Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Henrik Korsbæk


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-04-28 Tåstrup ved ikea
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-06-25 Hvedshøj
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-02-06 Rørvig
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-04-22 Mandø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2005-10-30 Okker bassinerne, Vest Stadil Fjord
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-01-02 Tåstrup
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-03-19 Holløse Dam
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-02 Tåstrup
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-05-02 Arup vejle
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-01-16 Hov vig
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-02-06 Hov vig
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-03-27 Selsø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-16 Hov vig
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-04-02 Kronborg
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-02 Tåstrup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-04-02 Kronborg
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-16 Hov vig
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-22 Rudbøl kog
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-03-20 Klydesøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-01-16 Hov vig
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-16 Hov vig
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-02 Køge Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-03-20 Klydesøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-16 Hov vig
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-05-23 Maribosøerne, Hejrede sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-01-16 Hov vig
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-16 Hov vig
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-01-16 Hov vig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-16 Hov vig
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-02-06 Plantagen, Rørvig
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-02-06 Plantagen, Rørvig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-04-02 Kronborg
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-16 Hov vig
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-02-06 Hov vig
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-02-06 Hov vig
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-16 Hov vig
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-23 Tryggevælde Ådal
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-02 Vejlerne
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-02 Køge Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-19 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-02 Greve
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-16 Rørvig
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-04-10 Sømosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2005-06-24 Rødebro, Holmegaards mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-02-24 Hundested havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-16 Hov vig
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-19 Vaserne
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-05-03 Skagen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-19 Holløse Dam
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-03-21 Amager
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-02-06 Plantagen, Rørvig
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-10 Sømosen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-03-20 Kongelunden, stranden
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-29 Kraptårnet, Vejlerne
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-04-02 Kronborg
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-03-19 Holløse Dam
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-04-22 Skallingen
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-05-08 Vejlerne
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-30 Sneum forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-25 korshage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-05-03 Frederikshavn Nordhavn
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2005-04-22 Lakolk
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-04-22 Rømødæmningen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-05-02 Jylland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-05-30 Sneum forland
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-04-22 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-30 Sneum forland
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-05-30 Sneum forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-05-02 Vejlerne
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-30 Sneum forland
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-07-24 Sevedø
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-05-04 Jerup strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Køge sydstrand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-08-30 Kammerslusen ved Ribe
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-24 Borreby mose
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum forland
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-12-22 Korsø Plantage, Hanstholm
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-03-24 korshage
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-08-28 Stavningsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-05-02 Ulvedybet
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle, nordspids
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-01-02 Køge sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-02 Vejlerne
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-06-26 Majbølle nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-22 Rømødæmningen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-05-04 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2005-10-30 Hvide sande havn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-02 Tåstrup
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-05-08 Vejlerne
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-03-22 Home sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-02 Albertslund
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-02 Køge sydstrand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-02 Tåstrup
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-04-22 Tønder
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-04-02 Kronborg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-06-06 Hejresøen, Vestamager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-05-08 Vejlerne
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-02 Kronborg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-02 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2005-05-05 Skagen nordstrand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-04-02 Kronborg
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2005-09-15 Nakkehoved
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-05-04 Skagen
208 X Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-04-02 Kronborg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-04-02 Kronborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-05-04 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-15 Nakkehoved
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-05-04 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-02 Vallensbæk
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-02 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-04-22 Sølsted Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-04 Skjern enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-02 Rådvad
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-03-25 korshage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-08-28 Vestamager
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-04-02 Kronborg
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-14 Tåstrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-03-19 Tibirke
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-04-02 Kronborg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-25 Tåstrup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2005-05-04 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-29 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-04-02 Kronborg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-05-04 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-05-23 Røgbølle sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-02-06 Holbæk
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-02 Greve
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-08-30 Enderup skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-01-02 Rådvad
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-22 Korsø Plantage, Hanstholm
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-01-02 Frøstjernevej, Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-04-02 Kronborg
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2005-05-04 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-05-07 Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2005-04-22 Dravad skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-16 Hov vig
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-03-27 Dyrehaven
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-04-22 Skoven ned Sig
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-02 Solrød
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2005-05-08 Hirtshalsvejen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-05-02 Kongerslev
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-05-04 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-03-25 korshage
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-06-04 Knudshoved odde
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-03-19 Hillerød
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-02-19 Holløse Dam
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-02 Albertslund
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2005-09-24 Hærvejen 10, Højerup Stevns
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-16 Holbæk
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-02 Albertslund
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-04-22 Tinglev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-02 Albertslund
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-03-19 Holløse Dam
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-01-02 Køge Havn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-02-06 Hov vig
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-05-04 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-01-16 Hov vig
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2005-04-22 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-02 Rådvad
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-02 Rådvad
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-05-05 Skagen Nordstrand
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-19 Tibirke
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-28 Tåstrup
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-05-08 Hirtshals havn
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-05-02 Kongerslev
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-21 Brændegardsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-21 Brændegaard sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-03-22 Vaserne
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-04 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-09-24 Hærvejen 10, Højerup Stevns
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-22 Sølsted Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-04-10 Sømosen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2005-05-23 Maribosøerne, maribo Domkike
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-08 Vejlerne
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-02 Vejlerne
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-06-04 Knudshoved odde
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-23 Tryggevælde Ådal
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-04-22 Rudbøl kog
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-06-24 Vrangstrup Enge
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2005-04-22 Rudbøl kog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-05-03 Hanstholmreservatet
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-23 Maribosøerne, maribo Domkike
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-22 Rudbøl kog
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-07 Skagen
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej, Skagen
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-02-06 Hov vig
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-02 Rådvad
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-02-24 Asserbo
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-03-27 Dyrehaven
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-03-19
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-02 Køge Havn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-02 Albertslund
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-01-02 Køge Havn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-04-22 Rudbøl kog
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-19 Holløse bredning
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-06-04 Knudshoved odde
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-06 Albertslund
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-04-22 Rudbøl kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-23 Tryggevælde Ådal
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2005-05-23 Tryggevælde Ådal
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-04-30 Rørvig
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-05-23 Køge havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-04 Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-05-04 Jerup
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-03-25 korshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-05-04 Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Strandgården, Vest Stadil Fjord
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-01-02 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-10 Albertslund
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-03-22 Albertslund
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-04-10 Sømosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-04 Skagen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-03 Frederikshavn Nordhavn
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-19 Vaserne
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-25 korshage
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-03-25 Korshage
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-02 Tofte sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-12-17 køge sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-02-24 Hundested havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-02 Rådvad
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-01-02 Rådvad
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-05-02 Gjöl
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-02 Albertslund
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-06-04 Knudshoved odde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-16 Hov vig
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-12-22 Vejlerne
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-25 korshage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-01-02 Køge sydstrand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-01-02 Køge sydstrand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-01-02 Køge sydstrand
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2005-12-22 Korsø Plantage, Hanstholm
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-01-16 Hov vig
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-05-05 Skagen
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-07 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-02-24 Melby overdrev
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-10-30 Okker bassinerne, Vest Stadil Fjord
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-03-25 korshage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-05-02 Kongerslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-02-24 Melby Overdrev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen, Skagen
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-20 Hejresøen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer