-15 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-01-16 Maribosøerne
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-01-16 Nørre Alslev, vejobs
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-14 Tissø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-04-03 Lårup
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-23 Hjartemål
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-02-09 Gladsaxe
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-03-24 Hammeren, Bornholm
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-02-09 Rådvaddam
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-05-14 Tversted
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2005-03-28 Hellebæk
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-08 Lårup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-02-09 Stampedam
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-06-04 Frøslev mose
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-16 Køge sydstrand
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-16 Hellebæk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-05-23 Vestamager
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-01-16 Jordbjerg Skov
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-05-18 Lårup
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-03-22 Hammeren, Bornholm
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2005-06-05 Vestamager
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-08 Lårup
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-08 Lårup
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2005-10-16 Lårup
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-08 Lårup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-08 Lårup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-01-16 Jordbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-08 Lårup
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-02-09 Rådvaddam
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-03-22 Hammeren, Bornholm
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-02-09 Tisvilde
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-02-20 Lårup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-08 Lårup
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-08 Lårup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-05-23 Vestamager
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-06 Tamosen
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-05-14 Hirsthals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-05-05 Musholm
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-03-25 Ølene, Bornholm
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-05-14 Skagen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-04-22 Lårup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-25 Ertholmene
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-18 Lårup
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-03-28 Hellebæk
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-13 Kogleaks
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-12 Borreby mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-23 Vestamager
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-24 Ertholmene
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-12 Borreby mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-06-04 Myntestien, Rørvig
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-22 Lårup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-24 Ertholmene
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2005-05-24 Ertholmene
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-05-13 Lønborg, Skjern
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-12 Borreby Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-08 Lårup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-03-24 Hammeren, Bornholm
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-02-09 Tisvilde
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-02-09 Tisvilde
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-07-13 Booreby Gods Park
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-05-15 Grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-08 Lårup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-02-08 Tissø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-03-24 Hammeren, Bornholm
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-22 Hammeren, Bornholm
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-15 Grenen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-02-06 Tamosen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-05-26 Ertholmene
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-22 Lårup
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2005-06-13 Tryggevælde Ådal
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-24 Ertholmene
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2005-05-24 Ertholmene
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-03-23 Hammerodde, Bornholm
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-05 Grenen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-04-24 Flasken
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-06-04 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-04-24 Flasken
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-02-19 Rådvaddam
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-01 Lårup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-01 Lårup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-24 Rønne Havn
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-04-20 Stege Jordbassiner
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-22 Hammeren, Bornholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-03-21 Hammeren, Bornholm
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-01-16 Køge sydstrand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-01 Lårup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-02-09 Rådvaddam
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-01-01 Lårup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-01 Lårup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-05-27 Ertholmene
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-01 Lårup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-03-24 Rønne Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-22 Hammeren, Bornholm
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-01-16 Køge sydstrand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-01-16 Køge Sydstrand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-01-16 Køge sydstrand
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2005-03-23 Ølene, Bornholm
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-02-09 Tisvilde
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-01-08 Lårup
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-16 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-01 Lårup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-01-16 Køge sydstrand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-05-15 Skjern
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-01-13 Lårup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-01-16 Køge sydstrand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer