Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Jacob Sterup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jacob Sterups kryds

Dette er Jacob Sterups Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-04-22 Lindø, Jersore
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-05-11 Bøjden
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-01-02 Nørresundby
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-01-25 Lundby, Tåsinge
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2005-04-23 Vestersjo, Lyø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-01 Bøjden Nor
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-01-11 Helnæs Made
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2005-03-24 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-01 Horne Mølleå
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2005-01-16 Åmosen v/Ollerup (Svendborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-03-24 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-01-16 Åmosen, Ollerup
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-01-03 Helnæs Made
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2005-07-13 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01 Bøjden Nor
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-03-24 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-01 Horne Mølleå
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-04-03 Dovns Klint
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-01 Horne Mølleå
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-02 Dovns Klint
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-01-26 Tryggelev Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-03-19 Nakkebølle Inddæmning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-01 Horne Mølleå
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-19 Nakkebølle Inddæmning
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-01 Horne Mølleå
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-01-01 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-01 Horne Mølleå
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-06-22 Sundet, Faaborg
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-01-01 Bøjden Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-01 Bøjden Nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-01-01 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-01 Bøjden Færgehavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-04-02 Dovns Klint
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-03 Helnæs Fyr
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-01-11 Helnæs Fyr
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-01 Bøjden Nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-01-04 Brændegård Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-04 Brændegård Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2005-04-25 Sundet, Faaborg
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-02 Dovns Klint
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-06 Svanninge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-02 Aalborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-04-02 Dovns Klint
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01 Svanninge
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-05 Svanninge
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-01-04 Arreskov Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-09 Eventyrhaven, Odense
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-01 Bøjden Nor
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-04-01 Tryggelev
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-01-05 Knold Nor
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-01-11 Helnæs Fyr
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-03 Helnæs Bugt
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-03-20 Nakkebølle Inddæmning
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-01-05 Knold Nor
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-24 Vest Stadil Fjord
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-24 Høje Sande
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-01 Horne Mølleå
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-01-03 Helnæs Made
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-13 Højer Vade
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-17 Stavns Fjord
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-22 Bøjden
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-07 Ringe Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2005-07-13 Lakolk Klitsø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-05-01 Svanninge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-01-03 Helnæs Made
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-05-10 Mågeøerne
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-03-24 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-04 Ristinge Hale
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-05-30 Sneum Sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-03-24 Skjern Enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-30 Sneum Sluse
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-07-13 Margrethekog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-14 Mågeøerne
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-05-04 Storeholm, Ristinge
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-01-03 Helnæs Made
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-06-19 Keldsnor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-09 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-03-02 Lindved, Odense
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-10-23 Gulstav Mose
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-01-08 Åmosen, Ollerup
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-04-18 Brahetrolleborg
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-04-01 Svanninge Bakker
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-04-14 Horne Mølleå
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-04-03 Keldsnor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-03 Keldsnor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-01-25 Bagenkop Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-01 Horne Mølleå
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-01-12 Bøjden Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-05-30 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-01 Svanninge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-01 Horne Mølleå
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-01-25 Bagenkop Havn (Langeland)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Bagenkop Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-03-20 Ellested
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2005-07-13 Lakolk Klitsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-03-22 Bøjden
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-04-23 Vestersjo, Lyø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-05-03 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-07 Mågeøerne
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-29 Bygholm Vejle
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-08-04 Blåvandshuk
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2005-01-11 Helnæs Fyr
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-14 Vejle Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-04-02 Dovns Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2005-06-19 Søgård Mose, Sydlangeland
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01 Bøjden Færgehavn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-29 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-03-24 Skjern Enge
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-03 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01 Svanninge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-04-16 Karlsmosen, Egeskov
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-04-02 Dovns Klint
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-06-20 Fakkebjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-01 Faaborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-03-23 Rørbæk Sø, Nr. Snede
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-29 Svanninge Bakker
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-03 Helnæs Made
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-07-13 Margrethekog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-04-01 Svanninge Bakker
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-05-04 Fakkebjerg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-01-14 Brændegård Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-01-03 Helnæs Made
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-01 Bøjden Nor
274 X Slørugle (Tyto alba) 2005-08-13 Gøttrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-01-02 Kongerslev Kalkværk
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-01-06 Svanninge
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-01-09 Bogø Kolonihaver, Fynsværket
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-01-11 Helnæs Made
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-01-09 Bogø Kolonihaver, Fynsværket
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-08-24 Gulstav
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-01 Millinge
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-03-23 Rørbæk Skov, Nr. Snede
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-03-29 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-01 Svanninge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-02 Dovns Klint
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-05-02 Gulstav
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-06-19 Gulstav Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-01-14 Sibirien, Hundstrup
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-06 Svanninge Bakker
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-02 Frederikshavn
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01 Svanninge
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-01 Svanninge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-01-03 Helnæs Made
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01 Svanninge
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-01-04 Sollerup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-01-02 Frederikshavn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-21 Svanninge
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-01-06 Svanninge Bakker
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-01-05 Svanninge
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01 Svanninge
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-02 Frederikshavn
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2005-09-18 Keldsnor
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-01-26 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-10-23 Gulstav
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-05 Svanninge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-05-02 Dovns Klint
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-07 Ringe Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-29 Søby Sø, Nr. Søby
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-01-06 Svanninge Bakker
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-15 Svanninge
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-03-24 Værnengene
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-02 Fredmosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-02 Fredmosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-23 Sundet, Faaborg
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-16 Stavns Fjord
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-03 Tryggelev Nor
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-05-28 Vindinge Å
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-15 Faaborg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-14 Bogense
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2005-08-23 Gulstav
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-22 Bogense
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-03 Tryggelev Nor
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2005-01-06 Svanninge Bakker
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-04 Sollerup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-14 Sibirien, Hundstrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-03-29 Svanninge Bakker
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-01-06 Svanninge Bakker
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-02 Jylland
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-05-02 Fredmosen
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Svanninge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-02 Frederikshavn
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-01-04 Sollerup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-20 Nakkebølle Inddæmning
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-01-06 Svanninge Bakker
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-15 Christiansminde, Svendborg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-01 Svanninge
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-12 Svanninge
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-03 Lunden, Sydlangeland
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-04-03 Bagenkop Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-04-20 Ringe
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-05-02 Gulstav
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-08-04 Blåvandshuk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-04-23 Vestersjo, Lyø
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Ho
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-01-04 Brahetrolleborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-02 Frederikshavn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-11 Helnæs By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-01-06 Svanninge Bakker
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-04-23 Vestersjo, Lyø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-23 Rørbæk Sø, Nr. Snede
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-19 Svanninge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-03 Keldsnor
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-01-25 Barager Nebbe
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-01 Svanninge
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-01-04 Sollerup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-01-28 Svanninge
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2005-01-02 Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-01 Svanninge
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-06-21 Søgård, Sydlangeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-01 Svanninge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-01-11 Syd for Jordløse
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-21 Nakkebølle Inddæmning
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-01-01 Svanninge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-04-06 Sollerup
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-01-21 Svanninge Bakker
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-01-04 Brahetrolleborg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-02 Frydenstrand, Frederikshavn
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-03-24 Skjern Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-01-01 Svanninge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2005-08-24 Dovns Klint
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-20 Nakkebølle Inddæmning
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer