Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Kenneth Vegeberg Rude


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kenneth Vegeberg Rudes kryds

Dette er Kenneth Vegeberg Rudes Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-06-12 Skagen
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-03-22 Hjallerup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-05-10 Ballum
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-02-01 Vejlerne
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-05-10 Ballum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-15 Frederikshavn (Nord for byen)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-02-01 Vejlerne
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-03-20 Grenen, Skagen
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-02-01 Vejlerne
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-15 ved Hjallerup
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-03-21 Grenen, Skagen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-05-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-04-24 Ulvedybet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-05-10 Lakolk
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-04-24 Ulvedybet
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-02-01 Vejlerne
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-02-01 Vejlerne
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-04-16 Rærup, Vodskov
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-10-08 Agger Tange
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-04-23 Østerådalen, Aalborg
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-04-08 Mølholm, Aalborg
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-15 Skagen Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-05-15 Mulbjerge
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-15 Grenen, Skagen
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-03-20 Skagen Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-02-01 Vejlerne
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-02-01 Vejlerne
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-02-01 Vejlerne
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-15 Grenen, Skagen
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-06-15 Bulbjerg
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-13 Aalborg
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Nordstrand, Skagen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-04-29 Kogleaks, Vejlerne
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2005-01-10 Aalborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-20 Højen, Skagen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-15 Frederikshavn
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-10 Aalborg Havn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-04-30 Vigsø Grusgrav, Thy
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-02-19 Glenstrup Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-02-18 Virksund
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-21 Grenen, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-02-19 Tange Sø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-04-08 Mølholm, Aalborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-03-22 Grenen, Skagen
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-05-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-01-15 Frederikshavn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-04-16 Rærup, Vodskov
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-03-20 Højen, Skagen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-04-24 Ulvedybet
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-19 Vejlerne
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-10 Ballum
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-21 Grenen, Skagen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-05-08 Østerådalen, Aalborg
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2005-05-10 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-05-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-04-08 Aalborg Havn (overfor Egholm)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-05-10 Ballum
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-05-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-10 Ballum
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-06-01 Sneum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-04-24 Ulvedybet
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-06-01 Sneum
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-09-13 Ørum Sø, Thy
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-08 Østerådalen, Aalborg
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-03-13 Blokhus
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-05-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-02-01 Hanstholm
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-06-01 Sneum
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-04-16 Rærup, Vodskov
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-03-20 Skagen
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-09-26 Hitshals
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-04-30 Vigsø Grusgrav, Thy
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-05-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-02-01 Vejlerne
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2005-09-04 Agger Tange
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-01 Lund Fjord, Vejlerne
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-05-10 Lakolk
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-29 Kogleaks, Vejlerne
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-01-15 Grenen, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-10 Aalborg Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-09-13 Ørhage
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-09-15 Ørhage
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-10 Aalborg Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-02-01 Hanstholm
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-01-15 Skagen Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2005-02-01 Roshage
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-10 Aalborg Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-05-01 Vigsø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-04-30 Nr. Vorupør, Thy
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-05-10 Lakolk
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-29 Nibe
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-29 Klitmøller
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-09-13 Ørum Sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2005-09-15 Ørhage
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2005-09-03 Ørhage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-09-02 Nr. Vorupør
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-02-01 Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) 2005-09-14 Ørhage
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-02-01 Roshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-09-13 Ørhage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2005-01-15 Skagen Havn
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2005-09-14 Ørhage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-05-01 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-13 Ørhage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2005-07-12 Nordsøen ud for Thyborøn
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-02-01 Roshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-10 Aalborg Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-04-24 Ulvedybet
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-30 Aalborg Lufthavn
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-06-15 Bygholm, Vejlerne
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-03-26 Nordstand, Skagen
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-28 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2005-04-26 Store Klit, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-05-01 Klitmøller
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-02-11 Hasseris
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-04-23 Østerådalen, Aalborg
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-04-24 Ulvedybet
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-04-24 Ulvedybet
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2005-10-07 Vejlerne
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-06-12 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-03-20 Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-04-26 Grenen, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-04-26 Grenen, Skagen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-02-01 Roshage
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-15 Ved Hjallerup
274 X Slørugle (Tyto alba) 2005-06-15 Ved Vejlerne
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-06-15 Ved Vejlerne
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2005-05-14 Gedsted
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-05-16 Aalborg
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-05-15 Glenstrup Sø, Holmgårde
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-02-19 Tange Sø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-02-01 Hanstholm
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2005-05-28 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-04-26 Store Klit
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-04-26 Store Klit, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-03-11 Sygehus Nord, Aalborg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-06-12 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-03-12 Hasseris
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-07 Lindum, Tjele
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01 Aalborg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-30 Aalborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-10-09 Hanstholm
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-07 Lindum, Tjele
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-03-20 Højen, Skagen
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-01-15 Frederikshavn
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-07 Lindum, Tjele
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-02-01 Klitmøller
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-10-07 Tjele
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-07 Lindum, Tjele
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-01 Aalborg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2005-04-23 Aalborg
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-06-12 Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-09 Aalborg Universitet
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-06-12 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-10-05 Arup Dæmningen, Vejlerne
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-04-29 Lund Fjord, Vejlerne
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-26 Store Klit, Skagen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-26 Store Klit, Skagen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-04-23 Østerådalen, Aalborg
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-06-01 Viborg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-10-08 Nr. Vorupør
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-29 Vigsø Grusgrav, Thy
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-04-08 Aalborg Havn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-10 Ballum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-08 Østerådalen, Aalborg
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-06-15 Ved Vejlerne
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-06-12 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-14 Onsild Ådal
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-27 Hasseris, Aalborg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-06-15 Bulbjerg
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-30 Vigsø Grusgrav, Thy
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-08 Østerådalen, Aalborg
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-02-11 Hasseris
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-01 Aalborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-21 Hasseris, Aalborg
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2005-09-04 Agger Tange
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-03-20 Højen, Skagen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-30 Vigsø Grusgrav, Thy
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01 Aalborg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-30 Nr. Lyngby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-03-21 Skagen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-21 Skagen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-20 Højen, Skagen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-09-09 Hasseris, Aalborg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-01-07 Lindum, Tjele
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-14 Onsild Ådal
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-05-14 Danmarksgade, Aalborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-04-30 Vigsø Grusgrav, Thy
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-09-03 Roshage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-04-30 Stenbjerg, Thy
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-04-30 Stenbjerg, Thy
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Ho, Blåvand
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-07 Lindum, Tjele
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-07 Lindum, Tjele
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-22 Højen, Skagen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-08 Østerådalen, Aalborg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-20 Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-22 Højen, Skagen
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2005-06-12 Skagen, Damsted Klit
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-02-01 Vejlerne
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-05-15 Mulbjerge
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-03-20 Grenen, Skagen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-02-01 Hanstholm
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-07 Lindum, Tjele
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-02-18 Lindum
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-02-18 Lindum
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-02-11 Hasseris
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-15 Frederikshavn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-08 Aalborg Havn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-05-15 Hals
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-02-01 Klitmøller
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-02-19 Glenstrup Sø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-02-18 Lindum
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-02-01 Roshage
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-03-20 Højen, Skagen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-02-18 Klejtrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-02-18 Lindum
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Hanstholm
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-21 Grenen, Skagen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer