Danske Årsarter 2004

Danske Årsarter 2004

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2004

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2004-04-06 Slivsø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2004-01-04 Hejlsminde Nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-02-08 Sneum Enge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2004-01-29 Halk
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2004-02-15 Ballum Sluse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2004-01-03 Halk Nor
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2004-03-10 Ribe Kammersluse
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2004-01-24 Vedbøl Sø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-02-19 Margrethekog
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-04-28 Ballum
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2004-05-30 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2004-01-01 Haderslev Fjord
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2004-02-08 Tjæreborg
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2004-01-03 Halk
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-04-06 Hoptrup Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-02-01 Bankel Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-03-15 Sø ved Christiansfeld
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-03-05 Højer Sluse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2004-04-03 Slivsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-01-10 Hejlsminde Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2004-01-01 Haderslev Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2004-02-08 Sneum Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2004-01-01 Haderslev Havn
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-05-01 Slivsø
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-01-01 Haderslev Havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-01-01 Haderslev Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2004-01-04 Hejlsminde Bugt
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-01-03 Halk Nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-02-22 Blåvandshuk
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2004-01-03 Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-01-18 Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2004-01-01 Haderslev Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2004-01-01 Haderslev Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-01-04 Hejlsminde Nor
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2004-01-04 Hejlsminde Bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2004-05-14 Ribe
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2004-11-07 Esbjerg
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2004-05-04 Plougslund Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2004-01-03 Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2004-01-24 Vedbøl Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-01-17 Hindemade
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2004-06-30 Padborg
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2004-01-03 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2004-02-14 Halk Nor
84 X Engsnarre (Crex crex) 2004-06-04 Diernæs Made ved Slivsøen
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-01-01 Haderslev havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2004-01-01 Haderslev Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2004-11-13 Haderslev
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2004-01-01 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-03-17 Vest for Christiansfeld
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2004-01-04 Hejlsminde
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-04-09 Ejsbøl Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-02-08 Sneum Enge
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2004-03-21 Rømødæmningen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-01-10 Hejlsminde Nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-01-10 Hejlsminde Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2004-03-21 Rømødæmningen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-03-05 Højer Sluse
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2004-04-10 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-04-28 Rømø Strand
113 X * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-11 Rømø Strand
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-11 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2004-05-24 Sneum Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2004-01-03 Halk Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2004-02-08 Sneum Enge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2004-04-28 Ballum Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-02-13 Fanø Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2004-03-15 Hejlsminde Nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-04-03 Slivsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-08-13 Lakolk Klitsø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2004-07-12 Hejlsminde Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2004-05-15 Ejsbøl Sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2004-03-21 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2004-01-03 Halk Nor
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2004-05-23 Lakolk Strand
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø Sønderstrand
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-12-19 Hindemaj
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-01-25 Felsbæk Møllesø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2004-05-24 Sneum Enge
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-04-23 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-04-18 Slivsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2004-01-03 Halk Nor
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2004-08-13 Lakolk Klitsø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2004-04-23 Hindemade
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2004-04-11 Margrethekog
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-04-16 Hindemade
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2004-10-09 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2004-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-05-05 Sneum Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2004-02-11 Gråsten Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2004-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2004-01-03 Halk Nor
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2004-01-25 Aabenraa Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2004-01-01 Haderslev
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2004-03-21 Gabøl, Midtsønderjylland
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-04-03 Bankel Sø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2004-05-23 Lakolk Strtand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2004-04-06 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2004-04-09 Bankel Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2004-07-09 Sneum Engsø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2004-05-23 Lakolk Strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2004-02-08 Knudshoved Færgehavn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2004-05-18 Lillebælt ved Galsklint
208 X Alk (Alca torda) 2004-03-17 Lillebælt ved Galsklint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2004-10-10 Skagen Nordstrand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-04-16 Ribe (2 i reden)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2004-10-10 Skagen Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2004-01-01 Haderslev Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-08-10 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-04-28 Rømø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2004-01-04 Aller Mølle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-04-16 Haderslev Dam
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-05-07 Haderslev, "køkkenobs"
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-01-04 Vores have
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2004-09-07 Vonsbæk ved Haderslev
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-04-11 Margrethekog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-01-29 Slivsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-04-28 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-03-30 Syd for Kolding set fra motorvejen
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-02-29 Bankel Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2004-01-17 Haderslev Dam
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-01-01 Haderslev Fjord
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2004-01-10 Tørning Mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2004-01-04 Haderslev Vesterskov
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-02-18 Utoft Dambrug
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2004-04-11 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2004-01-05 Vor have
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-02-18 Grene Sande
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2004-01-04 Hejlsminde Nor
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2004-09-17 Slivsø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-03-14 Slivsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-06-30 Frøslev Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-11-03 Slivsø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2004-01-01 Haderslev Fjord
318 X Husskade (Pica pica) 2004-01-01 Vor have
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2004-01-04 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2004-01-01 Vor have
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2004-01-01 Vor have
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2004-01-01 Vor have
325 X Ravn (Corvus corax) 2004-01-03 Haderslev Østerskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-01-01 Vor have
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2004-02-22 Haderslev Østerskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2004-02-18 Frederikshåb Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2004-01-11 Pamhule Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2004-11-15 Tinglev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2004-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2004-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2004-02-15 Lakolk Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-04-17 Halk Nor
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-02-05 Vejle Fjord
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2004-03-05 Margrethekog
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-04-03 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-04-03 Ejsbøl Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2004-04-23 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2004-02-01 Christiansdal
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-06-30 Frøslev Plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-04-22 Lerskov Plantage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-03-28 Pamhule Skov
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-08 Sønderborg Sygehus
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2004-04-28 Lakolk Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2004-05-06 Haderslev Dam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-05-19 Hindemade
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-05-16 Militær øvelsesbane ved Haderslev Vesterskov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-04-30 Hindemade
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-04-22 Haderslev Dam
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2004-05-04 Tørring
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2004-04-18 I haven
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-05-04 Randbøl Hede
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-01-01 Haderslev Vesterskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-01-01 Haderslev Vesterskov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2004-01-01 Haderslev Vesterskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2004-01-11 Pamhule Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-02-01 Tørning Mølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2004-02-08 Sneum Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2004-04-28 Juvre på Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2004-01-01 Vor have
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2004-01-01 Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2004-01-01 Haderslev Vesterskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-01-03 Haderslev Østerskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2004-03-02 Hindemade
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2004-05-29 Haderslev Vesterskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-01-17 Haderslev Dam
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2004-05-08 Kær Vig, Sønderborg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2004-05-31 Christiansdal ved Haderslev
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2004-04-07 Tiset ved Gram
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2004-05-08 Kær Vig, Sønderborg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-04-28 Juvre på Rømø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2004-06-30 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-04-28 Hørning Plantage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2004-01-11 Christiansdal Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2004-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2004-01-01 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2004-03-14 Hejlsminde
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-04-28 Ballum Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2004-01-18 Haderslev Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-03-15 Hejlsminde Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-01-24 Vedbøl Sø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2004-04-17 Halk Nor
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2004-10-24 Slivsøen
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2004-01-04 Hejlsminde Bugt
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2004-01-01 Vor have
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2004-01-18 Bankel Sø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-01-17 Haderslev Dam
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2004-01-01 Haderslev Vesterskov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2004-01-01 Vor have
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2004-03-21 Rømødæmningen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2004-03-22 Vor have
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2004-10-12 Skagen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2004-04-09 Vor have
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-10-28 Randbøl Hede
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2004-02-18 Grene Sande
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-01-04 Haderslev Vesterskov
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-01-17 Haderslev Dam
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2004-10-12 Grenen Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-01-03 Halk Nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2004-03-05 Bedsted ved Løgumkloster
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-03-14 Bankel Sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer